Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Pomysły na meble z palet – co możesz z nich zrobić?

Podobają Ci się meble z palet do ogrodu, na taras albo balkon? Możesz je z łatwością wykonać za pomocą prostych narzędzi. Drewniane ławy, kanapy czy fotele DIY są tanie i przy odrobinie wysiłku mogą się prezentować naprawdę stylowo. Jak je samodzielnie stworzyć? Przeczytaj kilka wskazówek i zabierz się do pracy!

Z artykułu dowiesz się:

  • Meble tarasowe z palet – jakie narzędzia i materiały przygotować do ich wykonania?
  • Meble z palet na balkon – jak je zrobić?
  • Jakie akcesoria udekorują meble z palet do domu?

Meble z palet na taras: od czego zacząć pracę?

Jesteś osobą, która troszczy się o planetę oraz losy przyszłych pokoleń i lubi nadawać starym rzeczom drugie życie? Zamiast wydawać krocie na zestaw wypoczynkowy z sieciówki, postaw na recykling i stwórz meble z palet. Własnoręcznie zbudowane ławy, fotele czy kanapy będą idealnym uzupełnieniem Twojej strefy relaksu na świeżym powietrzu. Z powodzeniem poradzisz sobie z nimi samodzielnie – nawet jeśli nie jesteś wprawionym majsterkowiczem.


Na początek zdobądź europalety. Możesz zapytać o nie w składach budowlanych, magazynach czy marketach w okolicy. Przy odrobinie szczęścia używane palety pozyskasz za darmo. W innym przypadku zapłacisz za nowe do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Potrzebne będą jeszcze wkręty i ewentualnie farba lub impregnat do drewna, aby zabezpieczyć meble przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W Twoim domowym warsztacie powinny znaleźć się podstawowe elektronarzędzia. Dzięki nim ułatwisz sobie pracę i skrócisz ją do minimum.

Text And Image Section
  • Wiertarkowkrętarka sprawdzi się do nawiercenia dziur i wkręcenia elementów scalających drewniane palety. Urządzenie gwarantuje dłuższy czas pracy i wydłużoną żywotność akumulatora dzięki równomiernie obciążonym ogniwom. Sprzęt z regulacją prędkości obrotowej z funkcją szybkiego zatrzymania oraz wbudowanym światłem roboczym LED do optymalnego oświetlenia obszaru roboczego ułatwi Ci montaż mebli ogrodowych z europalet. Dodatkowo wiertarkowkrętarka jest kompatybilna ze wszystkimi akumulatorami z serii Parkside X 20 V Team.
Text And Image Section
  • Wyrzynarka pozwoli Ci wykonać szybkie i precyzyjne cięcia dzięki 3-stopniowo regulowanemu skokowi. Urządzenie ma przełącznik bezpieczeństwa z płynną regulacją liczby skoków i 6 wybieranych kątów cięcia. Oprócz tego wyrzynarkę charakteryzują ogranicznik równoległy z szybkim zamknięciem ze śrubami skrzydełkowymi i zintegrowana lampa robocza LED.
Text And Image Section
  • Szlifierka oscylacyjna pomoże Ci wyczyścić i wygładzić palety. Narzędzie doskonale poradzi sobie nawet z używanym drewnem. Ma zintegrowaną funkcję odpylania ze zbiornikiem na pył. Dodatkowo można ją podłączyć do zewnętrznego odpylania. Sprzęt ma ergonomiczne i miękkie uchwyty, które są odpowiednie dla osób prawo- i leworęcznych.
Text And Image Section

Jakie narzędzia mogą Ci się jeszcze przydać do pracy?

Przydatne mogą okazać się również: piła ręczna i zestaw otwornic. Dzięki nim szybko przytniesz drewniane elementy palet albo wywiercisz w nich dziury – np. na łańcuch lub sznur, na którym zawiesisz fotel z palet pod sufitem. Z pewnością przyda się też pistolet do malowania, aby zabezpieczyć farbą własnoręcznie zrobione meble ogrodowe, oraz zszywacz – idealny do przymocowania tkanin oraz poduch.

Text And Image Section

Jeżeli już masz wszystkie potrzebne narzędzia i palety, załóż odzież roboczą – i do dzieła! Najpierw dokładnie wymierz miejsce, w którym mają stanąć meble DIY. Pamiętaj, że drewniany wypoczynek albo stolik może mieć każdą długość, wielkość i dowolną wysokość. Wystarczy połączyć palety w szeregu, ustawić dwa drewniane elementy na sobie albo je poprzycinać. Następny etap to przygotowanie palet. Należy je dokładnie oczyścić z zabrudzeń i wygładzić wszystkie powierzchnie. Jeżeli w drewnie zauważysz jakieś ubytki, zastosuj masę szpachlową do ich wypełnienia. Koniecznie też zabezpiecz palety impregnatem (bejcą lub lakierem) i farbą.


Teraz czas na skręcanie mebli. W przypadku drewnianej sofy wystarczy połączyć ze sobą dwie palety za pomocą kątowników, wkrętów lub płaskowników. Najlepiej metalowe elementy umieszczać pod spodem, aby były jak najmniej widoczne. Możesz również dodać trzecią paletę i przytwierdzić ją prostopadle do całej konstrukcji, aby całość stworzyła narożnik. W podobny sposób pionowo zamontuj oparcie drewnianej kanapy.


W przypadku kawowego stolika wystarczy do europalety od spodu przykręcić obrotowe kółka. Wybierz takie, które mają blokadę, aby mebel stał stabilnie i nie przesuwał się np. po śliskich płytkach. Na stoliku z palet warto położyć hartowane szkło, które dostaniesz na wymiar u szklarza. Jeżeli do kompletu chcesz mieć również drewniany fotel, zbij ze sobą dwie przycięte palety, a zagłówek wzmocnij dodatkowymi deseczkami – i gotowe!

Meble z palet: dodatkowe akcesoria na balkon i taras

Text And Image Section

Poduszki na meble z palet to must have, jeżeli chcesz zagwarantować sobie wygodę podczas odpoczynku. Koniecznie zamów też miękkie siedziska i oparcia, które rozłożysz na drewnianej kanapie i fotelu. Warto poszukać takich dodatków, które są zrobione z wodoodpornych materiałów pochodzących z recyklingu, a dodatkowo mają sznureczki lub rzepy do przymocowania. Dobrze, jeśli tego typu akcesoria wykonane są z poliestru. Można go z łatwością czyścić, kiedy się zabrudzi.


Przy zakupie poduch zwróć uwagę na grubość tapicerki. Dopasuj również poduchy i oparcia do długości mebli. Koniecznie dobierz pasujący kolor do reszty wypoczynkowego wyposażenia. Z pewnością te miękkie dodatki stworzą wyjątkowy, przytulny klimat na Twoim trasie, balkonie lub w ogrodzie.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do stworzenia ekologicznych mebli z odzysku, a dzięki naszym wskazówkom od tego lata Twój kącik do relaksu na świeżym powietrzu będzie naprawdę wyjątkowy!