Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Sztuka kaligrafii, czyli ładnego pisania, od kilku lat przeżywa renesans. I bardzo dobrze! To artystyczne hobby jest jednocześnie świetnym treningiem uważności, wymaga skupienia i bycia „tu i teraz”. Może też okazać się bardzo praktyczne – chyba nie ma osoby, która nie doceni zaproszenia czy okolicznościowej kartki wypisanych eleganckim pismem. Od czego zacząć swoją przygodę z kaligrafowaniem, jakie akcesoria będą niezbędne i gdzie szukać wskazówek?

O czym przeczytasz w artykule:

  • Dlaczego kaligrafia może być hobby dla każdego?
  • Od czego zacząć kaligrafowanie?
  • Co się przyda do kaligrafowania?

Kaligrafia – alfabet dla każdego

Do lat 60. XX wieku kaligrafia była umiejętnością kształconą w szkołach powszechnych. Jej celem było nie tylko nauczenie dzieci pisania zgodnie ze sztuką, lecz także wykształcenie w nich nawyku używania ładnego pisma, którym będą posługiwać się na co dzień. Dziś pióra i długopisy zostały zastąpione klawiaturami komputera (albo smartfona) i coraz mniej mamy okazji do tego, by pisać coś odręcznie. U wielu z nas pisanie ogranicza się do szybkich notatek, podpisów na dokumentach czy wypisywania okolicznościowych kartek. A przez to, że robimy to rzadko, to i kształt liter pozostawia wiele do życzenia.


Kaligrafia pozwala więc rozwinąć umiejętność ładnego pisania, a przy tym jest stosunkowo niedrogim i niewymagającym hobby. Do wykaligrafowania kilku zdań wystarczy stół, papier i pióro – spokojnie można się tym zająć po pracy, gdy dzieci zasną czy w niespodziewanie zyskanej wolnej chwili. Nie jest to jednak pasja dla roztrzepanych – aby nie uronić ani kropki atramentu, właściwie połączyć poszczególne litery czy nie rozmazać ich nieostrożnym ruchem potrzeba skupienia, cierpliwości i nerwów na wodzy. Jeśli chcesz rozwinąć w sobie te kompetencje, a przy okazji zdobyć przydatną umiejętność, kaligrafia będzie doskonałym wyborem.

Text And Image Section

Kaligrafia a bullet journal

Swoją popularność kaligrafia zawdzięcza m.in. trendowi na prowadzenie tzw. bullet journali, czyli planerów prowadzonych wg metody Rydera Carolla. Ich założeniem jest to, że każdy użytkownik sam powinien zorganizować swój kalendarz i podzielić go zgodnie ze swoimi potrzebami. Podstawowymi kategoriami tzw. bujo są: listy zadań, trackery do śledzenia nawyków, rozpiski dzienne i miesięczne itp. Wiele osób chce, by ich notatniki były estetyczne, dlatego wypełniają je pismem ozdobnym czy ozdabiają metodą scrapbookingu.

Kaligrafia – jak zacząć swoją przygodę z tym hobby?

Text And Image Section

Przed wsiąknięciem w przygotowywanie tych specyficznych prac plastycznych, jakimi są rzędy równych liter na dobrej jakości papierze, warto poznać wachlarz możliwości, jaki stoi przed adeptem kaligrafii. Litery i cyfry mogą bowiem być różne: wyróżniamy nurt tradycyjny, w której wszystko musi odbywać się zgodnie z zasadami i nie ma miejsca na innowacje. Najważniejsze są precyzja, kunszt i jednolity rytm. Drugą odmianą jest tzw. modern calligraphy, która z dużo większym dystansem podchodzi do reguł i ich przestrzegania. Ważniejsza jest radość z tworzenia: znaki mogą się różnić między sobą, przyjmować rozmaite kształty i rozmiary i być pisane różnymi narzędziami – nie tylko piórem ze stalówką, lecz także tuszami, pędzlami czy ołówkiem.


Zajmowanie się kaligrafią możesz zacząć samodzielnie albo z czyjąś pomocą. Warto zapisać się na jakiś kurs czy krótkie szkolenie, by specjalista pokazał Ci dokładnie, jak trzymać pióro, jak kierować dłonią, by kształty liter były możliwie najładniejsze, a także jak ćwiczyć nadgarstek. To przydatna wiedza, zwłaszcza dla początkujących. Pozwoli ona bowiem zaoszczędzić czas na korygowanie błędów w przyszłości.


Podstawy możesz też zdobyć podczas samodzielnej nauki. W internecie znajdziesz wiele materiałów – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych, z pomocą których wejdziesz w świat pisma ozdobnego. Dostępne są krótkie filmiki dotyczące kaligrafii cyfr, liter i poszczególnych znaków oraz ćwiczenia do wydrukowania. Te ostatnie przypominają zeszyty do nauki pisania dla dzieci – mają delikatnie zarysowane kształty, po których należy prowadzić pióro, by wyrobić w sobie właściwy odruch. Poszukaj też w księgarniach – ponieważ kaligrafia i tzw. brush lettering są ostatnio bardzo modne, powstało wiele podręczników i samouczków także w fizycznych wersjach, dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Czym napisać alfabet? Kaligrafia i niezbędne akcesoria

Text And Image Section

Co na początek?

Na początek przygody z kaligrafią dla dorosłych (i dzieci!) nie potrzebujesz zbyt wielu akcesoriów. Tak naprawdę wystarczy pióro ze stalówką, tusz i odpowiedni papier. Każdy z tych artykułów możesz kupić osobno, ale w Lidlu znajdziesz je wszystkie umieszczone w eleganckim pudełku. Tego typu zestaw do kaligrafii wystarczy Ci w zupełności – zawiera bowiem aż pięć piór o różnej grubości, atrament i kałamarz, wysokiej jakości karty i koperty, w które możesz spakować pierwsze listy, a nawet pieczęć i wosk, by je zalakować! Będzie to też świetny prezent dla kogoś już zaangażowanego w kaligrafię albo szukającego hobby.

Text And Image Section

Brush letteringu!

Jeżeli bardziej interesuje Cię nowoczesna kaligrafia i chcesz rozwijać się np. we wspomnianym brush letteringu, pióra możesz zastąpić flamastrami (zwłaszcza takimi o ściętej końcówce) lub cienkopisami, a tusz – kolorowym atramentem albo akwarelami w płynie. Wybierając papier, zwróć uwagę na to, by był gładki i niezbyt chłonny. Na początku możesz poeksperymentować z kartkami do drukarki albo szkicownikiem, a dopiero potem zainwestować w profesjonalne arkusze. Sprawdź też, jak na atrament reaguje Twój notatnik – zwłaszcza, jeśli chcesz przerobić go na bullet journal.

Nauka kaligrafii wymaga samozaparcia, cierpliwości i czasu, ale jednocześnie daje dużo satysfakcji, a finalny efekt w postaci pięknie wypisanych zeszytów jest wart poświeceń. Trzymamy kciuki!