Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Początek grudnia to idealny moment, by wprowadzić do mieszkania bożonarodzeniową atmosferę. Na pakowanie prezentów i smażenie ryby jeszcze przyjdzie pora, ale już teraz warto zadbać o świąteczną dekorację. Okna, drzwi, ściany, a nawet kanapa czy fotel ozdobione gwiazdami, choinką, świeczkami i światełkami będą rozświetlać długie wieczory i przypominać, że magiczny czas jest już blisko. Jeśli szukasz inspiracji na bożonarodzeniowe ozdoby do domu, przeczytaj nasz poradnik.

Co znajdziesz w artykule:

  • Propozycje świątecznych ozdób na okno w pokoju dziecięcym
  • Jak stworzyć świąteczny klimat w salonie i sypialni?
  • Co postawić na parapecie?
  • Jak udekorować drzwi na święta?

Dekoracje świąteczne na okna w pokoju dziecięcym

Text And Image Section

Dekorowanie domu na święta warto zacząć od pokoju dziecięcego. Możesz zrobić to wraz z rozpoczęciem Adwentu, by świąteczne ozdoby i codzienne otwieranie kalendarza adwentowego wprowadzały maluszka stopniowo w odpowiedni nastrój oczekiwania oraz radości. W charakterze dekoracji świątecznej okien (koniecznie świeżo umytych!) sprawdzą się wszystkie naklejanki z wizerunkami mikołajów, bałwanków, reniferów i gwiazdek. Warto powiesić także kolorowe lampki, na przykład w formie gwiazdy z diodami LED. Umieść je na karniszu, z dala od zasięgu małych rączek, a nadadzą pokojowi uroczego klimatu. Zadbaj też o inne świąteczne akcenty – np. kulę śnieżną z pozytywką, która pięknie migoce po potrząśnięciu, albo dekoracyjnego skrzata, który dzięki wbudowanej lampce LED może służyć za lamkę nocną towarzyszącą maluszkowi w zasypianiu.

DEKORACJE DIY!


Dzieci z pewnością będą chciały rozwiesić także własnoręcznie stworzone ozdoby świąteczne na okno z papieru i innych materiałów plastycznych. Jeśli nie przyniosły ich ze szkoły czy przedszkola, stwórzcie je wspólnie w któryś z zimowych wieczorów. Zrobienie witraża z bibuły i brystolu czy łańcucha choinkowego z kolorowego papieru nie jest trudne, a wspólne prace plastyczne mogą przynieść Wam mnóstwo radości!

Jak zbudować świąteczny klimat w salonie i sypialni?

Text And Image Section

Warto zadbać także o dekorację świąteczną okien w innych pomieszczeniach. To w końcu w salonie zazwyczaj stoi choinka i dobrze, by nie była jedynym bożonarodzeniowym akcentem. Nie musisz obawiać się przesady i kiczu – współcześnie bez problemu kupisz też dekoracje gustowne i utrzymane w różnych stylistykach. Co powiesz na złote i srebrne bombki, które można zawiesić za pomocą nitki na firance? Albo delikatne światełka w ciepłym odcieniu bieli? A może bardziej rustykalnie: gałązka z szyszkami zawieszona na sznurku lub delikatny wieniec z jodły czy świerku? Kolory i styl ozdób świątecznych na okno możesz dobrać do barw panujących we wnętrzu: niebieskie, zielone, srebrne, nawet przezroczyste.


Stolik kawowy, szafka RTV, regał z książkami, szafka nocna czy obudowa kominka to idealne miejsca na to, by udekorować je ozdobami świątecznymi – mogą to być figurki, na przykład kultowego już dziadka do orzechów albo poczciwego skrzata. Możesz zadbać o nastrojowy klimat, rozstawiając w pomieszczeniu lampiony w rustykalnym stylu lub drewniane dekoracje-świeczniki. Włączone po zmierzchu rozświetlą mrok ciepłym światłem. Wystarczy wówczas usiąść wygodnie w fotelu, przykryć się ciepłym kocem w świąteczny motyw i celebrować miłe chwile w samotności lub z bliskimi. A potem… zasnąć we własnym łóżku, w pościeli obleczonej w świąteczne powłoczki.

Dekoracje świąteczne na parapet

Przystroiłeś już szyby, ubrałeś choinkę, zmieniłeś pościel, ustroiłeś szafkę czy regał, ale czujesz, że to za mało? Rozwiązaniem będzie udekorowanie parapetu. W tej roli sprawdzi się wiele elementów dekoracyjnych, w tym te z salonu czy sypialni. Oto kilka naszych dodatkowych propozycji:

Text And Image Section
  • świeczki w okolicznościowych świecznikach – jeśli obawiasz się płomienia, możesz wybrać świece LED z wosku – z zewnątrz wyglądają jak tradycyjne, ale w środku zamiast knota mają żarówkę z efektem migotania i funkcją blow-out;
  • drewniana szopka lub domek – wykonana z naturalnych materiałów maleńka stajenka ze żłóbkiem będzie przypominała o istocie świąt, a ustawiona na środku parapetu w towarzystwie lampionów czy bombek stworzy ciekawą kompozycję;
  • figurki dekoracyjne reniferów, bałwanków lub mikołaja – doskonale wyglądają ustawione je pomiędzy doniczkami albo solo. Możesz wybrać takie ozdobione brokatem, pełniące funkcję lampek albo delikatniejsze, wykonane z drewna, szkła albo szydełkowane;
  • dekoracyjne gwiazdy świąteczne – to must have tego sezonu świątecznego! Tego typu dekoracja świąteczna na parapet sprawdzi zarówno wtedy, gdy chcesz zadbać o jeden, ale widoczny i zdecydowany akcent, jak i wtedy gdy otoczysz ją bombkami czy innymi elementami emitującymi subtelne światło.

Dekoracja świąteczna na drzwi

Text And Image Section

Drzwi warto udekorować zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Podobnie jak w przypadku okien świetnie będą na nich wyglądać rozmaite wianki bożonarodzeniowe. Możesz kupić już przygotowane i obwieszone elementami dekoracyjnymi lub zadbać o to sam i zawiesić na nich to, co lubisz najbardziej: szyszki, bombki, wstążki, małe figurki albo suszone plastry pomarańczy, które przy okazji roztaczają wokół wspaniały świąteczny zapach.


Innym pomysłem będzie udekorowanie drzwi wewnętrznych specjalnymi wielorazowymi naklejkami w formie na przykład gwiazdek albo sań renifera. Sprawdzą się też świecące ozdoby czy dzwoneczki delikatnie brzmiące pod wpływem podmuchu wiatru. Jeśli nie masz do nich dostępu, użyj lampek na elastycznym druciku. Uformujesz z nich wybrany kształt.Przy doborze świątecznych dekoracji do domu pamiętaj jednak, by postawić na umiar. Lepiej wybrać kilka elementów wysokiej jakości, niż wypełnić całą przestrzeń pięknymi, ale niepraktycznymi przedmiotami, o które cała rodzina będzie się potykać. W takiej sytuacji bowiem mające dawać radość dekoracje szybko spowodują frustrację. Wesołych świąt!