Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jaki odkurzacz kupić?

Odkurzacz to jedno z podstawowych urządzeń drobnego AGD w każdym gospodarstwie domowym. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w dużym domu, czy kompaktowym mieszkaniu. Nie jest również istotne, czy masz parkiet lub panele, wykładziny, a może jeszcze inny rodzaj pokrycia podłogi — dobry odkurzacz będzie niezbędny na co dzień i pomoże Ci utrzymać porządek. Sprawdź, jakie modele odkurzaczy są dostępne na rynku i wybierz rodzaj, który spełni Twoje oczekiwania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki odkurzacz do domu wybrać?
  • Odkurzacz tradycyjny — czym się charakteryzuje i jakie ma zalety?
  • Jaki odkurzacz bezprzewodowy lub przewodowy ręczny kupić?
  • Robot odkurzający czy robot odkurzający i mopujący — co wybrać?
  • Ciche odkurzacze — czym się charakteryzują?
  • Odkurzacz piorący — czy warto w niego zainwestować?
  • Jaki odkurzacz kupić? Podsumowanie

Jaki odkurzacz wybrać i na co zwracać uwagę?

Utrzymanie porządku w gospodarstwie domowym bez odkurzacza to trudne zadanie. Szeroki wybór tego typu urządzeń sprawia, że można przebierać w licznych opcjach, różniących się nie tylko mocą ssania, ale także wyglądem, sposobem używania, rozwiązaniem w zakresie magazynowania śmieci oraz metodą zasilania. Nowoczesne odkurzacze wyposażone są też w dodatkowe funkcje, np. możliwość mopowania.


Najczęściej zakup tego urządzenia małego AGD to wybór na długie lata. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić, koniecznie zrób odpowiednie rozeznanie oraz sprawdź dostępne opcje i warianty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu uda Ci się kupić model, który najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu lub domu.


Poniżej znajdziesz informacje na temat różnych typów odkurzaczy. Zobacz, jakie mają cechy charakterystyczne i podejmij świadomą decyzję. Kup sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania.

Odkurzacze klasyczne — najważniejsze informacje i modele

Text And Image Section

Odkurzacz klasyczny to bardzo często wybierany wariant do mieszkań i domów. Jest to urządzenie na kółkach, najczęściej przewodowe. Do odkurzacza zamontowany jest specjalny wąż, a do niego rura zakończona szczotką. Jest to najbardziej tradycyjny rodzaj, chociaż i tutaj można spodziewać się dodatkowych funkcji oraz unowocześnień.


Urządzenia tradycyjne można podzielić na odkurzacze workowe oraz bezworkowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w worek, w którym znajdują się śmieci zbierane przez urządzenie w trakcie sprzątania. Można wybrać wariant na worki jednorazowe lub wielorazowe. Wybór zależy do Ciebie, chociaż druga opcja jest bardziej zalecana ze względu na korzyści ekologiczne i ograniczenie kosztów eksploatacji. W przypadku alergików warto jednak postawić na jednorazowe worki papierowe, aby ograniczyć ilość roztoczy.


Odkurzacz bezworkowy to inaczej odkurzacz cyklonowy. Posiada on specjalny zbiornik na śmieci i kurz, który opróżnia się, gdy urządzenie poinformuje Cię (za pomocą specjalnej kontrolki lub innego sygnału), że jest on zapełniony. Dużą zaletą tego wyboru jest brak konieczności wymieniania worka — wystarczy wyrzucić śmieci do pojemnika na odpady zmieszane. Plusem jest również fakt, że ich moc ssania najczęściej jest niezmienna, bez względu na stopień zapełnienia zbiornika.

Odkurzacz ręczny bezprzewodowy czy z przewodem?

Text And Image Section

Odkurzacz ręczny, to inaczej odkurzacz pionowy. Dostępne są warianty przewodowe, które w trakcie użytkowania muszą być podłączone do gniazdka — jak klasyczne modele, znane od lat. Z kolei bezprzewodowe modele ładuje się przed użyciem, aby podczas odkurzania wykorzystywać zasilanie ze specjalnego akumulatora.


Bezprzewodowy odkurzacz ręczny to duża wygoda. Nie musisz martwić się plączącym kablem ani zmieniać gniazdka w trakcie sprzątania domu. Kupując takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na czas działania po jednym ładowaniu — odkurzacze akumulatorowe mogą mieć zakres funkcjonowania od 20 do nawet 50 minut w trybie normalnym. Jest to czas, który pozwoli na dokładnie odkurzenie kilku pomieszczeń.


W przypadku takich modeli najważniejsza jest nie moc ssania, a ilość obrotów szczotki. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem, ponieważ to właśnie szczotka odgrywa tu znaczącą rolę. Odpowiada za zbieranie większości śmieci, które potem za pomocą ssania są wciągane przez rurę do pojemnika na kurz — pionowe odkurzacze najczęściej nie posiadają worków.

Text And Image Section

Mały odkurzacz ręczny


Ciekawym wyborem dodatkowego sprzętu do sprzątania może być mały odkurzacz ręczny, który pozwoli na wygodne pozbycie się sierści i kurzu z kanapy, foteli albo tapicerowanego łóżka. Taki wariant idealnie nadaje się również do sprzątania auta. Jest lekki i wygodny, a jego niewielkie rozmiary pozwalają na dotarcie w różne zakamarki.

Roboty do odkurzania — rodzaje i najważniejsze cechy

Text And Image Section

Kiedyś wydawało się, że roboty sprzątające to pieśń bardzo odległej przyszłości. Wyobrażenia o tym sprzęcie sprzed lat w niczym nie przypominają urządzeń, które obecnie dostępne są na rynku pod tym określeniem.


Odkurzacz automatyczny to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Zapewnia ogromny komfort użytkowania, bo wymaga minimalnego zaangażowania człowieka w sprzątanie. Roboty do odkurzania obsługiwane są najczęściej za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie, która umożliwia zaplanowanie sprzątania. Mogą zająć się całym mieszkaniem lub piętrem domu albo konkretnym pomieszczeniem — wybór zależy od aktualnych potrzeb domowników.


Wybór odkurzacza automatycznego to możliwość oszczędności czasu i energii. Dzięki temu, że w znacznym stopniu sam wykonuje on pracę, nie musisz się przy tym namęczyć. Możesz też ustawić czas sprzątania wtedy, gdy nawet nie będzie Cię w domu — to pozwoli Ci na powrót do czystego mieszkania.


Nowoczesne modele odkurzaczy automatycznych wyposażone są w skanowanie przestrzeni w celu przystosowania mapy, pozwalającej na przemieszczanie się po całym mieszkaniu. Mają także czujnik umożliwiający omijanie przeszkód oraz czujnik chroniący przed upadkiem z wysokości. Dostępne są też roboty sprzątające, które nie tylko odkurzają, ale także mopują powierzchnię.


Cichy odkurzacz — pionowy, klasyczny czy bezworkowy?

Text And Image Section

Marzy Ci się cichy odkurzacz i głośność jego pracy jest Twoim głównym kryterium? W takim razie wybór masz naprawdę spory. Ciche odkurzanie jest możliwe tak naprawdę z każdym typem tego urządzenia. Przed zakupem koniecznie musisz sprawdzić, jaki hałas generuje przy sprzątaniu. Taka informacja zawsze podana jest w specyfikacjach technicznych odkurzacza.


Możesz wybrać cichy odkurzacz bezworkowy lub workowy, cichy odkurzacz pionowy albo cichy odkurzacz automatyczny. Pamiętaj, żeby podczas sprawdzania, zwrócić uwagę też na to, jak głośność zmienia się wraz z zastosowaniem różnych trybów sprzątania. Najcichszą pracą charakteryzują się programy normalne lub eco. Zdecydowanie głośniejsze odkurzanie będzie w trakcie wykorzystywania wariantu max lub turbo, który wymaga większej mocy.


Skąd wiedzieć, że odkurzacz jest cichy i jak interpretować informację o mocy akustycznej urządzenia? Zakłada się, że do urządzeń o niskim poziomie generowanego hałasu w trakcie pracy zalicza się odkurzacze mieszczące się w przedziale od 60 do 65 dB.

Odkurzacz piorący na sucho i na mokro — podstawowe informacje

Text And Image Section

Odkurzacze piorące mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Na rynku dostępne są różne modele, które nadają się jedynie do prania dywanów i powierzchni tapicerowanych oraz takie, które można wykorzystać do tradycyjnego sprzątania mieszkania oraz do spierania powierzchni. Pozwala to na zastosowanie jednego urządzenia do różnych czynności podczas porządkowania domu.


Odkurzacz do prania tapicerki, wykładzin i dywanów przyda się szczególnie w rodzinach z dziećmi, które potrafią robić sporo bałaganu i dotykać ubrudzonymi rączkami różne powierzchnie. Warto zainwestować w taki sprzęt także w gospodarstwach domowych, w których są zwierzęta — pozwoli usunąć to wszelkie plamy, o które przy czworonogach naprawdę łatwo.


Stosowanie odkurzaczy do prania na mokro oraz do odkurzania możesz zaoszczędzić trochę miejsca. Należy jednak mieć na uwadze, że takie urządzenia same w sobie są sporych rozmiarów, szczególnie w porównaniu do odkurzaczy pionowych. Pomagają jednak w organizacji sprzątania na co dzień i umożliwiają zaoszczędzenie na usługach profesjonalnych firm czyszczących.


Wśród odkurzaczy do sprzątania na sucho i na mokro, warto wymienić także odkurzacze myjące. Nie są one przystosowane do spierania tapicerki lub dywanów, ale są za to wyposażone w funkcję mopowania. Pozwala to zatem na odkurzenie podłogi i jej umycie z wykorzystaniem tego samego sprzętu.

Jaki odkurzacz kupić? Podsumowanie

Jak widzisz — możliwości, jeśli chodzi o wybór odkurzacza do domu lub mieszkania, jest naprawdę wiele. Wybór produktów jest ogromny i wszystkie warianty posiadają szereg ciekawych, innowacyjnych funkcji. Warto przyjrzeć im się dokładnie, aby upewnić się, jakie specyfikacje techniczne ma konkretny model.


Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby odkurzacz posłużył w Twoim gospodarstwie domowym, to warto postawić na dobry sprzęt, dopasowany do Twoich potrzeb. Nie podejmuj tej decyzji pochopnie. Sprawdź oferty dostępne online i przeanalizuj różnice poszczególnych rodzajów i modeli. Postaw na komfort użytkowania, wydajność i niskie koszty eksploatacji.