Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Domowy warsztat - jakie narzędzia wybrać?

Domowy warsztat - jakie narzędzia wybrać?

Nawet jeśli nie uważamy się za „złotą rączkę”, warto pomyśleć o stworzeniu podstawowego zestawu narzędzi do domowego warsztatu. Taki niezbędnik pomoże nam w wielu awaryjnych sytuacjach, a może także z czasem sprawi, że polubimy majsterkowanie. Ważne, by był na tyle uniwersalny, by móc sprawdzić się w drobnych pracach domowych. Na przykład przy skręcaniu mebli, dodawaniu elementów wystroju, ale także w nieoczekiwanych sytuacjach, gdy trzeba będzie dokręcić kapiącą uszczelkę w łazience lub rozmontować syfon pod umywalką.

Domowy warsztat - dlaczego warto?

Zdarzają się sytuacje, w których użycie profesjonalnych narzędzi znacznie ułatwi nam funkcjonowanie. Nie zawsze i nie do każdej najmniejszej sprawy trzeba bowiem wzywać specjalistę. Szczególnie, że często czekanie na jego przybycie zajmuje dużo czasu i zachodu, a finalnie potrafi sporo kosztować. W nagłych sytuacjach brak prostego narzędzia sprawia, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia, a wzywanie fachowca w niedzielę czy inny dzień świąteczny może okazać się bardzo kłopotliwe.


Domowy warsztat to jednak nie tylko konieczność związana z sytuacjami awaryjnymi. Czasem zwyczajne skręcanie mebli czy wieszanie na ścianę obrazu lub lustra wymaga od nas nie tylko dobrych chęci, ale także kilku podstawowych sprzętów. Często też dobrze dobrane narzędzia mogą przydać się przy drobnych naprawach roweru czy samochodu. Być może niektórzy czują się nieswojo na samą myśl o mechanice, ale pojazdy to nie tylko skomplikowana sfera silników, to również ich kosmetyka, montaż elementów wyposażenia czy nawet proste dopompowywanie kół. Co by nie mówić, dobrze skomponowany warsztat przyda się nam w wielu różnych sytuacjach. I wcale nie chodzi tu o konieczność budowania odrębnego pomieszczenia do majsterkowania. Podstawowy zestaw narzędzi zmieścimy bowiem do większej skrzyni i będziemy mieć możliwość traktowania go jako przenośnego systemu. Choć, oczywiście, wygospodarowanie odrębnej przestrzeni może okazać się bardzo przydatne i pożyteczne.

Elektronarzędzia do domowego warsztatu

Elektronarzędzia to oczywiście urządzenia, które działają na prąd. Choć dla początkujących majsterkowiczów posługiwanie się nimi może się wydać bardziej skomplikowane niż manualnymi, z czasem z pewnością docenią wygodę korzystania z narzędzi działających dzięki elektryczności. Tego typu rozwiązanie przyśpiesza bowiem procesy, czyniąc je wygodnymi i bardziej precyzyjnymi. Na samym początku można zacząć od młotka, kombinerek i śrubokrętu, ale później warto spojrzeć na segment sprzętów współpracujących z siecią elektryczną. Jakie zatem elektronarzędzia przydadzą się najbardziej?

Narzędzia wielofunkcyjne

Narzędzia wielofunkcyjne

Tego typu sprzęty mają różne zastosowania, a co za tym idzie różne konstrukcje. Dlatego decydując się na konkretne urządzenie, użytkownik powinien ustalić, czy zawiera ono wszystkie potrzebne mu funkcje. Narzędzia przeznaczone do domowych warsztatów służą przede wszystkim przy pracach wykończeniowych i montażowych.

Uniwersalne wielofunkcyjne urządzenie powinno być przemyślane tak, by łatwa wymiana końcówek szybko zmieniała jego przeznaczenie. Według takiej właśnie koncepcji został stworzone sprzęty marki Parkside. Przydadzą się, gdy zechcemy zeskrobać stary lakier, przygotować powierzchnię do malowania, spiłować problematyczny element, na przykład wystającą śrubę, której nie da się odkręcić, wyrównać deskę lub fragment ściany.

Wiertarka

Wiertarka

Działanie wiertarki zna każdy, choć nie każdy ma ją w swoim zestawie narzędzi. W obrębie podstawowego domowego warsztatu stanowi ona jednak urządzenie niezbędne. Służy przede wszystkim do wiercenia, przewiercania, pogłębiania lub tworzenia otworów za pomocą odpowiednio dobranego wiertła. Ale także do rozwiercania powierzchni lub elementów.

Innymi słowy wiertarka przyda nam się np. przy wieszaniu nieco cięższych komponentów wyposażenia domowego, które wymagają użycia kołków rozporowych, przy tworzeniu dziur, przez które będą biec kable, ale także w wielu innych sytuacjach. A jeśli zechcemy uformować okrągły otwór, na przykład w drewnianej lub wiórowej płycie, specjalna nakładka nam to z powodzeniem umożliwi. Oczywiście są różne rodzaje wiertarek, dobrze jest więc dobrać taką najbardziej uniwersalną, o odpowiedniej mocy i najlepiej z funkcją wiercenia udarowego. W ofercie Parkside znajdziemy urządzenia do odmiennych zastosowań, w tym także wiertarki akumulatorowe, akumulatorowe z udarem, a zatem bardzo wygodne wszędzie tam, gdzie manewrowanie z kablem byłoby problematyczne.

Wiertarko-wkrętarka elektryczna

Wiertarko-wkrętarka elektryczna

Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie łączące w sobie cechy wkrętarki i wiertarki, czyli możemy nim nie tylko wiercić otwory, ale również wkręcać śruby. Większość prac, szczególnie w drewnie lub na innych niezbyt opornych powierzchniach, takich jak płyty gipsowe, z powodzeniem wykonamy właśnie przy użyciu tego sprzętu. Do takich powierzchni jak beton, kamień, grubszy metal z pewnością przyda się wiertarko-wkrętarka z udarem. A jeśli w szybki sposób chcemy skręcić mebel, błyskawicznie docenimy funkcję wkrętarki, czyniącą cały proces o wiele mniej żmudnym i o wiele sprawniejszym.

Lutownica lub stacja lutownicza

Lutownica lub stacja lutownicza

Choć lutownica kojarzy się bardziej z zaawansowanymi pracami, jest urządzeniem możliwym do opanowania nawet przez kogoś, kto nie uważa się za mistrza prac manualnych. Przy pomocy tego sprzętu możemy dokonać znacznie więcej, niż nam się może wydawać. Najczęściej przy użyciu prostszych urządzeń tego typu lutuje się kable elektryczne. Cyfrowa stacja lutownicza Parkside oferuje jednak znacznie więcej.

Otrzymujemy możliwość najróżniejszych zastosowań, nie tylko w tradycyjnej elektryce czy elektronice, ale także w modelarstwie. Świetnie nadaje się dla hobbystów. Nim jednak porzucimy koncepcję posiadania tego urządzenia przez wzgląd na jego gabaryty, przyjrzyjmy się, jak wygląda w rzeczywistości. Jest bardzo kompaktową stacją z ekranem kontrolnym do pomiaru temperatury i fazą nagrzewania, a do tego bardzo prostą i wygodną w użyciu.

Narzędzia akumulatorowe do domu

Narzędzie akumulatorowe działają na podobnej zasadzie jak klasyczne elektronarzędzia, ale dysponują sekcją akumulatorową, a zatem nie muszą być stale podłączone do gniazdka. Oczywiście najlepiej, jeśli panel z akumulatorem jest w łatwy sposób demontowalny. Wówczas możemy dłużej pracować wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do sieci elektrycznej, a my będziemy mieć pod ręką dodatkowy, naładowany akumulator. Jest to tym prostsze, że Parkside posiada dwa typy akumulatorów. Pierwszym jest akumulator 12V, który pasuje do wszystkich urządzeń akumulatorowych z serii Parkside X 12V Team Drugim jest akumulator 20V, którego możemy użyć w narzędziach z serii Parkside X 20V Team oraz serii dla profesjonalistów, czyli Parkside Performance.

Wkrętarka akumulatorowa

Wkrętarka akumulatorowa

Jedno z najważniejszych narzędzi w domowym warsztacie. Dopóki jej nie posiadamy, ciągle powtarzamy, że pewnego dnia trzeba będzie ją nabyć. Gdy już jest, nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Dobrze skonstruowana wkrętarka akumulatorowa to czysta wygoda. Przyda się wszędzie tam, gdzie trzeba dużo wkręcać i wykręcać. Oczywiście sceptycy zawsze powiedzą, że to samo da się zrobić śrubokrętem. Tyle że śrubokręt jest jak jazda na rowerze, a wkrętarkę można porównać do podróży samochodem. I tu pojawia się konkluzja. Bo przecież wszystko zależy od dystansu, jaki trzeba przebyć. Nawet jeśli rzadko cokolwiek skręcamy, to urządzenie przyda nam się od święta. Jeśli przed nami remont, montaż nowych mebli lub zwyczajnie lubimy majsterkować czy posiadamy działkę, na której zawsze jest sporo do zrobienia, nie obędziemy się bez wkrętarki akumulatorowej.

KUP TERAZ

Akumulatorowa wiertarka udarowa

Akumulatorowa wiertarka udarowa

Choć dla wielu jeszcze do niedawna mechanizm udarowy kojarzył się wyłącznie z potężną mocą i koniecznością obecności stałego źródła prądu, dziś akumulatorowa wiertarka udarowa przynosi całkiem nowe możliwości. Posłuży do obróbki betonu, kamienia, metalu lub drewna. Antypoślizgowy uchwyt ułatwi zadania w bardziej wymagających warunkach.

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

Urządzenie łączące w sobie cechy wkrętarki i wiertarki, ale tym razem działające dzięki akumulatorowi. Parkside ma w swojej ofercie zarówno wiertarko-wkrętarkę 12V jak i 20V, co czyni nasze działania bardziej elastycznymi i pozwala ładować 12V sprzęt nie tylko z klasycznego gniazdka, ale również z tego samochodowego.

Akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne

Akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne

Przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wielofunkcyjnego zastosowania techniki drgań do piłowania, przecinania, zeskrobywania i szlifowania. Jeśli posiadamy działkę, na której zawsze jest coś do zrobienia, ten sprzęt będzie idealny. W urządzeniu Parkside możemy liczyć na płynnie regulowaną ilość drgań z bardzo przydatną funkcją łagodnego rozruchu, wymianę akcesoriów bez użycia narzędzia, uniwersalny uchwyt, możliwość podłączenia do zewnętrznego układu odsysania, oświetlenie robocze LED, 3-zakresowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora. Ergonomiczny kształt konstrukcji z miękkim uchwytem oraz wytrzymałą metalową głowicą czynią je wyjątkowo wygodnym i praktycznym.

Narzędzia manualne i odpowiednie akcesoria

Skompletowanie jak najszerszego i najbardziej odpowiedniego spektrum niezbędnych narzędzi zależne jest od charakteru prac, które będziemy wykonywać w naszym warsztacie. Warto więc podejść do tematu doboru narzędzi bardziej indywidualnie, a wszystkie akcesoria i dodatkowe narzędzia dostosować między innymi do powierzchni, nad jaką będziemy pracować.

Wyposażenie naszego domowego warsztatu nie musi być dużym, jednorazowym wydatkiem. Możemy zaopatrywać go stopniowo i wybierać sprzęt o bardzo dobrej relacji jakości do ceny. Potrzebujemy podstawowego sprzętu? Znajdziemy go w produktach z linii Parkside, natomiast jeśli stawiamy na bardziej profesjonalny, warto pomyśleć o Parkside Performance.


Jeśli dopiero zaczynamy i nie posiadamy podstawowego zestawu narzędzi manualnych, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

  1. Zestaw przynajmniej dwóch solidnych młotków (mały i duży). Pomogą uporać się chociażby z wbiciem gwoździa, na którym ma zawisnąć obraz lub rodzinna fotografia. Do tego oczywiście zestaw gwoździ w najczęściej spotykanych rozmiarach.
  2. Kilka różnych śrubokrętów i kilka kompletów śrubek (o różnych rozmiarach, gwintach). Na początek wystarczą dwa (prosty i gwiazdkowy).
  3. Solidny klej montażowy, który może okazać się prostym i niezastąpionym narzędziem w wielu sytuacjach, gdy nie będziemy mogli na przykład wiercić w danej powierzchni i wkręcać do niej śrub.
  4. Miarka. Najlepiej zwijana automatycznie. Pomoże nam precyzyjnie określić rozmiar powierzchni i odległość z punktu A do punktu B.
  5. Poziomica. Przyda się przy wieszaniu obrazka albo lustra, ale także w sytuacji, w której nie będziemy pewni, czy stojak jest prosty i czy warto może coś pod niego podłożyć.
  6. Ołówek warsztatowy. Podstawowy przedmiot, który bez niszczenia powierzchni pomoże nam zaznaczyć np. punkty do wiercenia.
  7. Zestaw kluczy nasadowych, który przyda się przy większych konstrukcjach lub majsterkowaniu przy samochodzie.
  8. Kombinerki. Pomogą nam nie tylko wykręcić oporną śrubę, ale również przytną kawałek drutu lub przewodu.
  9. Piła. Na początek może być mniejsza - czasem trzeba coś skrócić lub spiłować.
  10. Imadło. Idealne urządzenie dla wszystkich, którzy działają w pojedynkę. Dzięki temu sprzętowi nie trzeba prosić nikogo o pomoc w przytrzymywaniu przedmiotów, nad którymi pracujemy. Majsterkowicz staje się samowystarczalny.
Text And Image Section

Jak zorganizować warsztat w domu lub w garażu?

Pod pojęciem „domowy warsztat” może kryć się dużo różnych opcji. Czasem będzie on stanowić jedynie roboczy blat z uporządkowanymi narzędziami, czasem oddzielne pomieszczenie, dobrze odizolowane od reszty domu. Wszystko zależy od stopnia naszego zaangażowania oraz możliwości lokalowych. Budowanie idealnie zorganizowanego warsztatu z pełnym wyposażeniem, który nie będzie używany, może być przedsięwzięciem na wyrost. Jednak gdy tylko mamy zamiar spędzać w nim więcej czasu, na przykład chwile po pracy lub weekendy, warto zadbać o dobrze zorganizowaną przestrzeń.


Warto pomyśleć nie tylko o odpowiednim zestawie narzędzi, ale również o miejscu, w którym wszystko dobrze zorganizujemy. Współczesny majsterkowicz ma ułatwione zadanie. Bez trudu znajdziemy nie tylko profesjonalne narzędzia, ale również regały warsztatowe, szufladki, wieszaki, specjalne listy z magnesem. Dzięki takim rozwiązaniom niczego nie będziemy szukać, ponieważ wszystko będzie miało swoje miejsce.


Zanim zaczniemy organizować wyposażenie, powinniśmy zastanowić się na konkretnym miejscem, w którym urządzimy nasz przydomowy, amatorski warsztat. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto umiejscowić go w oddzielonej od domu altance. Takie rozwiązanie ma ogromne plusy. Nie tylko unikniemy bałaganienia w obrębie domu, ale także ograniczymy hałas i nie będziemy nim absorbować pozostałych domowników. W ten sposób stworzymy sobie komfortową przestrzeń do oddawania się majsterkowaniu bez przeszkadzania innym i zanieczyszczania domowej przestrzeni.


Niezależnie od tego, czy ostatecznie będzie to pomieszczenie w odrębnym, czy w tym samym budynku, zawsze warto je dobrze odizolować. Prace bywają hałaśliwe: stukanie młotkiem, wiercenie, szlifowanie potrafią uprzykrzyć życie pozostałym domownikom i sąsiadom. W całym procesie organizowania pamiętajmy o podstawowych zasadach. Stosujmy odpowiednie zatyczki, które uchronią również nasz, bezpośrednio narażony, słuch. Ale także w odpowiedni sposób korzystajmy z elektronarzędzi.

Niedozwolone jest rozpoczynanie pracy, jeśli mamy wątpliwości co do stanu technicznego sprzętu np. w sytuacji, gdy przy poprzednim użyciu mogliśmy go uszkodzić. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowany sprzęt musi pracować według określonych zasad. Powstrzymajmy się od prób samodzielnego naprawiania elektronarzędzi, podłączania do sieci niezgodnie z instrukcją, pracy bez zabezpieczenia narażonych na niebezpieczeństwo części ciała, uruchamiania narzędzi w miejscach o bardzo dużej wilgotności, pracy przy bardzo małym oświetleniu.