Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Rozmiary pieluch: jak odpowiednio je dobrać?

Rozmiary pieluch: jak odpowiednio je dobrać? Poradnik!


Choć wydaje się, że dopasowanie pieluszki do potrzeb dziecka nie powinno być najtrudniejszym wyborem w życiu rodzica, w praktyce często okazuje się nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Rozmiary pieluch poszczególnych producentów różnią się od siebie, a niekiedy tworzą zawiły system, który wcale nie ułatwia decyzji. Jak zatem podjąć tę właściwą, by najlepiej zadbać o komfort maluszka?

Dlaczego odpowiednio dopasowany rozmiar pieluszki jest tak ważny? I jak rozpoznać, że dziecko nosi za małą lub za dużą? W naszym poradniku odpowiemy na każde z tych pytań, by ułatwić Wam przyszłe zakupowe wybory. Z pieluszkowym ABC Lupilu dowiecie się, jaki rozmiar pieluch dla noworodka będzie tym odpowiednim, kiedy zmienić rozmiar pieluchy oraz jak dobierać pieluszki na kolejnych etapach rozwoju dziecka.

Text And Image Section

Dobre dopasowanie – zdrowe dorastanie! Dlaczego rozmiary pieluszek są tak ważne?

By zrozumieć istotną zależność między rozmiarem pieluszki a potrzebami dziecka, warto spojrzeć na codzienność jego oczami. Maluszek spędza w pieluszce cały dzień: stopniowo rozwija umiejętności ruchowe, zaczyna raczkować, a w końcu – stawiać pierwsze kroczki. Na poszczególnych etapach rozwoju potrzebuje więc bezpieczeństwa, swobody i wygody, które zapewnia dobrze dopasowana pieluszka.


Idealne dopasowanie pieluszki jest równie istotne w nocy. Spokojny, nieprzerywany sen to dla dziecka podstawa właściwego rozwoju – dobrze więc, jeśli nie zakłócają go żadne „niespodzianki”.


Mając na uwadze wszystkie aktywności, które maluszek podejmuje każdego dnia, łatwiej wyobrazić sobie skutki źle dobranego rozmiaru pieluszki. Idealne rozwiązanie to znalezienie złotego środka. Jak to zrobić?


Pieluszka nie powinna być za ciasna, by nie krępować ruchów dziecka, nie uciskać brzuszka i nie powodować otarć na skórze. Musi dobrze odprowadzać wilgoć i mieścić w sobie wszystko to, co powinno pozostać wewnątrz pieluchy do momentu przewijania. Z drugiej strony jednak nie może być za luźna – powinna zawsze pozostawać na swoim miejscu, nawet podczas najbardziej aktywnych zabaw i zajęć.


Warto wiedzieć, że przeciekanie pieluszki może wynikać z wielu czynników, między innymi z doboru za małego lub za dużego rozmiaru. Równie istotne jest obserwowanie indywidualnych reakcji dziecka. Maluch może komunikować niewygodę płaczem i wierceniem się po przewijaniu, jeśli wyrósł już z aktualnie noszonego rozmiaru pieluszki.

KUP TERAZ!

Text And Image Section

Od teorii do praktyki. Jak czytać rozmiary pieluch i dobrze dobrać rozmiar pieluszki?

Wiesz już, że dobór właściwego rozmiaru pieluszki znacząco wpływa na komfort Twojego maluszka, a co za tym idzie: na jego prawidłowy rozwój. Czas na praktyczne wskazówki! Zastanawiasz się, jaki rozmiar pieluch dla noworodka będzie tym właściwym, które wybrać niemowlęcia i na jakie się zdecydować, gdy zaopatrujesz w pieluszki aktywnego, pełnego energii starszaka?


By przed wyborem pieluszek dla dziecka nie tracić czasu na żmudne porównywanie rozmiarów i zestawianie ze sobą wszystkich istotnych informacji, warto się dowiedzieć, jak czytać rozmiarówki i sprawnie dopasowywać parametry pieluszek dostępnych w poszczególnych rozmiarach do konkretnych potrzeb rozwojowych dziecka.


Ogólnie przyjęta i najczęściej stosowana rozmiarówka pieluszek dla dzieci opisywana jest skalą 1-6. Rozmiary pieluch oznacza się dodatkowo nazwami, które mają dookreślić ich przeznaczenie, takimi jak: NEW BORN (1), MINI (2), MIDI (3), MAXI (4), JUNIOR (5) I EXTRA LARGE (6).


Te wartości powinny stanowić dla rodzica punkt wyjścia, ale z pewnością nie są wystarczającym kryterium wyboru pieluszek. Należy zestawić je z podanym na opakowaniu zakresem wagowym. Dodatkowo wraz z rozwojem dziecka i wzrostem jego aktywności możemy rozważyć przejście ze standardowych pieluszek na pieluchomajtki. Pantsy mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla bardzo ruchliwych maluszków, a także w dużą pomocą w nauce samodzielnego korzystania z nocniczka. O zaletach pantsów wspominamy w tym artykule. Przeczytaj i sprawdź, kiedy warto je stosować.


Choć każda informacja dostępna na opakowaniu jest istotna, często o tym, który rozmiar pieluszki stanie się w danym momencie tym idealnym, decydują indywidualne cechy budowy maluszka. Dzieci rozwijają się i rosną w różnym tempie – może się okazać, że Twój mały odkrywca lepiej będzie się czuł w pieluszce przeznaczonej dla nieco starszych dzieci. Wówczas warto przeprowadzić praktyczny test dwóch rozmiarów, nim zaopatrzymy się w spory zapas pieluszek.

Text And Image Section

Za mała lub za duża pieluszka: jak poznać, że czas na zmianę lub wybór innego rozmiaru?

Kto lepiej niż rodzice wie o tym, że dzieci rosną wyjątkowo szybko? To tempo zmian bywa zawrotne i dotyczy również przesiadek z jednego rozmiaru pieluszki na kolejny. Jak rozpoznać, że to już ten moment? Kiedy zmienić rozmiar pieluchy? Jednym słowem: po czym poznamy, że pieluszka jest na dziecko za mała lub – przez zbyt szybki dobór większego rozmiaru – za duża? Podpowiadamy!

Za mała pieluszka – może powodować otarcia na nóżkach i brzuszku, które łatwo zaobserwować przy przewijaniu (wyglądem różnią się od odparzeń i wysypek). Za mała pieluszka przestaje spełniać swoją podstawową funkcję: częściej przecieka i pomimo prawidłowego zakładania czasem nie jest w stanie pomieścić zawartości. Może powodować dyskomfort u dziecka, np. uciskając jego brzuszek. Maluszek da Ci znać, że jest mu niewygodnie w za małej pieluszce, wiercąc się lub kwiląc po przewijaniu, obserwuj więc jego reakcje.


Za duża pieluszka – zwykle znacznie łatwiej zauważyć jej niedopasowanie, ponieważ odstaje w kluczowych miejscach, tworząc zbyt duże przerwy między materiałem a skórą dziecka. Może okazać się za luźna w okolicy nóżek i brzuszka (pomimo maksymalnego dopięcia rzepami). Zbyt luźną pieluchę rozpoznasz również po tym, że nie dopasowuje się do ciała dziecka – materiał układa się tak, jakby było go za dużo, przez co utrudnia dziecku codzienne aktywności. Za duża pieluszka również może przeciekać, najczęściej bokiem (tzw. wylewanie się).


Text And Image Section

Rozmiar i cała reszta! Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie pieluch?

Chociaż odpowiednio dobrany rozmiar pieluszki to podstawa komfortu maluszka, który ją nosi, nie należy zapominać o innych istotnych cechach mających wpływ na wygodę dziecka i rodzica. Na które z nich warto zwrócić uwagę?


Opisując funkcje, które wspierają aktywność i rozwój maluszka, a mamie i tacie znacznie ułatwiają opiekę nad dzieckiem, sięgniemy po produkt najwyższej jakości: pieluchy Lupilu PREMIUM. Rozmiary dostępne w ofercie Lupilu oraz dopracowane w szczegółach cechy użytkowe i innowacyjne technologie, które zastosowano podczas projektowania i produkcji pieluszek, sprawiają, że świetnie ilustrują one właściwości idealnej pieluszki. Co się na nią składa? Na które cechy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Szybkie i równomierne wchłanianie wilgoci (dzięki technologii FAST DRY) – by to, co mokre, zawsze zostało błyskawicznie odprowadzone jak najdalej od skóry dziecka. Odpowiednio zaprojektowany system wchłaniania sprawi, że kontakt skóry z wilgocią będzie krótki, dziecko nie odczuje noszenia wilgotnej pieluszki i szybciej wróci do swoich aktywności.


Przewiewność (dzięki technologii AIR TUBES) – skóra dziecka musi oddychać – to gwarancja higieny i zdrowia. By o to zadbać, wybieraj pieluszki, które zaprojektowano z myślą o przepływie powietrza, np. mające przewiewne kanaliki. Gdy kanaliki absorbują wilgoć, pomiędzy nimi powstają korytarze powietrzne umożliwiające właściwą cyrkulację wewnątrz pieluszki. Dzięki temu jej wewnętrzna warstwa nie przykleja się do delikatnej skóry dziecka.


Wysoka chłonność (dzięki technologii LONG-LASTING ABSORPTION) – sprawdza się szczególnie w nocy i pozwala zatroszczyć się o głęboki, nieprzerwany sen dziecka. W pieluszce, która utrzymuje suchość nawet do 12 godzin, dziecko śpi komfortowo, a „mokre pobudki” nie zakłócają jego snu i pozwalają przespać noc rodzicom.


Miękkie i delikatne materiały, neutralne dla mikrobiomu – skóra niemowlęcia jest niezmiernie delikatna. Dlatego surowce, które mają z nią kontakt 24 godziny na dobę, muszą być pozbawione wszelkich szkodliwych substancji i odpowiednio miękkie, by nie powodować podrażnień. Właśnie dlatego pieluszki Lupilu Premium nie zawierają chloru cząsteczkowego, lateksu, dodatku substancji zapachowych czy alergenów z listy 26 potencjalnych alergenów sklasyfikowanych przez Komisję Europejską


Wskaźnik wilgotności – to ogromne ułatwienie dla rodziców (szczególnie tych debiutujących w swoich rolach), którzy nie zawsze wiedzą, kiedy zmienić pieluszkę. W pieluszkach Lupilu PREMIUM żółty wskaźnik stopniowo zmienia kolor na niebieski, podpowiadając rodzicowi, kiedy zmienić pieluszkę.


Elastyczne boczne falbanki z delikatnymi, podwójnymi gumkami – chronią przed bocznym przeciekaniem. Należy zawsze zwrócić uwagę, aby były one wywinięte na zewnątrz dla wygody i komfortu dziecka oraz po to, aby uniknąć przeciekania.


Rzepy multiflex – są wyposażone w haczyki ułożone pod różnymi kątami, które zapewniają lepszą przyczepność do pieluszki. Dodatkowo rzepy są umocowane do miękkich, elastycznych boczków, które umożliwiają odpowiednie dopasowanie pieluszki do każdego maluszka.

Text And Image Section


Kilka słów o zmianie pieluszek: jak przewijać i jak często to robić, by było sucho na długo?

Chłonna, dobrze zaprojektowana pieluszka to ogromne wsparcie dla rodzica, ale dla komfortu dziecka równie ważne jest umiejętne przewijanie i podążanie za wskazówkami specjalistów. Na co zwrócić uwagę i o jakich zasadach pamiętać?




Kolejność wieczornych rytuałów – założenie suchej pieluszki na noc powinno być ostatnią czynnością, którą rodzice wykonają, przygotowując dziecko do snu. Jeśli przewijanie na noc odbędzie się po kąpieli i posiłku, mamy większą szansę na to, że snu maluszka nie przerwie mokra niespodzianka.


Częste zmiany pieluszek – nawet jeśli pieluszki wyprodukowano z delikatnych i nieszkodliwych materiałów, w trosce o wrażliwą skórę dziecka powinno się je zmieniać często (szczególnie u noworodków). To bardzo istotny element pielęgnacji, bez którego pozostałe zabiegi higieniczne mogą okazać się niewystarczające.


W pełnej rozmiarówce pieluszek Lupilu PREMIUM każdy rodzic znajdzie te idealne, dopasowane do potrzeb dziecka. Pieluszki Lupilu PREMIUM dostępne są wyłącznie w sklepach Lidl: stacjonarnie oraz na www.lidl-sklep.pl. Poznaj je i niech staną się częścią Waszej wspólnej przygody. Niech ułatwiają Ci codzienność w roli rodzica i wspierają maluszka na każdym etapie rozwoju.