Ubranie do szkoły – jaki strój jest odpowiedni?
Jakie ubranie do szkoły jest odpowiednie? Zastanawia się nad tym wielu rodziców, bo zasady szkolnego dress code’u mogły ulec dużym zmianom od czasu, gdy sami zasiadali w klasowych ławkach. Przede wszystkim warto pamiętać, że dobrze jest trzymać się ponadczasowych, ogólnych reguł savoir vivre’u w ubiorze. Kwestie wymaganego stroju do szkoły bywają też wyjaśniane w statutach poszczególnych placówek. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ubrać dziecko do szkoły odpowiednio, a jednocześnie komfortowo – zapoznaj się z naszymi poradami!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czy w szkołach bywają jeszcze mundurki?
- Co na temat stroju do szkoły mówi jej statut?
- Jak ubrać dziecko do szkoły? Praktyczne wskazówki
- Jak wygląda strój galowy do szkoły?
Mundurek szkolny – czy to już przeszłość?
Zacznijmy od historii, która jednak czasem powraca do łask – czyli mundurków szkolnych. W Polsce były one powszechnie używane mniej więcej od początku XX wieku. Później – w czasach kryzysu lat 80. i reformy szkolnictwa – zaczęto od nich stopniowo odchodzić. Jednak od początku wieku XXI w pewnych placówkach zaczęto znowu wprowadzać obowiązek noszenia mundurków. Dotyczy to głównie niektórych szkół społecznych i niepublicznych, zazwyczaj chcących podkreślić swój wyjątkowy, elitarny charakter.
Jak wygląda taki mundurek szkolny? Dla dziewczynki zestaw składa się zwykle z ciemnej (najczęściej granatowej) spódniczki za kolano, pasującej kolorem kamizelki lub żakietu oraz białej koszuli bądź bluzki z kołnierzykiem. Mundurek szkolny dla chłopca jest zazwyczaj utrzymany w tej samej kolorystyce, tyle że zamiast spódniczki są spodnie, a dodatkowo czasem krawat. Szczegółowe wymogi dotyczące tego, jak ma wyglądać taki strój ustala oczywiście szkoła – która zresztą niemal zawsze pośredniczy w jego zakupie, by mieć pewność, że ubrania są jednolite.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy noszenie mundurków szkolnych to dobre, czy złe rozwiązanie. Na pewno jednak przed wyborem placówki, w której obowiązują jednolite uniformy, dobrze jest rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”.
Mundurki szkolne – zalety i wady
Zwolennicy mundurków podkreślają, że ujednolicenie ubioru do szkoły przede wszystkim zaciera różnice w statusie materialnym, które bywają widoczne w przypadku dowolności stroju. Takie same uniformy dla wszystkich uczniów wzmacniają też poczucie wspólnoty i identyfikacji ze szkolną społecznością. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że obowiązek noszenia mundurków nie pozwala dzieciom i młodzieży na podkreślanie przez strój swojego indywidualizmu. Zwracają uwagę, że można ubierać się wyjątkowo – a jednocześnie odpowiednio. Szczególnego znaczenia nabiera to w starszym wieku, kiedy to strój pozwala w jakiś sposób „wyrazić siebie”.
Dress code w szkole a zapisy statutu
Nawet jeśli w szkole nie obowiązują mundurki, kwestia właściwego codziennego stroju jest bardzo często ujmowana w statucie placówki. Oczywiście tu również mogą występować pewne różnice, jednak najczęstsze zapisy są dość ogólne. Można powiedzieć, że – szczególnie w szkołach podstawowych – przypominają one zasadniczo o tym, aby ubierać się zgodnie z ubraniowym savoir vivre’em. W statucie zwraca się więc uwagę na to, że ubranie do szkoły powinno być schludne, czyste i estetyczne. Nierzadko podkreśla się też, że nie powinno odsłaniać za bardzo ciała. Na cenzurowanym bywają więc zbyt krótkie spódniczki czy szorty (te ostatnie są oczywiście jak najbardziej dopuszczalne w przypadku stroju na WF ) oraz bluzki mocno odsłaniające brzuch.
W szkołach ponadpodstawowych zwykle nie ma już tak dużych restrykcji co do ubrania szkolnego. Zazwyczaj przyjmuje się, że młodzież powinna już zyskać większą swobodę w wyborze stroju – który nierzadko stanowi element przynależności do jakiejś subkultury czy grupy towarzyskiej. Jednak większość placówek tak czy owak wymaga tego, by szkolny ubiór nie wykraczał poza zasady dobrego smaku. Nierzadko wprowadza się pewne ograniczenia co do wielkości czy ilości biżuterii oraz makijażu. Placówki mogą też wymagać, by na ubraniu czy plecakach szkolnych nie było niestosownych napisów i grafik.
Odpowiedni strój do szkoły – na co postawić?
W niektórych szkołach kwestia ubioru może w ogóle nie być opisana w statucie – w takich wypadkach po prostu należy trzymać się ogólnych zasad szkolnego dress code’u. A zatem jakiego typu strój sprawdzi się u uczniów?
Na starcie edukacji ubiór do szkoły powinien być przede wszystkim miękki i wygodny. Dla dzieci spędzanie dłuższego czasu w szkolnych ławkach może bowiem być początkowo dość trudne. Jako odpowiedni strój do szkoły dla dziewczynek świetnie sprawdzają się więc np. bawełniane legginsy, do których można dopasować koszulkę lub dłuższą tunikę. Wiele uczennic uwielbia chodzić w jeansach czy jegginsach, zestawianych z T-shirtem czy koszulą. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by dziewczynki założyły do szkoły spódnicę czy sukienkę. Jak już jednak wspominaliśmy, zazwyczaj zwraca się uwagę na to, aby nie była ona przesadnie krótka czy obcisła.
Ubiór do szkoły dla chłopców to zwykle także jeansy lub materiałowe spodnie w typie chinosów. W cieplejszej porze roku można też założyć krótkie spodenki – zazwyczaj do kolana lub tuż za nie. Uczniowie bardzo chętnie sięgają także po wygodne spodnie dresowe – warto jednak pamiętać, by nie były to te same, których używa się na WF-ie. Do tego królują T-shirty, ewentualnie koszulki polo czy koszule. W chłodniejsze dni zarówno chłopy, jak i dziewczynki noszą dodatkowo bluzy, które można łatwo zdjąć i wrzucić do plecaka czy wygodnie przewiązać w pasie. Pamiętaj też, że w niektórych szkołach wymaga się obuwia na białej podeszwie.
Ubiór do szkoły w szkołach ponadpodstawowych
Jak już wspomnieliśmy, w szkołach ponadpodstawowych dress code często nie jest surowy (chyba że w danej placówce obowiązują mundurki). Młodzi ludzie zwykle wiedzą już, jakie ubranie do szkoły jest odpowiednie i nie przyniesie im problemów. Na tym etapie lubią eksperymentować – i dobrze jest im na to pozwalać! Oczywiście do momentu, gdy rodzic uzna, że dziecko zdecydowanie przesadza – wówczas warto porozmawiać o niestosowności danego stroju.
Strój galowy do szkoły – dla dziewczynki i chłopca
W całym tekście mówiliśmy o codziennym ubraniu do szkoły. Istnieją też jednak takie sytuacje, gdy należy się ubrać na galowo. Zazwyczaj taki strój odświętny do szkoły powinno się włożyć na ważne wydarzenia, takie jak oficjalna inauguracja czy zakończenie roku szkolnego, a później także ważne egzaminy (np. ósmoklasisty). Bywa, że strój galowy wymagany jest też na różnego rodzaju dużych imprezach szkolnych.
Jakie w tym wypadku panują zasady? Strój galowy to przede wszystkim zwykle połączenie koloru ciemnego (czerń, granat lub niebieski, ciemnoszary) z jasnym (biel, kremowy, jasnoszary). Można postawić na klasyk: ciemny dół plus jasna góra, ale bywają też odwrotne zestawienia. Mniej standardowo dziewczynki stawiają czasem na połączenie np. czarnej sukienki z białym paskiem, chłopcy zaś – na ciekawe muszki, krawaty czy kamizelki.
WARTO WIEDZIEĆ!
Czy jeansy mogą być elementem stroju galowego?
W tej kwestii wiele zależy od zasad danej szkoły. Tradycyjnie spodnie galowe były raczej materiałowe – uznawane za bardziej eleganckie. Obecnie jednak jeansy są na tyle rozpowszechnione, że bardzo często traktuje się je jako element oficjalnego ubioru. Powinny jednak być w stonowanym kolorze (np. czarne) i oczywiście… czyste! Zestawione z marynarką czy żakietem i białą koszulą – nie będą wyglądały źle!