Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Muzyka relaksacyjna – dlaczego powinna nam towarzyszyć na co dzień?

Muzyka relaksacyjna to utwory składające się z łagodnych dla ucha dźwięków: czasem to instrumenty, czasem szum morza, świergot ptaków czy inne dźwięki natury złożone w przyjemne kompozycje. Powinna odprężać, koić zmysły, niwelować niepokoje i działać wspierająco. Gdzie szukać najlepszej muzyki relaksacyjnej? Sprawdź w naszym poradniku!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jak działa na ludzi muzyka relaksacyjna?
  • Dlaczego warto słuchać muzyki relaksacyjnej do snu?
  • Jak muzyka może pomagać w pracy?
  • Jakie są zasady efektywnego relaksu przy muzyce?

Muzyka relaksacyjna, muzyka uspokajająca – na jakiej zasadzie to działa?

Text And Image Section

Może wydawać się, że wyświechtany slogan „muzyka łagodzi obyczaje” jest… no właśnie, wyświechtany. Potwierdzi chyba każdy, kto kiedykolwiek trafił na koncert metalowy czy punkowy, gdzie pod sceną panuje ścisk, a ludzie obijają się o siebie, krzyczą i zdecydowanie nie wyglądają na spokojnych i wyciszonych. Sąsiad, który w środku nocy testuje możliwości nowych głośników, też raczej wzbudza w otoczeniu negatywne emocje. Naukowo udowodniono jednak, że muzyka może działać pobudzająco albo uspokajająco. Mają na to wpływ trzy rodzaje czynników: akustyczne (czyli sam materiał muzyczny), semantyczne (czyli teksty, rytmika) i estetyczne (czyli konkretne upodobania osoby słuchającej).


Jak widać, trudno jednoznacznie ocenić, które melodie będą działały relaksująco na konkretną osobę – wiele zależy od osobistych preferencji, a nawet nastawienia. Zasadniczo jednak muzyka uspokajająca charakteryzuje się wolnym tempem, melodyjnością, niewielkim ładunkiem emocjonalnym, harmonią i łagodnymi zmianami dynamiki. Pod jej wpływem mogą zachodzić następujące procesy:

  • uspokojenie oddechu,
  • obniżenie częstotliwości akcji serca,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • produkcja serotoniny i oksytocyny,
  • rozluźnienie mięśni,
  • zmniejszenie uczucia niepokoju,
  • obniżenie poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu).

To w ogólności działania korzystne dla naszego organizmu i samopoczucia. Dlatego zdecydowanie warto znaleźć najlepszą muzykę relaksacyjną dla siebie i sięgać po nią, ilekroć czujesz, że potrzebujesz ukojenia i odprężenia. Doskonałym pomysłem będzie połączenie słuchania z innymi zabiegami w ramach regularnie urządzanego domowego SPA.

Muzyka relaksacyjna do snu

Wysypianie się jest jedną z kluczowych dla zdrowia człowieka czynności. Dlatego warto trzymać się sprawdzonych sposobów na dobry sen i dbać o codzienną regenerację. Wielu osobom w zaśnięciu pozwala właśnie słuchanie muzyki. Dla niektórych idealna będzie muzyka klasyczna, dla innych ambient, a jeszcze innych – dźwięki natury. Każda z nich ma elementy, które pozwalają się wyciszyć, uspokoić, odegnać piętrzące się myśli, a w konsekwencji szybciej odpłynąć w objęcia Morfeusza. Ważne, by melodie nie kojarzyły się z emocjonalnymi momentami (ani tymi dobrymi, ani złymi). Lepiej sprawdza się muzyka instrumentalna, o wolnym tempie, pozbawiona wokalu, gdyż taka mniej skupia uwagę. Pamiętaj też, by stawiać na powolne piosenki, bez wyraźnego „hałaśliwego” rytmu.

Text And Image Section

Zasypianie przy muzyce

Zasypianie przy kojących dźwiękach muzyki bywa korzystne, trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Nie kładź się spać w słuchawkach przewodowych, by nie zaplątać się w kabel przez sen. Najlepiej w ogóle zrezygnować ze słuchawek na rzecz puszczenia cicho muzyki przez głośnik.

Muzyka relaksacyjna do pracy

Co ciekawe, słuchanie muzyki z jednej strony uspokaja, ale z drugiej może pozytywnie wpływać na produktywność! Dlatego wiele osób słucha muzyki relaksacyjnej do pracy, co pozwala im wykonywać zadania szybciej i z lepszym efektem. Dlaczego? Odpowiednio dobrane dźwięki sprawiają, że myśli nie kotłują się w głowie, a więc koncentracja wzrasta. Rzecz jasna nie jest to recepta na każdy kryzys zawodowy – niekoniecznie sprawdzi się na przykład, gdy pracujesz kreatywnie i Twoja głowa powinna tryskać pomysłami. Ale do wykonywania mechanicznych zadań, w których zaawansowane procesy myślowe przeszkadzają, muzyka relaksacyjna ma szansę sprawdzić się wyśmienicie.


Ale! Muzyka relaksacyjna do pracy różni się od tej uspokajającej. W końcu nie chcemy zasnąć, tylko szybciej wykonać zlecone zadania. Dlatego melodie na tego typu playlistach są zwykle szybsze, bardziej żywiołowe i urozmaicone. Warto pamiętać też, że jeśli pracujesz w głośnym miejscu, to słuchawki wygłuszające z lubianymi dźwiękami mogą pomóc Ci odciąć się od rozpraszających bodźców z zewnątrz. I ma to znaczenie zarówno w przypadku umysłowej pracy w open spasie, jak i fizycznej w magazynie czy na hali produkcyjnej.

Muzyka relaksacyjna – jak jej słuchać, by zrelaksować się jeszcze lepiej?

Text And Image Section

Dla wielu osób kluczowe przy relaksie do muzyki jest zagłuszenie innych bodźców i całkowite oddanie się dźwiękom. Jeśli dotyczy to również Ciebie, zastosuj się do następujących porad:

  • Załóż dobre słuchawki – najlepiej takie, które tłumią dźwięki z zewnątrz. Zadbaj o też o to, by mieć naładowany sprzęt, z którego będziesz słuchać muzyki. Może przydać Ci się powerbank, by w odpoczynku nie przeszkodziła Ci wyładowana bateria.
  • Przyjmij wygodną pozycję – połóż się albo usiądź w wygodnym fotelu, załóż luźne ubrania, by nic nie krępowało Twoich ruchów i nie uciskało. Jeśli wolisz relaksować się w ruchu, wybierz dres i wygodne buty.
  • Nastaw budzik na 20 lub 30 minut – warto wyznaczyć sobie jakieś ramy czasowe, zwłaszcza jeśli w danym dniu masz jeszcze zaplanowane jakieś aktywności. Wiele osób zasypia podczas słuchania muzyki relaksacyjnej i budzi kilka godzin później.
  • Podczas słuchania, pozwól myślom swobodnie przepływać przez głowę. Staraj się na nich nie skupiać i nie poświęcać im uwagi.

Chcesz sprawdzić, czy muzyka relaksacyjna sprawdzi się i w Twoim przypadku? W takim razie mamy coś dla Ciebie! Specjalnie dla naszych klientów uruchomiliśmy nasz kanał na Spotify. Znajdziesz na nim specjalnie wyselekcjonowane playlisty. A jeśli znudzi Ci się słuchanie piosenek, odpal podcast Dobry Temat. Jego gospodarzem jest Karol Okrasa. Wraz ze swoimi gośćmi porusza w rozmowach rozmaite tematy z takich dziedzin jak żywienie, ekonomia, ekologia czy rodzicielstwo. To naprawdę dobre tematy!