Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Podobają Ci się nietypowe albumy z pięknie wyeksponowanymi zdjęciami albo ręcznie robione kartki bożonarodzeniowe? Scrapbooking to doskonały pomysł na Twoje nowe hobby, a nawet dodatkowe źródło dochodu. Jeżeli masz w sobie artystyczną duszę i lubisz zajęcia manualne, sprawdź, jak z pomocą kilku gadżetów przygotować cudowne prace, które możesz podarować bliskim, zachować sobie na pamiątkę bądź sprzedać.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest scrapbooking?
  • Gdzie powstała idea scrapbookingu?
  • Jak zrobić album do scrapbookingu albo okazjonalną kartkę?
  • Jakie materiały warto wykorzystać do scrapbookingu?

Scrapbooking – co to jest?

Scrapbooking, nazywany przez niektórych sztuką dekorowania wspomnień, jeszcze do niedawna oznaczał przyozdabianie albumów ze zdjęciami rodzinnymi za pomocą kolorowych kartek, które były charakterystycznie powycinane. W ostatnim czasie ten trend nieco ewoluował. Dzisiaj można upiększać pudełka, kartki okolicznościowe, zaproszenia na ślub, komunię i chrzciny, laurki czy walentynki dla ukochanej osoby. Niektórzy w artystyczny sposób prowadzą także swoje pamiętniki, do których wklejają zdjęcia i dodają krótkie opisy. Wszystko po to, aby zachować w pamięci wyjątkowe momenty z danego dnia, miesiąca, roku czy np. minionych wakacji.

Text And Image Section

Skąd pochodzi nazwa scrapbooking?

Słowo „scrapbooking” wywodzi się z angielskiego terminu scrapbook, co oznacza album na zdjęcia. Scrapbooking to inaczej „albumowanie”, czyli sztuka ozdabiania, która dzisiaj wykracza poza dekorowanie fotografii i obejmuje także kartki czy pamiętniki.

Scrapbooking – pomysły na ozdabianie prosto z Ameryki

Za kolebkę ozdabiania uważa się Stany Zjednoczone. Ciekawostką może być fakt, że do dzisiaj istnieje pierwszy scrapbooking sklep o nazwie „Keeping Memories Alive”, który został otwarty w 1981 roku. W Polsce zainteresowanie tym artystycznym trendem rozpoczęła się w latach 90. XX wieku, kiedy w sklepach zaczęły pojawiać się kolorowe kartki, papiery do scrapbookingu i tekturki o ciekawych fakturach, a także inne ozdoby, które później można było wykorzystać w ciekawy sposób. Dzisiaj dostęp do tego typu materiałów ma już każdy, a ozdabianie albumów, zdjęć i kartek z motywującymi hasłami stało się bardzo popularne, co można zaobserwować np. po liczbie udostępnień filmików ze scrapbookingiem na Instagramie.

Jak wykonać album do scrapbookingu albo kartkę z życzeniami?

Text And Image Section

Spróbuj samodzielnie przygotować trójwymiarową kompozycję na tekturce z powycinanych elementów albo narysuj piękne ornamenty i dodaj później napisy dookoła wybranego zdjęcia czy grafiki. Warto też przykleić ozdobne ramki z kolorowego papieru albo tkanin. W przypadku albumu masz większe pole do popisu, bo każdą kartkę ze zdjęciem albo motywującym wpisem moższ zrobić w zupełnie innym stylu. Pamiętaj, że w scrapbookingu nie ma sztywnych reguł, ponieważ efekt zależy od inwencji samego twórcy, a takie hobby może być sposobem na miłe spędzenie czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych


Co się przyda do scrapbookingu?

Text And Image Section

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze scrapbookingiem, zaopatrz się w niezbędne materiały. Przede wszystkim zainwestuj w zestaw do scrapbookingu, który zawiera m.in. kolorowe naklejki czy metaliczne markery, którymi wypiszesz życzenia albo podpiszesz zdjęcia. Przydadzą Ci się również akcesoria do prac kreatywnych (z nożyczkami do wycinania różnych kształtów, pomocami do odrysowania, dziurkaczami, stempelkami z literami alfabetu i symbolami). Dzięki tym pomocom kartki okazjonalne albo te w albumie zyskają symetrycznie przycięte brzegi i elementy, a także nabiorą kolorów.

Text And Image Section

Kreatywne prace warto kolekcjonować w notesie do scrapbookingu (np. ze sprężyną bądź klejonymi kartkami) albo w tradycyjnym albumie na zdjęcia z ochronną folią, za którą umieścisz swoje arcydzieła. Do zrobienia tła wykorzystaj blok akwarelowy, papiery kolorowe do prac kreatywnych, błyszczącą tekturę czy kartki ze szkicownika. Możesz łączyć różne faktury papierów i kartek, a następnie tworzyć z nich ciekawe kompozycje. Aby dodać ciekawe hasło i wyróżnić nałówki, wybierz pisaki z filcową końcówką, zestaw z foliopisem do pisania na gorąco albo do kaligrafii. Dzięki nim tekst będzie wyglądał niczym w 3D. Oczywiście zawsze warto mieć pod ręką tradycyjne kredki (np. akwarele) oraz farby, które przydadzą się zarówno początkującemu, jak i doświadczonemu artyście.

Text And Image Section

Jeżeli na kartkach urodzinowych albo zaproszeniach chcesz dodać świecące elementy, użyj aplikatora folii, zestawu folii i kartek do aplikatora albo specjalnych wosków, którymi pokrywa się papier. Pamiętaj, że do scrapbookingu możesz także wykorzystać kolorowe taśmy klejące, brokat, wstążki, zasuszone kwiaty, cekiny, perełki, ćwieki, nity, koronki, tkaniny, sznurki, włóczki, koperty, wycinki z gazet i wiele, wiele innych. Aby móc wycinać i naklejać różne elementy dekoracyjne, zaopatrz się w nożyczki, gilotynę do papieru, linijkę i klej (zwykły lub w pistolecie do klejenia na gorąco). Tzw. scrapki, czyli powycinane napisy i kształty, które nakleja się na prace, możesz wymyślić samodzielnie albo skorzystać z gotowych wykrojników do scrapbookingu.