Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

„Nie mam co robić…” – który rodzic nie słyszał tych słów z ust pociechy? I chociaż psychologowie przekonują, że nuda jest potrzebna, wpływa pozytywnie na kreatywność i uczy samodzielności, to jednak chcemy ulżyć dziecięcej frustracji i znaleźć im angażującą rozrywkę. Problem pojawia się, gdy wszystkie sprawdzone pomysły zawodzą. Jeśli szukasz kreatywnych sposobów na nudę, przeczytaj nasz tekst.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jakie są zalety nudy?
  • Czym zająć się w domu, gdy nuda zagląda w oczy?
  • Co robić na dworze, by zwalczyć nudę?

Sposoby na nudę – dlaczego nie zawsze warto ich szukać?

Mimo że nuda nie kojarzy się dobrze, psychologowie przekonują, że w kontrolowanych dawkach bywa bardzo pożyteczna. Dlaczego? W codziennej rutynie zazwyczaj wszystko jest zaplanowane – przedszkole czy szkoła, zajęcia pozalekcyjne, starannie dobrane przez rodziców bajki, weekendowe aktywności… I chociaż nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie! – to w rezultacie dzieci niemal nie mają czasu na spontaniczną zabawę i samodzielne decydowanie o spędzaniu czasu, a rodzice – na jakże potrzebną przerwę.


Te jednak są bardzo ważne dla rozwoju: nudzące się dziecko rozwija kreatywność, ma szansę się wyciszyć, zastanowić nad tym, co lubi robić i jak to osiągnąć, uczy się także przebywać same ze sobą. Te umiejętności przydadzą mu się także w dorosłym życiu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że mówimy o sporadycznym nudzeniu się, a nie permanentnym stanie, w którym pociecha stale musi organizować sobie sama czas i nie ma wsparcia w rodzicach czy opiekunach.

Text And Image Section

Dlaczego warto pozwolić dziecku na nudę?

  1. Dziecko nauczy się spędzać czas w pojedynkę, a nie traktować braku towarzystwa jako porażki.
  2. Pozwoli zastanowić się dziecku nad tym, co lubi robić, jakie są jego zainteresowania, o których w zaplanowanej codzienności może zapomnieć.
  3. Pomoże odkryć nowe sposoby przyjemnego spędzania czasu i być może znaleźć hobby na całe życie.
  4. Dziecko nauczy się podejmować decyzje, planować czas samodzielnie i uniezależni się od obecności rodziców.

Sposoby na nudę w domu

Notorycznie nudzącego się dziecka nie należy zostawiać samemu sobie. Nuda w nadmiarze bowiem może wpływać negatywnie na samopoczucie, prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet to depresji. Warto więc mieć przygotowanych kilka propozycji aktywności, które mogą stać się sposobami na nudę w domu. Rzecz jasna zawsze dobrym pomysłem jest wyjście na dwór – przebywanie na zewnątrz oraz aktywności fizyczne są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju i budowania zdrowych nawyków. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trzeba zostać w mieszkaniu, i tu z pomocą mogą przyjść przeróżne pomoce edukacyjne:

Text And Image Section

Gry i zabawki edukacyjne

Gry i zabawki edukacyjne – nie nudzą się tak szybko jak zabawki elektroniczne, bo to w rączki dziecka oddają cały proces kreacji: skłaniają do wymyślania historii, pracy koncepcyjnej, szukania nowych zastosowań znanych elementów. Wiele z nich powstało zgodnie z zasadami nurtu Montessori, który kładzie nacisk na to, by pozwalać dzieciom odkrywać świat na własną rękę. Dlatego pomoce edukacyjne znakomicie zaangażują szkraba na dłuższy czas, a przy tym spełnią jakiś cel. Mogą to być drewniana kolejka, różne układanki albo zabawkowa kuchnia czy domek dla lalek.

Text And Image Section

Zajęcia kreatywne!

Prace plastyczne – warto by dziecko miało do dyspozycji blok, farby, kredki, ale i przeróżne materiały, których może użyć według własnej fantazji: rozmaite zestawy kreatywne, papiery kolorowe, foliopisy do pisania na gorąco itp. W ten sposób będzie mogło realizować się w przeróżnych technikach i szukać takiej, która najbardziej mu odpowiada. Starszym podopiecznym możesz posunąć w ramach sposobów na nudę DIY, czyli rękodzieło. Opowiedz im o scrapbookingu, kaligrafii czy robieniu kolaży;

Text And Image Section

Gry dla całej rodziny!

Gry planszowe – to propozycja dla całej rodziny. Bez trudu znajdziecie odpowiednią pod względem wieku i liczby graczy. Możecie zacząć od memory, łowienia rybek czy chińczyka albo poszukać czegoś mniej znanego. Inną propozycją gier towarzyskich będą kalambury i gry słowne: słówka, skojarzenia itp. Z pewnością spędzicie wspaniałe popołudnie przy wspólnej zabawie!

Text And Image Section

Prace w domu!

Obowiązki domowe – dzieci bardzo lubią pomagać rodzicom w codziennych czynnościach. Świetnym sposobem na nudę dla dzieci i dorosłych może być więc na przykład wspólne pieczenie albo gotowanie. Oczywiście poziom zadań, które zlecisz swojemu kuchcikowi, musi odpowiadać jego wiekowi i umiejętnościom. Ale nawet roczniak poradzi sobie z przesypywaniem mąki, dolewaniem wody czy wyrzucaniem obierków do kosza na śmieci. Starsze dzieci mogą kroić czy miksować. Frajda gwarantowana, a efekt w postaci pysznego posiłku zdecydowanie wart jest późniejszego sprzątania kuchni.

Sposoby na nudę – wyjście z domu

Text And Image Section

Jak już wspomniano, pobyt na świeżym powietrzu to doskonały sposób na nudę. Nawet w deszczowy dzień warto odpowiednio się ubrać i ruszyć na podbój najbliższej okolicy. Wystarczą kalosze, kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne spodnie, by przejść suchą stopą. Dla dziecka frajdą będzie wspólne eksplorowanie kałuż i błota, dlatego lepiej włóż (zarówno sobie, jak i jemu) ubrania, które bez problemu wypierzesz i ewentualnie bez żalu wyrzucisz, bo na pewno nie unikniecie zabrudzeń.


W ładny dzień – nawet chłodny – warto wybrać się na plac zabaw. Jeśli dziecku znudził się ten, który odwiedzacie najczęściej, może poszukacie jakiegoś trochę dalej? Nieznane karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych z pewnością sprawią, że spędzicie tam udany czas. A kto wie – może odkryjecie nowe ulubione miejsce? Możecie też wybrać się do lasu i szukać tropów zwierząt, rozpoznawać drzewa albo zbierać jagody, pójść na basen albo nad jezioro. Małe dziecko jest w stanie zainteresować się wszystkim, jeśli zostanie do tego odpowiednio zachęcone. Zbieranie kasztanów, wypatrywanie ptaków, omijanie płyt chodnikowych w konkretnym kolorze, chodzenie po murkach albo krawężnikach… sposobów na nudę, które można wykorzystać poza domem, jest naprawdę wiele!

Text And Image Section

WŁASNE PODWÓRKO


Jeżeli macie swój ogród, dobrym pomysłem będzie ustawienie tam piaskownicy i powieszenie huśtawki. Warto też zbudować na przykład z palet i starych desek kuchnię błotną, czyli miejsce, w którym dzieci mogą z błota, wody, ziemi, piachu i innych znalezionych składników tworzyć zupy, koktajle, ciasta i inne dania. Do tego z pewnością przyda się fartuszek dziecięcy z hydrofobową warstwą, w którym dziecko nie będzie miało skrępowanych ruchów, a jednocześnie nie przemoknie i nie wybrudzi do podkoszulka.

Sposobów na nudę może być wiele. Warto oddać dziecku trochę sprawczości i podążać za tym, co ono wymyśli i chce robić. Pamiętaj, że samodzielne organizowanie sobie czasu i przebywanie we własnym towarzystwie to rzeczy, których – jak wielu innych – trzeba się nauczyć.