Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Obudź w swoim szkrabie małego artystę

– poznaj pomysły na plastyczne zabawy z dziećmi!

Niemal każde dziecko prędzej czy później wykazuje zainteresowanie sztuką. Tworzenie kolorowych prac za pomocą różnych technik to nie tylko wspaniała zabawa, ale także nauka własnych emocji i wrażliwości na świat. Warto więc zachęcać malucha do twórczej aktywności już od najmłodszych lat. Jak to robić? Postaw na ciekawe zabawy plastyczne z dziećmi. Poznaj kilka pomysłów, aby wspólnie spędzić czas z pociechą.

Z artykułu dowiesz się:

  • Zabawy plastyczne z małymi dziećmi – co wymyślić, aby kreatywnie zająć malucha?
  • Malowanie palcami – zabawa plastyczna dla małych i dużych – co przygotować?
  • Jakie zabawy plastyczne sprawdzą się w przypadku przedszkolaków i dzieci szkolnych?
  • Zabawy plastyczne z plasteliną i modeliną – co można z nich stworzyć?
  • Zabawy plastyczne dla najmłodszych – co można zbudować z kartonu?
  • Zajęcia plastyczne dla dzieci – jakie warsztaty warto zaproponować maluchowi?

Zabawy plastyczne z małymi dziećmi – pierwszy krok do rozwoju twórczej pasji!

Text And Image Section

Zazwyczaj między 3. a 4. rokiem życia dziecko coraz chętniej sięga po kartkę papieru i kredki, starając się odwzorować dobrze znane mu kształty, zwierzęta czy postacie. Pierwsze rysunki mają kanciaste formy, jednak dla każdego rodzica są prawdziwymi dziełami sztuki. W ten sposób maluchy utrwalają swoją wiedzę na temat otaczającego świata, a z pomocą rodzica mogą jeszcze lepiej doskonalić swój talent artystyczny. Wystarczy, że podsuniesz małemu artyście odpowiednie narzędzia i będziesz eksperymentować z różnymi technikami plastycznymi.


W przypadku małych dzieci warto rozwijać ich artystyczne zacięcie za pomocą prostych zabaw. Jak to robić? Przygotuj szkrabowi blok i kredki, a następnie pomóż mu narysować np. autko. Na początku dziecko może trzymać razem z Tobą kredkę. Tym sposobem uczy się powielać określone kształty. Możesz również zaproponować zabawę w zapamiętywanie. Pokaż maluchowi np. misia, schowaj zabawkę do pudełka i zachęć pociechę do narysowania maskotki z pamięci.

Plastyczne zabawy z dziećmi: sztuka malowania palcami

Text And Image Section

Malowanie dziesięcioma palcami to kolejny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Twórczynią tej metody jest szkolna pedagog R.F. Show. Ta technika po raz pierwszy została zastosowana przez autorkę w 1934 r. w jednej ze szkół rzymskich. Okazało się, że malowanie rączkami ma szereg zalet, m.in. działa terapeutycznie na stres, wzmacnia wiarę we własne możliwości, a także pobudza ekspresję i kreatywność dzieci.


Zarówno maluchy, jak i starszaki mogą bawić się farbami np. na dużym papierze pakunkowym. Świetnym pomysłem będzie też rozpostarcie między drzewami przezroczystej folii spożywczej i odciskanie rączek na jej powierzchni. Pamiętaj, aby wybrać bezpieczne i nieuczulające farby przeznaczone dla wrażliwej skóry maluchów. Aby dziecko mogło wygodnie malować, pomyśl i zakupie drewnianej sztalugi, która jest regulowana bezstopniowo. Twoja pociecha będzie mogła używać jej także podczas prac wykonywanych pędzlem.

Zabawy plastyczne z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym

Aby szkrab pokochał zajęcia plastyczne, twórz razem z nim. Niech każdy uwieczni na rysunku to, jak spędził wakacje, o jakim zwierzęciu marzy albo co jest jego ulubioną potrawą. Dzieci bardzo lubią również przenosić na papier ulubione postacie z bajek. Z pewnością maluch zaskoczy Cię tym, jak szczegółowo odwzoruje bohaterów Minecrafta, Numberblocks czy My Little Pony.

Text And Image Section

Jak prezentować dziecięce prace i gdzie przechowywać plastyczne pomoce?

Dzieci uwielbiają chwalić się swoimi dokonaniami. Gdy stworzą jakiś rysunek, chcą go zaprezentować bliskim. Aby w domu wydzielić specjalne miejsce na artystyczne prace, kup tablicę magnetyczną lub korkową, na której zawiesisz dziecięce prace. A jak przechowywać akcesoria plastyczne? Jeśli nie masz w domu zbyt wiele miejsca na brystole i bibuły, dobrym rozwiązaniem będą tuby dostępne w różnych rozmiarach. Bloki rysunkowe oraz farby warto schować do szerokiej szuflady biurka lub wiklinowych koszy, a kolorowe kredki i flamastry umieścić np. w pojemnikach zawieszanych na szynie. W ten sposób dziecko będzie miało wszystko w zasięgu ręki, a Ty utrzymasz w domu porządek.

Aby ułatwić dziecku twórczą ekspresję, warto podarować mu dobrej jakości narzędzia plastyczne. Może to być zestaw malarski w walizce z dużym wyborem kredek, flamastrów i farb akwarelowych do rozwijania pasji. Zaopatrz się też w papiery kreatywne z szablonami, aby maluch mógł nimi ozdabiać swoje prace. Być może takim prezentem zaszczepisz w nim miłość do scrapbookingu.

Plastyczne zabawy dla dzieci z plasteliną i modeliną

Text And Image Section

Nie samym malowaniem żyje człowiek. Czasem warto zaproponować dziecku inną zabawę, np. lepienie figurek z plasteliny. Można ją ugniatać w dłoni, a to świetnie rozwija motorykę małą i wpływa korzystnie na integrację sensoryczną. Wykorzystaj do tego zestaw z ciastoliną z wieloma akcesoriami, które pozwolą Wam na zabawę w dentystę, fryzjera albo lodziarnię. Możesz też kupić modelinę, która twardnieje po włożeniu jej do piekarnika. Wspólnie z dzieckiem stwórz elementy biżuterii (naszyjniki i bransoletki) czy figurki zwierzątek. Szkrab z pewnością chętnie odwzoruje bohaterów ulubionych bajek.

Zabawy z dziećmi – plastyczne arcydzieła z kartonu

Text And Image Section

Dzieci uwielbiają nie tylko malować i lepić, ale także wyklejać, dlatego stwórz dla swojej pociechy kartonową rzeźbę lub kontury jakiegoś przedmiotu, a następnie zaproś szkraba do wspólnej zabawy. Zadaniem małego artysty będzie udekorowanie kartonu w dowolny sposób. Za pomocą kleju może przytwierdzić kolorowe guziki, cekiny albo fragmenty marszczonej bibuły.


Spróbuj też zaangażować się we wspólne tworzenie np. samolotu z dużego kartonu albo domku – z drzwiami, oknami i dachem. Do mocowania poszczególnych części Waszej budowli wykorzystaj taśmę klejącą. Dobra zabawa gwarantowana!

Inspirujące spotkania z artystami w ich pracowni

Text And Image Section

Pamiętaj, że alternatywą dla domowych zajęć plastycznych jest obcowanie ze sztuką w miejscach, które mogą zainspirować Twoje dziecko. Zabierz swoją pociechę np. na warsztaty prowadzone przez prawdziwych artystów. To może być fotografia, malarstwo, garncarstwo, a nawet współczesne projektowanie.


Tak spędzony czas z pewnością poszerzy horyzonty malucha, zachęci go do twórczych działań, a do tego będzie niezapomnianą przygodą. Poza tym kontakt z kreatywnymi ludźmi jest jedną z lepszych form aktywności. Bardzo często warsztaty łączą teorię z praktyką – można lepić figurki z gliny czy malować, a przy okazji słuchać ciekawych opowieści. Kiedy dziecko będzie starsze, możesz zabrać je do galerii sztuki. Kto wie, może za kilka lat zobaczymy tam dzieła stworzone ręką Twojego małego mistrza!

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych pomysłów. Z pewnością dziecko będzie się świetnie bawić podczas wykonywania twórczych prac razem z Tobą. Pamiętaj, że w wymyślaniu zabaw plastycznych dla małego artysty ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia!