Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Wiertarka i wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka

Wiertarka i wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka - wszystko, co warto wiedzieć!

Zarówno wiertarka, jak i wkrętarka należą do tej sfery elektronarzędzi lub narzędzi akumulatorowych, które po prostu warto mieć w swoim domu. Wzywanie fachowca do każdej najmniejszej pracy nie zawsze jest w pełni uzasadnione. Czasem za jednorazowy przyjazd specjalisty trzeba zapłacić tyle, co za sprzęt, który przecież może nam służyć przez wiele lat. Czy jednak warto posiadać osobno wiertarkę i wkrętarkę, czy może zdecydować się na wiertarko-wkrętarkę? Jakie są między nimi różnice?

Dlaczego warto pomyśleć o elektronarzędziach?

Każdemu z nas mogą przydarzyć się sytuacje, w których samodzielnie będziemy musieli dokonać drobnych prac w domu. Instalowanie półek, wieszanie obrazów, luster, skręcanie mebli czy nawet drobne poprawki, kiedy coś się popsuje. Oczywiście zawsze możemy poprosić o pomoc fachowca, jednak samodzielne ich wykonanie pomoże nam niejednokrotnie zaoszczędzić sporą sumę. Poza tym satysfakcja, jaka będzie płynąć z dobrze wykonanej samodzielnej pracy, jest trudna do wycenienia. Zyskujemy zatem podwójną korzyść. Oszczędzamy pieniądze, jednocześnie wprawiając się w mniej znanych nam polach.


Jeśli obawiamy się naszych kompetencji w danym zakresie, musimy wiedzieć, że dziś sfera amatorskiego majsterkowania wygląda zupełnie inaczej niż dawniej.. Obecnie dostępne narzędzia nie kosztują już równowartości luksusowej wycieczki zagranicznej. Dziś każdy może sobie skompletować odpowiedni zestaw i to za atrakcyjną cenę.

Przygotowując nasz amatorski warsztat, często stajemy przed dylematem: wiertarka i wkrętarka czy może wiertarko-wkrętarka? Wiele osób uważa wiertarkę za jeden z najbardziej niezbędnych domowych sprzętów do samodzielnego majsterkowania, bagatelizując rolę wkrętarki. Oczywiście skręcając meble, możemy użyć tradycyjnego śrubokrętu, jednak zajmie nam to znacznie więcej czasu i zdecydowanie bardziej nas zmęczy. Ponadto nie zrobimy tego zapewne tak dokładnie, jak przy pomocy dedykowanego elektronarzędzia. Sprzętem sterujemy my, ale to on ma zaprogramowany odpowiedni nacisk i odpowiednią siłę wkrętu. Dlatego też decydując się na pracę wyłącznie manualną, nie możemy być pewni, że uda nam się przeprowadzić ją w 100% właściwie. Być może to tłumaczy, dlaczego fachowcy prawie zawsze używają wkrętarek.

Text And Image Section

Wiertarka - czym jest i do czego może się przydać?

Wiertarka służy przede wszystkim do wiercenia, przewiercania, pogłębiania lub tworzenia otworów za pomocą odpowiednio dobranego do powierzchni wiertła. W większości przypadków klasycznych wiertarek dysponujemy możliwością wymiany wierteł i stosowania ich w różnych rozmiarach. Nie zawsze bowiem zachodzi potrzeba, by mniejszy element wystroju musiał zawisnąć na potężnym haku. Średnice zwykle sugerowane są przez producentów, a dobór odpowiedniej końcówki do zadania jest bardzo łatwy, dlatego że system funkcjonuje w jednym, międzynarodowym standardzie opartym o milimetry. Jeśli przykładowo kupujemy wieszak na telewizor i producent dołącza do niego kołki rozporowe o rozmiarze 13 (13 mm) , a otwory montażowe też są w tym rozmiarze, musimy posłużyć się wiertłem o tej samej średnicy.

Innymi słowy wiertarka przyda nam się na przykład przy wieszaniu nieco cięższych komponentów wyposażenia domowego, które wymagają użycia kołków rozporowych, ale także przy tworzeniu dziur, przez które będą biec kable. Dzięki wiertarce zawiesimy na ścianie ciężkie lustro lub obraz, a nawet zamontujemy solidną wiszącą szafkę, zapewniając sobie bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Jeśli zechcemy uformować okrągły otwór, na przykład w drewnianej lub wiórowej płycie, specjalna nakładka nam to z powodzeniem umożliwi. Poniżej znajdziemy opis różnych rodzajów wiertarek. Do domowych prac dobrze jest dobrać tę najbardziej uniwersalną, o słusznej mocy i najlepiej z funkcją wiercenia udarowego. Oferta Parkside to urządzenia do odmiennych zastosowań, w tym także wiertarki akumulatorowe, a zatem bardzo wygodne wszędzie tam, gdzie brak prądu stałego.

Wiertarka akumulatorowa służy do dokładnie tego samego, co jej przewodowy odpowiednik. Z tą różnicą, że można jej używać poza siecią elektryczną. Jest to bardzo przydatna opcja, jeśli na przykład remontujemy domek letniskowy, w którym nie ma jeszcze prądu. Jednak nawet w przestrzeni, w której znajduje się sporo gniazdek 230 V, taki sprzęt i tak może okazać się bardziej wygodny od klasycznej wiertarki z kablem. Użytkownik musi jedynie pamiętać o utrzymaniu akumulatora w odpowiedniej kondycji. Warto także posiadać w pełni naładowane zapasowe akumulatory – dzięki temu nie musimy przerywać prac.

Najpopularniejsze rodzaje wiertarek:

Text And Image Section

Wiertarki ręczne

Pod tym pojęciem kryją się aż dwa zupełnie różne rodzaje urządzeń. Z jednej strony „wiertarki ręczne” to urządzenia starego typu, które nie działają na prąd, lecz oparte są o mechaniczny system, poddający się działaniu manualnemu (zwykle przy użyciu korby). Takie rozwiązania wykorzystywane są jeszcze w tradycyjnym stolarstwie oraz modelarstwie. Drugie znaczenie określenia „wiertarka ręczna” oznacza każde urządzenie wiercące, którym możemy pracować „z ręki”, a zatem nie wymagają ani specjalnego statywu, ani dodatkowej instalacji.

Text And Image Section

Wiertarki udarowe

Od zwykłych wiertarek różnią się zastosowaniem mechanizmu udarowego, generującego znacznie większą siłę, dzięki której możliwe jest sprawne wywiercenie dużych otworów w powierzchniach, które charakteryzują się dużym stopniem twardości. Innymi słowy, w przypadku betonu, twardszego kamienia konieczne będzie zastosowanie wiertarki z udarem. To urządzenie nie wymaga jednak żadnego specjalistycznego napięcia. Podobnie jak standardowe sprzęty pracuje zasilana przez prąd o napięciu 230 V.

Text And Image Section

Wiertarki stołowe

W przeciwieństwie do omówionych wyżej wiertarek ręcznych, wymagają one odpowiedniej instalacji stabilizującej. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona albo zintegrowana ze specjalnym, roboczym blatem, albo dostosowana do umocowania na platformie warsztatowej. Dzięki temu w wygodny sposób możemy położyć pod wiertło materiał, w którym chcemy precyzyjnie dokonać wiercenia i z zachowaniem środków ostrożności przystąpić do zadania.

Text And Image Section

Wiertarki kątowe

To urządzenia działające pod kątem. O ile w klasycznych wiertarkach ułożenie urządzenia i wiertła przebiega na tej samej linii, o tyle w wiertarkach kątowych przebiega prostopadle. Opcja ta służy do operowania w trudno dostępnych miejscach, ale także do nawiercania otworów w kątach lub w nietypowo ułożonych powierzchniach.

Inne rodzaje wiertarek:

  • Wiertarki wielowrzecionowe to współcześnie jedne z najbardziej praktycznych i precyzyjnych urządzeń do obróbki drewna. Główne pole ich zastosowania to stolarstwo. Sprzęty te stosuje się między innymi do wiercenia pod kołki, półki i pod zawiasy, do napraw mebli czy do konstruowania skrzyń oraz płyt meblowych.
  • Wiertarki ze stopą magnetyczną, inaczej zwane też wiertarkami magnetycznymi – to urządzenia, po które zaawansowani użytkownicy sięgają coraz chętniej. Ich głównym zadaniem jest możliwość bardzo precyzyjnego wiercenia otworów o dużych średnicach.
  • Wiertarki do szkła skonstruowane są tak, by działać jak najbezpieczniej w kontekście obróbki powierzchni szklanych. Są w stanie przygotować odpowiednie otwory w delikatnych i podatnych na pęknięcia taflach. Mogą służyć także do bardziej profesjonalnego i stabilnego wiercenia w płytkach ceramicznych.

Jak dobrać wiertarkę do naszych potrzeb?

Oczywiście nie wszystkim przyda się każdy typ wiertarki. Niektórzy po prostu chcą posiadać w miarę uniwersalne urządzenie do prostych prac. Inni będą wykonywać znacznie bardziej skomplikowane procesy, będą mieć konkretne potrzeby. Im bardziej zaczynamy się specjalizować w danym kierunku, tym większą odczuwamy potrzebę rozbudowy naszego domowego warsztatu. Ale na samym początku można zacząć od jednego urządzenia. Jak więc dobrze dobrać wiertarkę?

Text And Image Section

Drobne prace, mały remont

Na początek najlepsza będzie uniwersalna wiertarka, która spełni wszystkie podstawowe potrzeby. Oczywiście do mniejszych prac wystarczy ta, która będzie dysponować mniejszą średnicą główki do instalacji wiertła. Najlepiej jednak pomyśleć od razu o solidnej akumulatorowej wiertarce udarowej. Zwykle bowiem takie urządzenie może pracować z mniejszą i większą siłą. Większość sprzętów posiada specjalny przełącznik uruchamiający normalne wiercenie lub wiercenie udarowe. Opcja udarowa lepiej poradzi sobie z betonem, kamieniem, metalem, drewnem, będzie bardziej uniwersalna.

Text And Image Section

Duży remont z wyburzaniem, kuciem tynku

Młotowiertarka to specyficzny rodzaj wiertarki, która w przypadku większych urządzeń tego typu nazywana jest młotem obrotowo-udarowym. Przeznaczona do bardziej zaawansowanych prac remontowych dlatego, że bez problemu poradzi sobie z bardziej opornym betonem czy nawet kamieniem. W ofercie marki Parkside znajdują się zarówno młotowiertarki przewodowe, jak i akumulatorowe. To, na jaką opcję zdecyduje się konkretny użytkownik, zależne jest od kilku czynników. Trzeba rozważyć, jak często będziemy działać poza siecią elektryczną, czyli na przykład na działce, gdzie nie ma dostępu do prądu albo jest on ograniczony. Trzeba również zastanowić się, czy jesteśmy na tyle zdyscyplinowani, że akumulator w naszym urządzeniu będzie zawsze naładowany.

Wkrętarka - czym jest i jak wybrać odpowiednią?

Wkrętarka jest to urządzenie mechaniczne służące do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów. Dzięki łatwo wymiennym końcówkom ze specjalnym chwytem sześciokątnym narzędzie łatwo można dostosować do różnych rodzajów wkrętów. Przy bardzo lekkich pracach (na przykład w stolarstwie) może służyć również jako wiertarka.

Najczęściej można spotkać:

  • Wkrętarki akumulatorowe - charakteryzujące się tą samą zasadą, co akumulatorowe wiertarki, czyli wbudowaną sekcją ogniw, która umożliwia działanie bez podłączania do kontaktu.
  • Wkrętarki stacjonarne – zasilane bezpośrednio z sieci pneumatycznej, najczęściej spotykane w warsztatach wulkanizacyjnych. To właśnie dzięki nim można szybko zdjąć i założyć koła w samochodzie.

Rzadziej spotykamy wkrętarki służące do operowania klasycznymi wkrętami, ale funkcjonujące „na kablu”, gdyż ten rodzaj jest o wiele mniej praktyczny.


Obecnie większość tego typu urządzeń posiada możliwość regulowania prędkości, kierunku obrotu i momentu wysprzęglania, dzięki czemu mogą one być również wykorzystywane jako narzędzia do wkręcania, wykręcania, a po wyposażeniu w uchwyt do mocowania narzędzi z chwytem cylindrycznym – również jako wiertarka. Wkrętarki często różnią się od siebie liczbą biegów, mogą dodatkowo posiadać mechanizm udarowy o dużej sile.

Wiertarko-wkrętarka - czym jest i dla kogo będzie idealna?

Skoro istnieje możliwość prowizorycznego wkręcania śrub przy użyciu niektórych wiertarek i wiercenia przy użyciu niektórych wkrętarek, to może istnieje urządzenie hybrydowe, czyli łączące cechy obu omówionych sprzętów? Owszem, istnieje. Wiertarko-wkrętarki to zwykle kompaktowe sprzęty, przeważnie oparte o akumulatory. Dedykowane są do wkręcania i wykręcania śrub, ale także można nimi wiercić. Ich moc w tym zakresie trudno jest porównać do młotowiertarek, jednak z prostszymi powierzchniami powinny sobie radzić. Najczęściej zatem mogą być wykorzystywane w niezbyt twardych materiałach, takich jak drewno, tworzywa drewnopochodne, metal i tworzywa sztuczne.


Obecnie mamy do dyspozycji urządzenia o woltażu od 9,6 do 24 V. Przy zakupie musimy też zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Typowe gabaryty wahają się pomiędzy 1300 mAh do 2000 mAh. Oznacza to, że (w zależności od intensywności prac) dokonamy około 300-400 operacji. Dlatego jeśli dla kogoś byłoby to za mało, warto pomyśleć o dobrze dobranej ładowarce, która potrafi uzupełnić energię w akumulatorze szybciej niż w kilka godzin. Najsłabsze jednostki potrzebują na to nawet całej doby.


W ofercie Parkside mamy szeroki wybór bardzo różnych sprzętów. Znajdziemy przede wszystkim wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, ale także sieciowe, przeznaczone do zadań specjalnych urządzenia udarowe i te mniejsze do domowego majsterkowania. Wszystkie mają możliwość współpracy z pojemnymi akumulatorami, które ładują się w bardzo krótkim czasie (około godziny) dzięki nowoczesnym ładowarkom.

Wiertarka i wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka - co wybrać?

Ostateczny wybór zależny jest, rzecz jasna, od konkretnych preferencji i potrzeb danego użytkownika. Ci, którzy dysponują odpowiednim miejscem na swoją małą kolekcję narzędzi, wiedząc, że będą z nich korzystać rzadziej lub częściej, mogą wybrać posiadanie dwóch elektronarzędzi osobno. Warto jednak podkreślić, że wybór wiertarko-wkrętarki nie jest kompromisem, dlatego że nie tracimy nic ani na właściwościach wiercenia ani wkręcania i wykręcania. Jak już zostało opisane powyżej, wszystkie sprzęty mają swoje plusy i minusy. Przykładowo minusem urządzenia hybrydowego będzie fakt, że nie da się go podzielić. A jeśli postanowimy robić remont z całą rodziną, to osoba wkręcająca będzie czekać na wolny sprzęt, którym w tym czasie ktoś inny będzie wiercić. Z kolei nieocenioną zaletą będzie zaoszczędzenie miejsca potrzebnego na przetrzymywanie sprzętu.