Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak przygotować auto na zimę?

Okres od listopada do lutego to trudny czas dla kierowców i ich samochodów. Niskie temperatury, deszcz, śnieg, lód i sól drogowa to czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na stan pojazdu i bezpieczeństwo jazdy. Jak przygotować auto na zimę i jak dbać o nie w trakcie jej trwania? Poznaj sprawdzone sposoby!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jak zadbać o samochód przed zimą?
  • Co robić w trakcie zimy, by samochód wyszedł z niej bez szwanku?

Jak przygotować auto na zimę i mrozy?

Aby wjechać w zimę gładko i bez niespodzianek, warto już zawczasu – czyli jesienią – podjąć pewne kroki. Większość z nich to naprawdę proste rzeczy, które nie są ani kosztowne, ani czasochłonne, za to mogą ustrzec Cię przed awariami i większymi wydatkami, gdy pogoda się pogorszy. Jakie to kroki?

Text And Image Section

1. Zmiana opon

Jeśli nie masz kompletu „zimowek”, największym wydatkiem będzie ich zakup. Jeżeli masz – większość kosztu już odpada. Pamiętaj, że należy wymienić wszystkie cztery opony, aby ścierały się równomiernie, a w efekcie były tak samo bezpieczne. Możesz zrobić to w serwisie albo samodzielnie. W tym drugim przypadku na pewno przyda Ci się klucz do nakrętek oraz podpórki. Pamiętaj też, by odpowiednio przygotować letnie opony do przechowywania przez nadchodzący czas. Do tego świetnie sprawdzi się profesjonalny stojak na koła, dzięki którym unikniesz odkształceń czy pojawienia się wilgoci.

Text And Image Section

2. Kontrola stanu akumulatora

Kilkuletni akumulator zwykle jest mniej sprawny niż nowy. To może skutkować problemami z odpalaniem silnika, które nasilają się szczególnie przy niskich temperaturach. Dlatego jeszcze przed zimą warto sprawdzić stan tej specyficznej baterii i w razie niskiego napięcia doładować ją za pomocą prostownika albo – jeśli jego stan jest naprawdę zły – wymienić na nowy. Na co dzień polecamy też wozić ze sobą podręczne urządzenie rozruchowe, dzięki któremu szybciutko uruchomisz samochód, gdy wyładowany akumulator zaskoczy Cię w terenie.

Text And Image Section

3. Zabezpieczenie uszczelek i zamków

Przymarznięte drzwi nad ranem albo zamek, do którego nie da się włożyć kluczyka. Brzmi znajomo? Możesz uniknąć przykrych niespodzianek tego typu, smarując uszczelki przy drzwiach czy bagażniku specjalnym silikonem, który sprawia, że są one bardziej elastyczne. Aby poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem zawczasu wyposaż się w odmrażacz w sprayu. Pamiętaj tylko, by trzymać go przy sobie, a nie w aucie – zamknięty nie pomoże dostać Ci się do środka! Trzecim specyfikiem, który warto zakupić, jest odmrażacz do szyb w płynie – świetnie zastępuje skrobaczkę, jego użycie nie wymaga wysiłku i – co równie ważne – nie pozostawia mikrozarysowań na szybie.

Text And Image Section

4. Wymiana płynu do spryskiwaczy

Jeszcze przed pierwszymi mrozami wymień płyn do spryskiwaczy na taki o możliwie niskiej temperaturze zamarzania. Ten z gwarancją działania do -20 stopni C będzie odpowiedni na polskie zimy, chociaż oczywiście można się zabezpieczyć i kupić płyn o jeszcze lepszych parametrach. Przy tej okazji warto też sprawdzić stan wycieraczek samochodowych. Zimą używa się ich dużo częściej, muszą mierzyć się nie tylko ze świeżymi opadami, lecz także błotem rozbryzgiwanym przez inne samochody, dlatego powinny być dobrej jakości i w dobrym stanie.

Jak dbać o samochód zimą?

Działania przygotowawcze są ważne, ale równie istotne jest dbanie o samochód, gdy nadejdą mrozy, plucha, śnieg i lodowaty wiatr. Jeśli masz garaż albo dostęp do zadaszonej wiaty, koniecznie z niej korzystaj. W ten sposób ochronisz lakier samochodu, zapewnisz dłuższą żywotność akumulatora, a także oszczędzisz czas przy odśnieżaniu i odmrażaniu po nocy. Co w przypadku, gdy nie dysponujesz suchym schronieniem dla swoich czterech kółek? Wyjściem może być użycie odpornego na czynniki atmosferyczne pokrowca na samochód na zimę. To must have zwłaszcza w przypadku, gdy nie używasz auta na co dzień.


Dbanie o samochód zimą to przede wszystkim troska o jego czystość. Mycie auta przy niskich temperaturach najlepiej zlecić specjaliście w profesjonalnej myjni. Pamiętaj, że utrzymanie w czystości podwozia i nadwozia o tej porze roku jest szczególnie ważne, bo sól czy piach rozsypywane na drogach mogą uszkodzić lakier oraz prowadzić do korozji. Po umyciu auto warto także nawoskować, by utworzyć warstwę ochronną na powłoce lakierniczej.


Mycie z zewnątrz jest bardzo ważne, ale nie należy zapominać o utrzymaniu czystości wewnątrz samochodu. Zimą na podeszwach butów wnosimy śnieg i błoto, które w połączeniu z wilgotną odzieżą i oddechami tworzą naprawdę wilgotną atmosferę. A to może prowadzić nie tylko do parowania szyb od wewnątrz, lecz także rozwoju grzybów i drobnoustrojów, korozji oraz niszczenia przewodów elektrycznych. Dlatego pamiętaj o regularnym wietrzeniu auta, materiałowe dywaniki wymień na gumowe, by łatwo było je sprzątnąć, a przed wejściem do środka – dokładnie otrzep buty i omieć je z zanieczyszczeń.

Dbanie o auto zimą nie musi być trudne i czasochłonne. Kluczem do tego, by Twój samochód w dobrym stanie doczekał wiosny i lata, jest Twoja sumienność i regularność. Już wczesną jesienią zacznij przygotowania do tej najtrudniejszej z pór roku. Twoje auto z pewnością się odwdzięczy!