Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Zabawy na dworze i w ogrodzie

Dzieci uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, a wiosna i lato, kiedy coraz częściej na niebie pojawia się słońce to idealny moment, aby odpuścić siedzenie w domu. Regularne przebywanie na dworze to nie tylko świetna zabawa, ma to także wiele zalet dla rozwoju dziecka.

Text And Image Section

Kiedy robi się ciepło, warto się zastanowić, jak zastąpić gry planszowe i inne zabawy dla dzieci w domu, które królowały w długie, jesienne i zimowe wieczory. W końcu każdy rodzic, który chce dbać o zdrowie swojego dziecka, wie, że gry komputerowe nie mają porównania z zabawą na świeżym powietrzu. Lista zalet przebywania dzieci na dworze jest długa, ale poza dobroczynnym wpływem świeżego powietrza i słońca, zabawy na dworze to po prostu wielka frajda.

Zalety zabaw na zewnątrz

  1. Społeczny rozwój dziecka

  2. Budowanie poczucia odpowiedzialności

  3. Aktywność ruchowa

  4. Dostarczanie witaminy D

Zabawy w większej grupie

Text And Image Section

Najczęściej, kiedy myślimy o rodzajach zabaw na świeżym powietrzu, którymi można zająć dzieci, nie myślimy o większych grupach. Takie jednak też się trafiają, zwłaszcza podczas urodzin i innych imprez okolicznościowych, warto więc mieć w zanadrzu kilka pomysłów na spędzenie czasu na dworze, które zaangażują najmłodszych i pomogą im budować lub zacieśniać więzi społeczne.


Jeśli jest możliwość, żeby dzieci poszły na boisko lub ogród jest dość duży, gry sportowe to jedna z najlepszych zabaw na dworze dla większej grupy. Współzawodnictwo, zwłaszcza wprowadzone pod okiem osoby dorosłej, może rozwijać inteligencję emocjonalną i przygotować do rywalizacji w późniejszych etapach życia. Świetnie tutaj sprawdzą się gry z wykorzystaniem piłki: dwa ognie, zbijany, gra w kolory, koszykówka czy siatkówka.

Zabawy na dworze dla najmłodszych

Text And Image Section

Dzieci uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu już od najmłodszych lat. Nawet dwulatki mogą aktywnie spędzać czas na dworze, wsiadając na rowerek biegowy czy samochód jeździk. Drewniany rowerek to idealna zabawka dla dzieci już od 1. roku życia. Będzie świetnym wsparciem w nauce chodzenia, pomoże rozwinąć zdolności motoryczne i zmysł równowagi.

Najmłodsze dzieci mogą wypróbować znane wszystkim zabawy takie jak poszukiwanie skarbów. Te gry pozwalają na rozwój motoryki i kontakt z innymi dziećmi. Poza popularnymi zabawami, warto również zastanowić się nad urozmaiceniem zabawy poprzez zakupy, które umożliwią stworzenie mini placu zabaw w ogrodzie.

Text And Image Section

Dla trochę starszych pociech świetnie sprawdzi się natomiast domek dziecięcy do zabawy lub dmuchany zamek. W takich konstrukcjach nigdy nie zabraknie im pomysłów na zabawy na dworze – będą mogły chować się, skakać, a nawet rzucać dmuchaną piłką do kosza. Jest to zabawka, która z pewnością posłuży długi czas. Nie tylko na co dzień dzieci mogą czerpać z niej radość, ale również będzie to miłe urozmaicenie na zabawie urodzinowej czy kinder party.

Text And Image Section

Dodatkowo dobrym pomysłem, który ucieszy dzieci w niejeden ciepły dzień, jest zakup piaskownicy. W połączeniu z kilkoma zabawkami będą mogły bez końca lepić babki z piasku i tworzyć konstrukcje, co świetnie wpłynie na rozwój wyobraźni. Budując taką małą strefę rozrywki, warto pomyśleć o zjeżdżalni, zwłaszcza takiej, która ma możliwość podłączenia do węża ogrodowego. Nie zapomnijmy również o huśtawce, bardzo popularne są teraz te typu bocianie gniazdo, jest to element, bez którego żaden plac zabaw nie jest pełny!


Tak zaaranżowana przestrzeń w połączeniu z basenem dla dzieci stworzy namiastkę wycieczki nad jezioro w gorące dni i zapewni przebywanie na świeżym powietrzu aż do zmroku, a do tego zachęci dzieci do ruchu.

Text And Image Section

Dla bardziej aktywnych pociech, które uwielbiają ruch, warto pomyśleć o zainstalowaniu w ogrodzie konstrukcji do wspinania czy trampoliny dla dzieci. Tak przygotowana przestrzeń na dworze ma szansę stać się bardziej atrakcyjna niż niejeden plac zabaw i przyczynić się do gromadzenia sporych zapasów witaminy D. Z pewnością mali odkrywcy nie będą chcieli opuścić miejsca, które dostarcza im tyle różnorodnej rozrywki!


Dodanie kilku z tych zabawek do domowych zbiorów z pewnością sprawi, że w ogródku powstanie mini plac zabaw lub aqua park. Dziecko będzie mogło w nim ćwiczyć koordynację, czy stworzyć tor przeszkód, a do tego może zaprosić swoich przyjaciół, rodzeństwo do wspólnej zabawy. W tak zaaranżowanej przestrzeni radości jest pod dostatkiem, a przy okazji pozwala to zaciskać więzi.


Zawsze też możemy wrócić do czasów własnej młodości i zaproponować dzieciom bardziej old-schoolowe zabawy jak: gra w klasy czy gra w gumę. Dodatkowo rozwój dziecka, a na pewno jego wyobraźni, wspomoże chociażby rysowanie kredą po chodniku.

Zabawy dla dzieci w wieku 9-12 lat

Text And Image Section

Starsze dzieci zazwyczaj mają inne zainteresowania niż maluchy. Chętniej niż z rodzicami spędzają czas z rówieśnikami ze szkoły i klasy, jednak aktywności takie jak wycieczka rowerowa czy wyprawa na wrotki nadal mogą sprawić im frajdę. Jeśli trudno jest dziecko przekonać do aktywności fizycznej, warto robić to stopniowo. Dobrym pomysłem będzie zaproponowanie sprzętów takich jak rower poziomy czy hulajnoga i przedstawić je jako środek transportu do szkoły. Dzięki temu uda się zwiększyć ich aktywność fizyczną i jednocześnie dać im poczucie samodzielności.


Kiedy starsze dzieci odwiedzą w domu rówieśnicy, zawsze można zaproponować im zabawy ruchowe takie jak unihokej lub gry z wykorzystaniem piłki. Zdrowa rywalizacja na pewno im nie zaszkodzi. W taką aktywność mogą zaangażować się również rodzice, będzie to doskonały sposób na utrzymanie zdrowej formy i dobrą zabawę z dzieckiem.


Tak naprawdę nieważne, czy dzieci do aktywności na dworze skusi nowa hulajnoga, skakanka. Najistotniejsze jest to, aby z przyjemnością spędzały czas na świeżym powietrzu, bawiąc się tym, co lubią najbardziej. W dzisiejszych czasach gry komputerowe potrafią być bardzo kuszące i każdy sposób, aby wymienić je na aktywność fizyczną jest dobry, dlatego warto zadbać, by przestrzeń w ogrodzie była przyjazna dla dzieci, tak aby mogły znaleźć tam własny kąt i chętnie korzystały z niego zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest ciepło.