Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Czyszczenie fug i płytek w łazience – rób to sprawnie i szybko!

Starannie wybrane kafelki, eleganckie sprzęty, stylowe lustro… Jednym słowem – łazienka idealna. Jedyną zadrą na tym pięknym wnętrzu pozostają fugi. Zwłaszcza te w jasnych kolorach, które bardzo szybko tracą swoją jasną barwę, a co gorsza często pokrywają się nie tylko brudem, lecz także pleśnią. Aby nie dopuścić do stanu, w którym jedynym wyjściem będzie remont łazienki, warto regularnie powtarzać czyszczenie fug oraz płytek. Sprawdź, jakiego sposobu użyć, by sprzątanie przebiegło szybko i sprawnie.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Czyszczenie płytek – co warto wiedzieć?
  • Jakie są domowe sposoby na czyszczenie fug?
  • Czy warto czyścić płytki i fugi parą?

Od czego zacząć czyszczenie płytek?

Text And Image Section

Sprzątanie kafelków może wydawać się proste: podłogę przecieramy zwykle mopem podczas standardowych porządków, a ściany – od czasu do czasu (nie łudźmy się, większość robi to tylko od święta) gąbką czy ściereczką z jakimś preparatem.


Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, że niewłaściwie dobrany środek może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. A tak właśnie bywa. Dlatego przed rozpoczęciem sprzątania określ, z jakiego materiału wykonane są Twoje płytki, i upewnij się, że wybrany przez Ciebie preparat jest do niego przeznaczony. To najważniejszy krok poprzedzający właściwe sprzątanie. Pozwala bowiem zaoszczędzić frustracji, gdy okaże się, że działania są nieskuteczne albo powodują powstanie rys lub uszkodzeń na kafelkach.

Bezpieczeństwo to podstawa

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Im silniejszy środek, tym bardziej inwazyjny jest i tym więcej szkód może spowodować jego niewłaściwie użycie. Czytanie instrukcji i postępowanie zgodnie z nimi – np. używanie rękawiczek ochronnych czy wietrzenie pomieszczenia – to postawy BHP w domu.

W przypadku czyszczenia fug nie warto używać uniwersalnych środków, bo mogą przynieść więcej szkody i zniszczeń niż pożytku. Aby skutecznie i bezpiecznie przejść przez proces sprzątania, postaw na sprawdzony preparat, np. W5 środek do czyszczenia fug, który świetnie radzi sobie z brudem i pleśnią.

Czyszczenie fug – domowe sposoby

Text And Image Section

Większość domowych porządków można wykonać z użyciem produktów, które akurat znajdują się w kuchni. Najpopularniejsze ekologiczne środki czystości to te wykonane na bazie octu (świetnie sprawdzają się jako składnik np. domowego płynu do mycia szyb) czy sody oczyszczonej (idealna m.in. do szorowania piekarnika).


Skuteczny płyn do czyszczenia fug możesz samodzielnie wykonać z zaledwie dwóch składników. Do miski wlej szklankę gorącej wody, a następnie wrzuć do niej przekrojoną na pół cytrynę. Odstaw na kilka minut, aby cytryna się zaparzyła, a następnie zamocz w gorącej mieszaninie szczoteczkę i wyszoruj fugi. Taki preparat sprawdzi się świetnie, jeśli czyścisz swoje kafelki regularnie. Ma także właściwości wybielające, więc polecany jest przede wszystkim do białych fug. Zła wiadomość jest taka, że raczej nie poradzi sobie z naprawdę uporczywym brudem, rdzą czy kamieniem.


Innym ekologicznym sposobem jest czyszczenie fug sodą. Proszek (wystarczy pół standardowego opakowania) wsyp do miseczki i zalej odrobiną wody. Następnie wymieszaj, aby powstała gęsta pasta. Gotową miksturę nałóż na szczoteczkę, a następnie wyszoruj przestrzenie między kafelkami. Na koniec całość zetrzyj wilgotną ściereczką, aby pozbyć się pozostałości po paście. Dobrym wyborem będą w tym przypadku specjalistyczne ściereczki nawilżane do łazienki, którymi przy okazji możesz przetrzeć płytki, by odzyskały blask.

Czym czyścić fugi?

Do czyszczenia fug zamiast szmatki lepiej użyć szczoteczki. Zwróć jednak uwagę, by miała ona miękkie włosie, które nie porysuje kafelków i nie spowoduje mikrouszkodzeń i wyszczerbień w samych fugach. W tej roli świetnie sprawdzi się zużyta szczoteczka do zębów. Warto mieć jedną albo dwie sztuki schowane głęboko w łazienkowej szafce właśnie na takie okazje.


Czyszczenie fug parą – sposób na poważne zabrudzeniaa

Text And Image Section

Czyszczenie parą ma naprawdę wiele zalet: zabrudzenia pod wpływem wysokiej temperatury rozpuszczają się, miękną i dużo łatwiej jest je usunąć. A do tego para działa odkażająco, a wiele baterii, grzybów i wirusów ginie w jej cieple. Oczywiście pamiętaj, że w przypadku uporczywego brudu sama para nie wystarczy: fugi warto potem wyszczotkować specjalną elektryczną szczotką do czyszczenia, a zebrany brud usunąć wilgotną ściereczką.


Ręczna myjka parowa to urządzenie, które przydaje się do wielu prac porządkowych, dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę, by miała wymienne końcówki i tym samym była bardziej uniwersalna. Jeśli płytki masz położone tylko na podłodze, zamiast myjki możesz wykorzystać mop parowy: w tym przypadku za jednym razem umyjesz kafelki i wyczyścisz fugi.

Marzy Ci się czyszczenie fug bez szorowania?

Najskuteczniejszym wyjściem w tym przypadku jest – niestety – systematyczność, dlatego postaraj się uwzględnić czyszczenie płytek i przestrzeni między nimi w swoim harmonogramie sprzątania. Pamiętaj też, że przedstawione przez nas propozycje to zdecydowanie najskuteczniejsze sposoby na czystą łazienkę nie tylko od święta!