Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Mopy do mycia podłóg – co wybrać?

Mop do mycia podłogi to sprzęt, który powinien znajdować się w każdym domu. Dzięki niemu – po odkurzeniu posadzki z drewna, paneli laminowanych albo terakoty – można dokładnie wyczyścić zaschnięte plamy i zebrać resztki kurzu z trudno dostępnych miejsc, gdzie nie dotarł odkurzacz. Czystego mopa użyjesz nawet do mycia okien albo frontów kuchennych. Na rynku dostępne są m.in. mopy obrotowe, płaskie i tradycyjne – paskowe lub sznurkowe. Ostatnio prym wiodą również mopy parowe. Poznaj ich zalety i wybierz najlepszy model dopasowany do Twoich potrzeb.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje mopów tradycyjnych? Poznaj ich zalety
  • U kogo sprawdzi się mop parowy lub akumulatorowy?
  • Jaki mop kupić w Lidlu? Przegląd popularnych modeli

Mopy tradycyjne – jakie są ich rodzaje i zalety?

Oferta mopów do mycia podłóg jest bardzo szeroka. Aby wybrać najlepszego pomocnika do sprzątania, który ułatwi Ci utrzymanie podłóg, okien i szafek w czystości, warto dopasować go do swoich potrzeb, metrażu mieszkania i rodzaju płaskich powierzchni w domu. Przy zakupie kluczowe są też jego zalety.

Text And Image Section

Jakie są główne zalety mopów do podłogi?

  • Mopy bardzo często mają teleskopowe drążki, dzięki czemu można je dopasować do swojego wzrostu. Ułatwia to sprzątanie i zachowanie wyprostowanej postawy w trakcie mycia podłóg.
  • Niektóre modele mają wbudowany pojemnik ze spryskiwaczem. Takie rozwiązanie sprawia, że nie trzeba używać wiadra z wodą. Sprawdza się ono np. w małych kawalerkach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na przechowywanie akcesoriów do sprzątania.
  • Wkłady z mikrofibry, w które wyposażone są mopy, świetnie chłoną wodę i usuwają uporczywe zabrudzenia.
  • Materiałowe nakładki można prać w pralce, co pozwala zachować je w czystości. Mając mop w domu, możesz nim czyścić różne powierzchnie – podłogi, okna, a nawet ściany.
  • Niektóre mopy parowe mają plastikowe nakładki, dzięki którym możesz odświeżyć wykładziny, chodniki i dywany.

Mopy możemy podzielić na kilka grup. W pierwszej – zależnej od sposobu odsączania wody – wyróżniamy mopy obrotowe, odsączane poprzez nacisk i takie, których nie trzeba odsączać. Czym charakteryzuje się każdy rodzaj?


Mopy obrotowe z mechanizmem odsączania wody – w zestawie znajduje się mop i wiadro ze specjalnym mechanizmem do odwirowywania nadmiaru wody z mopa. Wystarczy nacisnąć pedał, który zamontowany jest na dole pojemnika na wodę. W trakcie wirowania wkład jest lekko osuszany. Z tym sprzętem nie musisz martwić się, że nadmiar wody dostanie się w szczeliny podłogowe. Dodatkowo nie trzeba moczyć rąk, aby dokładnie odcisnąć nakładkę myjącą.


Mopy odsączane poprzez nacisk – w tym przypadku odciskanie wody z mopa polega na umieszczeniu w specjalnym sitku mokrego wkładu i lekkim dociśnięciu go do podłoża. Wilgotność powierzchni myjącej zależy więc od siły, z jaką zadziałasz. Na rynku dostępne są np. modele z plastikowymi płytkami, które zaciskają się wokół mopa. Mopy odsączane poprzez nacisk nie wymagają ręcznego wyżymania, dzięki czemu dbasz nie tylko o czystość w domu, ale i o swoje ręce.


Mopy bez potrzeby odsączania – do tej grupy zaliczamy mopy z pojemnikiem na wodę oraz ze spryskiwaczem. Sprawdzą się one w małych mieszkaniach albo do szybkiego sprzątnięcia np. rozlanej kawy na podłodze w salonie czy plam z sosu po gotowaniu w kuchni. Spryskiwacz równomiernie nawilża powierzchnię, co sprawia, że zaschnięty brud łatwiej przyczepia się do nakładki myjącej.


Drugim kryterium podziału mopów jest kształt ich głowicy. Na rynku dostępne są mopy płaskie, z trójkątną głowicą, paskowe i sznurkowe, a także z nakładką w postaci chłonnej gąbki. Co je wyróżnia?

Mopy płaskie – mają prostokątną nakładkę czyszczącą, która przy okazji pozwala wyczyścić dużą powierzchnię bez zostawiania smug na parkiecie czy panelach. Ten mop do mycia podłóg sprawdzi się przede wszystkim w dużych mieszkaniach, gdzie podczas sprzątania ważne są precyzja i czas. Mop płaski świetnie czyści miejsca trudno dostępne. Jego głowica bez problemu zmieści się pod łóżkiem, komodą czy kanapą. Na rynku można spotkać zarówno modele z obrotowym i naciskowym systemem odsączania wody, jak i mopy płaskie ze spryskiwaczem.


Mopy z trójkątną głowicą – unikalny kształt głowicy sprawia, że dokładnie umyjesz podłogę nawet w najbardziej newralgicznych miejscach – np. przy rogach ściany.


Mopy paskowe i sznurkowe – to grupa tradycyjnych produktów, które mogą mieć powierzchnię czyszczącą wykonaną z włókien przypominających sznurek lub pocięte paski. Z łatwością ślizgają się po powierzchni podłogi i docierają tam, gdzie tylko zechcesz.


Mopy z gąbką – ten rodzaj mopa sprawdzi się w szczególności do mycia płytek i powierzchni szklanych. Z jego pomocą można też w szybki sposób zebrać z podłogi sierść, włosy albo drobne okruszki. Na trzonku zamontowany jest wyciskacz, dzięki któremu nie trzeba moczyć dłoni przy sprzątaniu.


Trzecia grupa to mopy, które różnią się od siebie rodzajem chłonnych włókien, których zadaniem jest zbieranie płynów i zanieczyszczeń z płaskich powierzchni. W tym przypadku wyróżniamy produkty z nakładką z mikrofibry, z bawełny albo z włókien mieszanych.


Mopy z mikrofibry – włókna czyszczące pozwalają pozbyć się uporczywych zabrudzeń. Mikrofibra nie pozostawia żadnych zarysowań i sprawia, że podłoga po umyciu nie ma żadnych zacieków oraz smug.


Mopy z bawełny – charakteryzują się niezwykłą chłonnością, doskonale zbierają też kurz z podłogi. Są delikatne dla podłogi.


Mopy z włóknem mieszanym – jeżeli nie wiesz, czy wybrać mikrofibrę, czy bawełnę, postaw na ten miks! Mopem ze mieszanym włóknem doczyścisz każdą płaską powierzchnię. Niektóre sprzęty mają nawet specjalne wzmocnienia, które usuwają zanieczyszczenia np. z fug.

Profesjonalne mopy do mycia podłóg – u kogo sprawdzi się to rozwiązanie?

Ostatnio hitem wśród osób, które uwielbiają czystość, są mopy parowe. Sprawdzą się one również wtedy, gdy masz w domu małe dziecko albo zwierzaka. Tego typu sprzęty dezynfekują i zabijają nawet do 99,99% bakterii oraz wirusów znajdujących się na podłodze. Co najważniejsze – nie musisz stosować detergentów do mycia posadzki, bo para wodna doskonale radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i patogenami, a Ty jesteś eko!


Innym rozwiązaniem jest zakupienie mopa akumulatorowego. Ten sprzęt jest niezbędny, jeżeli masz duży dom, a mycie podłóg zajmuje Ci mnóstwo czasu. W takim przypadku wystarczy włączyć urządzenie, które doczyści wszystkie twarde i uszczelnione podłogi za Ciebie. Niektóre mopy potrafią nawet wycierać, odkurzać i suszyć podłogę za jednym razem.

Przegląd profesjonalnych mopów do mycia podłóg w lidlowej cenie

Znasz już rodzaje mopów, zatem na jaki model postawić? W Lidlu znajdziesz sprzęt, który kupisz nie tylko w dobrej cenie, ale i najwyższej jakości. Sprawdź kilka poniższych propozycji i wybierz najlepszy mop dla siebie.

Text And Image Section

Mop płaski ze spryskiwaczem AquaPur

– idealny do małych mieszkań i szybkiego posprzątania podłogi, gdy np. coś się na nią wyleje. Nie trzeba mieć do niego wiadra z wodą. Mgiełka ze spryskiwacza dozowana jest poprzez specjalną dźwignię. Mop ma wyjmowany zbiornik o pojemności 500 ml na wodę i detergent. W zestawie są dwie nakładki.

Text And Image Section

Mop obrotowy Spin and Clean z wiadrem Vileda

– ten klasyczny model ma płaską głowicę myjącą i specjalny system wyciskania wody. Można go obsługiwać jedną ręką dzięki innowacyjnemu, obrotowemu trzonkowi. Wałek zgarniający doskonale usuwa włosy i drobinki z nakładki mopa wykonanej z mikrofibry. Mop nadaje się również do czyszczenia powierzchni pionowych.

Text And Image Section

Mop parowy KST 2 Upright Easy Fix Kärcher

– to urządzenie o mocy 1600 W i czasie gotowości pary 30 sekund. Ma wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 0,4 l. Dzięki niemu wyczyścisz parowo podłogi z drewna i płytki. Mop wyposażony jest w głowicę z przegubem obrotowym, co ułatwia jego użycie. Długość kabla zasilającego to około 5 metrów. W zestawie znajduje się pad z mikrofibry Easy Fix, dwa pady abrazyjne oraz filtr odkamieniający wodę.

Text And Image Section

Mop elektryczny SHBR 560 B1, 3-w-1 SILVERCREST®

– odkurza, wyciera i suszy podłogę za jednym pociągnięciem. Nadaje się do laminatów, płytek, parkietów, a nawet dywanów z krótkim włosiem. Mop ma długi kabel i dwa oddzielne zbiorniki na czystą i brudną wodę, które łatwo się napełnia i opróżnia. Wyposażony jest również w filtr HEPA-13.

Mamy nadzieję, że spośród powyższych modeli udało Ci się wybrać mop, który sprawdzi się podczas porządków w Twoim domu. Teraz tylko wystarczy go zamówić i… zaplanować wielkie sprzątanie!