Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Chcesz wybrać najlepszy namiot turystyczny, ale nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zamawiania kempingowego ekwipunku? Wciąż zastanawiasz się, jak wybrać dobry namiot? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz informacje m.in. o rodzajach namiotów, ich przeznaczeniu, wytrzymałości i najważniejszych cechach decydujących o zakupie. Mamy nadzieję, że dzięki poniższym wskazówkom znajdziesz idealny model i spędzisz niezapomniane chwile na łonie natury.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać tani namiot, aby spełniał wszystkie Twoje oczekiwania?
  • Jakie wyposażenie powinien mieć Twój namiot na biwak?
  • Namioty turystyczne – jaki model kupić na kemping dla dwóch osób lub całej rodziny?

Najlepszy namiot – na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Text And Image Section

Planujesz wycieczkę w góry, krótki wypad nad morze albo pobyt na Mazurach? Jeżeli chcesz przeżyć przygodę życia, a przy okazji nieco zaoszczędzić na wynajmie kampera czy drogiego noclegu w hotelu, wybierz alternatywną opcję, czyli nocleg na łonie natury w namiocie. Taki tymczasowy dom pod gołym niebem musi być dopasowany do Twoich potrzeb, dlatego warto przed zakupem określić swoje wymagania – m.in. to, ile osób będzie nocować w namiocie i w jakich warunkach najczęściej planujesz z niego korzystać.


Namiot na biwak powinien zagwarantować względny komfort i bezpieczeństwo (np. podczas deszczu czy burzy). Jeżeli planujesz zabierać go do plecaka na piesze wędrówki albo rowerowe wycieczki, dobrze, aby był lekki oraz łatwy w rozkładaniu i składaniu. Rozbijanie noclegu i zwijanie obozowiska nie sprawi Ci za każdym razem większego kłopotu. Wprawieni turyści i amatorzy biwakowania przy wyborze namiotu zwracają uwagę także na to, czy namiot:

  • chroni przed promieniowaniem UV – to ważny aspekt podczas spędzania urlopu na łonie natury w pogodne i słoneczne dni;
  • ma jaskrawe kolory – kluczowe dla lepszej widoczności (np. podczas ekstremalnych wypraw w góry);
  • ma zgrzewane termicznie szwy – aby do wnętrza nie dostawała się woda w trakcie ulewy;
  • wyposażony jest w otwory wentylacyjne – szczególnie ważne w upalne dni;
  • we wnętrzu ma dodatkową kieszeń – na telefon i drobne rzeczy, które chcemy mieć pod ręką na biwaku;
  • ma haczyk pod sufitem – żeby na nim powiesić turystyczną latarkę albo lekkie ubrania.

Namiot na biwak – z jakich elementów składa się jego wyposażenie?

Zanim kupisz namiot, sprawdź, z jakich elementów składa się jego wyposażenie. Zdarza się, że producenci w zestawie nie dodają np. tropiku, czyli zewnętrznej warstwy zabezpieczającej przed utratą ciepła i deszczem. Jeśli boisz się nieprzewidywalnych warunków pogodowych, z pewnością warto poszukać namiotu, który ma wodoodporny tropik w zestawie. Pamiętaj jednak, że być może pod tym względem trzeba będzie pójść na kompromis, bowiem im wyższa wodoodporność namiotu, tym grubsza i cięższa może być jego powłoka, a tym samym bardziej podatna na rozerwanie.

Text And Image Section

Współczesne namioty!

Dzisiejsze poliestrowe namioty – w porównaniu do tych, które były produkowane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu – są niezwykle lekkie, wykonane z odpornych materiałów i mieszczą się w plecaku lub rowerowej sakwie. Dotyczy to nawet kilkuosobowych modeli. Jeżeli zamierzasz wybrać się na kemping, z pewnością nowoczesny namiot przez kilka dni z powodzeniem zapewni Ci schronienie nad głową i pozwoli przechować w środku wszystkie potrzebne rzeczy.

Podstawą dobrego namiotu turystycznego jest również jego szkielet. Składa się on z lekkich rurek (aluminiowych lub z włókna szklanego), z których buduje się cały stelaż w kształcie igloo (łatwo się go rozkłada) lub tunelu (z mniej stromymi ściankami, sporą powierzchnią użytkową i najczęściej dwoma wejściami) czy też konstrukcji przypominającej niewielki domek (tzw. namiot z przedsionkiem – idealny na przechowywanie sprzętu biwakowego). Zadbaj także o wodoodporną podłogę (najlepiej polietylenową) i poszycie z oddychającego materiału.


Przed zakupem zwróć uwagę na kształt i rodzaj mocowań, którymi przytwierdza się namiot do podłoża. Szpilki zdecydowanie lepiej poradzą sobie na twardym, skalistym podłożu, zaś śledzie będą lepsze, jeżeli planujesz rozbić obozowisko na miękkim i płaskim terenie. Przy okazji sprawdź, z jakiego rodzaju materiału wyprodukowane są mocujące linki. Ten element nie powinien zbytnio się rozciągać i chłonąć wody. Sprawdź też, czy namiot wyposażony jest w moskitierę, która w letnie noce ochroni Ciebie i bliskich przed ukąszeniami komarów czy innych nieproszonych insektów.

Namioty turystyczne – rodzaje

Namioty można podzielić na kilka podstawowych rodzajów: kopułowe, trójkątne, tunelowe, geodezyjne, tipi, z dmuchanym stelażem czy namioty samorozkładające się typu pop-up. To, na jaki model postawisz, w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Jeżeli jesteś typem samotnego podróżnika, kup namiot jednoosobowy, który szybko rozłożysz i przetransportujesz. Wolisz odpoczywać w gronie najbliższych? W takim przypadku będziesz potrzebować namiotu dwu- lub kilkuosobowego, aby pomieścić w nim wszystkich członków wyprawy. Oto kilka rodzajów namiotów, które znajdziesz w naszej lidlowej ofercie!

Text And Image Section

NAMIOTY KEMPINGOWE

Namioty kempingowe – są chyba najczęściej wybieranym produktem na kemping. Choć nie mają podwyższonych parametrów określających wodoszczelność czy ochronę UV, na krótkie wypady poza miasto będą w sam raz. Z pewnością namiot kempingowy sprawdzi się zarówno na polu biwakowym, jak i na nierównym terenie – np. w lesie. Do wyboru masz namioty dwuosobowe lub modele, które pomieszczą trzy lub cztery osoby – z kilkoma komorami sypialnianymi gwarantującymi prywatność. Najlepiej poszukać namiotu z otworami wentylacyjnymi, z opcją ograniczonego światła dziennego i temperatury dzięki specjalnej powłoce, o podwójnym dachu dla lepszej cyrkulacji powietrza, a także o lekkiej wadze. Najlepiej, aby wszystkie jego elementy zmieściły się do poręcznej torby, którą można łatwo przetransportować.

Text And Image Section

NAMIOTY TREKKINGOWE

Namioty trekkingowe – są wybierane przez tych, którzy uwielbiają długie i wymagające wyprawy. Dlatego namioty trekkingowe powinny być wyjątkowo lekkie i kompaktowe po złożeniu, aby można je było przenosić w plecaku. Najlepsze namioty, które są warte uwagi, powinny być wykonane z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Nie mogą przepuszczać wiatru, muszą też być wodoodporne (najlepiej z potwierdzonym testem słupa wody). Najczęściej namioty trekkingowe przygotowane są dla dwóch osób i mają opływowe kształty, aby woda lepiej i szybciej spływała po kopule konstrukcji. Często nazywane są też namiotami survivalowymi, wyprawowymi albo ekspedycyjnymi.

Text And Image Section

NAMIOTY PLAŻOWE

Namioty plażowe – najczęściej wybierane modele przez rodziców którzy chcą ochronić swoje dzieci przed promieniami UV. Warto przed zakupem upewnić się, czy wybrany model ma po bokach kieszenie, które wypełnia się piaskiem, aby konstrukcja stabilnie stała nawet podczas silnych podmuchów morskiego wiatru. Niektóre namioty plażowe mają ruchomy daszek, który można ustawić w taki sposób, aby słońce nie raziło malucha w oczy, a także okienka dla lepszej wentylacji. Namioty, które mają często dziecięce wzory i rozkładają się samoczynnie, mogą być zamykane lub półotwarte. Sprawdzają się także podczas zabaw w ogrodzie i na pikniku w parku.

Text And Image Section

NAMIOTY RODZINNE

Namioty rodzinne – tego typu rozwiązanie jest najlepsze na wypady, podczas których biwakuje cała rodzina. Na rynku najczęściej można znaleźć namioty z przedsionkiem dla czterech lub sześciu osób. Konstrukcje mają podzielone części: zewnętrzną i wewnętrzną. W środku jest przestronne miejsce sypialniane i miejsce do wypoczynku. Zazwyczaj duży namiot rodzinny jest wodoodporny, ma wejście z zamkiem błyskawicznym i moskitierą, rolowane drzwi wewnętrzne i sporo kieszeni. Modele dla sześciu osób bardzo często mają opcję bocznego wejścia, wyjmowaną podłogę i ściankę działową.

Skoro już wiesz, jaki jest najlepszy namiot dla Ciebie i Twoich bliskich, wystarczy go zamówić… i zaplanować wspólny weekend czy dłuży urlop, aby przetestować zakup. Życzymy Wam udanego biwakowania!