Mycie auta – jak umyć samochód bez smug?
Lepsze jest mycie samochodu na myjni bezdotykowej czy za pomocą gąbki i przeznaczonych do tego środków? Jakich zasad przestrzegać, myjąc auto w ciepły i zimny dzień? Dowiedz się tego z naszego artykułu! Podpowiemy Ci również, jak efektywnie pozbyć się brudu z karoserii i czym go skutecznie usunąć, aby nie zostały żadne zarysowania i smugi.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakich zasad przestrzegać w trakcie mycia auta na posesji?
- Jak myć auto na myjni samoobsługowej i bezdotykowej?
- Jak myć auto w środku?
- Jakich zasad pilnować, żeby dobrze umyć auto w ciepłe i zimne dni?
Mycie samochodu na posesji – jak zrobić to bez smug i zarysowań?
Jeśli jesteś kierowcą i masz własny samochód, raz na jakiś czas musisz go umyć. Z pozoru jest to dosyć proste zadanie, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym na lakierze po umyciu nie będzie żadnych smug i rys. Zanim jednak przystąpisz do czyszczenia karoserii, sprawdź, w jakich miejscach możesz to zrobić.
Od czego zacząć mycie auta? Na początek przygotuj dwa wiadra – jedno z ciepłą, a drugie z zimną wodą. Do wiadra z ciepłą wodą dodaj szampon do czyszczenia karoserii. Pamiętaj, że nie należy używać m.in. płynów do mycia naczyń. Detergenty nieprzeznaczone do karoserii mogą zmatowić albo odbarwić jej elementy. Wiadro z zimną wodą wykorzystaj do płukania zabrudzonej rękawicy, szczotki albo gąbki. Wybierz takie sprzęty do szorowania, które wykonane są z miękkiego włosia albo mikrowłókien nierysujących lakieru.
Mycie samochodu zacznij od dokładnego spryskania go wodą, aby pozbyć się kurzu, pyłków, a także zmiękczyć ptasie odchody i insekty przyklejone do szyb, tablicy rejestracyjnej i świateł. W kolejnym kroku nanieś środek czyszczący na dach, boki, maskę i bagażnik. Nie zapomnij o kołach, felgach i kołpakach. W przypadku zakamarków lub emblematów, które znajdują się na karoserii, możesz użyć pędzelka do detailingu. Wymyjesz nim wszystkie trudno dostępne miejsca. Następnie spłucz wodą całą pianę i szmatką z mikrofibry wytrzyj auto do sucha. Na koniec warto użyć wosku, aby zabezpieczyć lakier przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Mandat za mycie auta przed domem? To możliwe!
Jeśli zabierzesz się za czyszczenie karoserii samochodu na posesji, która nie jest do tego przystosowana (np. na podjeździe przed szeregówką i na osiedlowym parkingu), możesz dostać mandat w wysokości 500 zł. Zgodnie z prawem nie możesz myć auta w miejscach, które nie mają odpowiedniego odpływu kanalizacji sanitarnej lub gdzie chemia podczas mycia samochodu nie wpada do zamkniętego zbiornika.
Jak myć auto na myjni bezdotykowej i samoobsługowej?
Coraz więcej kierowców rezygnuje z mycia auta na myjniach bezdotykowych, które według wielu nie są dokładne i przede wszystkim mogą przyczynić się do zniszczenia lakieru w postaci zarysowań. Choć korzystanie z nich jest bardzo proste – wystarczy wjechać w wyznaczone miejsce na myjni – nie polecamy takiego rozwiązania. Jeżeli nie masz warunków, aby umyć auto na przystosowanej do tego posesji, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z myjni samoobsługowej. Z pewnością w pobliżu miejsca zamieszkania znajdziesz kilka działających punktów. Wiele z nich jest dostępnych przez całą dobę.
Mycie samochodu na myjni samoobsługowej jest bardzo proste, szybkie, tanie i dokładne. Używa się do tego lancy, z której w zależności od programu wydobywa się woda, detergent czyszczący albo wosk. Możesz samodzielnie wybrać program mycia, który dopasujesz do rodzaju zabrudzeń na nadwoziu, oraz jego długość. Im dłużej chcesz myć auto, tym więcej musisz za to zapłacić. Najpopularniejsze programy na myjniach samoobsługowych to:
- oprysk felg – przy pomocy lancy nakłada się detergent pomagający w usunięciu zabrudzeń;
- płukanie wstępne – służy do opłukania karoserii wodą i pozbycia się kurzu czy piasku;
- piana aktywna – zmiękcza brud i pomaga lepiej doczyścić auto;
- mycie zasadnicze – dzięki niemu nanosi się na nadwozie roztwór piany czyszczącej, która wydobywa się pod dużym ciśnieniem;
- mycie szczotką – za pomocą szczotki na lancy można domyć zaschnięte zabrudzenia;
- płukanie – pomaga pozbyć się resztek detergentów;
- nakładanie wosku – to program pielęgnacyjny, podczas którego nanosi się na karoserię cienką warstwę mokrego wosku;
- osuszanie i nabłyszczanie – jest ostatnim etapem czyszczenia na myjni samoobsługowej, który polega na opłukaniu całego samochodu wodą demineralizowaną, aby uniknąć zacieków.
W tym przypadku schemat czyszczenia auta jest dokładnie taki sam jak przy myciu ręcznym. Zaczynasz od spryskania karoserii wodą, a następnie usuwasz z niej zabrudzenia od góry do dołu.
Mycie samochodu w środku – o czym pamiętać?
Pucując auto, pamiętaj o tym, aby zadbać również o jego wnętrze. Przede wszystkim odkurz samochód i wyczyść dywaniki. Użyj do tego odkurzacza ręcznego z bezworkowym pojemnikiem i wymiennymi dyszami, który ułatwi Ci usunięcie piasku i zalegającego w zakamarkach kurzu. Odkurz też fotele i progi. Jeżeli siedzenia wymagają wyczyszczenia, warto użyć odkurzacza piorącego. Ważne jest także umycie kokpitu, wszystkich plastikowych elementów oraz skórzanej kierownicy. Następnie miękką szmatką delikatnie wytrzyj manetki kierunkowskazów i liczniki. Na koniec umyj wewnętrzne szyby, potem zawieś świeży zapach – i gotowe.
Mycie auta zimą i latem – wskazówki dla kierowców
Auto brudzi się o każdej porze roku, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, które ułatwią Ci jego czyszczenie. Wiosną największą zmorą kierowców są pyłki z drzew, które osiadają na karoserii podczas pylenia drzew. Latem problemem mogą być przyklejające się do szyb insekty. Z kolei deszczowa jesień może przysporzyć problemów z zaschniętym błotem w nadkolach i na bokach auta, a zima to ciągła walka z osadami z soli drogowej. Aby się pozbyć wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, najpierw opłucz samochód wodą, a dopiero później użyj np. szamponu z woskiem, który odklei zabrudzenia i pozostawi na lakierze ochronną warstwę.
Latem nie rób tego w pełnym słońcu. Najlepiej postawić auto w cieniu albo wymyć je pod zadaszeniem na myjni samoobsługowej. Tylko wtedy unikniesz smug i szybkiego wysychania kosmetyków naniesionych na lakier. Jeżeli to możliwe – myj auto późnym popołudniem lub wieczorem. Podczas wyjątkowo gorących dni nie stosuj wosku, który może zbyt szybko zasychać na karoserii.
A jak wygląda mycie samochodu zimą? Jeżeli temperatura nie spadła poniżej 2 stopni Celsjusza, możesz pokusić się o umycie swojego auta. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie wytrzeć do sucha wszystkie uszczelki, które potem mogą przymarznąć, co uniemożliwi Ci otworzenie drzwi, bagażnika i klapy silnika. Nie zapomnij też o wycieraczkach. Zamarznięty lód na gumowych piórach może porysować szybę.
Jakie akcesoria pomogą Ci wyczyścić auto? 1
W doprowadzeniu samochodu do porządku sprawdzi się kilka akcesoriów, które możesz kupić w Lidlu. Na pewno przyda Ci się teleskopowa szczotka, której trzonek rozkłada się do 213 cm. Jej szerokość robocza to około 33 cm. Szczotka ma zbiornik na detergent o pojemności 250 ml i miękkie oraz wygodne uchwyty. Z jej pomocą dokładnie wyszorujesz dach swojego samochodu.
Z kolei do nałożenia wosku wykorzystaj akumulatorową polerkę do auta marki PARKSIDE®. Urządzenie – z antypoślizgową rękojeścią Softgrip i zintegrowanymi przełącznikami – ma sześciostopniową regulację prędkości obrotowej. Dodatkowo jest kompatybilne ze wszystkimi akumulatorami serii PARKSIDE X 20 V Team. Sprzęt możesz wykorzystać także do łodzi, motocykla lub kampera. W zestawie znajdują się dwie polerki – frotowa i syntetyczna.
Swoje auto możesz umyć ręcznie lub z pomocą myjki ciśnieniowej PARKSIDE®, która ma do tego specjalne końcówki, dzięki którym dokładnie wyczyścisz karoserię i felgi. Sprzęt wyposażony jest w obrotową szczotkę myjącą z mocnym włosiem i przegubem oraz dyszę z pojemnikiem na środek czyszczący. Myjkę możesz również wykorzystać do innych prac wokół domu – np. umycia kostki brukowej na podjeździe oraz usunięcia liści i igieł z rynny.
Do myjki ciśnieniowej przyda Ci się zestaw do czyszczenia samochodu. Znajdziesz w nim szczotkę myjącą, dyszę ze zbiornikiem na środek czyszczący, butelkę z uniwersalnym środkiem czyszczącym oraz adapter do innych dostępnych wysokociśnieniowych urządzeń (np. marki Kärcher).
Pamiętaj, że regularne czyszczenie auta nie tylko zapewnia estetyczny wygląd pojazdu, ale także pomaga zapobiegać korozji. To także inwestycja w długotrwałą wartość samochodu, dlatego nie warto na tym oszczędzać.
Przeczytaj również!
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
Apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy zapasowe koło – to tylko niektóre przydatne akcesoria samochodowe. Sprawdź, które z nich są obowiązkowe i co jeszcze warto mieć w bagażniku.
WIĘCEJMyjka ciśnieniowa – jaką wybrać?
Jaka myjka ciśnieniowa do mycia auta albo kostki przed domem? Poznaj różne rodzaje sprzętów i wybierz najlepszy model pasujący do Twoich potrzeb.
WIĘCEJDlaczego warto mieć ubranie przeciwdeszczowe?
Warto mieć w szafie ubranie przeciwdeszczowe, nawet jeśli nie jest się entuzjastą spacerów w ulewę. Sprawdź, jak ubrania z warstwą hydrofobową mogą przysłużyć się Twojej szafie!
WIĘCEJ