Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Jak oszczędzać energię elektryczną?

10 prostych wskazówek, jak bardziej energooszczędnie zarządzać gospodarstwem domowym

Integralnym elementem współczesnego życia codziennego są urządzenia elektryczne i elektroniczne. Smartfony i komputery to główne środki komunikacji. Mieszkanie staje się w wygodną oazą zapewniającą dobre samopoczucie dzięki inteligentnemu oświetleniu i sterowaniu głosowemu, a zmywarka i pralka ułatwiają wykonywanie uciążliwych prac domowych w kuchni i łazience. Jednak im więcej urządzeń trafia do naszego życia, tym pilniejsza staje się kwestia efektywności energetycznej. Niniejszy poradnik zawiera proste wskazówki, które pomogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej bez konieczności rezygnowania z wygód, jakie daje nam współczesne życie.

Dlaczego warto zadbać o większą efektywność energetyczną w swoim gospodarstwie domowym?

Efektywność energetyczna w domu ma dwie główne zalety:

  1. Oszczędzanie energii elektrycznej pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jeśli przykładowo kilowatogodzina energii elektrycznej kosztuje 70 groszy, zmniejszenie zużycia zaledwie o 200 kWh pozwala zaoszczędzić 140 zł na kosztach energii elektrycznej.
  2. Efektywność energetyczna oznacza również ochronę środowiska. Nawet jeśli zrównoważona ekologiczna energia elektryczna stanowi coraz większą część ogólnej puli elektroenergetycznej, zasoby takie jak węgiel brunatny, węgiel kamienny lub gaz ziemny są nadal kluczowe dla dostaw energii elektrycznej. Jeśli więc ogólne zużycie energii zostanie zmniejszone, przejście na odnawialne źródła energii może nastąpić szybciej.

Oszczędzanie energii w życiu codziennym to pierwszy dobry krok, aby jednocześnie polepszyć swoją sytuację i przysłużyć się środowisku. Jest to o wiele łatwiejsze niż może się początkowo wydawać.

Text And Image Section

10 wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną w życiu codziennym

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się wiele urządzeń elektrycznych, z których część jest używana codziennie. Potencjał uzyskania oszczędności na tym polu jest zatem odpowiednio duży, a nawet małe zmiany mogą mieć duże znaczenie. Dzięki tym dziesięciu prostym wskazówkom możesz od razu zaoszczędzić energię elektryczną i poprawić efektywność energetyczną w życiu codziennym bez przywiązywania do tematu zbyt wielkiej uwagi.

Wskazówka 1: Wyłącz tryb czuwania

Wiele urządzeń, takich jak telewizor, konsole gier czy wieże stereo nie są faktycznie odłączane od sieci energetycznej po ich wyłączeniu, lecz przechodzą w tryb czuwania. Zwykle można to rozpoznać po małej lampce, która nadal świeci po wyłączeniu danego urządzenia. Starsze telewizory w trybie czuwania zużywają do 100 kWh rocznie. Można temu zaradzić stosując listwy wtykowe z przełącznikami. Dodatkowo listwy z bezpiecznikami będą świetnym zabezpieczeniem przed ewentualnym zwarciem lub impulsem elektrycznym pochodzącym z wyładowań atmosferycznych.

Wskazówka 2: Regularnie rozmrażaj lodówkę

Oblodzone lodówki lub zamrażarki w naturalny sposób wymagają do schłodzenia więcej energii. Regularne rozmrażanie lodówki i zamrażarki nie tylko wydłuża żywotność urządzeń i zapewnia więcej miejsca, lecz także pomaga oszczędzać energię elektryczną.

Wskazówka 3: Usuwaj kamień z urządzeń elektrycznych

Podobnie jak w przypadku grubych warstw lodu, osady kamienia w urządzeniach elektrycznych również powodują zwiększone zużycie energii elektrycznej. Dotyczy to wszystkich sprzętów, które mają kontakt z wodą, jak: zmywarki, pralki, ekspresy do kawy, żelazka i czajniki. Urządzenia można odkamieniać prostymi domowymi środkami lub specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w drogeriach.

Wskazówka 4: Wymień żarówki

Jeśli nadal korzystasz z klasycznych żarówek w swoim mieszkaniu lub domu, powinieneś szybko je wymienić. Żarówki energooszczędne zużywają nieporównywalnie mniej prądu. Diody LED, które są teraz dostępne również dla wszystkich popularnych rodzajów oświetlenia, charakteryzują się najniższym poborem mocy przy tej samej jasności. Ponadto lampy LED mają dłuższą żywotność, dzięki czemu przy zakupie oszczędzasz więcej niż dwukrotnie.

Wskazówka 5: Wybierz odpowiednie garnki

Podczas gotowania należy upewnić się, że garnek jest jak najlepiej dopasowany do wielkości płyty grzewczej. Jeśli garnek jest mniejszy niż płyta kuchenki, ciepło, a tym samym energia elektryczna, są niepotrzebnie tracone. Jeśli garnek jest większy, jego podgrzanie zajmie więcej czasu. Jeśli to możliwe, należy zawsze gotować z zamkniętą pokrywką. W ten sposób ciepło zatrzymywane jest w garnku, a do utrzymania żądanej temperatury potrzeba o wiele mniej energii.

Wskazówka 6: Ustaw prawidłowo temperaturę

W lodówce 1C może spowodować duże różnice. Temperatura na górnej półce powinna wynosić około 7C - przy temperaturze 6C zużycie prądu wzrasta o około 6%. W przypadku zamrażarek wystarczająca jest temperatura -18C. Wybór odpowiedniej temperatury ma również wpływ na energooszczędne użytkowanie innych urządzeń. Nowoczesne zmywarki i pralki już w niskich temperaturach mogą zapewnić pożądaną wydajność czyszczenia. W ten sposób można zaoszczędzić na energii elektrycznej zużywanej do podgrzewania wody.

Wskazówka 7: Mądrze napełniaj urządzenia

Zmywarki, pralki i pralko-suszarki należy włączać tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane. Urządzenia napełnione w połowie zużywają tyle samo energii i wody, co wykorzystane w pełni. W przypadku lodówek dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mądrej taktyki rozmieszczenia produktów. Dzięki temu szybciej znajdziesz to, czego potrzebujesz, a do urządzenia, które następnie trzeba ponownie schłodzić wpłynie mniej ciepłego powietrza,. Dlatego też często używane produkty należy zawsze umieszczać z przodu lub na górze. W ten sposób można zaoszczędzić dodatkową energię elektryczną nawet przy użyciu urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej.

Wskazówka 8: Używaj programów oszczędzania energii

Zmywarki i pralki mają specjalne programy oszczędzania energii, które rzeczywiście są skuteczne. Chociaż czas trwania tych programów jest zwykle nieco dłuższy, pozwalają one zachować duże ilości energii elektrycznej i wody - przy uzyskaniu tych samych efektów mycia i prania.

Wskazówka 9: Wykorzystaj ciepło resztkowe

Wykorzystanie ciepła resztkowego może pomóc oszczędzić energię elektryczną podczas gotowania, pieczenia i prasowania. Wyłączenie płyty lub piekarnika na kilka minut przed końcem czasu gotowania pozwoli w sumie zaoszczędzić dużo energii. Jednak taktyka ta działa tylko w przypadku zwykłych kuchenek elektrycznych. W przypadku kuchenek gazowych i indukcyjnych zjawisko ciepła resztkowego nie występuje w tej postaci ze względu na inny tryb pracy. Żelazka również silnie się nagrzewają, dzięki czemu ostatnie zagniecenia można już wygładzić ciepłem resztkowym.

Wskazówka 10: Zainwestuj w nowy sprzęt

Sprzęty elektryczne w kolejnych generacjach stają się coraz bardziej energooszczędne. Dlatego warto rozważyć wymianę starego urządzenia na nowsze, aby w dłuższej perspektywie oszczędzić energię elektryczną. Wyższe koszty zakupu można szybko zrekompensować dzięki oszczędnościom energii elektrycznej. Jeżeli urządzenie elektryczne ma 10, a nawet 15 lat, w większości przypadków warto kupić nowe.

Text And Image Section

Energooszczędne urządzenia elektryczne - i o to chodzi!

Kupując nowe, energooszczędne urządzenie elektryczne, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ogólno-unijna etykieta energetyczna może stanowić przewodnik dla konsumentów. Urządzenia elektryczne przyporządkowane zostały do klas efektywności energetycznej. Jak dotąd wystarczyła skala od A +++ dla szczególnie energooszczędnych urządzeń do D dla słabszych modeli. Jednak w marcu 2021 roku etykieta energetyczna zostanie zmieniona, aby zlikwidować niejasną klasyfikację i ustanowić czytelne zasady dla producentów.


Zgodnie z nowymi zasadami klasa efektywności energetycznej A będzie oznaczać najlepsze urządzenia. Na przykład w przypadku zmywarek różnica między dwiema klasami wynosi od 10 do 16% w zużyciu energii. Wybór droższego, ale bardziej energooszczędnego urządzenia może się szybko zwrócić.

W przypadku wymiany starego urządzenia elektrycznego na nowe, należy również pamiętać o utylizacji starego urządzenia. Wielu dostawców bezpośrednio odbiera stare urządzenia w chwili dostawy nowego za niewielką dodatkową opłatą. Duże urządzenia elektryczne, takie jak pralki, można też oddać do punktu recyklingu lub wyrzucić do odpadów wielkogabarytowych.

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym? To proste!

Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną w życiu codziennym, nie zawsze musisz kupować najnowszych urządzeń o najlepszej klasie efektywności energetycznej. Prawidłowa obsługa i dbałość