Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Torby, walizki, akcesoria

Jak spakować się na wyjazd? Torby, walizki, akcesoria - o czym pamiętać?

Wybierając się w podróż, musimy się spakować tak, by zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy. Choć pomysł ze spisem niezbędnych elementów towarzyszących nam w wyprawie, może wydawać się mało spontaniczny, z pewnością będzie w stanie bardzo ułatwić nam cały proces. Ale ważne jest również to, w co się spakujemy. Dobrze zaplanowana lista, odpowiednia walizka, torba lub plecak sprawią, że podróż będzie najbardziej przyjemna i komfortowa, jak to tylko jest możliwe.

Co wziąć pod uwagę przed wyjazdem?

Planując zawartość bagażu idealnego musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

Text And Image Section
 • Długość podróży - inaczej spakujemy się na kilka dni, a inaczej, gdy wyjeżdżamy na dwa lub trzy tygodnie. Wszystko zależy też od miejsca, w którym się znajdziemy i od lokalnych możliwości. Jeśli, przykładowo, będziemy dysponować odpowiednimi warunkami na zrobienie i wysuszenie prania, nie musimy pakować zbyt wielu kompletów bielizny.
 • Pogoda - powinniśmy wziąć pod uwagę pogodę, która panuje na miejscu, do którego się udajemy. Inaczej zaplanujemy odzież na wyjazd w góry, a inaczej do ciepłych krajów. Dobrze jest sprawdzić długoterminową prognozę pogody, bo choć zwykle nie jest bardzo precyzyjna, to zawsze da ogólny obraz. Można też zerknąć statystyki meteorologiczne z ostatnich lat lub popytać miejscowych, na co przygotować się w listopadzie, a na co w kwietniu. Wszystkiego przewidzieć się nie da, ale zawsze można mieć przygotowane podstawowe opcje.
 • Limit bagażu - jeśli udajemy się w podróż samolotem, z pewnością linia lotnicza będzie mieć swoje limity. Obejmują one zarówno wymiary i wagę bagażu podręcznego, jak i tego większego, który nadajemy na lotnisku do luku bagażowego. Oprócz tych wytycznych, wskazane będzie również, co można, a czego nie można zabrać ze sobą (ograniczenia objętości kosmetyków, jakie rzeczy uważane są za potencjalnie niebezpieczne). Ważne też, by posilić się informacją na temat lokalnych warunków. Do niektórych krajów nie można brać ze sobą określonych rodzajów żywności.

Lepiej nie zostawiać pakowania na ostatnią chwilę, tylko przygotowywać rzeczy nawet na kilka dni przed podróżą. W widocznym miejscu można przygotować bagaż pogrupowany tematycznie. Wcześniej opracować wersje podróżne kosmetyków lub zaopatrzyć się w opakowania, które odpowiadają wytycznym linii lotniczych.

Co zabrać w podróż? Przygotuj listę niezbędnych rzeczy!

Warto przynajmniej kilka dni przed pakowaniem zacząć tworzyć listę niezbędnych rzeczy, które musimy i chcemy ze sobą zabrać. Skąd taka rezerwa czasowa? Jeśli nie podróżujemy często, nie do końca jesteśmy w stanie od razu stwierdzić, co będzie nam niezbędne. Dlatego lepiej jest rozłożyć sobie tworzenie takiego spisu na kilka dni. Z pewnością będziemy przypominać sobie o kolejnych elementach i dopisywać je do listy. Od czego zacząć? Najlepiej od podzielenia naszej listy na grupy tematyczne:

DOKUMENTY

 • Wszystkie niezbędne dokumenty tożsamości (na terenie UE wystarczy nasz polsko-unijny dowód osobisty, poza obszarem wspólnoty ważny paszport).
 • Prawo jazdy (szczególnie, jeśli planujemy wynajem samochodu na miejscu).
 • Wszystkie ważne karty zniżkowe i dokumenty ubezpieczeniowe.
 • Jeśli podróżujemy ze zwierzęciem, niezbędne papiery, które legalizują naszego towarzysza, w tym również karty szczepień, obowiązkowe na terenie danego kraju.

UBRANIA I BUTY

Jednym wystarczy para uniwersalnych butów, inni będą potrzebować kilku zestawów na różne okazje. Z pewnością warto uzależnić naszą decyzję od miejsca, do którego się wybieramy. Jeśli, przykładowo, na miejscu będą hotelowe, jednorazowe kapcie, nie musimy zabierać ze sobą swoich własnych. Jeśli jednak udajemy się do miejsca o niewiadomym standardzie, dobrze jest zaopatrzyć się w zestaw:

 • Uniwersalne buty sportowo-trekkingowe (które mieć możemy na sobie, bo zwykle są one najcięższe).
 • Lżejsze obuwie na bardziej eleganckie okazje (nigdy nie wiadomo, czy nie zostaniemy zaproszeni na jakąś imprezę lub nie wybierzemy się do ekskluzywnej restauracji).
 • Klapki, które przydadzą się zarówno w pokoju hotelowym, jak i na basenie lub w części SPA.

Podobnie rzecz ma się z ubraniami. Nasze decyzje musimy uzależnić od pogody lub od charakteru wyprawy. Na wypad typowo sportowy nie będziemy zabierać ze sobą eleganckiej garderoby, choć jeden sprytny zestaw schludnych, wieczorowych ubrań powinno się ze sobą mieć. Na wyjazd biznesowy nie spakujemy sportowych rzeczy, choć podobnie jak wyżej, jeden sportowo-casualowy zestaw warto zabrać. Pod względem właściwości termicznych nie ma rozwiązań uniwersalnych, więc dobrze jest uzależnić zestaw ubrań od strefy klimatycznej, do której się udajemy.

 • Wyjazd do ciepłych krajów - do ciepłych krajów nie ma sensu pakować grubej kurtki, ale już cokolwiek do narzucenia na siebie z myślą o bardziej wietrznych wieczorach, może okazać się bezcenne na miejscu. Poza tym spakujmy wszystko to, co niezbędne do plażowego relaksu, z uwzględnieniem elementów bezpieczeństwa, takich jak odpowiednie nakrycie głowy na upał. I chociaż jeden zestaw wieczorowy. Lekka, letnia, nieco bardziej formalna garderoba pozwoli nam poczuć się doskonale podczas późniejszych imprez lub eleganckich kolacji.
 • Wyjazd w góry - krótkie spodenki raczej nam się nie przydadzą, chyba że pogoda okaże się kapryśna, a my będziemy chcieli skorzystać z siłowni na terenie hotelu. Ale na taką okazję można zaopatrzyć się również w ogólnie sportowe ubrania. Pamiętajmy o odpowiednio dobranej (i wypróbowanej) bieliźnie termicznej oraz wszystkich dobrze skomponowanych elementach garderoby, pozwalających nam ubrać się "na cebulę".
 • Wyjazd na narty - tu możemy zastosować tę samą zasadę, co w przypadku ubrań na wyjazd w góry. Rozszerzamy zestaw jedynie o typowo narciarskie elementy garderoby, takie jak buty, kombinezon, gogle, rękawice, a dla najbardziej przezornych kask. W obu wariantach zabierzmy ze sobą wieczorowy zestaw ubrań.


PIENIĄDZE

Zabierzmy tyle ile trzeba, z małym zapasem, o którym zapomnimy w kontekście normalnych wydatków, a który może przydać się nam w sytuacjach awaryjnych. Co do ilości, zorientujmy się w lokalnych cenach. Weźmy pod uwagę napiwki, bo ludzie często ciężko pracują za małe pensje i bardzo liczą na dodatkowe wynagrodzenia. Jeśli miejsce do którego się wybieramy wiąże się z obcą walutą, wymieńmy ją jeszcze w Polsce, w zaprzyjaźnionym kantorze, by nie komplikować sobie życia na miejscu i nie narażać się na marże narzucone na turystów.

KOSMETYKI

Warto wziąć tylko te, z których na pewno będziemy korzystać. Dostosujmy nasz zestaw podróżny do warunków panujących na miejscu. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu skóry (kremy z filtrem UV, kremy zabezpieczające przed chłodem, olejki). Z pewnością jednak powinniśmy pamiętać o:

 • Szczoteczce do zębów i swojej sprawdzonej, wypróbowanej paście.
 • Nici dentystycznej (nie wszędzie jest dostępna, a kosztowanie lokalnych wiktuałów często wiąże się z kłopotami natury strukturalnej).
 • Sprawdzonego szamponu i mydła.
 • Wszystkich niezbędnych kremów i kosmetyków kolorowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

APTECZKA

Wszystkie leki, które bierzemy na stałe oraz wszystkie "na wszelki wypadek". Czasem jeden blister tabletek przeciwzapalnych lub przeciwbólowych może uratować cały wyjazd. Weźmy też zatyczki do uszu, bo nigdy nie wiadomo, z jakim komfortem akustycznym (bądź jego brakiem) spotkamy się na miejscu i opaskę na oczy. Nie wszędzie są rolety zaciemniające albo odpowiednie zasłony.

ELEKTRONIKA

Oczywiście im mniej, tym lepiej. Już na co dzień elektronika otacza nas ze wszystkich stron, więc dobrze jest okroić nasz bagaż do niezbędnego minimum. Jeśli jednak musimy mieć stały dostęp do mediów, pamiętajmy o:

 • Ładowarkach z odpowiednimi adapterami (nie wszędzie gniazdka są takie same, więc sprawdźmy to jeszcze przed wyjazdem).
 • Powerbanku (przydaje się w wielu sytuacjach).
 • Telefonie, laptopie, czytniku e-booków, jeśli mamy zamiar z nich korzystać.
 • Aparacie fotograficznym, jeśli chcemy uwiecznić piękne krajobrazy inaczej niż za pomocą smartfona.

AKCESORIA

 • Latarka przydaje się niemal zawsze. Jeśli nie chcemy zabierać dużej, zawsze możemy postawić na małą, sprytną, kieszonkową, która sprawdzi się na mniej znanym terenie.
 • Suszarki hotelowe są zwykle słabej mocy. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnego standardu, zabierzmy ze sobą swój ulubiony model.
 • Parasol łatwo zgubić, ale przydaje się tam, gdzie pogoda mniej stabilna.
 • Ręczniki. W większości miejsc możemy na nie liczyć, ale nie wszędzie. Dlatego weźmy ze sobą, jeśli uznajemy to za stosowne.

Gdy przygotujemy listę i będziemy wiedzieć, ile rzeczy musimy wziąć, łatwiej podejmiemy decyzję w jaką walizkę lub torbę jesteśmy w stanie się spakować, jak logistycznie do tego podejść. Musimy uwzględnić też środek transportu, którym dostaniemy się do celu naszej podróży.

Walizki podróżne - rodzaje, materiał, jak wybrać

Text And Image Section

TORBY PODRÓŻNE - dzielą się na mniejsze i większe. Te mniejsze świetnie sprawdzą się podczas krótszych wypadów, stąd ich nazwa "weekender", bądź "torba weekendowa". Wykonane są z włókien syntetycznych i budzą skojarzenia sportowe. Dlatego, poza wyjazdami, mogą sprawdzić się w wycieczkach na basen czy siłownię. Na jaki rozmiar zdecydujemy się ostatecznie, zależy tylko od nas.

Text And Image Section

WALIZKI TWARDE I WALIZKI MIĘKKIE - zarówno jedne i jak drugie najczęściej wykonane są z włókien syntetycznych. Tyle, że te twarde przypominają w strukturze plastik, a miękkie bardziej materiał. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Twarde są bardziej stabilne i łatwiej utrzymać ich czystość. Miękkie są bardziej elastyczne. Wszystko zależy od tego, jakie są przyzwyczajenia użytkowników.

Text And Image Section

WALIZKI NA KÓŁKACH - nieoceniony wynalazek dzisiejszych czasów. Współczesne konstrukcje stały się bardzo stabilne, a ich ergonomia sprawia, że transport jest naprawdę łatwy. Nawet osoby niezbyt duże i niezbyt silne mogą, w o wiele łatwiejszym stopniu, podróżować z takimi walizkami. Specjalny system wyciąganej rączki, opartej na teleskopach, można w każdej chwili uruchomić i skorzystać z niezwykłej wygody, jaką oferują walizki na kółkach. "Pilotki" pod względem wielkości i kształtu przypominają postawioną pionowo aktówkę. Można zatem pomieścić do nich nie tylko ubrania, ale także laptopa i dokumenty.

Text And Image Section

WALIZKI DLA DZIECI - dziecko jest szczęśliwe, gdy może się samo spakować i mieć własny bagaż, bez konieczności dzielenia go z rodzicem. Oczywiście rodzic powinien skontrolować wszystko przed wyjazdem, ale wstępne budowanie niezależności i indywidualności jest bardzo ważne u młodej osoby. Decydując się na to rozwiązanie zadbajmy o to, by wysokość drążka była jak najbardziej odpowiednia do wzrostu dziecka. Walizki dla najmłodszych występują w różnych wariantach kolorystycznych i tematycznych. Odpowiednio dobrane, z pewnością przyniosą radość naszym pociechom.

Materiały, z których wykonane są torby i walizki podróżne

Styl jest bardzo ważny, ale ważny jest również praktyczny wymiar. Dlatego materiały, z jakich wykonuje się nasze walizki muszą łączyć trzy kluczowe cechy: wytrzymałość, solidność i lekkość. Skóra, len i inne szlachetne surowce są dobre na krótką metę. Zresztą nie chodzi o to, by martwić się o oprawę swojego bagażu, a o jego zawartość. Dlatego współczesne praktyczne włókna syntetyczne są mocne, lekkie i łatwe w utrzymaniu.

Poliwęglan: Najbardziej polecany, współczesny materiał. Jest lekki, ale wytrzymały. Wady? Nieco droższy od polipropylenu, bo ciągle stanowi jeszcze w miarę nową technologię.

Polipropylen: Mocny, ale lekki materiał. Niewskazany jedynie w przypadkach, gdy podróżujemy często w zimne rejony. Nie lubi temperatur ujemnych.

Aluminium: Mocny, trwały materiał. Idealny dla tych, którzy nie lubią zmian i chcą mieć walizkę jak najdłużej. Wady? Wyższa cena i większa waga.

Poliester: Materiał lekki, trwały i łatwy do czyszczenia. Wady: nie wszystkie modele walizek i toreb wykonanych z poliestru są w pełni wodoodporne.


Dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość, która podana jest zwykle w centymetrach i w litrażu. Inne wymiary będzie mieć walizka pokładowa, inne biznesowa, jeszcze inne duża walizka do nadania jako bagaż główny.

Plecaki podróżne

Dla wielu ludzi plecak turystyczny jest wygodniejszym rozwiązaniem niż walizka lub torba podróżna. Jest to szczególny rodzaj plecaka, który został skonstruowany z myślą o wygodnym przenoszeniu dużej ilości rzeczy. Powinien być wytrzymały, odchudzony ze zbędnych elementów i posiadać specjalny system nośny, który podnosi ergonomię użytkowania i lekkość noszenia. Plecaki podróżne występują w różnych rozmiarach.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka podróżnego?

Rozmiary i pojemność

Nie powinniśmy przekładać jednego na drugie. Rozmiar to kryterium dopasowania do naszego wzrostu i naszych pleców oraz ramion. Pojemność zwykle wyrażana jest w litrach i od niej zależy ile do plecaka się zmieści. Dla ogólnego przybliżenia tematu: plecak szkolny lub jednodniowy to zwykle 10-30 l. Plecak na dłuższy weekend to około 30-50 l. Plecak wyprawowy to pojemność od 50 l. w górę. Rozmiar plecaka uzależniamy przede wszystkim od długości pleców. Powinien nieznacznie wystawać ponad ramiona, gwarantować swobodę ruchów głowy i stwarzać możliwość niesienia go przez wiele kilometrów, bez bólu. Pamiętajmy, że zanim się ostatecznie zdecydujemy współczesne plecaki można i powinno się regulować tak, by były idealnie dostosowane do nas.

Materiał

Najczęściej spotkamy się z nylonem i poliestrem. Ten pierwszy (szczególnie Nylon Cordura) jest o wiele bardziej wytrzymały mechanicznie odporny na ścieranie, a także przyjemny w dotyku. Poliester, z kolei, jest lżejszy i bardziej odporny na promieniowanie UV. W obu przypadkach, na plecach i szelkach, stosuje się specjalną piankę, a zapięcia wykonuje się z odpornego na pęknięcia tworzywa sztucznego. Naturalna skóra nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o plecaki. Nie posiada prawie żadnych właściwości współczesnego sprzętu turystycznego, łatwo nasiąka, długo schnie i sporo waży.

Waga

A skoro o wadze mowa, ważny jest każdy dodatkowy gram. Dlatego powinniśmy nie tylko pakować się mądrze, ale również wybrać plecak, który będzie wykazywać się właściwą ergonomią. Pusty plecak jednodniowy zwykle waży około kilograma. Większy od półtora do trzech. Z pewnością warto poświęcić nieco więcej środków na zakup sprzętu jak najlżejszego. Podczas dalszych wędrówek, to zaprocentuje.

System nośny plecaka - wygoda

Im bardziej zaawansowany system nośny, tym lepiej. Dobre plecaki trekkingowe skonstruowane są tak, by ciężar bagażu rozkładał się nie tylko na plecy i ramiona, ale na większą powierzchnię ciała. Tym samym wędrówka staje się o wiele lżejsza, bo większa ilość mięśni przejmuje na siebie pracę. Kluczowa będzie nie tylko odpowiednia konstrukcja szelek, ale także pas piersiowy i pas biodrowy. W te dwa elementy muszą być wyposażone dobre plecaki. Jednak to nie wszystko. Sprawdźmy jak systemy zostały opracowane. Czy są to tylko paski z klamrami zatrzaskowymi, czy grubsze pasy, wsparte wzmocnieniami, małymi poduszkami zapewniającymi komfort, a dodatkowo wyposażone w siatki usprawniające wentylacje. Co do wentylacji, ważny jest też styk pleców z tyłem plecaka. Sprawdźmy, jak opracowaną tę powierzchnię. Powinna ona oddychać i nie generować potu.

Wyposażenie

Wybierając plecak, pomyślmy o naszych realnych zwyczajach w podróży. Z czego będziemy najczęściej korzystać i w jaki sposób dodatkowe kieszenie w plecaku mogą się nam przydać. Cechy wyposażenia różnią się w zależności od modelu. Na co zwrócić uwagę?

 • Podwójne dno. Nie wszystkie plecaki je mają, ale te większe zwykle tak. To nic innego, jak dodatkowa kieszeń na dole, w której możemy przechowywać buty lub śpiwór. Możemy też, w każdej chwili, łatwo wyciągnąć zawartość, bez konieczności wypakowywania wszystkiego.
 • Przegrody boczne. Bardzo się przydają do przechowywania drobiazgów potrzebnych częściej w podróży. Podręczna woda? Płyn do dezynfekcji? Wilgotne chusteczki? Czapka? Papier toaletowy? Płyn na komary? Krem z filtrem? Mała apteczka? To wszystko możemy umieścić właśnie w przegrodach i dodatkowych kieszeniach.
 • Paski do przytraczania. Przydają się bardzo, gdy nie chcemy czegoś chować i pragniemy mieć to zawsze pod ręką. Np. kije trekkingowe.
 • Osłona przeciwdeszczowa. W niektórych plecakach występuje, do innych trzeba dokupić. Zawsze jednak warto o niej pomyśleć, gdyż ani nylon ani poliester nie są do końca wodoodporne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając torbę, walizkę lub plecak?

Oprócz materiału i wszystkich cech, które zostały wymienione, kierujmy się swoim komfortem, wygodą przemieszczania się i najczęstszym charakterem wyjazdów. Zwróćmy uwagę na ilość przegródek. Warto pomyśleć również o przywieszce, lub o czymś, co odróżni nasz bagaż od innych na lotnisku lub w luku bagażowym autobusu. Przydatna jest także adresatka. Pomyślmy też o wadze bagażowej, która pomoże nam uniknąć rozczarowań na lotnisku i pozwoli sprawdzić, jeszcze w domu lub w hotelu, czy nie przekroczyliśmy limitów.