Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jaką kołdrę wybrać, by spało się ciepło i przyjemnie?

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia sypialni jest łóżko. Oprócz wygodnego materaca, dopasowanej poduszki oraz pachnącej pościeli za Twoją wygodę każdej nocy odpowiada również kołdra. Możesz otulić nią całe ciało, aby szybciej poczuć odprężenie i spokojnie zasnąć. Jaki model będzie najlepszy dla Ciebie? Poznaj zalety najbardziej popularnych kołder na rynku – od tych, które są najlepsze na zimę, po nieco cieńsze okrycia sprawdzające się w trakcie upałów. Wybierz z naszą pomocą kołdrę pasującą do rozmiarów łóżka i zapewnij sobie komfort w trakcie odpoczynku.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najpopularniejsze rozmiary kołder?
  • Jaką kołdrę wybrać na zimę, a jaką na lato?
  • Jakie są rodzaje kołder?
  • Jaka kołdra będzie dla Ciebie najlepsza?

Rozmiar kołdry – jaka długość i szerokość będzie najlepsza dla jednej lub dwóch osób?

Text And Image Section

Podstawowym parametrem podczas wyboru kołdry do sypialni jest jej długość i szerokość. Wybór produktu, który zagwarantuje Ci wygodę, zależy od tego, czy dzielisz łóżko z drugą osobą. Dla osób, które śpią same, przeznaczone są modele o szerokości 135-160 cm i długości 200 cm. Szerokość zazwyczaj zależy od tego, czy jest to kołdra dla osoby dorosłej, czy dla dziecka.


Jeżeli pod kołdrą mają zmieścić się dwie osoby, najlepszym wyborem będą produkty o szerokości nie mniejszej niż 180 cm i długości od 200 do 220 cm. Oczywiście to tylko propozycje, ponieważ ostateczny wybór zależy od Ciebie. Być może razem ze swoim partnerem lub partnerką wolicie spać pod osobnymi kołdrami. Wtedy każda z osób może dobrać dowolną szerokość czy długość nakrycia, aby Wasz sen nie był przerywany walką o kołdrę. Pamiętaj tylko o doborze takich samych powłoczek, aby pościel ładnie się prezentowała po zaścieleniu łóżka.

Klasa ciepła – jak wybrać kołdrę na lato i na zimę?

Text And Image Section

Zanim kupisz kołdrę, warto sprawdzić, jakie parametry według klasy ciepła ma wybrany przez Ciebie produkt. Tego typu właściwości można określić na podstawie gramatury kołdry. Na świecie przyjętych jest kilka rodzajów skali, którymi posługują się producenci.

  • Skala TOG – najlżejsze kołdry mają wartość 3 TOG. Najgrubsze produkty przeznaczone na zimę osiągają nawet 16,5 TOG. Skala jest najczęściej stosowana w krajach zachodnio-europejskich oraz w Wielkiej Brytanii.
  • Liczbowa skala ciepła – jest sześciostopniowa, przy czym 1 oznacza kołdrę najlepszą na lato, a 6 – najlepiej sprawdzającą się zimą.
  • Sezonowa skala ciepła – oznaczenie na metce określa przeznaczenie produktu w zależności od pory roku, np.: kołdra na zimę, kołdra na lato albo kołdra całoroczna.
  • Trzystopniowa skala ciepła – w tym przypadku możemy mówić o kołdrach chłodnych (idealnych na lato), kołdrach ciepłych (stworzonych na zimę) oraz bardzo ciepłych – dla wyjątkowych zmarzluchów.

Puchowa, syntetyczna czy bambusowa – na jaki rodzaj kołdry postawić?

Kolejnym ważną cechą przy wyborze kołdry jest rodzaj wypełnienia. Zwróć uwagę na ten parametr podczas wybierania idealnego produktu, który ma Ci zapewnić spokojny sen. Jakie rodzaje kołder masz pod tym względem do wyboru i jakie są zalety poszczególnych modeli?


Kołdry z mikrowłókna

– syntetyczne wypełnienie jest łatwe w utrzymaniu. Taką kołdrę można prać w pralce, aby pozbyć się z niej zanieczyszczeń i drobnoustrojów (np. roztoczy). Kołdry z mikrowłókien są idealne dla alergików, ponieważ nie gromadzi się w nich kurz i inne alergeny. Najlepiej sprawdzają się wiosną i latem, ale z powodzeniem mogą być też używane przez cały rok.

Kołdry z bawełny i naturalnych włókien

– są przeznaczone dla tych, którzy lubią spać pod ciepłą, ale przewiewną kołdrą. Wełna z jednej strony izoluje ciepło, a z drugiej – dobrze przepuszcza powietrze. Zaletami kołder wełnianych jest też to, że są odporne na pleśń i roztocza, a także wyjątkowo trwałe. Jeżeli zależy Ci na ekologicznym produkcie, postaw na kołdrę bambusową. Modele z tej rośliny mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Na pewno takie nakrycie polubią osoby z wrażliwą skórą oraz alergicy.

Kołdry puchowe i pierzyny

– puch i pierze to naturalne wypełnienie, które stosuje się od wieków. Puch jest delikatny i lekki, a pierze nieco ciężkie. Kołdry puchowe i pierzyny dobrze izolują ciepło, dlatego najlepiej sprawdzą się podczas zimy.

Text And Image Section

Jakie zalety ma kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa to produkt, który powinien znaleźć się w sypialni osób mających problemy ze snem. Jest ona szczególnie polecana w sytuacjach, kiedy zmagamy się ze stresem, stanami lękowymi, mamy ADHD itp. Ciężar kołdry, która może mieć od 3 kg do nawet 11 kg, równomiernie rozkłada się na całym ciele, powodując delikatny nacisk, co zapewnia głęboki relaks, poczucie bezpieczeństwa i lepszy sen, a także lepszą koncentrację w ciągu dnia. Kołdrę obciążeniową należy dobrać do wagi osoby, która pod nią śpi. Waga produktu powinna stanowić około 10 proc. wagi użytkownika. Jaką kołdrę obciążeniową wybrać? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia. Najczęściej w specjalnych kieszeniach znajdują się szklane kuleczki, ryż, kasza gryczana albo fasola.

Najlepsza kołdra? Znajdziesz ją w Lidlu!

Najlepsza kołdra to taka, która spełni Twoje wymagania. W Lidlu znajdziesz mnóstwo modeli, które mają najwyższą jakość i są dostępne w wyjątkowo niskiej cenie. Dodatkowo swoją kołdrę możesz wybrać spośród różnych wielkości oraz wypełnień. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji na każdą porę roku.

Text And Image Section

Dunlopillo – kołdra zimowa Premium „Life” z powłoką Aqua-Clean

Choć nazwa kołdry sugeruje, że jest to produkt na zimę, ten model o szerokości 140 cm i długości 200 cm sprawdzi się również w ciągu całego roku. Tkanina Aqua-Clean sprawia, że kołdra z satynową poszewką nie przyciąga kurzu i roztoczy. Można ją prać w pralce w wysokiej temperaturze. Poliestrowe włókna Dunlofill® Vital są wytrzymałe, a kołdra jest przytulna i wyjątkowo ciepła. W zestawie znajduje się praktyczna torba do przechowywania.

Text And Image Section

LIVARNO home – kołdra kasetowa SoftFill

W środku znajduje się 100 proc. syntetyczne wypełnienie SoftFill, czyli markowe włókna zapewniające przytulność w trakcie snu. Kołdra o wymiarach 140 cm na 200 cm jest miękka, puszysta i ciepła. Komory, w których znajduje się wypełnienie, zapobiegają jego przemieszczaniu się, dlatego produkt można łatwo wstrząsnąć w celu zachowania nienagannego kształtu. Zewnętrzne poszycie wykonane jest z bawełny. Kołdrę można prać w pralce w temperaturze do 60°C i suszyć w suszarce bębnowej.

Text And Image Section

LIVARNO home – kołdra kasetowa z wypełnieniem z puchu i piór

W tym przypadku puch i pióra pochodzą z kontrolowanej hodowli zwierząt. Certyfikowany puch zapewnia naturalne ciepło, a pióra dobrą izolację termiczną. Zewnętrzna poszewka wykonana jest z czystej bawełny. Kołdrę można suszyć w suszarce bębnowej. Jest wyjątkowo lekka – waży około 1630 g.

Text And Image Section

LIVARNO home – podwójna kołdra pikowana Polygiene® z taśmą klimatyczną

Kołdra wykonana jest z materiałów pochodzących z recyklingu. To model, który gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza i świeżość dzięki taśmie klimatycznej i technologii Polygiene®. Model składa się z dwóch zszytych ze sobą kołder, a specjalna taśma między nimi nie powoduje gromadzenia się ciepła. Dzięki wykorzystanej technologii kołdra nie gromadzi nieprzyjemnych zapachów i na długo zachowuje swoją świeżość. Można prać ją w pralce w temperaturze do 60°C i suszyć w suszarce bębnowej.

Pamiętaj, że oprócz rodzaju wypełnienia kołdry i klasy ciepła liczy się też jej rozmiar. Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom spośród powyższych propozycji udało Ci się znaleźć miękką, otulającą kołdrę, która zagwarantuje Ci spokojny sen. Zatem… dobranoc!