Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Kuchnia zero waste – nie marnuj jedzenia z MC Smart!

Dania zero waste i gotowanie z resztek to trend, który na dobre przyjął się wśród osób żyjących ekologicznie. Teraz jednak – wraz z utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, wzrostem kosztów życia i cen produktów – pomysły na kuchnię zero waste są na czasie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Chcesz się dowiedzieć, jak nie marnować jedzenia, kupować dokładnie tyle, ile potrzebujesz, oraz wykorzystać resztki, zamiast je wyrzucać? Sprawdź ten poradnik.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak planować zakupy zero waste?
  • Jak przechowywać żywność i które produkty wymagają trzymania w lodówce, a które nie?
  • Jak przyrządzić obiad z resztek i gdzie szukać przepisów zero waste?
  • W jaki sposób robot kuchenny MC Smart ułatwia zakupy i gotowanie w duchu zero waste?

Nie marnuj jedzenia – kupuj tyle, ile potrzebujesz

Pierwszym krokiem do prowadzenia kuchni zero waste jest odpowiednie planowanie posiłków i zakupów. Często wydaje nam się, że jedne duże zakupy w supermarkecie przyniosą większe oszczędności niż kilka wycieczek do pobliskiego dyskontu czy sklepu osiedlowego. W praktyce nie zawsze tak się dzieje – zwłaszcza gdy mamy tendencję do ulegania promocjom albo... idziemy na zakupy z pustym żołądkiem i wszystkie produkty z półek nagle się do nas uśmiechają.


Promocje typu 3 + 1 gratis albo kup więcej za mniej z pewnością dla niektórych mogą być korzystne. W większych gospodarstwach domowych lub w wypadku produktów, które się nie psują, a i tak zostaną zużyte prędzej czy później, jest to okazja do realnych oszczędności – takich ofert zdecydowanie warto wypatrywać w gazetkach czy na półkach.


Jednak jeśli chodzi o produkty świeże lub z krótkim terminem ważności: warzywa, owoce, pieczywo, mięso, nabiał – tutaj lepiej dwa razy zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebne są nam zapasy. Warzywa to jeden z najczęściej wyrzucanych produktów, dlatego dobrze jest zacząć obserwować, co zwykle w naszej kuchni się marnuje, i zredukować zakupy.

Lista zakupów, czyli zorganizuj się, by nie marnować jedzenia

Lista zakupów, czyli zorganizuj się, by nie marnować jedzenia

Aby nadmiar żywności nie psuł się w lodówce, zamiast kupować na oko spróbuj przed pójściem do sklepu zaplanować posiłki na najbliższe dni. Zastanów się, jakie produkty będą Ci potrzebne na śniadania, co chcesz ugotować na obiad i na jakie kolacje masz teraz ochotę. Zrób listę potrzebnych produktów (wraz z ich ilością!) i trzymaj się jej w sklepie.


Chcesz prowadzić kuchnię zero waste? Zadbaj o właściwe przechowywanie żywności

Kiedy już rozprawisz się z nadmiarowymi zakupami, pora zadbać o produkty, z których będziesz przyrządzać posiłki w najbliższych dniach. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak ograniczyć marnowanie jedzenia dzięki właściwemu przechowywaniu.


  1. Zaopatrz się w odpowiednie pojemniki do przechowywania żywności. Szklane lub plastikowe pojemniki ze szczelnymi pokrywkami sprawdzą się znacznie lepiej niż torebki foliowe, w których zwykle kupuje się np. wędlinę czy ser na wagę. Takie produkty warto przełożyć od razu przy rozpakowywaniu zakupów. Żywność pakowaną próżniowo możesz przechowywać w oryginalnym opakowaniu do momentu otwarcia. Potem np. twaróg czy szynkę lepiej przepakować. Jeśli otwierasz puszkę warzyw czy owoców konserwowych, np. fasolę, kukurydzę lub brzoskwinie w zalewie, i nie zużyjesz całości, koniecznie przełóż taką żywność do pojemnika. Nie powinno się przechowywać jej w otwartej puszce. A co zrobić z resztkami jedzenia z obiadu, np. ugotowanym ryżem, makaronem z sosem czy odrobiną surówki? Zamiast wyrzucać również przełóż je do takiego pojemnika. Nawet jeśli nie będzie to pełna porcja na kolejny posiłek, możesz skończyć takie jedzenie przed właściwym daniem albo... wyczarować z nich danie z resztek – o tym za chwilę.

Pomysł na zupę!

Choć może wydawać się to mało intuicyjne, zupy warzywne znakomicie sprawdzają się... następnego dnia na śniadanie! Według wielu specjalistów do spraw żywienia wytrawne śniadania bazujące na białku, tłuszczach i warzywach – w tym zupy na esencjonalnym bulionie – z rana odżywiają lepiej niż np. słodka owsianka. Taka zupa mocy będzie doskonała na śniadanie zwłaszcza jesienią i zimą. Dlatego nie marnuj jedzenia, którego zostało niedużo!


Text And Image Section

2. Przechowuj żywność w odpowiednich strefach lodówki. W wielu lodówkach, szczególnie tych starszych, na różnych półkach panuje różna temperatura i wilgotność, dlatego odpowiednie poukładanie żywności pomoże wydłużyć jej przydatność do spożycia

3. Przechowuj surowe warzywa i owoce w taki sposób, by dłużej zachowały świeżość i smak. Te, które nie wymagają chłodu (np. ziemniaki, cebula, jabłka, cytrusy, banany, gruszki), trzymaj poza lodówką, w przewiewnym, drucianym koszu na owoce lub na ozdobnej paterze. Sprawdzą się tu też naturalne kosze wiklinowe , które dodatkowo możesz zabierać ze sobą na ekologiczne zakupy, by uniknąć pakowania w folię. Warzywa i owoce, które należy przechowywać w lodówce, to np.: kalafior, brokuły, marchew, sałata, rzodkiewka, winogrona, truskawki, owoce jagodowe, śliwki. Takie produkty myjemy bezpośrednio przed spożyciem (nie przed włożeniem do lodówki, żeby nie pleśniały).

Więcej świeżości!

Aby koperek, natka pietruszki itp. zachowały świeżość na dłużej, warto owinąć ich korzonki papierowym ręcznikiem zwilżonym wodą, a liście spryskać przed włożeniem do lodówki. Możesz też umieścić je w słoiku z wodą. Podobnie można przechowywać rzodkiewkę – wystarczy wlać odrobinę wody na dno słoika czy innego szklanego pojemnika i umieścić w nim główki rzodkiewek. Uwaga! Nie wyrzucaj odciętych liści! Sprawdź nasz przepis na smaczne pesto z liści rzodkiewki.

4. Układaj produkty w lodówce według terminu ważności. Te, które trzeba spożyć najszybciej, stawiaj zawsze z przodu, w zasięgu wzroku. Dzięki temu unikniesz wyrzucania przeterminowanych jogurtów, śmietan, serów, ryb czy past kanapkowych.


5. Przechowuj pieczywo w temperaturze pokojowej, odpowiednio zapakowane. Chleb nie lubi chłodu, a w lodówce szybciej czerstwieje. Dlatego najlepiej przepakować go ze sklepowego papieru w lniany woreczek i trzymać na blacie lub w szafce. Pieczywo możesz też schować w metalowym lub drewnianym chlebaku.


6. Pamiętaj, że większość produktów możesz zamrozić. Jeśli zdarzy Ci się kupić za dużo albo po ugotowaniu posiłku zostały Ci resztki jedzenia, których w najbliższym czasie nie masz ochoty zużywać, przepakuj je w pojemnik lub do woreczka strunowego i włóż do zamrażarki. Ciekawostka – czy wiesz, że możesz mrozić nawet takie dania i produkty jak rosół czy białko jaja, które zostało po robieniu ciasta?


Obiad z resztek is the new black! Praktyczne pomysły na resztki jedzenia

Powyższe porady to Twoja baza do tego, by nie marnować jedzenia. Prawdziwa sztuka w kuchni zero waste zaczyna się jednak przy gotowaniu! Jak wykorzystać resztki jedzenia w lodówce pozostałe po przyrządzeniu potraw? Pora uruchomić wyobraźnię i zacząć odkrywać nowe połączenia.


Gotowane ziemniaki z powodzeniem można wykorzystać następnego dnia i przerobić je na kopytka. Możesz też połączyć je z jajkiem i twarogiem, by usmażyć proste kotlety. Zostały Ci warzywa i mięso po gotowaniu wywaru na zupę? Nie wyrzucaj ich – sprawdź przepisy zero waste na pasztety. Resztki warzyw z obiadu możesz wykorzystać do zrobienia tarty, wegetariańskich kotletów czy zapiekanki. Z kolei nadmiar ugotowanej kaszy gryczanej, jaglanej albo komosy ryżowej może zyskać drugie życie jako... deser lub śniadanie na słodko. Połącz je np. z daktylami i bananem, dodaj kakao, imbir czy inne ulubione smaki i ciesz się całkiem nowym daniem zero waste! Zainspiruj się naszym przepisem na komosiankę na słodko.


Marchew czy papryka w lodówce zaczyna lekko więdnąć? To ostatni dzwonek, by ugotować z nich np. sos do ryżu albo zupę krem – wystarczy dodać do nich mięso, fasolę, soczewicę lub cieciorkę, by obiad z resztek stał się bardziej treściwy. Kuchnia zero waste lubi jednogarnkowe przepisy, dzięki którym możesz „wyczyścić lodówkę” z końcówek produktów. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i tego, co akurat masz pod ręką.

MC Smart w służbie zero waste – przepisy na dania z resztek

MC Smart w służbie zero waste – przepisy na dania z resztek

Przepisy na dania zero waste zazwyczaj są proste, a kuchnia z resztek nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Jednak zawsze da się uprościć sobie zadanie jeszcze bardziej. Jeśli szukasz oszczędności nie tylko finansowych, lecz przede wszystkim czasowych, postaw na sprzęty kuchenne, które przyspieszą proces gotowania z resztek i odciążą Cię z zadań takich jak krojenie, siekanie, blendowanie czy miksowanie. Dobry robot kuchenny wykona te czynności za Ciebie.


Ale to nie koniec ułatwień, jakie może przynieść technologia! Nasze wielofunkcyjne roboty kuchenne Monsieur Cuisine Smart oraz Monsieur Cuisine Connect idą o krok dalej – dzięki specjalnej aplikacji łatwo stworzysz swój tygodniowy plan posiłków oraz listę zakupów. Nic się nie zmarnuje. Dodatkowo na ekranie urządzenia możesz wyświetlić ponad 600 przepisów z instrukcją wideo. Robotem możesz sterować głosowo za pomocą Asystenta Google. Gotowanie naprawdę może być proste, szybkie i niedrogie.