Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak prasować prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Prasowanie może się pozornie wydawać prostą czynnością. Jednak w praktyce często się okazuje, że gdy nie znamy odpowiednich technik, efekty naszych działań nie są zadowalające. Przeczytaj więc, jakie są jego ogólne zasady, jak prasować koszule, spodnie w kant czy firanki – dzięki temu staniesz się prawdziwym mistrzem w tej dziedzinie, a Twoje ubrania będą zawsze nieskazitelnie gładkie!

Z artykułu dowiesz się:

  • Po co się prasuje?
  • Jakie są ogólne zasady prasowania?
  • Jak się prasuje poszczególne gatunki materiałów?
  • Jak prasować koszule?
  • Jak prasować spodnie w kant?
  • Jak prasować firanki?
  • Jak prasować bez żelazka w sytuacji awaryjnej?

Prasowanie – po co to robić?

Text And Image Section

Prasowanie należy zwykle do mało lubianych czynności domowych. Często jednak może to wynikać z faktu, że po prostu niezbyt dobrze wiemy, jak się do tego prawidłowo zabrać. Tymczasem prasowanie ubrań jest ważne nie tylko ze względów estetycznych – mających wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani.


Wyprasowana tkanina okazuje się także znacznie korzystniejsza dla naszej skóry – materiał staje się bardziej miękki i jej nie podrażnia. Ponadto w wysokiej temperaturze giną rozmaite bakterie czy alergeny. Właśnie dlatego często zaleca się, by prasować ubrania dla noworodków oraz niemowląt – zwłaszcza tych z ryzykiem rozwinięcia się problemów skórnych.


Czy trzeba prasować ubranka dla noworodka? Nie, nie trzeba, ale warto to robić – ze względu na komfort maluszka. Jego skóra jest bardzo delikatna, toteż kontakt z delikatnym materiałem jest dla niego znacznie lepszy. Ponadto prasowanie zapewnia dezynfekcję ubranek, zapewnia więc odpowiednią higienę noworodka.

Jak prasować? 4 ogólne wskazówki

Text And Image Section

Przy prasowaniu należy się trzymać kilku podstawowych zasad.

  1. Patrz na metki – powinno być na nich napisane, czy dane ubranie można prasować, czy też nie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to na metce będzie także zamieszczona informacja co do temperatury, jaką należy wybrać. Stosuj się też do zawartych tam wskazówek dotyczących prawidłowego prania. Wybór odpowiedniej liczby obrotów i temperatury może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia późniejszego prasowania. Zwróć uwagę na to, że niektóre pralki – takie jak SILVERCREST SWM 1400 A1 – mają specjalny program do np. prania koszul.
  2. Strzepnij ubranie przed rozwieszeniem – jeśli oczywiście korzystasz z suszarki na pranie. Wyciągnięty z pralki materiał może być sztywny i pognieciony, a dzięki delikatnemu strzepnięciu trochę się rozprostuje. Może się nawet okazać, że nie będzie potem wcale wymagał prasowania.
  3. Odwróć odzież na lewą stronę – dotyczy to szczególnie materiałów delikatnych i w ciemnym kolorze, a także takich, które mają nadruki, naszywki bądź dodatkowe ozdoby, jak na przykład cekiny czy dżety. Odwrócenie ubrania na lewą stronę pozwoli je zabezpieczyć przed działaniem wysokiej temperatury żelazka, która mogłaby je podniszczyć.
  4. Prasuj na wilgotno – znacznie usprawnia to działanie. Możesz po prostu użyć żelazka na nie do końca wyschniętej tkaninie albo skorzystać ze spryskiwacza (atomizera). Użytecznym trikiem jest także podłożenie pod prasowane ubranie wilgotnej ściereczki. Zadanie będzie jeszcze bardziej ułatwione, jeśli masz żelazko parowe – skorzystaj wtedy z funkcji pary. Ma to podobne działanie jak w przypadku parownicy.
  5. Postaw na odpowiedni sprzęt – wybierz takie żelazko, które będzie miało funkcje przydatne dla Twoich potrzeb. Pamiętaj też o wygodnej desce do prasowania, np. AquaPur z gniazdkiem elektrycznym i miejscem na stację parową.

Jak się prasuje poszczególne rodzaje materiałów?

Odpowiedni sposób prasowania danego ubrania czy innego materiału zależy zwykle od tego, jaki jest rodzaj użytej tkaniny. Zasadniczo przyjmuje się następujące zasady (ale pamiętaj, że najważniejsza jest informacja zamieszczona na metce przez producenta).

  • Jeans – zazwyczaj wcale nie trzeba go prasować, ale jeśli dany model tego wymaga, może potrzebować dość wysokiej temperatury – nawet 220°C. Najlepiej robić to na jeszcze wilgotnym materiale.
  • Len – jest bardzo podatny na zagniecenia, o czym doskonale wie każdy miłośnik tego materiału. Tu również świetnie sprawdza się zasada prasowania na wilgotno, zazwyczaj w wysokiej temperaturze: ok. 180-220°C.
  • Bawełna – to wytrzymała tkanina, możesz więc ją zwykle prasować w temperaturze 150-180°C. Pamiętaj, by ciemne ubrania bawełniane prasować zawsze po lewej stronie.
  • Jedwab – mimo że jest delikatną tkaniną, to jednak trzeba zastosować dość wysoką temperaturę prasowania (ok. 130°C), by usunąć z niego zagniecenia. Aby lepiej chronić materiał, warto podłożyć pod niego i umieścić na nim cienką bibułę, przez którą będziemy prasować.
  • Poliester i inne tkaniny syntetyczne – często wcale nie wymagają prasowania. Jeśli jednak dany materiał wydaje się pognieciony, ustaw w żelazku stosunkowo niską temperaturę – ok. 90°C w przypadku poliestru czy poliamidu, do 120°C dla wiskozy. Uważaj, aby podczas prasowania nie przypalić materiału (możesz się przed tym zabezpieczyć, prasując przez cienką bawełnianą ściereczkę).

Prasowanie koszuli – dodatkowe wskazówki

Istnieją pewne rodzaje ubrań, których prasowanie bywa szczególnie trudne. Na pierwszym miejscu pod tym względem plasują się koszule. Często są one wkładane na ważne okazje (jak rozmowa o pracę, randka, egzamin czy spotkanie biznesowe), więc zwykle oczekujemy, że będą się prezentować idealnie – i nie będą „skalane” żadnymi zagnieceniami!

Jak uprasować koszulę – krok po kroku

Text And Image Section
  1. Zacznij od kołnierzyka. Rozprasuj go, zaczynając od końcówek i delikatnie przechodząc w kierunku środka.
  2. Przejdź do rękawów – rozprasuj je od mankietów do ramion. Obróć koszulę na drugą stronę i powtórz ten krok.
  3. Następnie będziesz prasować przód i tył koszuli. Zacznij od tego pierwszego. Rozprasuj każdą część, zaczynając od góry i schodząc w dół. Następnie przenieś się na tył koszuli i postępuj tak samo.
  4. Ostatnim krokiem będzie prasowanie mankietów. Rozprasuj je, zaczynając od końcówek i przechodząc ku środkowi. Po zakończeniu prasowania zawieś koszulę na wieszaku, aby uniknąć ponownego pogniecenia.

Jak prasować spodnie w kant?

Dużym wyzwaniem bywa też prasowanie spodni w kant. Aby całość wyglądała elegancko, kant powinien być równy i dobrze zarysowany – a to często sprawia problem. Prasowanie spodni w kant powinno zatem przebiegać następująco.

  1. Rozłóż spodnie na desce do prasowania w taki sposób, aby nogawki były równo zagięte na zewnątrz (na kantach), a szwy były ze sobą wyrównane.
  2. Zacznij od jednej z nogawek. Rozprasuj ją, zaczynając od góry i schodząc w dół. Pamiętaj, aby unikać prasowania fałdów na zewnętrznej stronie nogawki.
  3. Włóż żelazko do środka spodni i rozprasuj ostrożnie wewnętrzną stronę nogawki.
  4. Obróć spodnie na drugą stronę i powtórz kroki 2 i 3 dla drugiej nogawki.
  5. Teraz zaprasuj kanty, czyli zewnętrzne krawędzie nogawek leżących na desce do prasowania. Upewnij się, że zostały równo wyprasowane.

Jak prasować firanki?

Text And Image Section

Wyjaśnijmy jeszcze bardziej szczegółowo, jak prasować kolejny problematyczny materiał – czyli firanki. Mają one zwykle sporą wielkość, a do tego są najczęściej wykonane z dość delikatnego materiału. Najpierw więc upewnij się, czy Twój model na pewno można prasować. Jeśli tak, to postępuj według poniższych wytycznych.

  1. Rozłóż równomiernie firanki na desce do prasowania.
  2. Prasowanie zacznij od ich górnej części. Delikatnie ją rozprasuj, po czym zjedź żelazkiem w dół firanki.
  3. Jeżeli na materiale są jakieś ozdobne elementy (jak hafty czy koronki), unikaj prasowania ich bezpośrednio. Użyj wówczas specjalnej wkładki ochronnej lub prasuj przez wilgotną szmatkę.
  4. Następnie delikatnie spuść firanki na dół deski, tak aby kolejna ich część była równo rozwinięta.
  5. Powtarzaj kroki 2-4 dla kolejnych części firanek, aż będą wyprasowane po całej długości.

Prasowanie bez żelazka – czy to możliwe?

Nic nie zastąpi sprawdzonego, godnego zaufania sprzętu, który – w połączeniu ze znajomością powyższych technik – sprawi, że prasowanie będzie szybkie i efektywne. Bywają jednak sytuacje awaryjne, kiedy nie mamy pod ręką żelazka albo stare właśnie odmówiło współpracy. Co wtedy robić?

Nie załamuj się – i spróbuj wyprasować ubranie bez żelazka! Efekty nie będą raczej superdokładne, ale z pewnością może Ci się udać usunąć większe zagniecenia – czy choćby sprawić, że staną się mniej widoczne.


W tym celu najlepiej jest wykorzystać parę wodną, która zawilgoci i zmiękczy tkaninę. Możemy ją uzyskać np. poprzez zagotowanie wody w czajniku. Gdy unosi się z niego para, skieruj jej strumień na zagniecenia i postaraj się je wyprostować ręką. Możesz również rozwiesić ubranie w łazience, a następnie wziąć długą, ciepłą kąpiel, w trakcie której pomieszczenie naturalnie się zaparuje.


Innym sposobem jest zagotowanie wody w garnku i użycie go później w taki sam sposób jak żelazka. Upewnij się tylko, czy dno naczynia jest idealnie czyste – aby nie pobrudzić tkaniny. Pewnym pomysłem na prasowanie bez żelazka jest też użycie… prostownicy do włosów! Wystarczy po prostu przesunąć nią po zagnieceniach. Pamiętaj jednak, by ustawić tu najniższą możliwą temperaturę oraz nie korzystać z tego sposobu w przypadku materiałów sztucznych oraz delikatnych – prostownica mogłaby je uszkodzić.

Mamy nadzieję, że prasowanie nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic! Jeśli będziesz korzystać z naszych przydatnych wskazówek, szybko może się okazać, że stanie się to dla Ciebie jedną z ulubionych czynności domowych. Gdy już dojdziesz do wprawy, możesz śmiało prasować, jednocześnie np. oglądając serial czy słuchając audiobooka. Dzięki temu czas minie Ci szybciej – a Ty będziesz mógł się szczycić tytułem prawdziwego Mistrza Prasowania!