Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Skład pieluszek jest ważny

Wielu rodziców przywiązuje wagę do składu kosmetyków dla niemowląt. Pieluszki są produktem, w przypadku którego ta kwestia jest tak samo istotna – w końcu to z nimi styka się skóra niemowlęcia już od 1. dnia życia. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przeczytaj!

Pieluszki jednorazowe – skład

Dla części rodziców może być zaskoczeniem, że pieluszki nie mają składu podanego na opakowaniu. Producenci nie mają prawnego obowiązku, by zamieszczać szczegółowe informacje. Niektórzy zasłaniają się wręcz tajemnicą handlową i skrzętnie ukrywaną technologią produkcji. Jak w takim razie rodzic może świadomie podjąć decyzję, jakie pieluszki wybrać dla swojej pociechy? Jakie informacje powinny zwrócić naszą uwagę?

Jakie powinny być pieluszki jednorazowe?

Jakie powinny być pieluszki jednorazowe?

Przede wszystkim pieluszki powinny być wykonane z takich materiałów, które nie wywołują podrażnień. Skóra niemowlaka jest dużo bardziej wrażliwa niż dorosłego. Szybciej również wchłania substancje (zarówno te dobre, jak i te szkodliwe), co sprawia, że łatwiej ulega podrażnieniom. Dobra pieluszka powinna izolować skórę dziecka od wilgoci, ale jednocześnie powinna być zrobiona z takich materiałów, które nie będą się przyczyniać do powstawania reakcji alergicznych.

Co najbardziej podrażnia w pieluszkach?

Substancje zapachowe – bywają przyczyną wielu reakcji alergicznych u najmłodszych. Dlatego w produktach przeznaczonych dla dzieci używa się bardzo delikatnych, bezpiecznych aromatów lub w ogóle się z nich rezygnuje.


Barwniki – kolorowa pieluszka z pewnością wygląda ładnie, ale to kolejne substancje, z którymi musi się mierzyć delikatna skóra niemowlęcia.


Chlor cząsteczkowy – używa się go do bielenia pulpy celulozowej, która wykorzystywana jest w pieluszkach.


Lateks – uczula zazwyczaj osoby, które mają alergię też na inne substancje (zachodzi reakcja krzyżowa), jak i te, które mają z nim częsty kontakt (jest to częsta przypadłość pracowników medycznych używających rękawiczek lateksowych).

Pieluszki Lupilu Premium są wolne od substancji zapachowych. W ich składzie nie znajdziesz również lateksu ani chloru cząsteczkowego. Pieluszki są wolne od dioksyn, które są szczególnie niebezpieczne dla skóry niemowlęcia. A co z barwnikami? W pieluszkach Lupilu Premium użyto bezpiecznego tuszu na bazie wody, bez zawartości ołowiu ani innych metali ciężkich. Takie same barwniki są stosowane na opakowaniach żywności, muszą więc spełniać restrykcyjne europejskie normy.

Jak objawia się uczulenie na pieluszki?

Jak objawia się uczulenie na pieluszki?

Zazwyczaj obszar skóry stykający się bezpośrednio z pieluszką pokryty jest wysypką w postaci małych czerwonych krostek. Dziecko może być bardziej płaczliwe, zwłaszcza podczas zmieniania pieluszki – podrażniona skóra może boleć lub swędzieć. Stan zapalny zazwyczaj nasila się po założeniu pieluszek. Warto dodać, że diagnoza powinna zostać stwierdzona przez lekarza pediatrę lub dermatologa. W okolicy pieluszkowej mogą się pojawić również podrażnienia spowodowane rozszerzaniem diety albo uczuleniem na konkretny składnik obecny w kosmetykach czy chusteczkach nawilżanych. Warto wybierać takie produkty, które zawierają składniki roślinnego pochodzenia i są wzbogacone o substancje łagodzące. Takie są właśnie kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowląt marki Lupilu, między innymi bawełniane chusteczki nawilżane – wykonane ze stuprocentowo bawełnianej włókniny i biodegradowalne. Skład został tak skomponowany, by chronić wrażliwy mikrobiom skóry. Co to oznacza? Bawełniane chusteczki nawilżane Lupilu wzbogacone są organicznymi ekstraktami roślinnymi oraz substancjami wspierającymi skórę, takimi jak prebiotyk, pantenol lub gliceryna i betaina. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybierać kosmetyki i na jakie składniki zwracać uwagę – przeczytaj.

Jak wybierać pieluszki?

Warto wziąć pod lupę wszystkie informacje, którymi dzieli się z rodzicami producent pieluch. Jeśli jest dumny z danych cech swojego wyrobu, z pewnością uwzględni je za opakowaniu. Pod rozwagę powinniśmy wziąć również wszelkie certyfikaty. Co zatem powinno nas przyciągnąć? Na opakowaniu pieluszek Lupilu Premium zostały wyróżnione następujące informacje:

 1. ALERGENÓW

  ALERGENÓW

  Z listy 26 potencjalnych alergenów zidentyfikowanych przez UE

 2. PERFUM

  PERFUM

  W celu zminimalizowania ryzyka reakcji alergicznych, produkt jest bez kompozycji zapachowej

 1. CHLORU

  CHLORU

  Pieluszki i pantsy wyprodukowano bez użycia chloru cząsteczkowego

 2. LATEKSU

  LATEKSU

  W celu zapobiegania podrażnieniom i alergiom skóry dziecka

Text And Image Section

Te wszystkie cechy świadczą o tym, że producent minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień. Informacja o 0% alergenów odnosi się do 26 substancji sklasyfikowanych przez Unię Europejską. Naszą uwagę powinny przykuć również wzmianki o oddychających włókninach wyściełających wnętrze pieluszki. To bardzo ważne, by pieluszka oddychała. Informacja na temat chłonności pozwoli nam się zorientować, jak bardzo chroniona jest skóra dziecka przed wilgocią. Nie jest to zachęta do rzadkiego zmieniania dziecku pieluch, ale jest to ważny czynnik, szczególnie nocą, kiedy nie chcemy specjalnie wybudzać pociechy na zmianę pieluszki.


Prócz materiałów istotne są również funkcjonalność i wygoda. Maluszek całe dnie i noce spędza w pieluszkach, więc musisz mieć pewność, że są one zaprojektowane w taki sposób, by np. nie uciskały w najwrażliwszych miejscach, nie ocierały w pachwinach. Pieluszki dla noworodków nieraz mają wycięcie na pępek – dzięki temu nie drażnią kikuta pępowinowego i ułatwiają jego pielęgnację. Takie rozwiązanie proponuje również Lupilu Premium w rozmiarach 1 i 2!

Certyfikaty

Certyfikaty umieszczone na opakowaniach dostarczają nam dodatkowych informacji. Między innymi takich, że ktoś poza producentem miał wgląd chociażby w dokumentację i specyfikację produktu. Jednostki certyfikujące nieraz prowadzą swoje testy i badania. Jakie certyfikaty znajdziesz na opakowaniach pieluszek Lupilu Premium?

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka

W jaki sposób można otrzymać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka? Producent musi się zgłosić do IMiD z prośbą o opinię. Merytoryczną podstawą wydawanych opinii są aktualne przepisy prawa obowiązujące w Polsce oraz w Unii Europejskiej, jak również standardy medyczne, zalecenia dotyczące pielęgnacji niemowląt i wytyczne konsultanta krajowego do spraw pediatrii i neonatologii oraz towarzystw pediatrycznych.


Instytut Matki i Dziecka na początku analizuje dokumentację dostarczoną przez producenta. Dokumentacja musi się składać ze szczegółowych informacji odnośnie do jakości, pochodzenia użytych materiałów, procesu produkcji. Powinna również zawierać rzetelne i wiarygodne wyniki badań laboratoryjnych, potwierdzających np. brak zanieczyszczeń czy alergenów. Jeśli opinia ekspertów będzie pozytywna, pieluszki przechodzą testy użytkowe – ocenie wówczas podlegają krój, dopasowanie, to, czy rzeczywiście pieluszka nie drażni wrażliwej skóry, czy jest chłonna itp. Jeśli test praktyczny wypadnie również pozytywnie –pozytywna opinia jest wydawana na okres 3 lat (pod warunkiem, że skład produktu nie ulegnie zmianie).

Badania w Instytucie Dermatest®

Badania w Instytucie Dermatest®

Instytut Dermatest® mieści się w Niemczech i jest niezależnym instytutem naukowym. Ocenia skuteczność i bezpieczeństwo wszystkich produktów, które wchodzą w kontakt ze skórą. Testy przeprowadzają bezstronni dermatolodzy, alergolodzy i biolodzy z dużym doświadczeniem. Produkty z certyfikatem instytutu gwarantują maksymalne bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność. Certyfikat „Original Dermatest” wydawany jest z inicjatywy producenta, który sam decyduje o stopniu szczegółowości badań – to z kolei później znajduje odzwierciedlenie w certyfikacie, którym może się później posługiwać. Ocenie podlegają skład, jakość użytych materiałów i reakcje skóry w zetknięciu z produktem w zetknięciu ze skórą – tu najważniejsze są opinie dermatologiczne i alergologiczne.