Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Elektronarzędzia do zadań specjalnych

Elektronarzędzia do zadań specjalnych: beton i kamień, drewno, tworzywa sztuczne.

Każdy rodzaj majsterkowania to trochę odmienna dziedzina, wymagająca nieco innych przygotowań. Oczywiście istnieją narzędzia względnie uniwersalne, ale rzadko kiedy zdarzają się sprzęty do absolutnie wszystkiego. Dlatego w zależności od naszych zamiarów i upodobań powinniśmy dobrze zaplanować konkretny rodzaj warsztatu. Obróbka drewna będzie wymagać innego sprzętu niż praca w kamieniu, betonie czy przy tworzywach sztucznych.

Drewno: narzędzia do obróbki drewna

Drewno jest uniwersalnym, ponadczasowym, naturalnym materiałem, który bardzo często pojawia się w różnych stylach wnętrz. Jednym z bardziej popularnych są skandynawski lub prowansalski. Drewno jest materiałem ekologicznym, łatwym do formowania i dość wytrzymałym. Jednocześnie nadaje przestrzeni wyjątkowego charakteru. Oczywiście możemy modelować go w dowolny sposób. Drewniane pomieszczenia nie muszą kojarzyć się z rustykalnym klimatem, ponieważ dzięki użyciu odpowiednich narzędzi, lakierów, laminatów i farb możemy z ogromną swobodą uzyskiwać niecodzienne i bardzo ciekawe efekty.


Jeśli więc postanowimy samodzielnie wykonać meble, przyozdobić ścianę lub elewację budynku drewnem, zbudować pomieszczenie gospodarcze lub domek w ogrodzie dla naszych dzieci, warto pomyśleć o odpowiednich narzędziach. Przycinanie desek tradycyjną piłą ręczną czy szlifowanie papierem ściernym zajmie nam sporo czasu, a nakład pracy, jaką będziemy musieli w to włożyć, okaże się ogromny. Często wiele osób porzuca rozpoczęte działania, bo w ich trakcie okazuje się, że zajmują one zbyt dużo czasu i pochłaniają za dużo energii. Jak więc zredukować te czynniki poprzez dobór odpowiednich sprzętów? Jakie narzędzia ułatwią nam obróbkę drewna?

Pilarka ręczna

Pilarka ręczna

Urządzenie to służy do precyzyjnego przycinania, cięcia drewnianych elementów, m.in. desek, gałęzi, bali, płyt. W ofercie Parkside znajdziemy akumulatorową pilarkę ręczną 12V lub 20V. Obecność akumulatora czyni ją sprzętem prostym w obsłudze, wygodnym i mobilnym. Pierwszą wersję charakteryzują: płynna regulacja głębokości i kąta cięcia, wydajny akumulator litowo-jonowy 12 V, zintegrowana lampa robocza LED, wahadłowa pokrywa ochronna z dźwignią zwrotną. Warto zwrócić uwagę również na ergonomiczny uchwyt z obustronnie obsługiwanym wyłącznikiem bezpieczeństwa, podłączenie do zewnętrznego układu zasysania – wraz ze złączką, prostą wymianę tarcz (blokada wrzeciona SPINDLE LOCK), 3-stopniowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora. Ładowarka, która jest do niego dołączona, nasyca urządzenie w 60 minut! Akumulator z kolei będzie pasować do wszystkich urządzeń serii Parkside X 12 V Team.

Bardziej zaawansowany sprzęt oferuje marka Parkside Performance. Chodzi o akumulatorową pilarkę ręczną PREMIUM 20 V/5,0 Ah, w której zastosowano wydajny bezszczotkowy silnik (brushless), włącznik/wyłącznik z funkcją Quickstop, możliwość bezstopniowej regulacji głębokości i kąta cięcia. Pracę ułatwią między innymi oświetlenie LED, łatwa wymiana brzeszczotów za sprawą blokady wrzeciona SPINDLE LOCK, wahadłowa pokrywa ochronna z dźwignią zwrotną, przyłącze do zewnętrznego odsysania pyłu – wraz z adapterem. Jej użycie jest proste również dzięki ergonomicznemu i miękkiemu uchwytowi z obsługiwanym po obu stronach przełącznikiem bezpieczeństwa. Do tego szybka ładowarka z funkcją automatycznego wyłączenia ładowania.

Jeśli będziemy obrabiać drewno jedynie incydentalnie, możemy spokojnie wybrać tańszy sprzęt. Jeśli jednak chcemy rozwijać swoje hobby, warto pomyśleć o tej drugiej, bardziej zaawansowanej opcji od Parkside Performance. Oba sprzęty cechuje bardzo dobra relacja jakości do ceny i oba znajdą swoich odbiorców.

 Szlifierka mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa

Wybór właściwej szlifierki do drewna nie jest jednoznaczny, jednak zacząć można właśnie od szlifierki mimośrodowej. Jej działanie charakteryzuje ruch obrotowy i oscylacyjny niewielkiej stopy, który to pozwala kształtować powierzchnie o zróżnicowanym charakterze, zarówno te gładkie, jak i wklęsłe oraz wypukłe.

Parkside ma w swojej ofercie szlifierkę mimośrodkową, która charakteryzuje się takimi cechami jak: płynna regulacja ilości obrotów, możliwość podłączenia do zewnętrznego układu odsysania pyłu, zintegrowana funkcja zasysania pyłu (ze zbiornikiem). Przedni uchwyt genialnie tłumi wibracje. Talerz szlifierski posiada elastyczną krawędź. Mocowanie arkuszy ściernych odbywa się na rzep lub za pomocą systemu mocowania bez użycia narzędzi. Do zestawu dołączona jest złączka do zewnętrznego układu zasysania oraz arkusz ścierny z mocowaniem na rzep (uziarnienie 120).

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna do drewna charakteryzuje się prostokątną stopą, dzięki której sprawdza się przy szlifowaniu narożników, mimo że zakres jej działania jest spory. Dlatego też najlepiej pracuje się nią na dużych, płaskich powierzchniach. W ofercie Parkside znajdziemy szlifierkę oscylacyjną, w której zastosowano mocowanie arkuszy ściernych na rzep lub za pomocą pałąków zaciskowych. Jest kompatybilna z dostępnymi na rynku papierami ściernymi (np. Parkside). Narzędzie posiada płynnie regulowaną liczbę obrotów. Ergonomiczny uchwyt z antypoślizgową gumową powłoką ułatwia pracę, a zintegrowana funkcja zasysania pyłu ze zbiornikiem dołączonym do zestawu zapewnia większy porządek. W zestawie znajdziemy również adapter umożliwiający podłączenie zewnętrznego systemu odpylania oraz papier ścierny o granulacji 120. Przewód sieciowy o długości 4 m zapewni komfortową pracę w każdych warunkach.

Aby uzupełnić nasz warsztat, możemy pomyśleć także o szlifierce taśmowej do drewna. Przyda się ona wszędzie tam, gdzie powierzchnia do szlifowania jest naprawdę duża. Jest to urządzenie o sporej wydajności, więc pomyślmy o niej raczej wtedy, gdy czeka nas naprawdę duża praca.

Warto nadmienić, że szlifierki sprawdzą się nie tylko w pracy przy drewnie, ale pomogą również w wygładzaniu innych powierzchni: gipsu, metalu, innych tworzyw, w zależności od typu wybranego przez nas sprzętu.

Wielofunkcyjne narzędzie akumulatorowe

Wielofunkcyjne narzędzie akumulatorowe

W ofercie Parkside spotkamy kilka urządzeń wielofunkcyjnych. Jednostkowo przeznaczone są one do różnych zadań, co jest możliwe poprzez prostą wymianę końcówek. Sprzętem przydatnym przy obróbce drewna może być wielofunkcyjne urządzenie akumulatorowe do cięcia 12V z serii X12V Team. Wykorzystywać je można do wielu innych zadań, ale w warsztacie stolarskim spełni podstawową rolę. Oparte o wytrzymały akumulator litowo-jonowy 12V (2,0 Ah) urządzenie może pracować bardzo wydajnie przez długi czas. Kompaktowa obudowa z antypoślizgowym uchwytem typu softgrip, samoostrzące się ostrze, 3-stopniowy wskaźnik stanu akumulatora, przód urządzenia z wizualną prowadnicą linii cięcia to tylko niektóre z zalet tego sprzętu. Szybka ładowarka gwarantuje gotowość do dalszych prac w przeciągu sześćdziesięciu minut. W zestawie otrzymujemy 2 ostrza tnące (w tym 1 wstępnie zamontowane), 2 klucze do śrub z łbem walcowym o gnieździe sześciokątnym (3-4 mm).

Parkside Performance oferuje narzędzie wielofunkcyjne, które pomoże nam z kolei w piłowaniu, przecinaniu, zeskrobywaniu i szlifowaniu: akumulatorowe narzędzie 20 V. Jedną z największych jego zalet jest wszechstronne zastosowanie techniki drgań do wymienionych funkcji. Co czyni ten sprzęt bardziej zaawansowanym? Między innymi fakt, że został on oparty o wyjątkowo mocny i odporny na zużycie silnik bez szczotek. Na co jeszcze możemy liczyć, pracując tym urządzeniem? Na płynnie regulowaną liczbę drgań z łagodnym rozruchem, możliwość wymiany akcesoriów bez użycia narzędzi, zmienność kierunku roboczego, antypoślizgowy uchwyt, wytrzymałą głowicę metalową, oświetlenie LED przedmiotu obrabianego z 10-sekundowym wydłużeniem czasu świecenia po wyłączeniu, 3-stopniowy wskaźnik stanu naładowania. Akumulator jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami z serii Parkside Performance oraz Parkside 20V Team.

Wiertarka, wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka

Wiertarka, wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka

W dobrym warsztacie stolarskim z pewnością przyda się któryś z tych sprzętów. Oczywiście ostateczna decyzja będzie zależna od naszych potrzeb. Niektórzy zdecydują się na odseparowane urządzenia. Inni wybiorą sprzęt wielozadaniowy. Wiertarka będzie służyć przede wszystkim do tworzenia otworów. Wkrętarka przyda się do łączenia drewnianych elementów śrubami, wkrętami, bitami. W ofercie Parkside i Parkside Performance mamy do wyboru zarówno oddzielne wiertarki, jaki wkrętarki. Ale także wiertarko-wkrętarki. Majsterkowicze lubiący działać bez kabla z pewnością wybiorą któreś z akumulatorowych urządzeń. Ci, którzy działają bardziej stacjonarnie, zdecydują się na sprzęt stale współpracujący z siecią.

Wyrzynarka

Wyrzynarka

Jest sprzętem służącym do precyzyjnego cięcia i przycinania. W ofercie Parkside jeden z najpopularniejszych modeli ma moc 800 W. Dysponuje bardzo trwałymi brzeszczotami wyprodukowanymi w Szwajcarii i charakteryzuje się niesamowitą relacją na linii jakość - cena. Pracuje pod standardową siecią 230 V, czyli taką, jaką oferują nasze domowe gniazdka. W komplecie dostajemy wszystkie niezbędne końcówki i akcesoria, które posłużą nam w pracach nad drewnem i innymi materiałami kwalifikującymi się do obróbki.

Do wyboru mamy także urządzenie akumulatorowe, charakteryzujące się takimi cechami jak: szybkie cięcie i optymalne wykonywanie krzywych dzięki dwustopniowej regulacji nachylenia. Precyzyjna regulacja cięcia umożliwi jak najdokładniejsze operacje. Elektronicznie regulowany wstępny wybór skoków dostosuje się idealnie do naszego charakteru pracy. Ergonomiczny uchwyt górny z warstwą antypoślizgową, zintegrowana lampa robocza LED, osadzana, przezroczysta osłona piły uczynią pracę z tym sprzętem wygodną i bezpieczną. Urządzenie jest kompatybilne z akumulatorem z serii Parkside X 12 V Team. Dostępne akcesoria w zestawie: jeden brzeszczot do drewna (Swiss Made), 1 brzeszczot do metalu (Swiss Made), jedna osłona rozwarcia, jeden ogranicznik równoległy, jeden klucz z gniazdem sześciokątnym, jedna złączka dla zewnętrznego układu zasysania pyłu. Warto wspomnieć, że akumulatorową wyrzynarkę skonstruowano tak, by robiła jak najmniej bałaganu.

Frezarka

Frezarka

Frezarka to wysokoobrotowe narzędzie tnące. Tego typu urządzenia wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie trzeba dopracować szczegóły. Frezy, czyli specjalne końcówki, dostępne są w różnych kształtach i wymiarach. Dobór takiej końcówki zależy od twardości drewna lub innego materiału poddawanego obróbce oraz od rodzaju cięcia, jakie ma być wykonane.

W ofercie Parkside znajdziemy znakomitą frezarkę o bardzo wysokim stopniu zaawansowania i jednocześnie przystępnej cenie. W dołączonych lub możliwych do dokupienia wariantach możemy liczyć na rozszerzone zestawy niezbędnych akcesoriów i odpowiednich końcówek. Frezarka górnowrzecionowa 1200 W służy przede wszystkim do wszechstronnej i precyzyjnej obróbki drewna, materiałów lekkich i metali kolorowych. Z najważniejszych cech, jakie należy wymienić w pierwszej kolejności, na podstawowy plan wychodzą: płynnie regulowany ogranicznik głębokości z precyzyjną regulacją, szybki wybór głębokości frezowania z sześciostopniową blokadą głowicy rewolwerowej, płynna regulacja prędkości obrotowej, prosta wymiana narzędzi dzięki zintegrowanej blokadzie wrzeciona, końcówka kompasu dla funkcji cięcia kołowego. Urządzenie wyposażono w dźwignię szybkozamykacza do blokady głębokości frezowania. Pasuje do standardowych frezów z cęgami 6 lub 8 mm.

Naturalnie przy okazji prac warto zaopatrzyć się od razu w odpowiednie akcesoria do narzędzi: zestawy śrub, wierteł, bitów, tarcz, ale także stworzyć sobie odpowiednie miejsce pracy. Najlepiej takie, które jest odseparowane od mieszkalnej części domu i można je łatwo posprzątać.

Beton, kamień - jakie narzędzia wybrać?

Materiały, które charakteryzują się dużą twardością, również potrzebują odpowiednich narzędzi, by móc je obrabiać. Praca z kamieniem i betonem to jednak nie tylko sztuki plastyczne czy wzbogacanie naszej przestrzeni odpowiednimi zdobieniami. To także burzenie ścian działowych podczas remontu, przygotowywanie twardych powierzchni do dalszych prac, wiercenie i wiele innych trudnych robót, które wymagają ciężkiego i twardego sprzętu.

Młotowiertarka

Młotowiertarka

Młotowiertarka to rodzaj sprzętu, która w przypadku urządzeń o większych gabarytach nazywana jest młotem obrotowo-udarowym. Stanowi podstawę przy pracach z betonem i kamieniem.

W ofercie marek Parkside i Parkside Performance znajdują się młotowiertarki przewodowe i akumulatorowe. Wybór konkretnego urządzenia będzie zależeć od preferencji danego użytkownika. Parkside Performance proponuje młotowiertarkę akumulatorową z silnikiem bezszczotkowym (Brushless Motor) zapewniającym wyjątkowo długi okres eksploatacji. Urządzenie służy do obróbki betonu, kamienia, metalu lub drewna. Wytrzymały akumulator litowo-jonowy 20 V (4,0 Ah) ładuje się w 60 minut! Zintegrowana lampa robocza LED, antypoślizgowy uchwyt, ogranicznik głębokości z metalu, dodatkowy uchwyt obracany o 360° bardzo ułatwiają prace.

 Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa to urządzenie służące do prac na bardziej opornych powierzchniach. Od zwykłej wiertarki różni się większą siłą, mocą i wytrzymałością.

W ofercie Parkside mamy do wyboru zarówno wiertarki akumulatorowe, jak i sieciowe. Urządzenie akumulatorowe służy do wydajnej obróbki betonu i kamienia. Posiada: 3-stopniowy wskaźnik stanu akumulatora, zintegrowane oświetlenie robocze LED, antypoślizgową rękojeść Softgrip, uchwyt wiertarski zgodny z systemem SDS-plus, płynną regulację siły uderzenia i prędkości obrotowej za pomocą uchwytu dźwigniowego. W zestawie znajdziemy 60-minutową szybką ładowarkę z automatycznym wyłączaniem ładowania.

Zwolennicy pracy pod stałą siecią mogą zdecydować się na wiertarkę przewodową, o mocy 750 W, która ma wbudowaną podłączaną i odłączaną funkcję udaru, co pozwala na elastyczne wykorzystanie urządzenia. Idealna do wiercenia w betonie, kamieniu, ale także metalu i drewnie. Kompaktowy design i niska waga czynią ją urządzeniem poręcznym i dokładnym. Do tego dysponujemy takimi opcjami jak: płynna regulacja obrotów, antypoślizgowy uchwyt, regulowana pozycja uchwytu czołowego, ogranicznik głębokości z metalu, bieg w prawo – lewo. Warto odnotować, że maksymalna średnica otworu to 25 mm w drewnie, 10 mm w betonie, 8 mm w stali.

Bruzdownica

Bruzdownica

Urządzenie, które służy do cięć precyzyjnych i czystych kanałów w tynku, cegle, pustaku i betonie. Przykładowo ściana już stoi, ale uświadomiliśmy sobie, że trzeba puścić w jej obrębie kable. Dzięki bruzdownicy jesteśmy w stanie wyciąć idealny kanał, nie tylko pod kable, ale także pod rury, które nie były wzięte pod uwagę na etapie projektowania. Bruzdownica Parkside posiada mocny silnik oraz zabezpieczenie zapobiegające przeciążeniu. Wysoki moment obrotowy pozwala na pracę pod dużym obciążeniem. Jest to sprzęt, który sprawdzi się świetnie nie tylko podczas dużych akcji. Możemy go użyć w każdej chwili, choćby wprowadzając drobne poprawki do naszego domostwa.

Metal, tworzywa sztuczne i inne materiały

Warto zaznaczyć, że wiele z elektronarzędzi, które zostały wymienione wyżej, będziemy mogli spokojnie użyć, pracując przy innych materiałach. Przykładowo szlifierka poradzi sobie z drewnem oraz niektórymi tworzywami sztucznymi. Przecinarka przyda się we wszystkich sytuacjach, w których dany materiał nie będzie na tyle objętościowy lub oporny, że zaistnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Urządzenie wielofunkcyjne również może być używane przy metalach, tworzywach sztucznych i innych powierzchniach, pod warunkiem, że zachowamy podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Wiertarka, jeśli zastosujemy odpowiednie wiertło, powinna poradzić sobie z metalem, a już tym bardziej z plastikiem czy płytą MDF.

Text And Image Section

Kolejnym dość uniwersalnym elektronarzędziem jest piła wgłębna. Możemy zdecydować się na tego typu urządzenie z szyną prowadzącą lub bez. W ofercie Parkside mamy piłę wgłębną z laserem, która służy do precyzyjnych cięć drewna, tworzywa sztucznego, ceramiki, aluminium, miedzi lub lekkich materiałów budowlanych takich jak płyty gipsowe. Podłączany laser zwiększa precyzję cięcia. Płynna regulacja głębokości cięcia od 0 do 25 mm z dźwignią szybkomocującą i precyzyjną skalą czyni sprzęt bardziej elastycznym i uniwersalnym. Producent zapewnia wysokie bezpieczeństwo dzięki wahadłowej pokrywie ochronnej z odblokowywaną blokadą wgłębiania. Prosta wymiana tarcz odbywa się dzięki blokadzie wrzeciona SPINDLE LOCK. Ergonomiczny uchwyt z antypoślizgową powłoką Softgrip i gałką prowadzącą czyni sprzęt bardziej stabilnym i bezpiecznym.

Innym przykładem urządzenia jest piła wgłębna z szyną prowadzącą, służąca do precyzyjnych cięć w drewnie, tworzywie sztucznym lub lekkich materiałach budowlanych takich jak płyty gipsowe. Warto zaznaczyć, że w oferowanym zestawie znajduje się dwuczęściowa szyna prowadząca. Została ona wykonana z lekkiego, ale wytrzymałego aluminium. Można ją montować w dwóch długościach (70 cm lub 140 cm). Piła jest idealnym narzędziem do szczelin dylatacyjnych. Możemy nią bowiem pracować tuż przy ścianie. Prosta wymiana tarcz, podobnie jak w pierwszym z wymienionych urządzeń, odbywa się dzięki blokadzie wrzeciona SPINDLE LOCK. Tu również występuje ergonomiczny uchwyt z antypoślizgową powłoką Softgrip i gałką prowadzącą, co czyni sprzęt bardziej stabilnym i bezpiecznym.

Text And Image Section

Przydatna może się okazać również nitownica. W ofercie Parkside znajdziemy nitownicę pneumatyczną do nitów ślepych ze stali, aluminium i miedzi. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń o działaniu manualnym ten sprzęt działa na sprężone powietrze. Korzystając z niego nie musimy używać zatem żadnej siły. Wystarczy precyzja. W związku z tym idealnie sprawdza się również w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli nasz domowy warsztat będzie obejmować zakresem swoich działań również sferę elektroniki i mechaniki precyzyjnej, z pewnością przyda się nam lutownica lub stacja lutownicza. Czym się różnią? Można rzec, że funkcję spełniają podobną, lecz stacja lutownicza jest o wiele bardziej rozbudowana i wygodna. W przypadku cyfrowej stacji lutowniczej Parkside dostajemy możliwość najróżniejszych zastosowań, nie tylko w elektronice, ale także w modelarstwie. Znakomicie nadaje się zatem dla różnej maści hobbystów. Jest to bardzo ergonomiczna i kompaktowa stacja z ekranem kontrolnym do pomiaru temperatury i fazą nagrzewania. Prosta i wygodna w użyciu. Nawet dla tych, którzy jeszcze nigdy nie lutowali, a chcieliby zacząć.

Jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenia ze spawalnictwem, warto jest także zastanowić się nad odpowiednim sprzętem, dzięki któremu moglibyśmy rozwinąć nasz warsztat. W ofercie Parkside znajdziemy kilka różnych urządzeń spawalniczych, o różnym stopniu zaawansowania. Wszystkie jednak cieszą się sporym zainteresowaniem, nawet wśród profesjonalistów. Wśród asortymentu znajdziemy między innymi: Urządzenia Spawalnicze Parkside, Spawarkę Inwertorową Parkside.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z tematem, czy już znamy każdy jego aspekt, zawsze warto stosować niezbędne środki ostrożności, takie jak kask spawalniczy, kombinezon i rękawice ochronne.