Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Jak prać ubrania dla niemowląt?

Jak prać ubrania dla niemowląt?

Istnieje wiele sprzecznych informacji na temat tego, jak prać ubranka niemowlęce. Jedni bezwzględnie nakazują pranie w minimum 60 stopniach. Inni zaś twierdzą, że w dzisiejszych czasach nie jest to wcale konieczne. Jednak za praniem kryje się więcej wyborów niż tylko temperatura prania. Jak prać rzeczy niemowląt? Sprawdź!


Sztuka prania ubrań niemowlęcych

Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa, delikatna i mniej odporna na czynniki zewnętrzne w porównaniu ze skórą osoby dorosłej. Często dochodzi do podrażnień, zaczerwienienia, reakcji alergicznych. Z tego względu dla niemowląt przeznacza się osobną grupę kosmetyków. A jak jest z praniem?

Jak prać ubranka dla noworodka?

Jak prać ubranka dla noworodka?

Wśród niemowląt szczególną grupą są noworodki. Instytut Matki i Dziecka dysponuje w tym zakresie konkretnymi zaleceniami.


  1. Ubranka dla noworodka powinny być zawsze prane w 60 stopniach w środkach przeznaczonych do prania ubrań niemowlęcych.
  2. Pranie powinno się odbywać z podwójnym lub nawet potrójnym płukaniem.
  3. Dodatkowo odzież noworodka nie powinna być prana razem z odzieżą innych członków rodziny.
  4. Jeśli chodzi o pranie pościeli, pieluch wielokrotnego użytku, pranie powinno się odbywać w 90 stopniach.
Pranie ubrań noworodka – dlaczego temperatura ma znaczenie?

Pranie ubrań noworodka – dlaczego temperatura ma znaczenie?

Ubranka – bez względu na to czy nowe, czy z drugiej ręki – przed pierwszym użyciem powinny zostać wyprane. Tej zasady powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Skóra niemowlęcia jest delikatna, ale również układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały. W temperaturze około 60 stopni giną bakterie, wirusy, roztocza. Nowe ubranka są gdzieś i przez kogoś szyte, transportowane, przechodzą przez kilkadziesiąt par rąk oraz przechowywane są w różnych miejscach. Nowy nie znaczy czysty i pozbawiony zanieczyszczeń.


Dla rodzica problem może stanowić fakt, że nie każda marka stosuje taki rodzaj bawełny, któremu pranie w wysokiej temperaturze nie szkodzi. Ubranka dla niemowląt marki Lupilu z biobawełny bez obaw można sprać w wyższej temperaturze – bez ryzyka zmiany fasonu, rozejścia się szwów, blaknięcia tkaniny czy osłabienia włókien. Biobawełna gwarantuje bezpieczne pranie w 60 stopniach. To duże ułatwienie dla rodziców noworodków. A dodatkowo, wybierając ubranka z bawełny organicznej, rodzic nie ryzykuje, że tkanina jest zanieczyszczona silną chemią pochodzącą ze środków ochrony roślin. Więcej o biobawełnie przeczytaj TUTAJ.

Pranie ubrań noworodka – dlaczego płukanie jest ważne?

Pranie ubrań noworodka – dlaczego płukanie jest ważne?

Podwójny lub nawet potrójny cykl płukania pozwala pozbyć się resztek detergentu z tkanin. Nawet jeśli stosowane są środki piorące przeznaczone dla niemowląt, warto dbać o to, by jak najmniej detergentu pozostało na włóknach tkaniny. To, co nie drażni skóry dorosłego w najmniejszym stopniu, może stać się przyczyną stanów alergicznych u niemowlęcia.


Prasowanie ubrań noworodka

Prasować czy nie prasować? Instytut Matki i Dziecka sugeruje, by prasować wszystko, z czym ma kontakt skóra niemowlęcia (pościel, pieluszki, ubranka) do minimum 3 miesiąca życia. Jeśli dziecko ma tendencję do stanów alergicznych i podrażnień – kontynuujemy prasowanie nawet po skończeniu 3. miesiąca życia.

Pranie ubrań niemowlęcych – jak długo stosować reguły?

Pranie ubrań niemowlęcych – jak długo stosować reguły?

Jak długo powinniśmy trzymać się zasad dotyczących prania ubrań niemowlęcych? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Niektórzy wskazują, że taki rygor powinno się utrzymywać przez pierwsze pół roku, inni twierdzą, że minimum rok. Z podpowiedzią z pewnością przyjdzie intuicja rodziców, którzy jak nikt inny znają swoje dziecko. Jeśli dziecko nie ma skłonności do alergii czy podrażnień, nie cierpi na atopowe zapalenie skóry – wówczas z pewnością można wcześniej rozpocząć ujednolicanie zasad prania.

Zalecenia dotyczące prania przy AZS

Zalecenia dotyczące prania przy AZS

Jeśli okaże się, że na pokładzie mamy małego alergika – pranie powinno się odbywać bezwzględnie z wykorzystaniem proszku hipoalergicznego. Powinniśmy wybierać proszki z atestami i adnotacją, że są przeznaczone do skóry alergików. Zazwyczaj w takich proszkach substancją piorącą jest aktywny tlen. Nie stosuje się również żadnych kompozycji zapachowych, które często są przyczyną podrażnień. Dobrym wsparciem jest również pralka wyposażona w program antyalergiczny. Na czym polega pranie w takim trybie? W niektórych pralkach polega to na dodatkowym płukaniu, które ułatwia pozbycie się alergenów z włókien tkanin. W innych tryb ten polega na podwyższeniu na kilka minut temperatury prania powyżej 60 stopni – świetnie się to sprawdza przy praniu pościeli, ręczników itp. W niektórych pralkach tryb alergiczny oznacza dodanie pary do fazy płukania, co pozwala dokładniej usunąć pozostałości alergenów i pyłków z ubrań.