Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Organizacja biurka dziecka. Jak urządzić kącik do nauki?

Twoje dziecko właśnie wkracza w etap szkolny i zastanawiasz się, czy potrzebuje osobnego miejsca do nauki? Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej! Stworzenie odpowiednich warunków do pracy umysłowej ma duży wpływ na koncentrację i przyswajanie wiedzy. Co więcej, sprawia, że maluch czuje większe poczucie obowiązku i bardziej przykłada się do swoich zadań. Warto jednak, żeby przestrzeń do nauki była uporządkowana i przemyślana. Sprawdź, jak urządzić kącik do nauki i co powinno się znaleźć na biurku ucznia.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jak zaaranżować pokój dziecka, które zaczyna szkołę?
  • Jakie biurko wybrać?
  • Jakie oświetlenie kącika do nauki będzie najodpowiedniejsze?
  • Czy uczeń potrzebuje osobnego miejsca do prac plastycznych?

Jak przearanżować pokój dziecięcy, by stworzyć kącik do nauki?

Text And Image Section

Dziecięcy pokój zmienia się wraz z dorastaniem i rosnącymi potrzebami małego lokatora. Rozpoczęcie nauki w szkole otwiera nowy etap, nadchodzi więc czas, by przeorganizować przestrzeń. Miejsce dotychczas przeznaczone jedynie na zabawki trzeba przerobić, by zmieścił się tam także kącik do nauki i najważniejszy atrybut pokoju ucznia – biurko. To przy nim pociecha będzie spędzać większość czasu, rysując, ucząc się i odrabiając lekcje. Odpowiednie otoczenie może sprawić, że obowiązki szkolne będą realizowane nie tylko szybciej, ale i z lepszymi efektami.


Wielu rodziców przy tej okazji przeprowadza remont i na przykład maluje ściany czy zmienia dodatki: wybiera dywan, zasłony i inne akcesoria, którą mają nadać życia dziecinnemu królestwu. Warto podążać za potrzebami i gustem pociechy, chociaż dobrym pomysłem może być też powściągnięcie niektórych szalonych pomysłów. Jeśli córka kocha różowy kolor – postaw na pastele, unikaj natomiast jaskrawych, mocnych akcentów. Zbyt wiele bodźców wizualnych może nie tylko zakłócać sen, lecz także wpływać na koncentrację.


Podczas wyboru biurka dla dziecka warto kierować się estetyką – w końcu mebel stanie się ważnym elementem przestrzeni, w której uczeń będzie spędzać dużo czasu. Dopasuj je więc do kolorystyki pokoju: jeżeli łóżko i szafa są białe lub w kolorze surowego drewna, wybierz tę samą tonację, aby nic się ze sobą nie gryzło i nie wprowadzało wrażenia chaosu. Tak zaaranżowany pokój bez problemu można przemeblować i wzbogacić o kolejne elementy, np. kiedy dziecko znajdzie sobie hobby, do którego będzie potrzebować kolejnych akcesoriów. Oczywiście nie znaczy to, że biurko ma być całkowicie neutralne – kolorowe szkolne gadżety będą się na nim dobrze prezentować.

Biurko dziecięce – jakie wybrać?

Text And Image Section

Najlepszym rozwiązaniem dla uczniów, którzy potrzebują skupienia, porządku i ładu, jest klasyczne biurko o prostej formie – dzięki temu pociecha będzie mogła w całości oddać się swoim zajęciom. Nic nie będzie odwracać uwagi od nauki czy odrabiania pracy domowej. Jeśli masz niewiele miejsca, możesz zdecydować się na opcję 3 w 1, czyli biurko z łóżkiem na antresoli oraz dodatkową szafą z boku albo blat z nadstawką, na której dziecko może ustawić swoje skarby.


Biurko dziecięce powinno być wyposażone w przegródki lub półki, do których można schować zeszyty, podręczniki, piórnik i różne szkolne przybory. Musi też mieć szuflady, aby ukryć wszystkie zbędne w danej chwili przedmioty i nie mieć ich na widoku. Dobrym pomysłem jest zakup mebla z regulacją wysokości – dzięki temu będzie on rósł razem z dzieckiem i starczy na wiele lat i kolejne etapy nauki.

Właściwe oświetlenie miejsca do nauki

Text And Image Section

Oświetlenie jest tym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę i nie szukać tu kompromisów. Do nauki czytania i odrabiania zadań najlepsze jest światło naturalne. Patrzenie przez okno (zwłaszcza na tereny zielone) pozwala oczom odetchnąć, dlatego dobrym wyjściem jest ustawienie blatu pod oknem w pokoju dziecka. Z kolei najgorszym pomysłem jest umieszczenie biurka tak, że okno znajduje się za plecami ucznia – wtedy na książki i zeszyty pada cień.


Niezależnie od umiejscowienia kącika do nauki, na biurku powinna znaleźć się lampka stołowa. W ofercie Lidla znajdziesz funkcjonalne modele LED z dekoracyjnym kloszem i solidną podstawą, które zapewniają ciepłe, białe światło. Najlepiej, gdy lampka stoi po przeciwnej stronie niż ręka, którą dziecko pisze. Oprócz światła równie ważne jest krzesło obrotowe. Zadbaj o to, by miało wygodne siedzisko, stałe podłokietniki oraz regulowaną wysokość. Siedząc na nim, dziecko powinno przyjmować prawidłową postawę ciała.

Kącik plastyczny w pokoju dziecka

Text And Image Section

Biurko dziecięce to nie tylko miejsce do nauki, lecz także miejsce kreatywnych zabaw dla małego artysty. Warto więc wyposażyć je w różne przybory plastyczne, np. tubki farb czy bloki rysunkowe, by dziecko mogło w każdej chwili łatwo po nie sięgnąć, a po użyciu odłożyć na miejsce. W tym celu można zamontować na ścianie prostą szynę, a następnie zawiesić na niej pojemniki na ołówki, kredki albo gotowe zestawy flamastrów. Sprawdzi się też organizer na biurko, w którym zmieszczą się zapasowe kredki ołówkowe, modna temperówka, plastelina, plastikowe nożyczki z motywem zwierzęcym czy zestaw szybkoschnących klejów. Starsze dzieci docenią zestaw do scrapbookingu albo kaligrafii. Z takim wyposażeniem mały artysta będzie miał wszystko, czego potrzebuje!

Kącik do nauki dla dziecka – dodatkowe pomoce edukacyjne

Text And Image Section

Co jeszcze warto mieć pod ręką? Kiedy dziecko stale szuka długopisu, ołówka czy gumki w swoim kąciku do nauki, najlepiej ustawić na blacie pojemnik z kilkoma zapasowymi narzędziami pracy. Niezbędnym pomocnikiem będzie także zegar – dzięki niemu uczeń szybko nauczy się odczytywania godzin, a przy okazji łatwiej zorganizuje sobie czas. Można też rozejrzeć się za pomocami edukacyjnymi, które wesprą dziecko w rozwijaniu zdolności. Może to być układanka edukacyjna ułatwiająca naukę dodawania, odejmowania, mrożenia i dzielenia albo trener liczenia, który uczy posługiwania się liczbami poprzez zabawę! Nastolatkowi, który korzysta z zeszytów A4, przydadzą się również segregatory oraz własna niszczarka. Kiedy młody człowiek będzie mógł zarządzać swoimi notatkami, wyrobi w sobie nawyk trzymania porządku w ważnych dokumentach.

Początek szkoły to ważny moment w życiu dzieci i ich rodziców. Warto zadbać o to, by młody uczeń miał łatwy start w nowej rzeczywistości i był przygotowany – także pod względem wyposażenia pokoju. Mamy nadzieję, że z Lidlem organizowanie kącika do nauki będzie prostsze i przyjemniejsze!