Wiosna w ogrodzie to czas niezwykle intensywny. Rośliny i ziemia potrzebują po zimie regeneracji oraz odpowiedniej pielęgnacji. Należy też odpowiednio uporządkować teren, tak aby cieszył oko i zapraszał do wypoczynku na łonie natury. Jakie wiosenne prace w ogrodzie należy wykonać? Kiedy zacząć podlewać ogród po zimie? Przeczytaj tekst i dowiedz się wszystkiego na ten temat. Dzięki temu wiosna w ogrodzie na pewno Cię nie zaskoczy!
Czego dowiesz się z artykułu?
- Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć?
- Prace wiosenne w ogrodzie – trawnik, nowe nasadzenia
- Ogród po zimie – umyj na błysk chodniki, fasadę, meble
- Wiosna w ogrodzie – wiosna w sercu!
Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć?
Prace wiosenne w ogrodzie można zacząć w momencie, gdy stopnieje śnieg i nie pojawiają się już przymrozki. Na pierwszy ogień możesz wziąć zaprowadzenie ogólnego porządku po jesieni i zimie. Ziemię pokrywają zapewne uschnięte liście czy połamane gałęzie – które należy zagrabić i zutylizować, np. wykorzystując do tego kompostownik. Upewnij się też, czy na drzewach nie zostały jakieś zeszłoroczne owoce – jeśli są, to trzeba je zerwać.
Ponadto dobrze jest przyciąć stare pędy drzew czy krzewów, szczególnie tych ozdobnych (uwaga: nie przycinamy krzewów kwitnących wiosną!). Najlepiej użyć do tego sekatora lub specjalnych nożyc ogrodowych. Cięcie należy wykonywać w ciepły, słoneczny dzień. Zanim do tego przystąpisz, koniecznie oczyść i naostrz sekator czy nożyce. Jeśli narzędzie byłoby zbyt tępe, mogłoby poszarpać delikatną tkankę rośliny. Świetnie sprawdzi się tu np. sekator z podwójnym ostrzem PARKSIDE, który zapewnia bardzo precyzyjne cięcie i przez długi czas zachowuje ostrość.
Ogród po zimie wymaga również tego, by zdjąć z roślin okrycia ochronne. Jeśli w ramach jesiennych prac zapewniałeś im jakieś zabezpieczenia przed mrozem – kaptury z agrowłókna czy juty, folie, kopczyki itp. – teraz nadszedł czas, by już je usunąć. Pamiętaj jednak, że najlepiej to zrobić w raczej pochmurny dzień. Dzięki temu nie narazisz roślin na szok termiczny – zbyt silne promienie słońca mogłyby spalić pędy czy liście!
Prace wiosenne w ogrodzie – trawnik, nowe nasadzenia
Kolejnym bardzo istotnym punktem prac wiosennych w ogrodzie jest zadbanie o trawnik. Jeśli nie był koszony przed zimą, należy go przyciąć właśnie teraz odpowiednią kosiarką. Ponadto koniecznie powinno się wykonać wertykulację i napowietrzenie trawnika. Możesz w tym celu użyć wertykulatora elektrycznego lub kultywatora-glebogryzarki.
Następnie w miejscach, w których brakuje trawy (bo np. wyschła czy spleśniała pod długo utrzymującą się pokrywą śniegową), możesz ją dosiać. Pamiętaj tylko, aby sięgnąć po nasiona tej samej mieszanki, jaką już masz w ogrodzie – dzięki temu miejsce to nie będzie się rzucać w oczy. Ostatnim elementem pielęgnacji trawnika po zimie jest nawiezienie go. Nawóz powinien być bogaty w azot, aby zapewnić roślinom prawidłowy wzrost. Na koniec musimy trawnik podlać.
Jak podlewać trawnik wczesną wiosną – po zimie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz po prostu obserwować, w jakim stanie jest gleba i jakie warunki pogodowe panują. Zwykle ziemia po zimie długo utrzymuje wilgoć – i wówczas nie wymaga jeszcze podlewania. Ponadto wczesną wiosną występują często deszcze – bywa, że dość obfite – które dostarczają trawie odpowiednią ilość wody. Podlewanie trawnika zacznij więc najlepiej wówczas, gdy przez kilka dni temperatura przekracza 20⁰C i nie występują naturalne opady.
Wiosna w ogrodzie to również czas nowych nasadzeń. Więcej informacji o tym, co siać na wiosnę, znajdziesz w naszym kalendarzu ogrodnika. Ogólnie rzecz ujmując, o tej porze roku powinniśmy wysiać (do rozsadnika, skrzynek lub bezpośrednio do gleby) nasiona roślin kwitnących. Jest to też moment na wiosenne rozmnażanie bylin – przez podział lub sadzonki pędowe. Ponadto możesz posadzić nowe rośliny bulwiaste i cebulowe, a także niektóre krzewy (np. magnolię czy maliny i jeżyny). Wokół nowych roślin koniecznie wyściółkuj podłoże – dzięki temu gleba na dłużej zatrzyma wodę i zminimalizujesz problem wzrostu chwastów.
Ogród po zimie – umyj na błysk chodniki, fasadę, meble
Porządki wiosenne w ogrodzie to nie tylko dbanie o rośliny i glebę. Ważne jest również doprowadzenie do czystego i estetycznego stanu chodników, tarasu, ogrodzenia, elewacji budynku czy mebli ogrodowych. To zadanie wydaje się dość żmudne i czasochłonne – jednak przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi wykonasz je wyjątkowo szybko i sprawnie. W tej roli niezastąpione są myjki ciśnieniowe i inne urządzenia czyszczące.
Myjka ciśnieniowa – jak sama nazwa wskazuje – znacznie podnosi ciśnienie wody pobieranej z instalacji, co sprawia, że usuwanie nawet bardzo uporczywych zabrudzeń w ogrodzie jest dużo łatwiejsze. Doskonale poradzi sobie więc ze wszelkimi powierzchniami z kostki czy zalanymi betonem. Bardzo sprawnie usuwa też brud i kurz np. z fasady domu czy ogrodzenia. Z niektórych modeli – takich jak myjka ciśnieniowa PARKSIDE lub jej wersja premium, czyli PARKSIDE PERFORMANCE – można korzystać nawet bez dostępu do wody (dzięki zintegrowanej funkcji zasysania wody). Co więcej, takie myjki są wyposażone w różne końcówki i dysze, które pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne czyszczenie konkretnych powierzchni.
Wiosna w ogrodzie – wiosna w sercu!
Gdy przeprowadzisz wszystkie niezbędne wiosenne prace w ogrodzie, będziesz już móc się cieszyć wspaniałym czasem spędzanym w obejściu domu. Oprócz wszystkich opisanych niezbędnych działań warto też właśnie w tym okresie przemyśleć, czy nie chcesz czegoś zmienić w najbliższym otoczeniu. Zastanów się, czy nie wytyczyć nowych rabatek, czy nie zaplanować nowego wystroju tarasu itp. To właśnie teraz możesz na nowo zaaranżować i urozmaicić przestrzeń w ogrodzie – tak aby poczuć się w nim w pełni komfortowo. Jeśli brakuje Ci jakichkolwiek narzędzi czy akcesoriów, zapoznaj się z naszą pełną ofertą produktów do ogrodu – i ciesz się nim w pełni z całą rodziną!
SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY
Narzędzia ogrodowe
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki, małego ogrodu, niezależnego garażu lub komórki, w której zaimprowizowaliśmy kameralny warsztat, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, by móc utrzymywać te miejsca we właściwej kondycji.
WIĘCEJJak urozmaicić swój ogród?
Piękny ogród na wyciągnięcie ręki. Sprawdź pomysły jak urozmaicić swój ogród za pomocą techniki DIY i nie tylko. Cenne wskazówki na wyjątkowy wystrój - sprawdź!
WIĘCEJJesienny ogród
Jesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy! Jesienne prace w ogrodzie obejmują m.in. porządkowanie go, sadzenie niektórych gatunków roślin, przygotowanie ich do zimy, zbieranie różnych owoców i warzyw. Sprawdź, czym dokładnie musisz się zająć i jak to zrobić!
WIĘCEJ