Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Wiosna w ogrodzie to czas niezwykle intensywny. Rośliny i ziemia potrzebują po zimie regeneracji oraz odpowiedniej pielęgnacji. Należy też odpowiednio uporządkować teren, tak aby cieszył oko i zapraszał do wypoczynku na łonie natury. Jakie wiosenne prace w ogrodzie należy wykonać? Kiedy zacząć podlewać ogród po zimie? Przeczytaj tekst i dowiedz się wszystkiego na ten temat. Dzięki temu wiosna w ogrodzie na pewno Cię nie zaskoczy!

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć?
  • Prace wiosenne w ogrodzie – trawnik, nowe nasadzenia
  • Ogród po zimie – umyj na błysk chodniki, fasadę, meble
  • Wiosna w ogrodzie – wiosna w sercu!

Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć?

Text And Image Section

Prace wiosenne w ogrodzie można zacząć w momencie, gdy stopnieje śnieg i nie pojawiają się już przymrozki. Na pierwszy ogień możesz wziąć zaprowadzenie ogólnego porządku po jesieni i zimie. Ziemię pokrywają zapewne uschnięte liście czy połamane gałęzie – które należy zagrabić i zutylizować, np. wykorzystując do tego kompostownik. Upewnij się też, czy na drzewach nie zostały jakieś zeszłoroczne owoce – jeśli są, to trzeba je zerwać.


Ponadto dobrze jest przyciąć stare pędy drzew czy krzewów, szczególnie tych ozdobnych (uwaga: nie przycinamy krzewów kwitnących wiosną!). Najlepiej użyć do tego sekatora lub specjalnych nożyc ogrodowych. Cięcie należy wykonywać w ciepły, słoneczny dzień. Zanim do tego przystąpisz, koniecznie oczyść i naostrz sekator czy nożyce. Jeśli narzędzie byłoby zbyt tępe, mogłoby poszarpać delikatną tkankę rośliny. Świetnie sprawdzi się tu np. sekator z podwójnym ostrzem PARKSIDE, który zapewnia bardzo precyzyjne cięcie i przez długi czas zachowuje ostrość.

Ogród po zimie wymaga również tego, by zdjąć z roślin okrycia ochronne. Jeśli w ramach jesiennych prac zapewniałeś im jakieś zabezpieczenia przed mrozem – kaptury z agrowłókna czy juty, folie, kopczyki itp. – teraz nadszedł czas, by już je usunąć. Pamiętaj jednak, że najlepiej to zrobić w raczej pochmurny dzień. Dzięki temu nie narazisz roślin na szok termiczny – zbyt silne promienie słońca mogłyby spalić pędy czy liście!

Prace wiosenne w ogrodzie – trawnik, nowe nasadzenia

Kolejnym bardzo istotnym punktem prac wiosennych w ogrodzie jest zadbanie o trawnik. Jeśli nie był koszony przed zimą, należy go przyciąć właśnie teraz odpowiednią kosiarką. Ponadto koniecznie powinno się wykonać wertykulację i napowietrzenie trawnika. Możesz w tym celu użyć wertykulatora elektrycznego lub kultywatora-glebogryzarki.


Następnie w miejscach, w których brakuje trawy (bo np. wyschła czy spleśniała pod długo utrzymującą się pokrywą śniegową), możesz ją dosiać. Pamiętaj tylko, aby sięgnąć po nasiona tej samej mieszanki, jaką już masz w ogrodzie – dzięki temu miejsce to nie będzie się rzucać w oczy. Ostatnim elementem pielęgnacji trawnika po zimie jest nawiezienie go. Nawóz powinien być bogaty w azot, aby zapewnić roślinom prawidłowy wzrost. Na koniec musimy trawnik podlać.

Text And Image Section

Jak podlewać trawnik wczesną wiosną – po zimie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz po prostu obserwować, w jakim stanie jest gleba i jakie warunki pogodowe panują. Zwykle ziemia po zimie długo utrzymuje wilgoć – i wówczas nie wymaga jeszcze podlewania. Ponadto wczesną wiosną występują często deszcze – bywa, że dość obfite – które dostarczają trawie odpowiednią ilość wody. Podlewanie trawnika zacznij więc najlepiej wówczas, gdy przez kilka dni temperatura przekracza 20⁰C i nie występują naturalne opady.

Wiosna w ogrodzie to również czas nowych nasadzeń. Więcej informacji o tym, co siać na wiosnę, znajdziesz w naszym kalendarzu ogrodnika. Ogólnie rzecz ujmując, o tej porze roku powinniśmy wysiać (do rozsadnika, skrzynek lub bezpośrednio do gleby) nasiona roślin kwitnących. Jest to też moment na wiosenne rozmnażanie bylin – przez podział lub sadzonki pędowe. Ponadto możesz posadzić nowe rośliny bulwiaste i cebulowe, a także niektóre krzewy (np. magnolię czy maliny i jeżyny). Wokół nowych roślin koniecznie wyściółkuj podłoże – dzięki temu gleba na dłużej zatrzyma wodę i zminimalizujesz problem wzrostu chwastów.

Ogród po zimie – umyj na błysk chodniki, fasadę, meble

Porządki wiosenne w ogrodzie to nie tylko dbanie o rośliny i glebę. Ważne jest również doprowadzenie do czystego i estetycznego stanu chodników, tarasu, ogrodzenia, elewacji budynku czy mebli ogrodowych. To zadanie wydaje się dość żmudne i czasochłonne – jednak przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi wykonasz je wyjątkowo szybko i sprawnie. W tej roli niezastąpione są myjki ciśnieniowe i inne urządzenia czyszczące.

Text And Image Section


Myjka ciśnieniowa – jak sama nazwa wskazuje – znacznie podnosi ciśnienie wody pobieranej z instalacji, co sprawia, że usuwanie nawet bardzo uporczywych zabrudzeń w ogrodzie jest dużo łatwiejsze. Doskonale poradzi sobie więc ze wszelkimi powierzchniami z kostki czy zalanymi betonem. Bardzo sprawnie usuwa też brud i kurz np. z fasady domu czy ogrodzenia. Z niektórych modeli – takich jak myjka ciśnieniowa PARKSIDE lub jej wersja premium, czyli PARKSIDE PERFORMANCE – można korzystać nawet bez dostępu do wody (dzięki zintegrowanej funkcji zasysania wody). Co więcej, takie myjki są wyposażone w różne końcówki i dysze, które pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne czyszczenie konkretnych powierzchni.

Wiosna w ogrodzie – wiosna w sercu!

Gdy przeprowadzisz wszystkie niezbędne wiosenne prace w ogrodzie, będziesz już móc się cieszyć wspaniałym czasem spędzanym w obejściu domu. Oprócz wszystkich opisanych niezbędnych działań warto też właśnie w tym okresie przemyśleć, czy nie chcesz czegoś zmienić w najbliższym otoczeniu. Zastanów się, czy nie wytyczyć nowych rabatek, czy nie zaplanować nowego wystroju tarasu itp. To właśnie teraz możesz na nowo zaaranżować i urozmaicić przestrzeń w ogrodzie – tak aby poczuć się w nim w pełni komfortowo. Jeśli brakuje Ci jakichkolwiek narzędzi czy akcesoriów, zapoznaj się z naszą pełną ofertą produktów do ogrodu – i ciesz się nim w pełni z całą rodziną!