Biobawełna, czyli wszystko o bawełnie organicznej
Bawełna to najpopularniejszy materiał w przemyśle odzieżowym. Ślady włókien bawełnianych znajdowane są na terenie wielu wykopalisk archeologicznych, a te najstarsze datuje się nawet na 7000 lat p.n.e. To oznacza, że człowiek od wieków uprawia bawełnę. Obecnie zmiana świadomości konsumentów sprawiła, że coraz większą popularnością cieszą się ubrania wykonane z bawełny organicznej. Na czym polega jej fenomen? Czym różni się od bawełny konwencjonalnej? Przeczytaj!
Biobawełna – co to takiego?
Najkrócej mówiąc – biobawełna lub inaczej bawełna organiczna to taka bawełna, która została wyprodukowana bez użycia pestycydów i innych chemicznych środków, z poszanowaniem zarówno środowiska naturalnego, jak i praw pracowniczych.
Biobawełna a bawełna konwencjonalna – czym się od siebie różnią?
Gołym okiem trudno jest odróżnić ubrania z materiału bio i ze zwykłej bawełny. Jednak różnic jest wiele i są bardzo istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę komfort użytkowania.
- BEZ UŻYCIA SZKODLIWYCH SUBSTANCJI CHEMICZNYCH
Różnice zaczynają się już na etapie uprawy roślin. Bawełna organiczna rośnie na terenach, które spełniają restrykcyjne warunki rolnictwa ekologicznego. Co to oznacza? Nie stosuje się tam chemicznych środków ochrony roślin ani sztucznych nawozów.
Zakazane są pestycydy i herbicydy, dzięki czemu szkodliwość dla środowiska zmniejsza się aż o 90%. Rośliny chronione są za pomocą naturalnych biodegradowalnych środków, np. kwasku cytrynowego, papryczek chili czy czosnku. Wykorzystuje się również owady, które zwalczają szkodniki. Odchwaszczanie wykonuje się ręcznie, a nie mechanicznie.
Dzięki temu procesowi włókna bawełny nie ulegają mocnemu zabrudzeniu, a to z kolei pozwala uniknąć używania silnych środków myjących, by usunąć potencjalne zanieczyszczenia.
- BEZ WYJAŁAWIANIA GLEBY
Uprawa biobawełny nie wyjaławia gleby, ponieważ stosowany jest płodozmian. Ten rodzaj uprawy jest o wiele bardziej korzystny dla środowiska naturalnego. Przy uprawie bawełny konwencjonalnej nie stosuje się takich metod, dlatego gleba jest coraz uboższa w składniki odżywcze, a to przekłada się na coraz słabsze jakościowo plony. Z mizernych roślin otrzymuje się cienkie włókna, które są dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Odzież z takiej bawełny jest niskiej jakości – może odkształcać się po praniu, bardziej podatna jest na przetarcia.
- OGRANICZENIE ZUŻYCIA WODY
Bardzo ważne jest zużycie wody. Uprawy konwencjonalne zużywają jej bardzo dużo – szacuje się, że na kilogram bawełny wykorzystuje się w produkcji 20 000 litrów wody.
Przy uprawach organicznych maksymalnie oszczędza się wodę, jak również wykorzystuje się deszczówkę. To kolejny krok do minimalizowania negatywnego oddziaływania na naszą planetę.
Bawełna organiczna – właściwości
Skoro już wiemy, jakie są różnice w uprawie tych dwóch rodzajów bawełny, pora zadać najważniejsze pytanie – jak to wszystko przekłada się na jakość ubrań i ich właściwości?
1. Właściwości pierwsza klasa!
Bawełna konwencjonalna zanieczyszczona jest różnymi substancjami, przez co jej naturalne właściwości ulegają zaburzeniu. Skóra dzięki ubraniom z biobawełny świetnie oddycha. Materiał jest przewiewny, dobrze absorbuje wilgoć, ma właściwości termoregulacyjne.
2. Bezpieczna dla skóry
To niezwykle ważne kryterium, zwłaszcza gdy chodzi o wybór ubrań dla niemowląt. Dzięki temu, że zarówno do uprawy, jak i produkcji nie stosuje się silnej chemii, ubranka z biobawełny są bezpieczne dla skóry niemowląt, alergików, osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Bawełna organiczna barwiona jest również w sposób naturalny, więc również barwniki użyte do uzyskania ładnych kolorów nie wywołają podrażnień.
3. Bawełna miękka i przyjemna w dotyku
Brak chemii we włóknach sprawia, że bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki temu ma się wrażenie, że ubrania z biobawełny otulają ciało. To świetna tkanina na ubranka dla niemowląt i dzieci, a także na różnego rodzaju dodatki i akcesoria, np. otulacze dla niemowląt, kocyki, pościel, prześcieradła.
4. Ubrania na lata
Bawełna organiczna to w zasadzie synonim jakości i trwałości. Włókna bawełny nie są osłabione chemią, są więc grubsze i mocniejsze. Nie tracą sprężystości, co oznacza, że się nie rozciągają. To wszystko sprawia, że biobawełnę można prać nawet w 60°C i suszyć w suszarkach bębnowych bez żadnej szkody dla ubrań. Wysoka temperatura jest bezpieczna zarówno dla włókien, jak i kolorów – ubrania nie odbarwiają się i nie kurczą. Dzięki wspomnianej sprężystości włókien ubrania nie tracą formy – nie przecierają się i nie drą. Dzięki wysokiej jakości i trwałości odzież służy Ci dłużej. Jeśli inwestujesz w takie ubranka dla niemowląt – spokojnie możesz je zachować dla młodszego rodzeństwa swojego dziecka lub puścić je dalej w świat. Z pewnością będą służyły niejednemu dziecku.
5. Przyjazna dla środowiska
Uprawa biobawełny jest przyjazna dla ekosystemu. Nie zanieczyszcza zbiorników wodnych. Rygorystyczne zasady przekładają się na lepsze jutro naszej planety!
6. Przyjazna dla ludzi
Uprawa i produkcja bawełny organicznej muszą się odbywać z poszanowaniem praw pracowniczych. Ludzie zatrudniani na polach bawełnianych pracują w godnych warunkach. Ich praca jest bezpieczna ze względu na nieużywanie silnych środków chemicznych. Dodatkowo ich wynagrodzenia są lepsze niż w przypadku pracowników zatrudnionych przy uprawach konwencjonalnych. Kupując ubrania z biobawełny, masz również pewność, że na polach uprawnych nie były zatrudniane dzieci.
Patrz na certyfikaty GOTS!
Wiesz już, że trudno jest rozróżnić zwykłą bawełnę od ekologicznej. Skąd więc wiadomo, z jaką masz do czynienia? Zwracaj uwagę na certyfikaty! Najważniejszym oznaczeniem jest certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard. Jest to najlepszy certyfikat w branży tekstylnej, ponieważ wymaga przestrzegania bardzo rygorystycznych kryteriów środowiskowych. Audyty odbywają się co najmniej raz w roku. Kontroli podlega zarówno dokumentacja, jak i miejsce produkcji. Kontrole często są niezapowiedziane. Weryfikacją zajmują się niezależne instytucje. Certyfikat dla produktu obejmuje cały łańcuch produkcji – począwszy od surowców, poprzez tekstylia, na gotowej odzieży kończąc.
Można wyróżnić dwie kategorie oznaczenia GOTS:
- GOTS organic – oznaczenia takie otrzymują produkty, które zostały wyprodukowane z włókien ekologicznych co najmniej w 95%.
- GOTS made with X% organic – oznaczenie takie stosowane jest wówczas, gdy produkt zawiera minimum 70% certyfikowanych włókien ekologicznych. W tym przypadku dopuszczalne jest użycie do 10% włókien syntetycznych. W przypadku konkretnych produktów takich jak skarpetki, legginsy, odzież sportowa – maksymalnie można wykorzystać 25% włókien syntetycznych.
Wybieraj bawełnę organiczną Lupilu!
Jak widzisz, zalet wybierania ubrań z bawełny organicznej jest mnóstwo. Pamiętaj, że inwestujesz w jakość, trwałość, bezpieczeństwo i komfort użytkowania! W naszej ofercie znajdziesz atrakcyjne ubrania zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców – modne wzory i kroje cieszą oko dzieci i rodziców. A po szalonej zabawie w ekstremalnych warunkach (czy to podczas rozszerzania diety, zabaw na świeżym powietrzu czy zajęć plastycznych w żłobku) spodenki, bodziaki, koszulki spokojnie mogą powędrować do pralki ustawionej na wysoką temperaturę prania. W 60°C nie tylko łatwiej wywabisz trudne do sprania plamy, ale usuniesz bakterie i wirusy z powierzchni tkanin. A dodatkowo ubranka Lupilu z biobawełny możesz wysuszyć w suszarce bębnowej – bez ryzyka, że się skurczą lub stracą swoją formę. Pamiętaj również, że wybierając biobawełnę, przyczyniasz się do wypierania bawełny konwencjonalnej, a to z kolei daje nadzieję na lepsze jutro!