Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Szycie może być nie tylko ciekawym hobby, ale również cenną umiejętnością, która bardzo często przydaje się w domu. Dzięki niej unikniesz kosztów związanych z prostymi przeróbkami ubrań, a gdy już nabierzesz wprawy, możesz samodzielnie uszyć torbę, sukienkę, skrócić zasłony i tym samym zaoszczędzić pieniądze. Przeczytaj, co będzie Ci potrzebne do nauki szycia igłą i nitką oraz na maszynie.

Z artykułu dowiesz się:

  • Szycie dla początkujących – od czego zacząć?
  • Szycie w domu – co będzie potrzebne do rozwijania nowego hobby?
  • Jak wybrać maszynę do szycia i potrzebne do niej akcesoria?
  • Gdzie nauczyć się szycia na maszynie?

Jak zacząć szyć?

Umiejętność szycia jest bardzo przydatna w zasadzie dla każdego. Gdy urwie Ci się guzik, ubranie rozejdzie się na szwie albo w skarpecie pojawi się dziura, możesz uratować sytuację za pomocą igły i nitki. Szycie w domu jest dla niektórych osób sposobem na relaks i formą hobby, które pozwala uniknąć kosztów związanych z przeróbkami. Część z nich – np. proste skracanie spodni czy zasłon – możesz zrobić samodzielnie. Potrzebujesz do tego jedynie odrobinę czasu i nieco wprawy.

Text And Image Section

Jeżeli wcześniej szycie nie było Twoją mocną stroną, zacznij od nauki prostych ściegów, które dzielą się na trzy kategorie:

  • ściegi łączące (np. fastryga, stębnowy, łańcuszkowy) – do mocnego łączenia ze sobą kawałków tkanin,
  • ściegi brzegowe (np. obrzucający skośny, dziergany) – zapobiegają strzępieniu się tkanin na końcach,
  • ściegi ozdobne (np. sznureczkowy, zakopiański, dziergany, krzyżykowy, gałązkowy, mereżka) – dekorujące elementy ubrań: patki, kołnierzyki, mankiety i dodające odzieży wyjątkowości.

W internecie znajdziesz instruktażowe filmiki, a nawet całe kursy dotyczące szycia, cerowania i haftowania, które ułatwią Ci przygodę z igłą i nitką. Możesz także poszukać czasopism dotyczących tej tematyki albo zamówić poradnik dla miłośników szycia.

Szycie krok po kroku – akcesoria do rozwijania nowego hobby

Text And Image Section

Aby móc rozwijać swoją pasję, warto skompletować potrzebne przybory krawieckie. Przede wszystkim zainwestuj w zestaw wielokolorowych nici z poliestru i niezbędnik do szycia, który powinien znaleźć się w każdym domu. Znajdziesz w nim m.in.:

  • ostre igły,
  • nożyce,
  • przyrząd do usuwania szwów i nawlekania igły,
  • metr krawiecki,
  • kredę do zaznaczania na materiale,
  • agrafki i szpilki,
  • poduszkę do igieł i naparstek.

Taki asortyment pasmanteryjny możesz także mieć w formie szkatułki albo podróżnego pojemnika, który zabierzesz ze sobą w każdą podróż. Jeżeli już opanujesz podstawowe ściegi i wkręcisz się w swoje nowe hobby, z pewnością przyda Ci się pojemny organizer z oddzielnymi komorami na guziki, koraliki, cekiny, kolorowe aplikacje i naszywki, którymi udekorujesz swoje ubrania i nadasz im drugie życie.

Jak wybrać maszynę do szycia i związane z nią akcesoria krawieckie?

Text And Image Section

Przed zakupem maszyny do szycia, zastanów się, jakie urządzenie będzie Ci potrzebne. Jeżeli chcesz rozwijać swoje hobby i czujesz, że szycie to Twoja nowa pasja, a być może także pomysł na biznes, warto zainwestować w solidny sprzęt, który bez problemu poradzi sobie z każdym materiałem.


Twoja maszyna do szycia powinna być łatwa w obsłudze. Najlepszym wyborem będzie urządzenie z elektrycznym nawlekaniem igły, automatycznymi funkcjami ściegów i wyświetlaczem LED do szybkiego wyboru programów. Niezwykle pomocne będą również dodatkowe akcesoria tj. stopka do obszywania dziurek, wszywania zamków błyskawicznych i ściegu ślepego, a także dodatkowe igły oraz szpulki nici. Aby szyć różnymi ściegami, postaw na maszynę z overlockiem. Dzięki niemu z precyzją wykończysz brzegi materiału i przyspieszyć krawiecką pracę.

Text And Image Section

Rozwiązanie na wakacje!

Ciekawym rozwiązaniem, które warto mieć w domu, jest ręczna maszyna do szycia – bardzo kompaktowa, wielofunkcyjna i lekka. Urządzenie działa na baterie, dlatego nie potrzebujesz kabla czy zasilacza, żeby np. na wakacjach awaryjnie obszyć porwaną lamówkę w spodniach. Taką maszynę obsłużysz jedną ręką, a do tego zmieścisz ją w podróżnej torbie czy walizce.

Przechowywanie maszyny do szycia

Text And Image Section

Jeżeli w domu nie masz zbyt wiele miejsca na maszynę do szycia i prawdopodobnie będziesz ją przenosić na czas pracy np. do kuchni albo salonu, gdzie stoi stół, zwróć uwagę na jej wagę. Aby maszyna do szycia nie ślizgała się po stole czy blacie kuchennym, umieść ją na specjalnej macie z wytrzymałego materiału, która ma antypoślizgowe wypustki zapewniające stabilne i bezpieczne ustawienie urządzenia na płaskiej powierzchni. Dodatkowo podkładka wyposażona jest w poduszeczkę na igły z mocowaniem na rzep. Można ją zrolować i w pojemnych kieszeniach przechowywać akcesoria do szycia maszynowego.


A może już teraz planujesz udział w jakimś kursie, na którym każdy uczestnik musi mieć swój sprzęt? W takim przypadku warto pomyśleć o specjalnej torbie – najlepiej na kółkach lub z dużymi uszami, żeby wygodnie przetransportować maszynę do szycia w dowolne miejsce.

Szycie na maszynie – gdzie można się tego nauczyć?

Text And Image Section

Szycie na maszynie wcale nie jest trudne. To umiejętność, którą doskonale zna prawie każda babcia czy mama, dlatego to one mogą być Twoimi pierwszymi nauczycielkami. Na początek wystarczy poznać podstawowe funkcje urządzenia i dokładnie przećwiczyć szycie np. na kartkach papieru, a potem na różnych materiałach.


Gdy już opanujesz podstawy, najlepiej zacząć pracę na prostych wzorach i spróbować zrobić np. sakiewkę na drobiazgi, poszewkę poduszki albo materiałową torbę na zakupy z zatrzaskiem. Pomysły i podpowiedzi na pierwsze rzeczy, które wyjdą spod Twojej ręki, możesz czerpać z gotowych szablonów do kopiowania w formie bibuł pomagających w przenoszeniu wzorów na tkaniny. Kolejny krok to już profesjonalne szycie na miarę.


Z pewnością, aby rozwijać swoje krawieckie umiejętności, warto brać udział w kursach albo zapisać się na kreatywne warsztaty, w których odkryjesz kolejne tajniki nowego hobby.