Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Alkohole serwowane na przyjęciu wymagają właściwej oprawy, która podkreśli charakter wydarzenia. Do każdego rodzaju trunków przydadzą się różne rodzaje kieliszków. Jakie kieliszki do czego? Najważniejsze informacje o szkłach stworzonych do serwowania alkoholi oraz innych napojów znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj i przygotuj się na małe i większe okazje!

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Rodzaje kieliszków do wina i szampana
 • Rodzaje szklanek do piwa
 • Szklanki i kieliszki do drinków – rodzaje

Rodzaje kieliszków do wina i szampana

W przypadku wina kieliszki są nie tylko dopełnieniem stołowej zastawy. Odpowiednio dobrane naczynie pozwala także podkreślić walory smakowe i aromat degustowanego trunku. Dodatkowo trzymając kieliszek za wysoką nóżkę, nie ogrzewamy niepotrzebnie wina schłodzonego do optymalnej temperatury.

Text And Image Section

Kieliszki do wina czerwonego

Czerwone wino podajemy w dużych kieliszkach z długą nóżką i pękatą, kulistą czaszą o delikatnie zwężających się krawędziach. Pojemność kieliszka do wina czerwonego to ok. 150-250 ml. Serwując napój, wypełnij lampkę do ok. ⅓ objętości.


Text And Image Section

Kieliszki do wina białego

Do podania białego wina wybierz kieliszki o nieco smuklejszym, mniej kulistym kształcie, z wysoką nóżką. Często naczynia te mają kształt podobny do tulipana, a krawędzie czaszy mogą dodatkowo nieco rozchylać się na zewnątrz. Kieliszki do białego wina mają pojemność od 120 do aż do 550 ml. Wypełniamy je tak jak w przypadku wina czerwonego do ok. ⅓ objętości.

Dlaczego czerwone wino podaje się w większych lampkach?

Różnica w wielkości naczyń wynika ze złożoności smaku i aromatu trunku. Zazwyczaj wina czerwone mają więcej nut smakowych i zapachowych, stąd potrzeba większej pojemności, by w pełni rozwinąć ich potencjał.

Text And Image Section

Kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana już na pierwszy rzut oka wyróżniają się kształtem. Do najpopularniejszych zaliczamy tzw. „flety”. Są wysokie i smukłe, wykonane z cienkiego szkła. Dzięki podłużnej czaszy kieliszki te dłużej zachowują musujące właściwości trunku.


Dawniej dużą popularnością wśród kieliszków do szampana cieszyły się tzw. „szampanki”. To naczynia z niską, płytką i szeroką czaszą. Obecnie takie kieliszki świetnie wpisują się w styl retro. Wyglądają niezwykle elegancko, niestety większy obwód czaszy sprawia, że z szampana szybciej ulatniają się bąbelki.

Alternatywa dla szkła: nietłukące się kieliszki z tworzywa sztucznego i metalu

Text And Image Section

Jeśli planujesz przyjęcie w plenerze lub masz zamiar przyjąć wyjątkowo liczne grono gości i nie chcesz wydawać sporej kwoty na jednorazową okazję, rozważ wybór kieliszków z tworzywa sztucznego. Zalety takich naczyń to lekkość i wytrzymałość. Możesz je wykorzystywać wielokrotnie i myć w zmywarce, a są wygodniejsze w przechowywaniu niż zwykłe szkło.


Naczynia z przezroczystego tworzywa z powodzeniem imitują tradycyjne szkło. Z kolei kieliszki w kolorze białym mogą być dodatkową dekoracją stołu czy bufetu na przyjęciu.


Jeśli nie chcesz używać tworzywa sztucznego, a szukasz wytrzymałych naczyń, możesz sięgnąć po kieliszki do wina ze stali szlachetnej. Metal ten nie wpływa na smak wina, za to dostępne kolory stwarzają nowe możliwości dekorowania przyjęcia. Złoty kolor będzie pasował do wielu aranżacji stołu, np. w stylu glamour, z kolei miedziany, stalowy i czarny sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Rodzaje szklanek do piwa

Smakosze złocistego trunku z pewnością potwierdzą, że właściwie dobrany rodzaj szkła ma znaczenie. Odpowiedni kształt szklanki do piwa podkreśla walory napoju – dzięki temu można w pełni docenić różnice w smaku poszczególnych gatunków piwa.

POSŁUCHAJ!

Kufel do piwa

Kufel jest jednym z najpopularniejszych naczyń do podawania piwa. Najczęściej produkuje się go z grubszego szkła. To solidne, ciężkie naczynie ma duży, wygodny uchwyt. W kuflach serwujemy jasne lagery, portery i koźlaki.

Kieliszek do piwa Pokal

Pokal to lekki, wysoki i smukły kieliszek, wykonany z cienkiego szkła. Kształt jego czaszy pozwala dłużej utrzymać pianę, która stopniowo uwalnia aromat piwa. Pokal trzymamy za nóżkę, by nie ogrzewać napoju. Służy najczęściej do podawania lagerów (szczególnie ciemniejszych odmian), ale także pilznerów i koźlaków.

Szklanka do piwa Weizen

Szklanka Weizen to popularne naczynie do piwa. Jest lekka, węższa na dole i nieco rozszerzająca się ku górze. Szklanki Weizen produkuje się z cienkiego, przejrzystego szkła, które eksponuje barwę piwa. Przeznaczone są do serwowania piw pszenicznych.

Szklanka do piwa Nonic Pint

Pochodzący z Anglii Nonic Pint wyróżnia się charakterystycznym wybrzuszeniem. Ułatwia ono trzymanie naczynia, ale też utrzymuje pianę na dłużej i pozwala pełniej wydobyć aromat piwa. W szklankach Nonic Pint podaje się piwa górnej fermentacji, m.in. stout oraz ale.

Szklanki i kieliszki do drinków – rodzaje

Wybierając kieliszki do drinków, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na objętość i rodzaj serwowanego trunku.

Short drinki

 • to koktajle o objętości od 60 do 100 ml
 • składają się z niewielkiej liczby składników, często samych alkoholi
 • podaje się je w niskich szkłach, m.in. szklankach do whisky
 • przykłady short drinków: Daiquiri, Godfather

Long drinki

 • mają objętość od ok. 150 do 350 ml
 • to mieszanki alkoholi i bezalkoholowych dodatków (soków, syropów, itp.) – przeznaczone są do długiego sączenia
 • serwuje się je w wysokich szkłach, często ze słomką i dużą ilością lodu
 • przykłady long drinków: Caipirinha, Margarita, Cuba Libre