Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia mogą się przydać?
W sytuacji gdy podejmujemy się remontu domu lub mieszkania, z pewnością nie będziemy myśleć o użyciu najprostszych narzędzi manualnych, a skłonimy się ku tym specjalistycznym, często stworzonym z myślą o określonych czynnościach. Większość tych, które naprawdę się przydadzą, to między innymi elektronarzędzia. Dzięki nim zaoszczędzimy czas, nakład pracy, a w niektórych przypadkach w ogóle umożliwimy sobie wykonanie danego zadania. Jaki sprzęt może okazać się niezbędny przy remoncie?
Jak przygotować się do remontu?
Remont powinniśmy zaplanować możliwie jak najbardziej szczegółowo. Dzięki temu nie tylko łatwiej oszacujemy koszt całego przedsięwzięcia, czas, którego będziemy potrzebować, nakład pracy, który wykonamy, ale także będziemy w stanie łatwiej przewidzieć ewentualne przeszkody, które możemy napotkać. Unikniemy także finansowych niespodzianek, jakich niestety w tej sferze może wystąpić sporo. Tak czy inaczej, planując budżet, warto przygotować mały margines bezpieczeństwa, który zwykle powinien wynosić 10% - 30% początkowo planowanego budżetu.
Dobrze jest poświęcić nawet kilka tygodni przed remontem i dokonać najbardziej dokładnej analizy wszystkich tematów. Zawsze powinniśmy uwzględnić delikatne poślizgi czasowe, wziąć pod uwagę konieczność odczekania konkretnego czasu, na przykład gdy któreś komponenty będą musiały schnąć. Nie zostawiajmy kontaktów z ekipami remontowymi na ostatnią chwilę. Jeśli zdarzy się sfera, w której nie chcemy działać samodzielnie, ustalmy z fachowcami przebieg wszystkich robót. Poinformujmy o tym, co ma być ogólnie robione. W ten sposób unikniemy błędów strukturalnych, np. udostępniając przestrzeń cykliniarzowi już po malowaniu ścian.
O czym pomyśleć przed remontem?
Pomieszczenia do remontu
Na początku warto ustalić, które pomieszczenia będą podlegać remontowi. Czy chcemy wykonać drobne poprawki w łazience lub kuchni, czy może zrobić większy remont obejmujący więcej pomieszczeń? Przyjrzenie się im dokładnie i określenie, co konkretnie chcemy zmienić (podłoga, ściany, meble, czy remont będzie obejmować również zmianę instalacji elektrycznej?), będzie dobrym punktem wyjścia. Czasem możemy pójść na skróty, dokonując jedynie drobnych korekt, które diametralnie mogą zmienić charakter przestrzeni. Warto też ustalić prace pod względem priorytetu trudności. Remont łazienki stanowi bez wątpienia najcięższy kaliber i zajmuje najwięcej czasu, podobnie jak cyklinowanie podłóg. Proste odmalowanie ścian to z kolei praca do wykonania w weekend.
Styl i planowanie
Jeśli wybieramy interesujący nas styl mieszkania lub domu, następnym krokiem będzie zaplanowanie, jakie materiały będą nam potrzebne, co z obecnego wyposażenia może zostać, a co musi ulec zmianie. Pamiętajmy też, by nie ulegać remontowemu szaleństwu i nie zmieniać absolutnie wszystkiego, jeśli nie ma takiej potrzeby. Pewne elementy, jeśli wyglądają dobrze, mogą pozostać. Inne, które wymagają gruntownego przekształcenia, warto zmienić. Pamiętajmy też, że styl, w jakim planujemy urządzić całość, powinien być spójny i konsekwentny. Jeśli nie stać nas na wymianę wszystkich mebli, możemy dokonać sprytnych zabiegów i samodzielnie tchnąć w nie nowe życie.
Wybór materiałów
Warto dobrze przemyśleć to, jakich materiałów użyjemy do naszego remontu. Zorientowanie się w różnicach między nimi (nie tylko cenowych, ale i jakościowych), pozwoli nam wybrać te, które będą prezentować pożądaną przez nas jakość w odpowiadającej nam kwocie. Z pewnością nie warto oszczędzać na wszystkich materiałach, ponieważ robiąc remont, z pewnością zakładamy, że nowe przestrzenie będą służyć nam przez wiele lat. Dlatego, jeśli nie dysponujemy wielkim budżetem, oszczędzajmy tylko na tym, co nie ma kluczowego znaczenia i co łatwo da się wymienić. Na przykład płytki na podłodze w ciągach komunikacyjnych powinny być bardzo dobrej jakości. Ale szafka, która może mieć charakter tymczasowy, nie musi bardzo obciążyć naszego portfela.
Projekt i kosztorys
Z pewnością przydadzą się przy większych i poważniejszych remontach. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, by stworzyć odpowiedni kosztorys i projekt, możemy poprosić o to specjalistę. Nie bójmy się wydać symbolicznej kwoty na poradę, gdyż w ten sposób możemy zaoszczędzić znacznie bardziej poważne środki. Do tego, jak już wspomniano wyżej, warto założyć pewien zapas pieniędzy na nieprzewidziane sytuacje. Niestety takowe się zdarzają, a bycie na nie przygotowanym oszczędzi nam stresu.
Najtrudniejsze zadania pozostawmy fachowcom
Planujemy remont lub jesteśmy w trakcie budowy i stajemy przed wyzwaniem wymiany bądź położenia instalacji elektrycznej? Tę sferę warto zlecić fachowcom. Elektryka to poważny temat i bez odpowiedniego przygotowania nie powinniśmy dokonywać żadnych większych prac na własną rękę. Oczywiście przykładowo obsadzenie kontaktu, przy minimalnej wiedzy i maksymalnych środkach ostrożności, to zabieg łatwy do wykonania, ale bardziej zaawansowane prace trzeba już powierzyć certyfikowanym specjalistom.
Tak samo rzecz wygląda, jeśli chodzi o kładzenie płytek. Jeśli nie jesteśmy pewni, że położymy kafelki tak, by efekt nas zadowolił, lub chcemy zaoszczędzić czas, możemy skorzystać z usług doświadczonego glazurnika.
Odpowiednie narzędzia
Zgromadzenie odpowiednich narzędzi, jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie niektórych prac, będzie niezbędnym krokiem. Nikt przecież nie będzie wyburzać ścian, skuwać tynków za pomocą młotka. To specjalistyczne elektronarzędzia okażą się niezbędne, a ich brak może znacząco przedłużyć remont lub nawet go zastopować.
Młotowiertarka
Młotowiertarka to rodzaj wiertarki, która w przypadku urządzeń o większych gabarytach nazywana jest młotem obrotowo-udarowym. Udar to nic innego jak system umieszczany w narzędziach i maszynach, który wytwarza dużą ilość rytmicznych drgań, które przenoszone są na narzędzie, następnie z narzędzia na powierzchnię, którą chcemy zmienić. Tego typu sprzęt przeznaczony jest do bardziej zaawansowanych prac remontowych. Bez problemu poradzi sobie z twardym betonem czy nawet kamieniem (wywiercanie otworów, skuwanie).
W ofercie marki Parkside znajdują się młotowiertarki przewodowe i akumulatorowe. To, na jaką opcję zdecyduje się konkretny użytkownik, zależne jest od kilku czynników. Warto rozważyć, jak często będziemy działać poza dostępem do prądu. Trzeba również pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora w przypadku urządzenia akumulatorowego. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego ostateczna decyzja leży po stronie przyszłego użytkownika.
Parkside Performance ma w swojej ofercie młotowiertarkę akumulatorową z silnikiem bezszczotkowym. Silnik bezszczotkowy (Brushless Motor) zapewnia wyjątkowo długi okres eksploatacji. Urządzenie służy do obróbki betonu, kamienia, metalu lub drewna. Wytrzymały akumulator litowo-jonowy 20 V (4,0 Ah) ładuje się w 60 minut! Zintegrowana lampa robocza LED, antypoślizgowy uchwyt, ogranicznik głębokości z metalu, dodatkowy uchwyt obracany o 360° bardzo ułatwiają prace.
Wiertarka udarowa
Wiertarka udarowa od zwykłych wiertarek różni się zastosowaniem mechanizmu udarowego, generującego znacznie większą siłę, dzięki której możliwe jest sprawne wywiercenie dużych otworów w powierzchniach, które charakteryzują się większą opornością. Na przykład w przypadku bardziej solidnego betonu konieczne będzie zastosowanie wiertarki z udarem. To urządzenie pracuje w obrębie zwyczajnej sieci o napięciu 230 V.
W ofercie Parkside mamy do wyboru zarówno wiertarki akumulatorowe, jak i sieciowe. Doskonale będą nadawać się do wydajnej obróbki betonu, kamienia, metalu lub drewna. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Z pewnością na poręczność urządzenia, regulację siły uderzenia oraz prędkości obrotowej jak dodatkowe funkcje, które mogą się okazać idealne do naszych potrzeb (przykładowo: potrzebujemy oświetlenia LED czy może niekoniecznie. Posiada: 3-stopniowy wskaźnik stanu akumulatora, zintegrowane oświetlenie robocze LED, antypoślizgową rękojeść Softgrip, uchwyt wiertarski zgodny z systemem SDS-plus, płynną regulację siły uderzenia i prędkości obrotowej za pomocą uchwytu dźwigniowego. W zestawie znajdziemy 60-minutową szybką ładowarkę z automatycznym wyłączaniem ładowania.
Wiertarka przewodowa o mocy 750 W ma wbudowaną podłączaną i odłączaną funkcję udaru, co pozwala na różne wykorzystanie urządzenia. Idealna do wiercenia w betonie, kamieniu, metalu i drewnie. Kompaktowy design i niska waga czynią ją urządzeniem poręcznym i dokładnym. Do tego dysponujemy takimi opcjami jak: płynna regulacja obrotów, antypoślizgowy uchwyt, regulowana pozycja uchwytu czołowego, ogranicznik głębokości z metalu, bieg w prawo – lewo. Warto odnotować, że maksymalna średnica otworu to 25 mm w drewnie, 10 mm w betonie, 8 mm w stali.
Szlifierka
Szlifierka to urządzenie przydatne w wielu sytuacjach i przy pracach z różnego rodzaju materiałami. W bogatej ofercie Parkside spotkamy się z różnymi urządzeniami do szlifowania, w bardzo przystępnych cenach. Każda z nich przeznaczona jest do nieco innych zastosowań. Przy obróbce ścian warto uwzględnić:
Szlifierkę ścienną i sufitową
W zależności od naszych potrzeb ten rodzaj szlifierki przyda się do wyrównywania nierówności na ścianie (oczywiście przed zasadniczym szpachlowaniem, gruntowaniem i malowaniem). W pełni regulowany trzonek teleskopowy, na którym osadzona jest część zasadnicza, ułatwi docieranie do trudniej dostępnych miejsc. Dzięki niemu możemy z większą łatwością oszlifować nie tylko ściany, ale także sufit.
Przykładem takiego urządzenia mogą być szlifierki ścienne i sufitowe marki Parkside. Wbudowany mocny silnik z regulacją liczby obrotów ułatwi nam uzyskanie optymalnych rezultatów. Regulowana długość całkowita trzonka teleskopowego z możliwością rozciągnięcia ze 145 cm do 170 cm sprawi, że w większości przypadków nie będziemy potrzebowali drabiny.
Szlifierkę kątową
To urządzenie służy do docierania w bardziej schowane miejsca. W ofercie Parkside mamy do dyspozycji między innymi akumulatorową szlifierkę kątową o mocy 20 V. Charakteryzuje ją płynna regulacja obrotów, prosta wymiana tarcz dzięki blokadzie wrzeciona Analogicznie Seria X20V Team SPINDLE LOCK, solidna obudowa przekładni z odlewu aluminium, szybka regulacja osłony ochronnej bez użycia narzędzi, ergonomiczny antypoślizgowy uchwyt Softgrip. Dostosowana jest do dostępnych w handlu tarcz do cięcia (Ø 125 mm). Pasuje do akumulatora i ładowarki z serii PARKSIDE X 20 V Team oraz Parkside Performance.
Skręcanie lub samodzielne robienie mebli - jakie narzędzia wybrać?
Narzędzie wielofunkcyjne
W ofercie Parkside znajduje się kilka urządzeń wielofunkcyjnych. Służą one do różnych zadań, których rotacja możliwa jest poprzez prostą wymianę komponentów. Przykładem może być wielofunkcyjne urządzenie akumulatorowe do cięcia 12V . Jest to produkt umożliwiający bezproblemowe cięcie elastycznych materiałów, takich jak PVC, dywan, karton, skóra czy różnego rodzaju tkaniny. Oparte o wytrzymały akumulator litowo-jonowy 12V (2,0 Ah) urządzenie może pracować bardzo wydajnie przez długi czas. Kompaktowa obudowa z antypoślizgowym uchwytem typu softgrip, samoostrzące się ostrze, 3-stopniowy wskaźnik stanu akumulatora, przód urządzenia z wizualną prowadnicą linii cięcia, to tylko niektóre z zalet tego sprzętu. Szybka ładowarka gwarantuje gotowość do dalszych prac w przeciągu sześćdziesięciu minut. W zestawie otrzymujemy 2 ostrza tnące (w tym 1 wstępnie zamontowane), 2 klucze do śrub z łbem walcowym o gnieździe sześciokątnym (3 mm/4 mm). Dzięki niemu możemy precyzyjnie wyciąć obicie do naszych mebli lub idealnie dociąć wykładzinę do remontowanego pomieszczenia.
Parkside Performance oferuje narzędzia wielofunkcyjne, które pomoże nam z kolei w piłowaniu, przecinaniu, zeskrobywaniu i szlifowaniu. Jedną z największych jego zalet jest wszechstronne zastosowanie techniki drgań do wymienionych funkcji. Dysponuje wyjątkowo mocnym i odpornym na zużycie silnikiem bez szczotek. Na jakie aspekty warto jeszcze zwrócić uwagę? Na płynnie regulowaną liczbę drgań z łagodnym rozruchem, możliwość wymiany akcesoriów bez użycia narzędzi, zmienność kierunku roboczego, antypoślizgowy uchwyt. Akumulator jest kompatybilny jest ze wszystkimi urządzeniami z serii Parkside Performance oraz Parkside 20V Team.
Szlifierka stołowa
To nie tylko bardzo przydatne urządzenie w kontekście obróbki drewna. Dzięki niemu będziemy mogli również wyszlifować tworzywa sztuczne, metal, usunąć ostre i nieprzyjemne zadziory, a nawet pozbyć się rdzy z metalowego elementu. Szlifierka stołowa Parkside jest kompatybilna ze standardowymi tarczami i taśmami szlifierskimi dostępnymi na rynku. Metalowa osłona tarczy zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Urządzenie dedykowane jest do montażu na stałe na stole roboczym lub warsztatowym. Mocowanie taśmy szlifierskiej odbywa się bez konieczności użycia narzędzi. Regulowana, przezroczysta osłona chroni przed iskrzeniem. Szlifierka charakteryzuje się ponadto niskim poziomem hałasu i wibracji podczas pracy. Wyłącznik został hermetycznie zabezpieczony przed pyłem i kurzem.
Akumulatorowa pilarka ręczna
To urządzenie do precyzyjnej obróbki drewna. W ofercie Parkside znajduje się między innymi akumulatorowa pilarka ręczna 12V. Charakteryzuje ją: płynna regulacja głębokości i kąta cięcia, wydajny akumulator litowo-jonowy 12V, zintegrowana lampa robocza LED, wahadłowa pokrywa ochronna z dźwignią zwrotną. Warto zwrócić uwagę również na ergonomiczny uchwyt z obustronnie obsługiwanym wyłącznikiem bezpieczeństwa, podłączenie do zewnętrznego układu zasysania – wraz ze złączką, prostą wymianę tarcz (blokada wrzeciona SPINDLE LOCK), 3-stopniowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora. Ładowarka, która jest do niego dołączona, jest bardzo szybka - ładuje urządzenie w 60 minut! Akumulator z kolei będzie pasować do wszystkich urządzeń serii Parkside X 12 V Team.
Do wyboru mamy także bardziej zaawansowany sprzęt Parkside Performance. Jest to akumulatorowa pilarka ręczna PREMIUM 20 V/5,0 Ah, którą charakteryzuje: wydajny bezszczotkowy silnik (brushless), włącznik/wyłącznik z funkcją Quickstop, możliwość bezstopniowej regulacji głębokości i kąta cięcia. Pracę ułatwią między innymi oświetlenie LED, łatwa wymiana brzeszczotów za sprawą blokady wrzeciona SPINDLE LOCK, wahadłowa pokrywa ochronna z dźwignią zwrotną, przyłącze do zewnętrznego odsysania pyłu – wraz z adapterem. Jej użycie jest proste również dzięki ergonomicznemu i miękkiemu uchwytowi z obsługiwanym po obu stronach przełącznikiem bezpieczeństwa. Do tego szybka ładowarka z funkcją automatycznego wyłączenia ładowania.
O czym jeszcze warto pomyśleć?
Planując remont, powinniśmy pomyśleć o innych urządzeniach, które mogą znacznie ułatwić i przyśpieszyć nam prace. Wśród nich bez wątpienia można wymienić mieszadło do farb i zapraw. Zarówno farba, jak i zaprawa wymaga dokładnego wymieszania przed użyciem. Ich konsystencje często bywają dość gęste, dlatego jeśli wiemy, że mamy do wymieszania nie jedno, a kilka lub kilkanaście wiader, możemy zrobić to prościej i szybciej dzięki wspomnianemu narzędziu.
Ważne jest, by wyposażyć się w odpowiedni zestaw niezbędnych końcówek do elektronarzędzi, czyli wierteł, bitów, tarcz. Zwróćmy uwagę, do jakich powierzchni są przeznaczone i jakie mają parametry. Końcówki zużywają się najszybciej, szczególnie przy intensywnych pracach, więc posiadanie zapasu nie spowolni naszych prac, zabierając czas na zakup kolejnych dopiero gdy poprzednie się zużyją.
Z pewnością bardzo ważną kwestią będzie również ochrona nas samych. Oprócz zadbania o zaplecze sprzętowe, powinniśmy również zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Okulary ochronne pomogą zapobiec dostaniu się do oczu pyłu lub odłamków. Maska przeciwpyłowa przyda się między innymi przy szlifowaniu nawierzchni. Jeżeli wyburzamy ściany lub wykonujemy inną czynność, w której istnieje groźba, że coś może nam spaść na głowę, kask ochronny będzie koniecznością. Ponadto pamiętajmy o rękawicach ochronnych.
SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY
Narzędzia ogrodowe
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki, małego ogrodu, niezależnego garażu lub komórki, w której zaimprowizowaliśmy kameralny warsztat, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, by móc utrzymywać te miejsca we właściwej kondycji.
WIĘCEJDomowy warsztat
Nawet jeśli nie uważamy się za „złotą rączkę”, warto pomyśleć o stworzeniu podstawowego zestawu narzędzi do domowego warsztatu. Taki niezbędnik pomoże nam w wielu awaryjnych sytuacjach, a może także z czasem sprawi, że polubimy majsterkowanie.
WIĘCEJWiertarka i wkrętarka
Zarówno wiertarka, jak i wkrętarka należą do tej sfery elektronarzędzi lub narzędzi akumulatorowych, które po prostu warto mieć w swoim domu. Wzywanie fachowca do każdej najmniejszej pracy nie zawsze jest w pełni uzasadnione.
WIĘCEJ