Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Domowa siłownia

Marzy Ci się domowa siłownia w piwnicy, na poddaszu albo po prostu mały kącik do ćwiczeń w pokoju? Wszystko jest do ogarnięcia! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone sposoby na to, jak urządzić sobie wygodne i praktyczne miejsce do ćwiczeń we własnych czterech ścianach, nawet ciasnych. Z naszą pomocą – i dzięki własnej determinacji – zadbasz o kondycję fizyczną bez wychodzenia z domu!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jak urządzić domową siłownię na poddaszu albo w piwnicy?
  • Jak zrobić domową siłownię w małym mieszkaniu?
  • Domowa siłownia – co kupić, by ćwiczyć efektywnie?

Domowa siłownia w piwnicy lub na poddaszu

Najprostszym sposobem na to, by mieć domową siłownię, jest przeznaczenie na ten cel osobnego pomieszczenia. Może to być piwnica, poddasze, garaż albo wolny pokój. Wybierając miejsce, warto zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację: podczas treningów zwiększa się zapotrzebowanie na tlen, dobrze więc, żeby było go pod dostatkiem. Wybierz pomieszczenie z oknem i – jeśli to możliwe – klimatyzacją. Możesz też ustawić w kątach pomieszczenia wentylatory.


Inną ważną kwestią jest podłoga do siłowni domowej. Jeśli w pomieszczeniu masz parkiet czy panele, koniecznie zabezpiecz je przed uszkodzeniami, a przy tym zadbaj o odpowiednie podłoże dla ćwiczeń. Rozłóż więc na nich ochronną matę podłogową. Ma ona kształt puzzli, więc łatwo ją złożyć i samodzielnie zamontować. Chroni podłogę przed zarysowaniami czy wgnieceniami, a do tego sprawia, że ustawione na niej sprzęty się nie ślizgają i nie przesuwają.

Pamiętaj o sąsiadach

Niektóre przyrządy do ćwiczeń generują naprawdę sporo hałasu. Wiele osób nie wyobraża sobie też treningu bez głośnej, energetycznej muzyki. Jeśli to Twój przypadek, pomyśl o innych domownikach oraz sąsiadach i zadbaj o wygłuszenie ścian oraz drzwi w swojej domowej siłowni.

Minisiłownia domowa

Text And Image Section

Większość z nas nie ma jednak możliwości, by przeznaczyć na swoją domową siłownię całego pomieszczenia. W takim przypadku trzeba wygospodarować miejsce do ćwiczeń w salonie czy sypialni, każdorazowo przed treningiem zwijając dywan czy przesuwając kanapę, a potem przywracając tam porządek. Jeśli masz na to miejsce, dobrym pomysłem będzie wydzielenie osobnej przestrzeni na stałe za pomocą parawanu, zasłon albo regału. Na wykładzinie czy panelach kawalerki z wiadomych powodów nie ułożysz na stałe dużej maty ochronnej, dlatego ćwiczenia łatwiej będzie Ci wykonywać na zwykłej macie do ćwiczeń. Siłą rzeczy będziesz mieć mniej miejsca, dlatego wykonywanie części ruchów może okazać się niemożliwe.


Minisiłownia domowa wymaga pójścia na pewne ustępstwa, np. rezygnację z dużych i ciężkich sprzętów na rzecz tych mniejszych, składanych, które można trzymać w szafie czy pod łóżkiem. Dobrym pomysłem będzie kupno osobnej szafki na kółkach i trzymanie w niej maty, hantli czy stroju na siłownię, dzięki czemu będą one miały swoje miejsce, a Ty szybko przetransportujesz je poza zasięg wzroku po skończonych ćwiczeniach.

Wyposażenie siłowni domowej

Text And Image Section

Co powinna zawierać domowa siłownia? Oczywiście sprzęt do ćwiczeń! Jeśli jesteś stałym bywalcem klubów fitness, z pewnością nie będziesz mieć problemu z doborem odpowiednich urządzeń do Twoich potrzeb. W przypadku gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, możesz sięgnąć po któryś z podstawowych przyrządów, które świetnie sprawdzają się do ćwiczeń ogólnorozwojowych.


Niektóre z nich zajmują naprawdę sporo przestrzeni i mogą nie zmieścić się w typowym M. Jeśli jednak masz na nie miejsce, warto wybrać któreś z następujących:

  • Rower treningowy – to jedno z najczęściej kupowanych przez sportowców-amatorów sprzęt. Nic dziwnego – nie trzeba uczyć się jego obsługi, bo jeździ się na nim dokładnie tak samo, jak na tradycyjnym rowerze. Ma aż osiem poziomów oporu, dlatego sprawdza się w przypadku treningu wytrzymałościowego.
  • Ergometr wioślarski – chociaż to sprzęt używany przez wioślarzy, to warto korzystać z niego także gdy nie masz za wiele wspólnego z tym sportem. Dlaczego? Ponieważ działa na wiele grup mięśniowych, poprawia wytrzymałość i pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
  • Bieżnia – to coś dla amatorów biegania, którym straszne mróz i śnieg. Możesz wybrać się na spacer, trucht albo szybki bieg dzięki przyciskowi bezpośredniego wyboru prędkości. Przy okazji urządzenie mierzy także puls oraz analizuje skład tkanki tłuszczowej.

Jeżeli swoją przygodę z domową siłownią chcesz rozpocząć bez większych inwestycji – albo musisz ograniczać zajmowaną przez sprzęt przestrzeń – sięgnij po podstawowe małe pomoce:

  • Taśmy fitness – świetnie sprawdzają się do wzmacniania różnych grup mięśni, m.in. bioder, brzucha, klatki piersiowej, ramion, pleców, tricepsa, bicepsa i ud. Schemat ich użytkowania jest bardzo prosty, a do tego nie zajmują miejsca – to idealny wybór na szybki trening w salonie.
  • Trenażer mięśni rąk i nóg – to niewielkie urządzenie pomoże Ci wzmocnić mięśnie nóg i rąk. Można używać go w trakcie pracy przy komputerze, na wideokonferencjach czy podczas oglądania serialu czy czytania. Podobnie jak rowerek ma kilka poziomów oporu, dlatego możesz trenować na nim wytrzymałość.
  • Piłka gimnastyczna – możesz ją wykorzystać jako siedzisko przy pracy siedzącej, bo odciąża kręgosłup i wymusza prawidłową postawę. Ale jest też przydatna do ćwiczeń na mięśnie brzucha czy pleców.
  • Kettlebell oraz hantle – ciężarki mają wszechstronne zastosowanie: do budowy mięśni, zwiększania siły i wytrzymałości. Dobierz ciężar do swoich możliwości i wykorzystaj je w codziennym treningu.

Domowa siłownia to prosty sposób na to, by zadbać o aktywność fizyczną bez wychodzenia z domu. Oczywiście do ćwiczeń wystarczą chęci i mata sportowa – każdy sprzęt do po prostu dodatek, który może pomóc w osiągnięciu upragnionych celów albo urozmaicić trening. Pamiętaj też, że dla kondycji ważny jest nie tylko ruch, lecz także czas na regenerację organizmu.