Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Moda plus size: rozmiary, ogólne zasady i najczęściej popełniane błędy

Moda plus size – rozmiary, ogólne zasady i najczęściej popełniane błędy

Jeszcze do niedawna wszelkie poradniki modowe głosiły, że kobiety plus size powinny nosić wyłącznie ciemną, wyszczuplającą optycznie odzież i zasłaniać całe ciało luźnymi, workowatymi ubraniami. To jednak zdecydowanie nieaktualny pogląd. Jak jest naprawdę?


Kluczem do uzyskania pięknie prezentującej się stylizacji jest nie tylko trzymanie się kilku zasad i unikanie typowych błędów, lecz także pełna świadomość własnej sylwetki. Pewne reguły ubioru pomagają w osiągnięciu pożądanych efektów. Przedstawiamy więc kilka najważniejszych zasad, dotyczących m.in. rozmiarów, długości czy fasonów, a także najpopularniejsze błędy mody plus size.

Rozmiary europejskie, amerykańskie, brytyjskie, międzynarodowe – jak je odczytywać?

Zdarza się, że różne firmy opierają się na innych standardach i systemach rozmiarówki. Najczęściej na metkach widnieją rozmiary europejskie, amerykańskie, brytyjskie i/lub międzynarodowe. Poniższa tabela prezentuje zależności między nimi. Zdarza się, że różne firmy opierają się na innych standardach i systemach rozmiarówki. Najczęściej na metkach widnieją rozmiary europejskie, amerykańskie, brytyjskie i/lub międzynarodowe. Poniższa tabela prezentuje zależności między nimi.

międzynarodowyXSSMLXLXXLXXXL
europejski32/3436/3838/4042/4448/5052/5456/58
brytyjski4/68/1012 14/1618/2022/2426/28
amerykański0/24/68/10 12/1416/1820/2224/26

Dlaczego istnieje podział?

Wszystko ma swoje korzenie w historii różnych krajów i ich normach miar. Na przykład w Wielkiej Brytanii rozmiary podaje się nie w centymetrach, jak w większości innych państw, a w calach (1 cal to 2,54 cm). Nawet europejskie systemy nie są jednakowe na całym Starym Kontynencie. Rozróżnia się także w nich francuskie i włoskie. Te pierwsze są zaniżone o dwa rozmiary w stosunku do polskich (czyli standardowych europejskich), a drugie – aż o trzy rozmiary.

Z tego względu nie należy opierać się wyłącznie na informacjach umieszczonych na metce. Właściwy dobór odzieży do sylwetki, szczególnie typu plus size, to tradycyjne mierzenie na sobie.

Czy wiesz, że...

Producenci ubrań podają czasami oprócz systemów rozmiarowych miary w centymetrach:

  • obwód w biuście
  • obwód w biodrach,
  • obwód w talii,
  • obwód w ramionach,
  • obwód pasa,
  • wzrost.

Nie zawsze jednak te dane pomogą w idealnym dopasowaniu fasonu do kształtu ciała. Warto upewnić się, że firma gwarantuje możliwość zwrotu w wypadku niedobranego rozmiaru i na spokojnie przymierzyć ją w domu.

Typ sylwetki - równie ważny, jak rozmiar

Każda kobieta jest inna. Istnieje jednak podział damskich figur, który systematyzuje pewne cechy wspólne. Wyróżnia się wśród nich kilka rodzajów sylwetek: jabłko, gruszka, klepsydra, litera H, wiolonczela, rożek czy dzwon. Najpopularniejsze są poniższe cztery.

Typ sylwetki - klepsydra

Typ sylwetki - klepsydra

To jedna z najbardziej pożądanych figur. Pełny biust, zaokrąglone biodra i wcięcie w talii. Proporcjonalna figura, zwłaszcza w wersji XXL, nie lubi udziwnień, bezkształtnych fasonów oraz krojów deformujących sylwetkę. Unikamy sukienek i bluzek odcinanych tuż pod biustem, spodni biodrówek i spódnic mini. Sięgamy zaś to po ubrania, które akcentują talię.

Typ sylwetki - jabłko

Typ sylwetki - jabłko

Cechą charakterystyczną są pełne biodra oraz biust, a także wąska talia. W przypadku tego typu sylwetki dążymy do zachowania tych proporcji.

Typ sylwetki - w kształcie litery H

Typ sylwetki - w kształcie litery H

Ten rodzaj figury często określany jest jako masywny i jednolity. Ramiona i biodra charakteryzują się podobną szerokością, nie widać talii, a uda przedłużają szerokość bioder. Taka sylwetka może zyskać lekkość dzięki odpowiednim zabiegom. Ważny jest tu dobór materiałów - powinny być lekkie i zwiewne. Warto także próbować nadać kształt sylwetce za pomocą paska i wybierać ubrania z dekoltem w kształcie litery „V”. Unikamy mocno dopasowanych sukienek oraz wszelkiego rodzaju odzieży z bufiastymi rękawami i na cienkich ramiączkach.

Typ sylwetki - gruszka

Typ sylwetki - gruszka

Ten rodzaj figury charakteryzuje się mocno zaokrąglonymi biodrami i udami, wąskimi ramionami i stosunkowo małym biustem. Największą uwagę przyciąga więc dolna partia ciała. Warto dobierać takie ubrania, które będą maskować masywność ud i bioder, a optycznie poszerzać górę sylwetki. Sprawdzą się rozkloszowane spódnice i sukienki, bluzki z bufiastymi rękawami ¾, klasyczne proste kroje spodni. Kolory nie mają większego znaczenia. Ważniejsze są materiały - lepszym wyborem stają się lżejsze tkaniny. Osoby o tym typie figury powinny unikać obcisłych spódnic mini i wzorów optycznie poszerzających dolne części ciała.

Sukienki plus size - ogólne zasady

  • Fason i styl - w modzie dla puszystych także obowiązuje dress code: na ważne przyjęcia biznesowe nie wybieramy typowo letnich sukienek i tych na cienkich ramiączkach, a w przypadku przyjacielskich spotkań w ogrodzie lub w domu - zanadto strojnych czy wieczorowych.
  • Kolor - skupiamy się nie tylko na kroju ubrania, lecz także na jego kolorze. Warto bawić się odcieniami odzieży, mając na uwadze jedną złotą regułę - barwę dobieramy do typu urody. A wyróżniamy ich w zasadzie cztery: wiosna (lubi pastele, beże, czerwień, oliwkowy, nie współgra za to z zimnymi kolorami), lato (lubi pudrowy róż, biel, brąz, czerwień, nie pasują jej neonowe kolory), jesień (lubi rudy, brąz, czerwień, oliwkowy, zieleń, złoto, nie do twarzy jej w różowym), zima (lubi czarny, srebrny, biały, grafit, fiolet, chłodną czerwień, nie współgra za to z ciepłymi barwami).
  • Długość sukienki - zaleca się zwykle, by w przypadku figury plus size unikać sukienek w długości mini (nie jest to jednak bezwzględną regułą - jeśli dana sylwetka dobrze prezentuje się w tego rodzaju fasonie, nie trzeba z niego rezygnować). Bezpieczna długość to maxi, midi lub nieco za kolano. Dopasowujemy ją również do okazji - czy jest to luźne spotkanie, czy sytuacja zawodowa? W tym drugim przypadku najlepiej sprawdzi się długość za kolano.
  • Materiał - wybieramy zwiewne, przewiewne, lekkie, oddychające i najlepiej naturalne materiały, jak bawełna czy len. Dobrze sprawdzi się również wiskoza i lyocell. Nie trzeba całkowicie unikać poliestru i elastanu - domieszka tych materiałów sprawia, że ubrania lepiej się rozciągają i układają na ciele.
  • Wzory - nie musisz unikać wzorów, wybieraj je jednak z rozwagą. Najlepiej sprawdza ją się dość duże i niezbyt wyraziste desenie.

Bielizna plus size - ogólne zasady

Ogromną pomocą w modelowaniu sylwetki plus size może być bielizna wyszczuplająca - biustonosz typu minimizer oraz majtki, halki i podkoszulki modelujące. Najwięcej problemów zwykle sprawia nam dobór właściwego biustonosza.

  • Odpowiedni obwód stanika - kluczowy element w doborze biustonosza - to nie ramiączka podtrzymują piersi, a właśnie obwód. Musi dobrze przylegać do sylwetki, ale też nie za mocno - nie może wywoływać dyskomfortu. Nie powinien podjeżdżać do góry, zarówno z przodu, jak i z tyłu.
  • Rozmiar miseczki - miseczki muszą być perfekcyjnie dopasowane - biust nie może się „wylewać” poza ich obręb. Z kolei fiszbiny powinny przylegać do ciała i celować w środek pachy. Jeśli masz problem z dopasowaniem idealnego kształtu i wielkości miseczki, zasięgnij opinii u dobrej brafitterki. W przypadku sylwetki plus size biustonosz to jeden z ważniejszych elementów garderoby rzutujący na ogólne zdrowie i samopoczucie.
  • Materiał - dobry biustonosz to taki, który wykonany jest z materiałów i elementów najwyższej jakości, jednocześnie stabilnych i miękkich. Powinny mieć długą żywotność i nie rozciągać się po krótkim czasie.

KUP TERAZ!

Spodnie plus size - ogólne zasady

  • Fason i styl - sylwetka plus size nie lubi biodrówek. Pas spodni powinien luźno przylegać do skóry, nie wżynać się w nią. Najlepsze jeansy to takie o kroju prostym i nieco wyższym stanie. Na zwężane lub obcisłe nogawki mogą sobie pozwolić panie w typie jabłko, jeśli zestawią spodnie ze zwiewną tuniką. Materiał w zasadzie jest dowolny. Dobrze prezentują się także spodnie w kant.
  • Długość - zdecydowanie unikamy nogawek ¾ , które optycznie skracają nogi i całą sylwetkę. Sprawiają, że wydaje się bardziej masywna. Lepiej postawić na pełną długość lub wybrać spodnie, które odsłaniają tylko kostkę.
  • Kolor - zwykle przyjmuje się zasadę, że ciemny kolor wyszczupla. Nie zawsze jednak warto się tego radykalnie trzymać. Najważniejszy jest bowiem fason spodni oraz innych elementów stylizacji. Unikamy błyszczących i połyskujących materiałów.

KUP TERAZ!

Kurtki i płaszcze dla puszystych - ogólne zasady

Kobiety o puszystej sylwetce powinny unikać dwurzędowych płaszczy. Niezbyt dobrym wyborem mogą okazać się też króciutkie kurtki ściągane elastycznym pasem - będą podciągać się do góry. Fason dobieramy do sylwetki tak, by dodać jej lekkości. W większości przypadków sprawdzi się taki, który subtelnie podkreśla talię - krojem lub dołączonym paskiem. Dobrym wyborem będą też krótkie kurtki, do linii bioder lub kończące się tuż poniżej pośladków.

Stroje kąpielowe plus size - ogólne zasady

  • Fason i styl - najczęściej zaleca się, by wybierać strój jednoczęściowy. Dodatkowo można zaopatrzyć się w zwiewne pareo, które zamaskuje np. masywne uda czy biodra. Jednoczęściowy strój kąpielowy nie jest jednak regułą w modzie plus size. Jeśli dobrze czujemy się w dwuczęściowym, nie musimy się ich bać (szczególnie mając w zanadrzu wspomniane pareo). Górę stroju dwuczęściowego warto dobrze dopasować pod względem obwodu i miseczek. Zasady są takie same, jak w przypadku dobierania biustonosza. Unikajmy za to mocno wyciętego bikini, dodatkowo ozdobionego frędzelkami lub innymi elementami, które mają za zadanie powiększyć optycznie zbyt mały biust.

Najczęściej popełniane błędy przy doborze ubrań plus size

  • Zbyt duży rozmiar - wiele osób o sylwetce plus size sądzi, że gdy założy większe ubrania, perfekcyjnie zatuszuje mankamenty swojego ciała. Wręcz przeciwnie. Sukienki typu worek, bezkształtne ubrania w zbyt dużym rozmiarze tylko potęgują wielkość figury. Optycznie ją powiększają, sprawiając, że staje się karykaturalna i bez wyrazu. Rozmiar ubrań powinien być dobrze dopasowany.
  • Zbyt mały rozmiar - zbyt obcisła odzież to także krótka droga do osiągnięcia karykaturalnej stylizacji. W zbyt małym ubraniu nie można wyglądać dobrze - dotyczy to zresztą w takim samym stopniu również szczupłych kobiet.
  • Unikanie eksponowania talii - pasek - cienki lub szeroki - to podstawa wielu stylizacji, szczególnie w modzie plus size. Podkreślanie talii jest kluczowe w osiągnięciu proporcjonalnie wyglądającej sylwetki. Zaakcentowanie tej części ciała, nawet jeśli jest szersza niż standardowa, doda figurze lekkości.
  • Nieodpowiednio dobrane wzory i faktury materiałów - w modzie dla puszystych ważne są, oprócz krojów, kolorów i dodatków, również właściwe tkaniny. Materiały powinny być po pierwsze przewiewne (bawełna, len, wiskoza), po drugie lekkie, a po trzecie - mało opinające. Należy unikać wszelkich mocno połyskujących tekstyliów, lateksu. Jeśli chodzi o wzory, istnieją różne szkoły - jedna teoria zaleca unikanie drobnych deseni, inna - dużych i wyrazistych printów. Najlepiej zatem dopasować je do własnych upodobań.
  • Źle dobrana bielizna - unikajmy mocno opinających się, niemal wżynających elementów tej garderoby. Biustonosz powinien być perfekcyjnie dopasowany. Z kolei majtki powinny przylegać do pośladków, ale nie opinać ich. Świetnym przyjacielem każdej kobiety plus size jest bielizna wyszczuplająca.

KUP TERAZ!