Stylizacja włosów: lokówka, suszarka, prostownica
Piękny i zdrowy wygląd włosów jest dla nas bardzo ważny. Na ich kondycję ma wpływ wiele czynników takich jak dieta, pielęgnacja oraz to, jakich urządzeń używamy do stylizacji i czy robimy to prawidłowo. Jak wybrać najlepszą suszarkę, prostownicę czy lokówkę oraz o czym warto pamiętać przy rutynie związanej z dbaniem o włosy?
Podstawa: odpowiednia pielęgnacja włosów
Podstawowym elementem dbania o nasze włosy jest utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji. Istotna jest między innymi odpowiednia pielęgnacja, czyli zadbanie o włosy i skórę głowy. Warto pamiętać o dobraniu odpowiednich kosmetyków i preparatów do rodzaju naszych włosów, oraz sposób ich używania (częstotliwość i ilość używanego produktu). Warto zadać sobie pytanie, czy przypadkiem nie potrzebujemy specjalistycznej pielęgnacji, na przykład przy problemie z wypadaniem lub nadmiernym puszeniem się włosów lub problemami związanymi ze skórą głowy.
Jeśli już trafimy na odpowiednie preparaty, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób stylizujemy włosy, jakich kosmetyków i w jakiej kolejności używamy oraz czy mamy odpowiedni sprzęt, który zadba nie tylko o olśniewającą fryzurę, ale również zdrowie naszych włosów.
Suszarka - jak wybrać odpowiednią?
Suszarka jest jednym z podstawowych urządzeń, które są nam wyjątkowo pomocne podczas pielęgnacji włosów. Dzięki najnowszej technologii ciepły strumień powietrza ma odpowiednią temperaturę, która nie niszczy naszych włosów, a pozwala nam je dokładnie wysuszyć, byśmy później mogli spokojnie wyjść z domu.
Przede wszystkim pamiętajmy, że wcale nie musi być to suszarka najdroższa. Nie musi być to także urządzenie profesjonalne, czyli takie, które mogłoby pracować w salonie fryzjerskim. Współczesne technologie bardzo się rozwinęły i funkcjonują już jakiś czas na rynku, w związku z czym nawet bardzo zaawansowane urządzenia znajdują się już w dość korzystnym pułapie cenowym. Z pewnością warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
Regulacja strumienia powietrza i jego temperatury
Dobrze, by suszarka miała przynajmniej 2 lub 3 stopnie regulacji, niektóre mają również funkcję chłodzącą, która potrafi w idealny sposób nie tylko uzupełnić komfort termiczny, ale również sprawić, że nasze włosy będą suszone w najlepszy z możliwych sposobów, czyli strumieniem powietrza, przypominającym naturalny wiatr. Jeśli jednak wolimy suszenie tradycyjne, czyli ciepłe, warto wiedzieć iż funkcja suszenia „na zimno” znakomicie utrwala fryzurę. Warto jest więc nią uruchomić pod sam koniec całego procesu.
Głośność pracy
Kultura pracy to bardzo istotny aspekt. Przed zakupem lub ostateczną decyzją o pozostawieniu suszarki w naszych zasobach, posłuchajmy czy jest głośna. To oczywiste, że każda suszarka będzie wydawać dźwięk, ale wybierzmy taką, której głośność pracy nie będzie dla nas uciążliwa.
Moc
Najczęściej wybieramy suszarki o mocy ok. 2000 W. Dlaczego? Ponieważ jest to już na tyle duża moc, byśmy mogli cieszyć się szybkim i zadowalającym efektem pracy suszarki, znacznie skracając czas suszenia.
Jonizacja
Suszarka bez jonizacji emituje ciepłe powietrze wraz z elektrycznymi ładunkami dodatnimi, czyli kationami. Mają one szkodliwy wpływ na nasze włosy. Jonizator niweluje ten efekt, produkując jony ujemne. Dzięki temu włosy po suszeniu nie elektryzują się. Szkodliwe jony dodatnie powodują także otwieranie łusek włosów, w rezultacie czego stają się one przesuszone, sztywne i matowe. Jonizacja sprawia, że łuski harmonijnie domykają się, a włosy są bardziej gładkie, miękkie i lśniące.
Dyfuzor
Nie jest obowiązkowy, choć z pewnością najbardziej doceniany bywa przez osoby mające kręcone lub falowane włosy. Pozwala na uniesienie włosów u nasady, w efekcie czego nasza stylizacja będzie robić ogromne wrażenie.
Dodatkowe udogodnienia
Niektóre sprzęty mają np. funkcję zwijania kabla. Dzięki temu łatwiej możemy zachować w naszej łazience ład i porządek. Nie jest to właściwość obowiązkowa, ale z pewnością może ułatwić nam organizację mniejszych przestrzeni.
Zdejmowany filtr
Warto zwrócić uwagę, czy filtr lub kratka przy wlocie powietrza jest zdejmowana. Jeśli tak, to łatwiej będzie nam utrzymać urządzenie w czystości
W ofercie SILVERCREST® znajdziemy różne rodzaje suszarek. Wszystkie dysponują zbliżoną mocą. Różnią się wzornictwem, niektórymi właściwościami oraz funkcjami.
SILVERCREST® Suszarka z funkcją jonizacji 2000 W
Wysokiej jakości wytrzymały i wydajny silnik AC generuje silniejszy strumień powietrza w porównaniu ze standardowymi suszarkami do włosów. W zestawie znajduje się dyfuzor i dysza do stylizacji. Umożliwia to szybsze suszenie, dzięki czemu włosy dłużej utrzymują żądany kształt. Funkcja jonizacji zabezpiecza powietrze przed elektryzowaniem, w efekcie czego uzyskujemy miękkie w dotyku włosy o naturalnym połysku. Do dyspozycji mamy dwie dmuchawy i trzy stopnie regulacji temperatury z dodatkową "Cool Shot" – czyli funkcją umożliwiającą utrwalenie fryzury. Czyszczenie ułatwia zdejmowany filtr wlotu powietrza. Przewód zasilający ma długość 3 m.
SILVERCREST® Suszarka do włosów z jonizacją 2200 W
Dwa stopnie dmuchawy i trzy różne temperatury z dodatkową funkcją "Cool Shot" czynią suszenie włosów komfortowym i elastycznym. W zestawie znajduje się dyfuzor i dysza do stylizacji. Możliwość dodatkowego włączenia funkcji jonów ze wskaźnikiem LED. Funkcja jonizacji zabezpiecza powietrze przed elektryzowaniem, w efekcie czego uzyskujemy miękkie w dotyku włosy o naturalnym połysku. Przewód zasilający o długości 180 cm.
SILVERCREST® Suszarka z jonizacją
W tej suszarce także istnieje możliwość dodatkowego włączenia funkcji jonów ze wskaźnikiem LED. Dzięki technologii jonizacji skracamy czas suszenia chroniąc nasze włosy. Dwa stopnie dmuchawy i trzy różne temperatury z dodatkową funkcją "Cool Shot" czynią suszenie włosów komfortowym i elastycznym. W zestawie znajduje się dyfuzor i dysza do stylizacji. Przewód zasilający o długości 180 cm. Proste czyszczenie odbywa się dzięki zdejmowanej kratce ochronnej.
SILVERCREST® Suszarka 2000 W z jonizacją
Automatycznie zwijany kabel o długości 180 cm czyni urządzenie jeszcze łatwiejszym w obsłudze. Silnik DC zapewnia cichą pracę. Dzięki technologii jonizacji skracamy czas suszenia chroniąc nasze włosy. Do dyspozycji mamy dwa stopnie dmuchawy i trzy różne temperatury z dodatkową funkcją "Cool Shot", które czynią suszenie włosów komfortowym i elastycznym. Proste czyszczenie odbywa się dzięki zdejmowanej kratce ochronnej.
Lokówka - jak wybrać najlepszą?
Dopracowana technologia sprawia, że dzisiejsze sprzęty są bardzo bezpieczne i o wiele łatwiejsze w użyciu i pozwalają uzyskać wspaniały efekt. Loki wracają do łask. Po dość długim okresie dominacji prostych fryzur, pofalowane i poskręcane formy znów stają się modne. Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze lokówki idealnej?
Bezpieczeństwo
Zwróćmy uwagę na to, czy urządzenie jest zabezpieczone przed przegrzewaniem się, ale także na to, czy ma wbudowany czasowy wyłącznik, na wypadek, gdybyśmy zapomniały go wyłączyć.
Elastyczność stylizacji
Im więcej programów i możliwości, tym lepiej. To pozwoli nam na kreatywne podejście do fryzury i zdecydowanie na to, czy wolimy mieć lekki czy może mocniejszy skręt.
Różne zakresy temperatur
W zależności od kondycji, struktury włosów oraz trwałości efektu, który chcemy uzyskać dobrze jeśli urządzenie można regulować od względem temperatur.
Łatwość obsługi
Nikt nie musi być specjalistą we wszystkim. Ważna jest więc intuicyjność urządzenia i fakt, czy można je łatwo obsłużyć.
Komfort przechowywania
Odpowiedni pokrowiec i łatwo zwijalny kabel pozwolą na komfortowe zabranie ze sobą lokówki wszędzie, gdzie się udamy.
Prostownica - jak wybrać najlepszą?
Zdarza się, że szukamy idealnego urządzenia do poskramiania fal i loków. Czasem bywa tak, że jako właścicielki naturalnie kręconych włosów, chcemy jednak posiadać proste i zdecydowanie lepiej czujemy się w takiej fryzurze. W takich przypadkach z pomocą idzie prostownica. Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze idealnej prostownicy?
Bezpieczeństwo
Przed zakupem sprawdźmy, czy urządzenie jest zabezpieczone przed przegrzewaniem się, oraz na to czy ma wbudowany czasowy wyłącznik, na wypadek, gdybyśmy zapomniały go wyłączyć.
Różne zakresy temperatur
Podobnie jak w przypadku lokówki, w zależności od kondycji, struktury włosów oraz trwałości efektu, który chcemy uzyskać, dobrze jeśli urządzenie można regulować od względem temperatur.
Łatwość obsługi
Ważna jest intuicyjność urządzenia oraz fakt, czy można je szybko i łatwo obsłużyć.
Komfort przechowywania
Dobrze, jeśli w zestawie znajdziemy odpowiedni pokrowiec, a kabel będzie w łatwy sposób zwijalny.
Powłoka ceramiczna
Płytki pokryte powłoką ceramiczną pozwalają na równomierne nagrzanie się całej ich powierzchni. Są również gładkie oraz śliskie, więc możemy mieć pewność, że nie przypalą naszych włosów i uzyskamy pożądany efekt idealnie prostych włosów.
Co niszczy nasze włosy?
Żeby móc utrzymać nasze włosy w idealnej kondycji, warto wiedzieć, jakie czynniki mogą wpływać na nie niekorzystnie. A są to między innymi:
- Źle wykonane zabiegi fryzjerskie. Zarówno te, które mają miejsce w salonach, jak te, które wykonujemy w domu: tapirowanie, rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja, dekoloryzacja, suszenie zbyt gorącym nawiewem, stosowanie stylizatorów opartych na alkoholu, zagęszczanie i przedłużanie włosów.
- Źle dobrane kosmetyki do struktury, kondycji, rodzaju włosów.
- Nadmiar kosmetyków do pielęgnacji włosów (nawet tych dobrze dobranych).
- Źle dobrane grzebienie i szczotki (przykładowo włosy lokowane powinny być rozczesywane grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, a proste włosy lubią dokładne szczotkowanie).
- Spinki i gumki z ostrymi elementami, ale również zbyt cienkie gumki.
- Nieodpowiednie wiązanie włosów, a także zbyt ciasne upięcia.
- Nieodpowiednie mycie włosów (np. w zbyt gorącej lub zimnej wodzie).
- Wykręcanie włosów w celu odsączenia nadmiaru wody.
- Zbyt mocne wycieranie ręcznikiem po umyciu.
- Zbyt mocne pocieranie włosów podczas mycia.
- Zbyt częste mycie w stosunku do potrzeb skóry głowy.
- Zbyt częste mycie włosów mocnymi szamponami bez nakładania odżywki.
- Zbyt rzadkie mycie włosów (szczególnie przy tendencjach łojotokowych).
- Źle dobrana (zbyt szorstka) poduszka.
- Noszenie rozpuszczonych włosów pod kurtką.
- Przygniatanie torebką, pasami bezpieczeństwa, zbyt ciasnymi nakryciami głowy.
- Niepoprawne rozczesywanie (szarpanie włosów podczas rozczesywania kołtunów, ale też zbyt częste szczotkowanie).
- Czynniki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, intensywne słońce, czy mróz.
- Zła woda: słona, chlorowana, twarda.
- Nieodpowiednie podcinanie włosów (tępe narzędzia, nadmierne degażowanie, zbyt rzadkie podcinanie).
- Nieodpowiednie odżywianie.
Co jeść, by mieć zdrowe włosy?
Prawidłowa dieta również ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Ważne jest bowiem nie tylko działanie na zewnątrz, ale również od wewnątrz. Jeśli będziemy się prawidłowo odżywiać i dostarczać odpowiednich składników, to nie tylko zauważymy poprawę kondycji naszych włosów, ale również skóry i paznokci. Warto zadbać o to, by produkty spożywcze, które wybieramy do naszej codziennej diety zawierały między innymi: witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, siarkę, krzem, cynk, miedź, żelazo, magnez, błonnik. Odpowiednie nawadnianie organizmu wodą również korzystnie wpłynie na nasze włosy.
SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY
Urządzenia kuchenne
Dziś dla wielu gotowanie stało się prawdziwą pasją, a nawet istotnym elementem stylu życia. Kuchnia to jednak nie tylko przepisy, wysokiej jakości produkty spożywcze, ale również odpowiednie zaplecze sprzętowe. Oto sprzęty, które przydadzą się w każdym domu!
WIĘCEJBlender: ręczny czy kielichowy?
Właściwie dobrany i użytkowany blender ułatwia wiele kuchennych prac, daje więcej możliwości przy eksperymentowaniu, może nawet inspirować do odkrywania nowych pomysłów na koktajle, zupy, sosy czy dipy. Blender ręczny, czy kielichowym - który z nich wybrać?
WIĘCEJUbrania i pościel z lnu
Len jest tkaniną przewiewną i trwałą, ale wysoce niedocenianą. Poznaj jego właściwości i sprawdź, czemu warto wprowadzić go do swojej garderoby oraz wymienić pościel na lnianą. Dowiedz się, jak len pomaga alergikom oraz jak nosić wykonane z niego ubrania.
WIĘCEJ