Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Dania wigilijne dla dzieci i niemowląt

Nadchodzi czas świąt. W głowach układamy listy zakupów i posiłków, które zagoszczą na naszych stołach. Czy dzieci i niemowlęta bez przeszkód mogą spożywać takie same posiłki jak dorośli? Czy są produkty, na które trzeba szczególnie uważać? Sprawdź!

Co gotujemy na święta?

Kuchnia świąteczna ma swój urok. Na stołach pojawiają się dania, które nierzadko spożywamy raz w roku. Każdy ma swoje ulubione smaki – jedni czekają na śledzie w różnych odsłonach, inni nie wyobrażają sobie świąt bez kutii, a jeszcze dla innych kwintesencją kolacji wigilijnej jest karp. Królują ryby, kapusta, grzyby, mak, a oprócz tego serniki, szarlotki, pierniki. Rok w rok dietetycy przestrzegają – kuchnia świąteczna jest ciężkostrawna. Dla naszych układów trawiennych to trudny czas w roku i czasem nawet mimo umiaru ta różnorodność dań sprawia, że nasze żołądki o świętach pamiętają jeszcze długo po nich. Czy zatem taka kuchnia jest dobra dla małych brzuszków?

Dlaczego świąteczne menu nie jest najlepsze dla najmłodszych?

Dlaczego świąteczne menu nie jest najlepsze dla najmłodszych?

Tradycyjne polskie świąteczne potrawy są przede wszystkim ciężkostrawne, tłuste i zawierają często składniki, które nie są odpowiednie dla młodego organizmu. Układ trawienny rozwija się bardzo długo, dlatego nie radzi sobie z trawieniem wielu pokarmów tak dobrze jak dorosły. A to może skutkować bólem brzucha i zaparciami. Nie są wskazane w diecie malucha dania tłuste (np. z dużą ilością majonezu), smażone (a w takiej formie najczęściej spożywamy ryby). Nie zaleca się w diecie dzieci dań w zalewie octowej, z dużą ilością soli lub cukru.

Czego dzieci nie powinny jeść w święta?

Uwaga na małych alergików!


Kierujmy się szczególną ostrożnością, kiedy w domu mamy alergika. Rodzice nie zawsze są w stanie wychwycić, kto i kiedy podaje dziecku coś do jedzenia. Uwrażliwmy najbliższych na tę kwestię, aby święta rzeczywiście mijały w miłej i bezpiecznej atmosferze.


Lista produktów, na które musisz uważać:

Czego dzieci nie powinny jeść w święta?

Miód – można go podawać dziecku powyżej 12 miesiąca życia. Miód może zawierać przetrwalniki bakterii Clostridium botulinum, które odpowiedzialne są za zatrucie jadem kiełbasianym. Dla dzieci poniżej 1 roku życia stanowi to duże zagrożenie – nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Nawet jeśli miód zostaje poddany obróbce termicznej (np. w ciastach, piernikach), nie wpływa to w żaden sposób na przetrwalniki bakterii.


Grzyby leśne – nie powinny być podawane dziecku do ukończenia 12 roku życia ze względu na ryzyko zatrucia. Układ trawienny nie jest jeszcze w pełni dojrzały, nie radzi sobie z trawieniem wszystkich substancji, w tym toksyn. W przypadku zatrucia – występuje zagrożenie zdrowia i życia.


Mak – jest przede wszystkim ciężkostrawny i obciążający układ trawienny. Nie stanowi zagrożenia jako dodatek bułka obsypana makiem, łyżeczka maku dodana do owsianki. Jednak dania z maku (makowce, makiełki, kutia) podajemy dzieciom powyżej 2 roku życia.

Jak w prosty sposób uwzględnić potrzeby maluchów przy układaniu świątecznego menu?

Jak w prosty sposób uwzględnić potrzeby maluchów przy układaniu świątecznego menu?

Zanim rzucimy się w wir przygotowań i tworzenia osobnego menu dla dzieci, warto zastanowić się nad dwiema ważnymi kwestiami: czy jedzenie w ten wieczór będzie dla malucha najważniejsze oraz ile jest on w stanie zjeść tego, co mu przygotujemy. Być może przygotowanie kilku osobnych potraw nie ma sensu? Można natomiast z łatwością wprowadzić drobne modyfikacje do menu dla całej rodziny.

  1. W sałatce jarzynowej majonez zastąp jogurtem naturalnym.
  2. Smażone ryby zastąp pieczonymi, duszonymi lub gotowanymi na parze.
  3. Zamiast karpia, który ma mnóstwo małych ości, wybierz łososia lub filety z dorsza.
  4. Do przygotowania barszczu użyj naturalnego zakwasu – do barszczu w wersji dla najmłodszych możesz dodać zmiksowane buraczki, aby zagęścić zupę.

Łatwe przepisy wigilijne dla całej rodziny

Jeśli chcesz przygotować dania dla dzieci lub zdecydujesz się na nową odsłonę dań wigilijnych dla całej rodziny, skorzystaj z inspiracji Kuchni Lidla!

BARSZCZ

Text And Image Section

Warto zrobić samodzielnie zakwas na barszcz – wówczas mamy kontrolę nad każdym składnikiem, który wyląduje w naszej zupie. Polecamy przepis Karola Okrasy na barszcz z uszkami. Uszka możesz przygotować dla dorosłych, dzieci z kolei mogą wypić czysty barszcz lub zjeść go z gotowanymi ziemniakami. Ze względu na najmłodszych możesz wprowadzić modyfikację w sposobie przygotowania – barszcz zakwaś sokiem z cytryny, dopraw ziołami bez dodatku soli.

PIEROGI

Text And Image Section

Chyba każdy z nas jest fanem pierogów. Przepis na sprawdzone ciasto na pierogi znajdziesz tu. Jeśli przygotowujesz te z kapustą i grzybami, część ciasta zostaw na inne nadzienie, które będzie łagodniejsze dla małych brzuchów – np. z ziemniaków i twarogu.

RYBA

Text And Image Section

Wykorzystaj przepis Kingi Paruzel na rybne pulpeciki – ekspresowe w przygotowaniu, idealne dla dzieci. Świetną opcją będzie również kolorowa ryba w papilotach, którą przygotujesz w piekarniku. Natomiast jeśli szukasz przepisu uniwersalnego, dla całej rodziny – polecamy przepis na delikatnego pstrąga z duszonymi warzywami lub dorsza owiniętego w szynkę. Zachęcamy również do sprawdzenia wegańskiej ryby po grecku!

ŚWIĄTECZNE DESERY

A na wigilijny deser polecamy następujące dania: