Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Składniki łagodzące w kosmetykach dla niemowląt

Pantenol, betaina, wyciągi roślinne, oliwa z oliwek – sprawdź, jakie składniki łagodzące znajdują się w kosmetykach Lupilu i jak wpływają one na skórę Twojego dziecka!

Skóra niemowlęca i jej szczególne potrzeby

Skóra niemowlęca i jej szczególne potrzeby

Skóra dorosłego nie jest taka sama jak noworodka. Uważa się, że do trzeciego roku życia skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa, podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Ma skłonność do silnej reakcji na wiele czynników – składniki w kosmetykach, wilgoć, suche powietrze, wiatr, słońce czy nawet na samą temperaturę otoczenia. Zaczerwienienie lub podrażnienie może się pojawić nawet po kontakcie z substancjami, które uznane są za bezpieczne, niewywołujące żadnej reakcji alergicznej. Dzieje się tak ze względu na duże różnice anatomiczne i fizjologiczne między skórą małego dziecka a dorosłego.


Skóra dziecka ma słabo wykształconą barierę naskórkową, a to oznacza, że więcej substancji może przenikać w głąb. Cienki naskórek jest bardziej podatny na uszkodzenia i podrażnienia. Płaszcz hydrolipidowy dopiero się kształtuje. Aktywność gruczołów łojowych (poza pierwszymi 3 miesiącami życia) jest niska, więc skóra jest podatna na przesuszenie. Do tego gruczoły potowe wydzielają znikomą ilość potu. Niska aktywność gruczołów sprawia, że wiele zanieczyszczeń może osadzać się na skórze niemowlęcia i organizm nie jest w stanie ich samodzielnie usunąć.

Jakie powinny być kosmetyki dla niemowląt?

Jakie powinny być kosmetyki dla niemowląt?

Kosmetyki, które kierowane są do grupy dzieci w wieku 0-3 lata, przechodzą szczegółową kontrolę bezpieczeństwa. Bez tego procesu produkt nie może trafić na rynek. W kosmetykach stosuje się delikatne zapachy, natłuszczające formuły, a stroni się od silnych detergentów czy też substancji potencjalnie alergizujących.


Co powinny zawierać kosmetyki dla niemowląt?

  • substancje zabezpieczające przed podrażnieniami
  • substancje łagodzące podrażnienia, które już wystąpiły
  • substancje wzmacniające barierę naskórka (np. zabezpieczające przed utratą wody, działające antyseptycznie itp.)


Mówi się, że wybierając kosmetyki dla dzieci, powinniśmy kierować się składem. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w rozpoznawaniu niechcianych substancji, warto przyjąć zasadę: im krótszy skład, tym lepiej.

Substancje łagodzące i ich właściwości

Substancje łagodzące i ich właściwości

Przygotowaliśmy listę substancji wspomagających, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla niemowląt. Znajdziesz je również w produktach kosmetycznych marki Lupilu!


Aloes

Ekstrakt z liści aloesu działa nawilżająco oraz antyseptycznie. Spowalnia i hamuje rozwój stanów zapalnych, zmniejsza uczucie świądu. Przyspiesza proces gojenia się naskórka. Ma szerokie zastosowanie – pomaga w gojeniu się ran, blizn, oparzeń, odparzeń, otarć naskórka. Pielęgnuje i koi wrażliwą skórę.


Oliwa z oliwek

Jest emolientem, który tworzy warstwę okluzyjną, dzięki czemu woda nie odparowuje z naskórka. Odbudowuje warstwę lipidową skóry. Oliwa z oliwek jest bezpieczną substancją w kosmetykach oraz nie uczula.


Ekstrakt z rumianku

Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie. Łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Przyspiesza proces regeneracji naskórka.


Betaina

Betaina to naturalny aminokwas, który znany jest ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących. Wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków do skóry wrażliwej, suchej oraz w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci. Betaina świetnie wiąże wodę, łagodzi podrażnienia i sprawia, że skóra staje się gładka. Nie działa podrażniająco.

Substancje łagodzące i ich właściwości

Substancje łagodzące i ich właściwości

Gliceryna

Jest hydrofilową substancją nawilżającą. Gliceryna dobrze wchłania wodę, skutecznie natłuszcza i nawilża. Wzmacnia działanie innych substancji nawilżających występujących w danym kosmetyku. Ma działanie okluzyjne, czyli zapobiega odparowywaniu wody z naskórka i dzięki temu wzmacnia barierę ochronną. Gliceryna przenika przez warstwę rogową naskórka i w ten sposób umożliwia transport innych substancji odżywczych w głąb skóry. Gliceryna nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych.


Pantenol

Ma działanie nawilżające i przeciwzapalne. Przyspiesza regenerację naskórka, łagodzi podrażnienia. Bardzo dobrze wnika w naskórek. Pantenol świetnie się sprawdza przy oparzeniach, ale również w pieluszkowym odparzeniu skóry. Zmniejsza uczucie dyskomfortu – pieczenia i swędzenia. W kosmetykach można go stosować bez żadnych ograniczeń, ponieważ jest bezpieczną substancją, nie alergizuje. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry atopowej niemowląt.


Prebiotyki w kosmetykach

Prebiotyki regulują prawidłową mikroflorę na powierzchni skóry. Na skórze mieszkają drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy, roztocza i grzyby, które stanowią ochronę przed patogenami. Aby drobnoustroje pełniły tę rolę, muszą pozostawać w stałej równowadze. Prebiotyki pomagają ją utrzymać oraz stanowią również pożywienie dla mikroflory – w ten sposób pobudzają szczepy bakterii probiotycznych do aktywności.