Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Mięśnie twarzy – jak każde – wymagają treningu. Zazwyczaj o tym zapominamy, skupiając się na aplikacji kremów, serum czy maseczek. Bardziej zdeterminowani sięgają po zabiegi medycyny estetycznej. Tymczasem joga twarzy i szyi to propozycja prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu i które mogą przynieść wiele pozytywnych efektów. Sprawdź, jakie zalety ma regularne wykonywanie jogi twarzy!

O czym przeczytasz w artykule:

 • Co to jest joga twarzy?
 • Jakie są proste ćwiczenia do wykonywania w domu?
 • Czy joga twarzy to ćwiczenia dla początkujących?
 • Z jakich ruchów składa się trening jogi dla twarzy?

Co to jest joga twarzy?

Text And Image Section

Nazwa „joga twarzy” może brzmieć dziwnie nawet dla tych, którzy zaznajomieni są z praktyką asan. Bo też niekoniecznie łączy się z tradycyjną jogą całego ciała. To nazwa określająca trening mięśni twarzy o działaniu relaksującym oraz liftingująco-odmładzającym. Chodzi o to, by napinać je i rozluźniać, podobnie jak robimy to z innymi mięśniami w trakcie treningów, i w tym samym celu – aby były w lepszej kondycji i lepiej wyglądały.


Specjaliści twierdzą, że w trakcie jogi twarzy pobudzane są naturalne procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym, a w efekcie skóra właściwa pozostaje dotleniona, przyspiesza mikrokrążenie, odbudowują się włókna komórkowe oraz wzmaga się produkcja kwasu hialuronowego i elastyny. Kilka tygodni regularnych ćwiczeń wystarczy, by poczuć zmianę. Dla zachowania efektów wymagana jest jednak regularność – dokładnie jak z treningiem każdej innej części ciała.

Joga twarzy – efekty

Niećwiczone mięśnie wiotczeją. Prawidłowo przeprowadzona sesja jogi dla twarzy aktywuje nawet 50 z nich! Trening sprawia, że mięśnie zwiększają swoją objętość, redukując w ten sposób zmarszczki i zapobiegając ich powstawaniu. Niektórzy porównują ten efekt do liftingu albo botoksu – tyle, że darmowego i niewymagającego interwencji chirurgicznej.

Joga twarzy po 40. i 50. – czy warto?

Text And Image Section

Nieważne, ile masz lat – zawsze warto zainteresować się jogą twarzy. Po 40. czy 50. urodzinach kobiety zmarszczki na twarzy są już zazwyczaj widoczne, pojawiają się bruzdy, policzki i kąciki ust opadają, a cera staje się matowa i wiotka. Wynika to z biologii: pierwsze poważne zmiany hormonalne sprawiają, że zmniejsza się ilość estrogenu, który odpowiada m.in. za elastyczność, nawilżenie i jędrność skóry. Twarz przegrywa z grawitacją, przez co skóra zaczyna obwisać, a pod wpływem wolnych rodników skóra staje się słabsza. Widoczne stają się też efekty lat złej pielęgnacji, siedzącego trybu życia czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Menopauza jeszcze tylko pogłębia ten stan.


Dlatego efekty jogi twarzy po 50. nie będą tak spektakularne jak wówczas, gdy zaczynasz ćwiczenia jako młoda osoba w ramach prewencji przeciwzmarszczkowej. Ale i tak mogą Cię zaskoczyć. Tym bardziej, że przecież ćwiczyć powinno się przede wszystkim dla zdrowia, a efekty wizualne to tylko miłe skutki uboczne dobrych praktyk prozdrowotnych. Poza tym – niezależnie od wieku domowe SPA należy się każdemu.

Joga twarzy dla początkujących

Text And Image Section

Zastanawiasz się, czy joga twarzy to coś dla Ciebie? Boisz się, że nieumiejętnym treningiem tylko sobie zaszkodzisz? Niesłusznie! To doskonała metoda także dla początkujących – zapewniamy, że bardzo szybko złapiesz rytm i zrozumiesz, o co w tym chodzi. Jedyne, czego potrzebujesz, to regularności. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie, ale wystarczy zaledwie kilka minut w spokoju przed lustrem w łazience. Warto wprowadzić jogę twarzy jako element codziennej rutyny i powtarzać ją jako na przykład element relaksu po pracy.

Jak się przygotować do sesji jogi twarzy?

 • Oczyść twarz i nałóż krem nawilżający.
 • Przygotuj lusterko, żeby (zwłaszcza podczas pierwszych treningów) widzieć, czy na pewno dobrze wykonujesz ćwiczenia.
 • Zadbaj o prawidłowy oddech, czyli taki, który angażuje przeponę.
 • Ćwiczenia wykonuj w pozycji siedzącej lub leżącej.
 • Ściągnij łopatki, a prostując plecy, delikatnie unoś brodę.

Pamiętaj, by wykonywać ćwiczenia bez pośpiechu i bardzo dokładnie. Zadbaj o spokojną atmosferę, możesz też włączyć sobie relaksacyjną muzykę, jeśli lubisz. Wycisz telefon lub zostaw go w innym pomieszczeniu, poproś domowników, aby nie przeszkadzali Ci podczas sesji jogi twarzy. Pamiętaj też, że ćwiczenia powinny trwać maksymalnie kilkanaście minut. Unikniesz w ten sposób przetrenowania.

Joga twarzy – ćwiczenia do powtarzania przed lustrem

W internecie znajdziesz wiele poradników na temat jogi twarzy: ćwiczenia w formie filmików, tutoriali czy opisowej. Szybko zorientujesz się, że chociaż poszczególni instruktorzy różnią się między sobą, to baza do treningu pozostaje taka sama: zaledwie kilka prostych ruchów powtarzanych na różnych mięśniach twarzy składa się całą magię jogi twarzy. Efekty „przed i po” w postaci odprężenia i braku ściągnięć już po pierwszej sesji z pewnością zachęcą Cię do dalszych poszukiwań i zgłębiania tej formy pracy z mięśniami.

Jakie dokładnie ruchy wykonuje się w trakcie jogi twarzy?

 1. Pionowe ruchy głową w przód, tył i na boki.
 2. Rozciąganie szyi poprzez maksymalne odchylanie głowy w tył.
 3. Szerokie otwieranie ust i oczu.
 4. Nabieranie powietrza w policzki i oklepywanie ich opuszkami palców.
 5. Naciąganie kącików oczu.
 6. Opieranie podbródka na wierzchu dłoni i naciskanie.
 7. Głośne i wyraźne wymawianie samogłosek a, e, i, o, u.

Ćwiczenie jogi twarzy to bardzo prosty i relaksujący sposób na zachowanie cery w dobrej kondycji. Aby utrwalić ten efekt, pamiętaj o używaniu sprawdzonych kosmetyków o przebadanych formułach. Świetnie sprawdzą się kosmetyki marki Cien, które znajdziesz w supermarketach Lidl.