Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Narzędzia ogrodowe: jakie warto wybrać?

Narzędzia ogrodowe: jakie warto wybrać?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki, małego ogrodu, niezależnego garażu lub komórki, w której zaimprowizowaliśmy kameralny warsztat, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, by móc utrzymywać te miejsca we właściwej kondycji. Jak doskonale wiemy, bałagan robi się bardzo łatwo. Na szczęście jednak dziś mamy do dyspozycji wiele opcji ułatwiających nam życie. Dlatego też posiadacze ogrodu, działki, ale nawet zwykłej wiaty garażowej często sięgają po narzędzia, które pomagają im nie tylko w gruntownych pracach porządkowych, na przykład przygotowujących ogród na wiosnę, ale również codziennych czynnościach. Jakie sprzęty warto skompletować, by prace wokół domu były przyjemniejsze i lżejsze?

Narzędzia ogrodowe, czyli...

Narzędzia ogrodowe to te, które zostały stworzone z myślą o pracy w ogrodzie, na działce, na terenie wokół domu, ale niektóre z nich doskonale sprawdzą się również jako narzędzia do warsztatu samochodowego czy garażu. Współcześni konstruktorzy wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, starając się tworzyć sprzęty jak najbardziej ergonomiczne i uniwersalne. Kompletując nasz przydomowy zestaw narzędzi powinniśmy jednak zastanowić się nad tym, co będzie najlepsze dla nas. Jeśli więc szukamy narzędzi do ogrodu, z pewnością musimy wziąć pod uwagę to, w czym konkretnie mają nam ułatwić pracę. Powinniśmy także uwzględnić charakter ogrodu. Czy hodujemy i uprawiamy roślinność, czy może postawiliśmy na jednorodny, ale gęsty i wypielęgnowany trawnik? Być może potrzebujemy narzędzi do utrzymania w czystości okolic domu lub do prac przy samochodzie?


Niegdyś prace na działce wiązały się ze żmudnymi godzinami i poświęcaniem ogromnych nakładów sił. Na szczęście od tamtej pory wiele się zmieniło. Dziś mamy do dyspozycji spory asortyment fantastycznych narzędzi, które w dużej mierze wykonują prace za nas. Jeśli więc to lęk przed nadmiernym trudem, spowodowany brakiem zaplecza sprzętowego, jest tu największym problemem, czas spróbować nowych rozwiązań. W ofercie Parkside znajdziemy wiele pomysłów na ułatwienie życia, w bardzo dobrej relacji jakości do ceny.

Trawa, żywopłot, drzewa - czym je pielęgnować?

Oto narzędzia, które z pewnością ułatwią nam pielęgnację trawnika lub żywopłotu. Które narzędzia pomogą nam w codziennych i sezonowych pracach, pielęgnacji trawnika, żywopłotu czy drzewek?

Akumulatorowe nożyce do trawy lub żywopłotu

Akumulatorowe nożyce do trawy lub żywopłotu

To narzędzie, które w łatwy i przystępny sposób pomoże nam zadbać o elegancki wygląd naszego żywopłotu, trawnika, pomagając w starannym ich przycinaniu. Akumulatorowe nożyce Parkside zostały skonstruowane tak, by operowało się nimi najwygodniej, jak to jest tylko możliwe. Są łatwe w obsłudze, ale również ergonomiczne i uniwersalne. Wymienne końcówki w niektórych modelach urządzeń Parkside sprawiają, że możemy mieć urządzenie 2 w 1. Dzięki nim nie tylko sprawimy, że nasza trawa nabierze idealnego szlifu, ale również każdy krzak i żywopłot będą wyglądać jak we francuskim ogrodzie. Litowo-jonowy akumulator zagwarantuje nam mobilność, sprawiając, że nie będziemy musieli myśleć o przedłużaczu. System zatrzaskowy ułatwi wymianę noży. Osłony na noże sprawią, że nasze prace będą nie tylko bardziej efektywne, ale także bardziej bezpieczne.

Elektryczna piła łańcuchowa

Elektryczna piła łańcuchowa

Do nieco bardziej zaawansowanych zadań stworzono elektryczną piłę łańcuchową. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które sprawi, że prace ogrodowe związanie z przycinaniem drzew i krzewów przebiegną jeszcze sprawniej. Urządzenie Parkside zostało zaprojektowane tak, by czujny i ostrożny amator poradził sobie bez problemu z jego obsługą. Jest bardzo poręczne, posiada odpowiednie systemy zabezpieczeń i może być obsługiwane przez każdą odpowiedzialną dorosłą osobę. Dzięki tej pile nie tylko przytniemy kłopotliwe gałęzie drzew i krzewów, ale także w szybki i łatwy sposób przygotujemy drewno do kominka na całą zimę. Innym zastosowaniem może być dowolne formowanie kształtu drzew czy krzewów w celach czysto estetycznych lub cięcie drewna w celach zbudowania płotu, domku dla dziecka, altany i wielu innych drobnych budowli, które uatrakcyjnią nasz ogród lub działkę.

Elektryczny wertykulator/aerator

Elektryczny wertykulator/aerator

Wertykulator to narzędzie przeznaczone do prac ogrodowych, którego zadaniem jest stymulowanie gleby poprzez tworzenie podłużnych nacięć, co poprawia jej napowietrzenie i nawodnienie. Proces ten możliwy jest również do wykonania manualnie. Proste sprzęty tego typu (działające bez prądu) znane są posiadaczom ogrodów od lat. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji profesjonalne i niedrogie wertykulatory marki Parkside, które przyśpieszą prace nad strukturą gleby w znaczący sposób.

Aerator działa na innej zasadzie, ale przynosi zbliżone efekty. Maleńkie korytarze melioracyjne, które tworzy ten sprzęt, powstają poprzez nakłuwanie, a nie nacinanie. Istnieje możliwość zrobienia tego manualnie za pomocą specjalnie wyprofilowanych grabi, jednak każdy, kto ich używał, doskonale wie, jak wiele pracy trzeba włożyć w ręczne „dziurkowanie” gleby w ogrodzie. A zatem wertykulator czy aerator? W ofercie Parkside znajdziemy również urządzenie, które łączy cechy obu sprzętów. Zarówno nakłuwa, jak i nacina, sprawiając, że gleba w ogrodzie zaczyna być odpowiednio nawodniona i napowietrzona.

Narzędzia pneumatyczne

Kultywator ogrodowy

Kultywator ogrodowy

Tradycyjny rolniczy kultywator to specjalny system przyczepiany do traktora. Jego głównym zadaniem jest spulchnianie gleby. Ogrodowa wersja tego urządzenia przypomina miniaturkę swojego większego odpowiednika i ma bardzo podobną funkcję, ale w mniejszej i bardziej przystępnej skali. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Z pewnością na ilość łopatek, głębokość zagłębienia w gruncie, wytrzymałą obudowę, łatwość transportowania i użycia kultywatora. Kultywator marki Parkside służy do wygodnej wertykulacji gleby bez obciążania kręgosłupa. Dysponuje potężnym, elektrycznym silnikiem Turbo-Power o mocy 1400 W i wysokiej skuteczności. Wyposażony został w sześć lekkobieżnych, specjalnie hartowanych łopatek, dzięki którym praca będzie lekka i przyjemna. Samoczynne zagłębianie w gruncie na głębokość do 20 cm gwarantuje skuteczność.

Wytrzymała przekładnia z układem ciągłego smarowania sprawia, że urządzenie jest bezawaryjne. Ergonomiczne, antypoślizgowe uchwyty dają użytkownikowi poczuje stałej kontroli w sterowaniu. Mocna obudowa z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego z uchwytem do transportu czyni sprzęt uniwersalnym i wytrzymałym. Kółka o regulowanej wysokości zapewniają komfort pracy i ułatwiają transport. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że trafimy w naszym ogrodzie na niezbyt łatwy do wyrobienia fragment gleby (np. wielki kamień pod ziemią), przełącznik bezpieczeństwa i automatyczne zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika sprawią, że urządzenie nie ulegnie zniszczeniu.

Elektryczny odkurzacz do liści

Elektryczny odkurzacz do liści

Dmuchawa do liści działa z taką mocą, że z powodzeniem zastępuje klasyczne grabie. Tyle że różnica pomiędzy tym nowoczesnym urządzeniem a wspomnianym narzędziem ogrodowym jest ogromna. Od tej pory nie trzeba poświęcać na sprzątanie ogrodu całego dnia. Dzięki bardzo łatwej obsłudze lekkiego i poręcznego sprzętu marki Parkside szybko uporamy się z porządkami na działce.

Odkurzacz działa oczywiście na odwrotnej zasadzie. Zamiast dmuchać, zasysa, jednocześnie oczyszczając teren z liści, drobnych śmieci i odpadków. Do urządzenia marki Parkside dołączono odpowiednio pojemny worek, który tymczasowo zmagazynuje wszystko, co zbierzemy z naszego ogrodu.

Okolice domu, garaż, wiata garażowa - jakie narzędzia się przydadzą?

Jeśli posiadamy choćby najmniejsze zaplecze do majsterkowania, garaż, wiatę, dobrze jest utrzymywać je w ładzie i porządku. Jakie urządzenia przydadzą się nam w pierwszej kolejności?

Myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa

Bardzo przydatne urządzenie, które posiada zdolność koncentrowania strumienia wody pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu jesteśmy w stanie w łatwy sposób wyczyścić wiele elementów naszego gospodarstwa domowego. Urządzeniem podobnym do sprzętu, który znamy z bezdotykowej myjni samochodowej, jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę dużo. Myjką w przenośnej domowej wersji marki Parkside możemy umyć nie tylko auto, ale także całe najbliższe otoczenie. W sposób szybki i bezproblemowy doprowadzimy do ładu kostkę brukową, elewację budynku czy nawet dach.

Oczywiście myjką ciśnieniową nie da się umyć wszystkiego, ale będziemy zaskoczeni, jak wiele elementów naszego obejścia ponownie nabierze blasku.

Pompa zanurzeniowa

Pompa zanurzeniowa

Do czego konkretnie przydaje się to urządzenie? Zastosowań jest tak wiele, że tylko praktyczne użycie pozwoli go w pełni docenić. Wyobraźmy sobie na przykład, że chcemy wypompować wodę z basenu. Zwykle jest to bardzo kłopotliwe. Nie każdy bowiem instaluje sobie oddzielny, kosztowny system. Baseny, które pojawiają się na polskich podwórkach, zwykle mają charakter przenośnych systemów, które można rozkładać sezonowo. Przydają się w gorące dni, podczas których miło jest zanurzyć się w chłodnej wodzie. Pompa zanurzeniowa pozwoli w sukcesywny i delikatny sposób wydrenować nasz ogrodowy zbiornik wodny.

Poza tym przydaje się w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba szybko wypompować wodę z zalanego pomieszczenia lub niższej części działki. Swobodne gospodarowanie melioracją na niestabilnym terenie to spory komfort. A niestety, przy naszej zmiennej pogodzie, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Zastosowań tego urządzenia jest jednak więcej. Pompa zanurzeniowa Parkside może okazać się bardzo pomocna na wakacyjnych posesjach, gdzie nie ma jeszcze systemu hydraulicznego, ale już jest studnia, z której można czerpać wodę. Jest to spore ułatwienie, gdy chcemy podlać ogródek warzywny, a nie mamy czasu, by czerpać ze studni metodami sprzed wieków.

Szczotka wysokociśnieniowa lub szczotka powierzchniowa

Szczotka wysokociśnieniowa lub szczotka powierzchniowa

Gdybyśmy jednak uznali jakieś fragmenty podłoża za zbyt problematyczne i wymagające specjalnego potraktowania, do myjki ciśnieniowej możemy dokupić specjalną nakładkę pod postacią szczotki. Współpracuje ona z urządzeniem głównym i sprawia, że każdy szczegół na naszym podwórku będzie doprowadzony do perfekcyjnego stanu. Przedłużka metalowa pozwoli doczyścić powierzchnie znajdujące się wyżej.

Ogród i okolice domu - o czym jeszcze należy pamiętać?

  1. Zabezpieczenie na zimę. Wszystko, co może ulec zniszczeniu w trakcie chłodnych i niezbyt przyjaznych miesięcy, należy schować lub odpowiednio odizolować. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych elementów drewnianych, które bardzo łatwo łapią wilgoć. W ten sposób sprawimy, że płot lamelowy lub meble ogrodowe będą nam służyć o wiele dłużej. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu elewacji, która została wzbogacona drewnianymi elementami ozdobnymi. O wiele lepiej jest poświęcić trochę czasu na zaimpregnowanie podatnych na zniszczenie materiałów niż być później skazanym na wymienianie ich.
  2. Warto jest zagospodarować w garażu lub pod wiatą odpowiednią przestrzeń na wszystkie przedmioty, które mogą ulec destrukcji lub pogorszeniu ich stanu w czasie opadów deszczu lub śniegu. Dotyczy to także dziecięcych zabawek. Bez wątpienia bardziej rozsądnym jest przedłużyć ich żywotność niż skazywać na odbarwienia powierzchni lub zwulkanizowanie się gumowych elementów. A jeśli do prac zaprosimy najmłodszych, będzie to miało również walor edukacyjny. W ten sposób nauczymy dzieci, że o przedmioty trzeba dbać, jeśli chcemy cieszyć się nimi dłużej.
  3. Wobec powyższego należy zadbać również o nasze narzędzia ogrodowe, zapewniając im odpowiednią konserwację lub taki stan magazynowania, byśmy mogli korzystać z nich przez wiele lat. Niedopuszczalne jest narażanie urządzeń elektrycznych lub mechanicznych na wpływ warunków atmosferycznych.
  4. Odpowiedniego zabezpieczenia potrzebują także drzewa i krzewy. Nie wszystkie gatunki są odporne na zimę. Dowiedzmy się i przeprowadźmy w naszym obejściu odpowiednią inwentaryzację, chowając najbardziej wrażliwe rośliny i zapewniając podstawową izolację termiczną tym nieruchomym.
  5. Pamiętajmy o zasadzie, że im więcej zrobimy teraz, tym mniej będziemy musieli zrobić w przyszłości. W ten sposób zaoszczędzimy sobie mnóstwo pracy, a jednocześnie wdrożymy systematyczność w nasze działania. Otoczenie nam za to podziękuje pięknym widokiem. Zabezpieczenie na zimę. Wszystko, co może ulec zniszczeniu w trakcie chłodnych i niezbyt przyjaznych miesięcy, należy schować lub odpowiednio odizolować. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych elementów drewnianych, które bardzo łatwo łapią wilgoć. W ten sposób sprawimy, że płot lamelowy lub meble ogrodowe będą nam służyć o wiele dłużej. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu elewacji, która została wzbogacona drewnianymi elementami ozdobnymi. O wiele lepiej jest poświęcić trochę czasu na zaimpregnowanie podatnych na zniszczenie materiałów niż być później skazanym na wymienianie ich.
  6. Wielu gospodarzy działa w myśl zasady „co z oczu, to z serca”, organizując z tyłu domu prowizoryczny magazynek na różne mniej potrzebne rzeczy. Nie ma w tym nic złego, jeśli ten widok nikomu nie przeszkadza. Warto jednak zadbać o to, by całe nasze otoczenie było przyjazne i dobrze zorganizowane, więc uporządkowany i zadaszony kąt na rzadko używane narzędzia z pewnością się nam przyda.
  7. Pamiętajmy, by regularnie sprzątać nasz ogród. Nie tylko w newralgicznych momentach. Drzewa są zdrowe, gdy się obrywa stare liście, ale warto też zadbać o grunt pod nimi. Nie składujmy żadnych, nawet organicznych odpadków, tam gdzie nie stworzyliśmy specjalnej przestrzeni tylko na to, czyli kompostownika.
  8. Zakupy narzędzi ogrodowych zaplanujmy rozsądnie. Zastanówmy się, które będą najbardziej przydatne, a których będziemy używać jedynie od czasu do czasu. Możemy zastanowić się, czy przypadkiem dzięki któremuś elektronarzędziu nie będziemy mogli wykonywać regularnej pracy szybciej i przyjemniej.
  9. Warto zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem. Przykładowo siatka na kreta położona jeszcze przed posadzeniem trawnika jest znacznie lepszym pomysłem niż mozolna walka z tym szkodnikiem na późniejszym etapie.