Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Cieplejszy okres w roku to czas małych i dużych wyjazdów – krótkich wypadów za miasto, majówek, długich weekendów oraz objazdowych wycieczek po Polsce i Europie. Od kilku lat coraz większą popularnością w takich wyprawach cieszą się kampery. Wiele osób docenia połączenie środka lokomocji i zakwaterowania w jednym. Zastanawiasz się, czy wakacje z kamperem to opcja także dla Ciebie? Przeczytaj o plusach i minusach podróżowania tym pojazdem oraz o tym, co warto wziąć ze sobą.

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Podróż kamperem – zalety i wady
 • Wakacje w kamperze z dziećmi – czy to dobry pomysł?
 • Biwak z kamperem – to się przyda!
 • O kuchni w kamperze

Zalety i wady wakacji z kamperem

Masz już chętną na wyjazd ekipę znajomych? A może planujesz trasę we dwoje, ze swoją drugą połówką? Zanim wypożyczycie kamper, przeanalizujcie plusy i minusy caravaningu.

Zalety:

 • Nie musicie przejmować się rezerwacją noclegów czy bookowaniem biletów na samolot lub pociąg. Tak jak w przypadku jazdy samochodem, możecie sami decydować o godzinie wyjazdu czy postojach, a komfort podróży jest dla pasażerów zdecydowanie wyższy (zwłaszcza przy 4-5 osobach). Większy jest także bagażnik!
 • Gdy przemieszczacie się z miejsca na miejsce nie musicie pakować wszystkich rzeczy, po to żeby znowu je rozkładać w miejscu kolejnego noclegu. Wszystko macie pod ręką przez cały czas.
 • Wakacje w kamperze to też bliskość przyrody. Widok gwiazd przy zasypianiu czy szum drzew, obok których się zatrzymacie, pomogą odpocząć od codziennej gonitwy.
 • Kamper daj poczucie wolności i przełamania rutyny. Sprzyja elastycznym planom i spontanicznym pomysłom. Odkryliście, że w okolicy jest piękne miejsce, o którym nie wiedzieliście wcześniej? Po prostu jedziecie tam i cieszycie się nowym otoczeniem.


Wady:

 • Wakacje w kamperze to zdecydowanie nie jest opcja „all inclusive” dla osób szukających beztroskiego leniuchowania. Zaopatrzenie i obsługa pojazdu leży po stronie użytkowników. Dbanie o zapas czystej wody i paliwa, naładowanie akumulatorów, opróżnianie pojemników na nieczystości i brudną wodę, poziomowanie kampera przy parkowaniu na nocleg: to wszystko będzie na Twojej głowie.
 • Zależność od dostępnej infrastruktury – musisz wiedzieć, gdzie możesz uzupełnić zapas wody, pozbyć się nieczystości, itd.
 • Trzeba uważać na wagę pojazdu z pasażerami i bagażem – powyżej 3,5 t kierowcę obowiązuje prawo jazdy kategorii C.
 • Nie wszędzie można wjechać kamperem. Są strefy, gdzie zabrania się postoju tych pojazdów. Trzeba też zachować ostrożność przy niektórych mostach i wiaduktach – warto sprawdzić, jaką wysokość ma kamper, by mieć pewność, że można bezpiecznie przejechać.

Wakacje kamperem z dziećmi – czy warto?

Text And Image Section

Czy caravaning to dobre rozwiązanie na wakacje z pociechami? Z pewnością ma kilka zalet, jakich nie dają inne opcje podróżowania całą rodziną:

 • Możecie zabrać więcej potrzebnych rzeczy – rodzice doskonale wiedzą, że „przydasie” i ukochane zabawki potrafią zająć sporo miejsca! Bagażniki w kamperach są zdecydowanie większe niż w samochodach osobowych. Nie wspominając o bagażach do samolotu, ograniczonych wymiarowo i wagowo.
 • Toaletę i kuchnię macie zawsze pod ręką – nie zaskoczy Cię żadne „Muszę siku!” albo „Chcę jeść!”.
 • Niektóre maluchy źle znoszą zmianę miejsca spania, co utrudnia wycieczki objazdowe z kilkoma noclegami. W kamperze przez cały wyjazd dziecko zasypia w tym samym łóżku, myje się i je w tym samym miejscu. Najbliższe otoczenie pozostaje znajome, a zmienia się jedynie widok za oknem.
 • Mała przestrzeń wewnątrz kampera zachęca do spędzania większej ilości czasu na zabawie na świeżym powietrzu. Doskonale sprawdzają się gry ogrodowe, które zachęcają dzieci do ruchu i aktywnego wypoczynku.
 • A co jeśli pada? W przypadku niepogody można zaszyć się w środku i spędzić miłe chwile przy grach planszowych. Czas spędzony wspólnie w takich wyjątkowych okolicznościach będziecie dobrze wspominać po latach.

Planujesz biwakowanie? Weź te rzeczy do kampera

Text And Image Section

Aby móc wygodnie korzystać z bliskości przyrody, warto wyposażyć kamper w akcesoria kempingowe. Składane krzesła i niewielki stolik są lekkie i zajmują mało miejsca, a dzięki nim komfortowo zjecie posiłek na świeżym powietrzu. Dla osób, które chcą nieco poleniuchować pod chmurką niezbędny będzie też koc piknikowy oraz hamak i moskitiera.


W kamperze przyda się także dodatkowe źródło światła, niezależne od zapasów prądu w pojeździe. Świetnie sprawdzi się np. akumulatorowa lampa kempingowa LED, ładowana za pomocą micro USB lub dynamo. Można używać jej jako niewielkiej lampki wiszącej lub stołowej.


W kamperze bardziej praktyczne niż zwykła pościel mogą okazać się śpiwory. Szczególnie, jeśli kilka nocy planujecie spędzić pod namiotami.

Kuchnia w kamperze. Jak przyspieszyć gotowanie?

Text And Image Section

Zazwyczaj kampery w standardowym wyposażeniu mają podstawowe naczynia i akcesoria kuchenne, dostosowane do sprzętów, które znajdziemy w danym pojeździe. Możemy być raczej pewni (choć warto dopytać przed wynajmem), że gotowanie w kamperze nie sprawi nam technicznych trudności.


Świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu zaoszczędzisz czas spędzany na gotowaniu w kamperze jest wielofunkcyjny robot kuchenny Monsieur Cuisine. Przygotowywanie posiłków w takim urządzeniu pozwala ograniczyć liczbę brudnych garnków pozostałych po gotowaniu – dzięki temu zużyjesz mniej wody na sprzątanie. W jednym naczyniu ugotujesz wiele różnych dań, a nawet zrobisz koktajl ze świeżych lokalnych owoców. Nie musisz też zastanawiać się, co ugotować – w urządzeniu znajdziesz bazę przepisów, do których dostęp masz również z aplikacji. Dla większej wygody przy planowaniu posiłków, przepisy możesz dodawać w aplikacji do ulubionych i do listy zakupów.

Wakacje w kamperze to nie tylko sposób na podróżowanie, ale również na odkrywanie nowych miejsc i doświadczanie przygód w sposób, którego cała rodzina nie zapomni przez długi czas. Bez względu na to, czy preferujecie spokojne wypady na łono natury, czy też chcecie zwiedzać miasta, kamper daje swobodę i elastyczność.


Jeśli lubisz wyzwania i próbowanie nowych rzeczy, rodzinny wyjazd kamperem może być strzałem w dziesiątkę.