Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Twoje dziecko każdego dnia poznaje otaczający je świat. Aby wspierać prawidłowy rozwój pociechy w początkowym etapie jej życia, warto postawić na sensoryczne zabawki. Przeczytaj, na czym polega ich fenomen i w jaki sposób potrafią zachęcić malucha do zdobywania kolejnych umiejętności, rozwijania pasji oraz kreatywności!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Zabawki sensoryczne – co to znaczy?
  • Jakie zabawki sensoryczne sprawdzą się w przypadku niemowląt?
  • Sensoryczne zabawki dla starszych dzieci – co kupić kilkulatkowi?

Zabawki sensoryczne dla dzieci – co to jest?

Chcesz swojemu maluszkowi zapewnić warunki, które będą idealne do rozwijania wszystkich zmysłów i poznawania świata, który go otacza? Dzięki Twoim wysiłkom dziecko może codziennie otrzymywać przeróżne bodźce. Jedne będą doskonalić wzrok i małą motorykę (czyli m.in. umiejętność chwytania przedmiotów w rączki) lub koordynację i słuch, a inne równowagę, dotyk czy nawet smak.


W rozwijaniu ciekawości u dziecka, wspieraniu jego rozwoju i zachęcaniu do bycia kreatywnym mogą pomóc Ci zabawki sensoryczne. Dzięki nim Twoja pociecha może doskonalić umiejętności, które są dla niej ważne w poszczególnych etapach rozwoju. Pamiętaj jedynie, aby przed zakupem zabawki sprawdzić, czy jest ona dopasowana do wieku Twojego dziecka. Taką informację znajdziesz zarówno na opakowaniu, jak i w opisie na stronie internetowej w naszym sklepie.

Text And Image Section

Integracja sensoryczna według Anny Jean Ayres

Anna Jean Ayres to znana terapeutka zajęciowa i psycholożka edukacyjna, która w latach 70. XX wieku rozpowszechniła teorię integracji sensorycznej u najmłodszych. Według niej bodźce sensoryczne u małego dziecka są integrowane przez neurony w mózgu. Im więcej takich przekaźników wytworzy się w dzieciństwie, tym lepiej maluch będzie później postrzegał świat, zapamiętywał i uczył się nowych rzeczy.

Niemowlęta: zabawki sensoryczne dla pociech w wieku 0-2 lata

Pierwsze zabawki sensoryczne dla niemowląt najczęściej mają kontrastowe lub jaskrawe kolory, które dziecko zaczyna dopiero z czasem widzieć, ponieważ wraz ze wzrostem jego wzrok się wyostrza. Gadżety do zabaw sensorycznych wyposażone są też w charakterystyczne elementy (np. wystające i szeleszczące tasiemki, dzwoneczki, wypustki o różnych fakturach, plastikowe lusterka itp.), dzięki którym maluch może poprzez zabawę uczyć się i rozwijać wszystkie zmysły. Co zatem sprawdzi się dla Twojego szkraba?

Text And Image Section

AKTYWIZUJĄCA ZABAWKA DLA NIEMOWLĄT

Jeżeli niemowlak jest już zainteresowany przedmiotami, które go otaczają i próbuje je chwycić w rączki, możesz pomyśleć o zabawce aktywizującej wykonanej w 100% z poliestru i z pierścieniem do łatwego zamocowania np. w wózku albo na pałączku maty. Zabawka ma elementy, które piszczą, grzechoczą i szeleszczą, co zachęca malca do poznawania ciekawych faktur. Do wyboru masz np. miękką książeczkę, kostkę ze zwierzątkami albo girlandę z lusterkiem. Dzięki tej zabawce niemowlak będzie ćwiczyć koordynację ręka-oko, zmysł słuchu i dotyku.

Text And Image Section

MATA EDUKACYJNA

Kolejna sensoryczna zabawka, na którą decydują się rodzice niemowląt, to mata edukacyjna z tworzywa sztucznego, poliestru i pluszu. W zestawie jest grzechotka, szeleszcząca folia, piszczałka i lusterko. Na macie Twój maluch może chwytać kolorowe zawieszki z efektami dźwiękowym lub leżeć na brzuszku i wykonywać ćwiczenia, które pomogą mu usprawnić mięśnie. Zabawkę możesz szybko rozłożyć i zabrać w podróż, aby nawet w obcym miejscu dziecko miało się czym bawić i czuła się jak w domu.

Text And Image Section

STOLIK DO ZABAWY WODĄ I PIASKIEM

Maluszki, które już potrafią chodzić i mają wyćwiczoną umiejętność chwytania, uwielbiają zabawy w piaskownicy. Przesypywanie piasku, nabieranie go do foremek i robienie babek zajmuje szkraby na długi czas. Jeżeli nie macie w pobliżu placu zabaw, warto zainwestować w stolik do zabawy wodą i piaskiem. Zabawka ma mocno osadzony korek spustowy, dzięki któremu woda nie ucieka z plastikowej komory. Stolik można postawić przed domem albo na balkonie. Zabawkę szybko się składa. Maluch ma do dyspozycji plastikowy młyn wodny, łopatkę, grabki, chochlę, żaglówki i foremkami do piasku. Dzięki tym gadżetom najlepsze sensoryczne zabawy macie jak w banku!

Starszaki: zabawki sensoryczne dla dzieci w wieku 3-6 lat

W przypadku młodszych pociech zabawki sensoryczne mają typowo edukacyjne i aktywizujące przeznaczenie. Jeżeli chodzi o zabawki sensoryczne dla 3-latka, 4-latka, a nawet przedszkolaka, w tym przypadku producenci stawiają na rozwijanie kreatywności starszaka i zachęcanie go do twórczego eksperymentowania – oczywiście pod czujnym okiem rodzica. Aby Twój szkrab mógł rozwijać się prawidłowo, zapewnij mu ciekawe, kreatywne zabawy, które go zainteresują i pobudzą jego wyobraźnię. Na co zatem postawić?

Text And Image Section

PRACE PLASTYCZNE

Jeśli w domu rośnie Ci mały artysta, na pewno ucieszy się z dziecięcego zestawu malarskiego z pędzlami z drzewa brzozowego i farbami. W środku znajduje się paletka do mieszania kolorów i arkusze papieru do farb akrylowych. Za pomocą gadżetów szkrab może malować, stemplować i tworzyć swoje pierwsze prace plastyczne. Gdy poniesie go wena, pędzelki wystarczy zamienić na… rączki, które potem łatwo umyć, bowiem farby są bezpieczne i nie powodują uczuleń.


Warto też pomyśleć o zestawie z wydzierankami i naklejkami, które będą stymulować paluszki dziecka. W środku znajdziesz m.in. arkusze z letnim motywem do wyplatania i haftem krzyżykowym, wydzieranki prosto z dżungli, prace kreatywne z motywem tęczy czy obrazek jesienny, który można samodzielnie stworzyć i powiesić na okno w pokoju dziecka. Twojemu maluchowi przyda się też fartuszek z bawełny (z wodoodpornym wykończeniem, zapięciem na guzik, rękawami z elastycznym ściągaczem), który ochroni ubranko przez zachlapaniem w trakcie wykonywania artystycznych prac.

Text And Image Section

CIASTOLINA

W podobnym klimacie jest kolejna propozycja – tym razem sensoryczna gra dla dzieci powyżej 6. roku życia. Można przy niej spędzić czas w większej grupie graczy albo w kameralnym zespole – np. Ty i dziecko. Zasady są proste! Wystarczy ulepić wybrany motyw z ciastoliny crazy magic dough, który znajduje się na specjalnych kartach. Osoby, które są z nami w grupie, muszą odgadnąć, co to jest. Dzięki tej zabawie zwalczycie nudę i spędzicie miło czas.


Jak widzisz, pomysłów na zabawki sensoryczne zarówno dla małych, jak i większych dzieci, jest naprawdę wiele. Wystarczy dopasować je do zainteresowań szkraba. Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji, które z pewnością spodobają się Twojemu dziecku.


Poznaj również produkty z serii Lupilu, które pomogą Ci wspierać prawidłowy rozwój pociechy!