Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Wyprawka szkolna – lista przyborów do wszystkich klas

Minęła połowa wakacji? Sezon na kompletowanie wyprawki szkolnej czas zacząć! Podręczniki i zeszyty ćwiczeń to tylko pierwszy punkt na długiej liście rzeczy potrzebnych do nauki. Aby nie biegać po sklepach kilka razy lub nie robić wielu zamówień online, warto najpierw na spokojnie usiąść i spisać wszystkie niezbędne przybory. Co powinna zawierać wyprawka szkolna dla uczniów różnych klas i co zrobić, aby te zakupy przebiegły bezstresowo? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Co kupić do wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty oraz do klasy 2. i 3.?
  • Co powinno się znaleźć w wyprawce szkolnej dla klas 4-8?
  • Co będzie potrzebne do nauki w domu?
  • Ile kosztuje wyprawka szkolna 2022 i jak można na niej mądrze oszczędzić?


Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty, czyli pierwsze koty za płoty

Text And Image Section

Wyprawka szkolna do 1. klasy zwykle stanowi spore wyzwanie dla rodziców. Raz, że przechodzimy przez to po raz pierwszy i jeszcze nie mamy wprawy, dwa – komplet przyborów dla pierwszoklasisty to największy wydatek. W kolejnym roku (lub nawet w kolejnych latach) odpadnie przynajmniej część rzeczy, których uczeń może używać przez wiele sezonów, takich jak linijka, temperówka, nożyczki, kredki, flamastry czy piórnik. W pierwszej klasie dużą część wyposażenia zajmują też przybory plastyczne, których starsi uczniowie (klasy 4-8) potrzebują już nieco mniej.


Najważniejszym elementem wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty jest tornister. Na ten temat przygotowaliśmy dla Ciebie osobny poradnik – sprawdź wskazówki, jak wybrać plecak szkolny. Na początek przygody z edukacją Twoje dziecko będzie potrzebowało również piórnika z przyborami do pisania i rysowania. W pierwszej klasie najlepiej sprawdzają się duże piórniki z przegródkami w formie gumek – pomagają utrzymać porządek i łatwo znaleźć odpowiedni długopis czy kredkę. W piórniku nie może oczywiście zabraknąć gumki do ścierania, temperówki i linijki.

Text And Image Section

Oprócz tego w wyprawce szkolnej do 1. klasy musi znaleźć się cała gama przyborów plastycznych, takich jak:

  • bloki rysunkowe i techniczne,
  • kredki, flamastry, farby i pędzle,
  • papier kolorowy, bibuła, nożyczki i klej,
  • plastelina i modelina.


Szkoła to nie tylko siedzenie w ławce, dlatego nie zapomnij o tym, by kupić strój na WF oraz worek do jego przechowywania. Przyda się też drugi worek na buty szkolne na zmianę. Pomyśl także o akcesoriach do plecaka, które niekoniecznie są typowymi przyborami szkolnymi, ale będą potrzebne dziecku na co dzień – wybierz np. wygodne pudełka śniadaniowe, butelkę lub bidon na wodę, a jeśli chcesz, by Twoja pociecha nosiła przy sobie drobne na zakupy w sklepiku szkolnym, pamiętaj o portmonetce.


Jeśli chodzi o wyprawkę szkolną do 2. i 3. klasy, spokojnie możesz posiłkować się tą samą listą. Wystarczy wykreślić z niej przybory, które dziecko już ma z poprzedniego roku i nadal może z nich korzystać.

Wyprawka szkolna do klasy 4., 5., 6., 7. i 8.

Text And Image Section

Wraz z pójściem do 4. klasy zaczyna się nowy etap edukacji, rozszerza się lista przedmiotów szkolnych, a co za tym idzie skład wyprawki szkolnej lekko się zmienia. Nie wspominając o preferencjach dzieci, które plecaki i piórniki z Psim Patrolem wolą zamienić co najmniej na Harry’ego Pottera, jeśli nie na neutralny i „dorosły” wzór.


W wyprawce szkolnej do 4. czy 5. klasy nie potrzeba już na start tylu akcesoriów do malowania, lepienia i innych prac plastycznych – takie rzeczy lepiej dokupować na bieżąco, zgodnie z poleceniami nauczyciela. Przed wrześniem trzeba natomiast zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę zeszytów do wszystkich przedmiotów, uzupełnić zapas długopisów, kolorowych pisaków, flamastrów, ołówków etc. Przyda się więcej gadżetów do zaznaczania, podkreślania, a także przybory do bardziej zaawansowanej matematyki, takie jak cyrkiel i kątomierz oraz kalkulator.


Wyprawka do 5. klasy powinna uwzględniać przedmioty takie jak geografia (wpisz na listę zakupów globus, mapę i/lub atlas), a w wyprawce do klasy 7. – czyli wtedy, gdy do programu wchodzi m.in. chemia – przyda się np. tablica Mendelejewa w formie do położenia na biurku lub powieszenia na ścianie.

Wyprawka szkolna – co kupić do domu?

Drobne przybory szkolne to tylko część wyprawki. Jeśli dziecko dopiero zaczyna szkołę, trzeba jeszcze zorganizować mu kącik do nauki w domu. Absolutna podstawa to biurko z wygodnym krzesłem i odpowiednim oświetleniem. Przyda się też organizer na ścianę lub biurko. Gadżetem, z którego dzieci chętnie korzystają, jest też tablica magnetyczna lub korkowa. Można do niej przypiąć np. plan lekcji, tabliczkę mnożenia, angielskie słówka do zapamiętania czy po prostu ważne informacje.


Ile kosztuje wyprawka szkolna 2022?

Choć pewnie chciałbyś tu usłyszeć konkretną kwotę, tak naprawdę to, ile wydasz na wyprawkę, w dużej mierze zależy to od Ciebie. W zależności od planu na zakupy na wyprawkę można przeznaczyć od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Najdrożej będzie oczywiście w wypadku pierwszoklasistów, którzy nie mają starszego rodzeństwa i wszystkie przybory muszą mieć nowe. W kolejnych latach koszt wyprawki zwykle daje się nieco ograniczyć, bo bazujesz już na wcześniejszym wyposażeniu i nie kupujesz najdroższych przedmiotów, jak plecak czy biurko. Szukasz większych oszczędności? Sprawdź porady poniżej.

Jak zmniejszyć koszt wyprawki szkolnej?

  1. Kup podręczniki używane zamiast nowych – szkoły często same organizują takie kiermasze.
  2. W sklepie stacjonarnym rób zakupy, trzymając się listy. Podchodź z chłodną głową do liczby przyborów – łatwo z tym przesadzić, zwłaszcza w pierwszej wyprawce. Później zwykle okazuje się, że dziecko i tak nie używa połowy kolorowych pisaków, bo ma kilka swoich ulubionych, a brokatowe naklejki, które tak uśmiechały się z półki, lądują na dnie szuflady.
  3. Zrób jedne duże zakupy online, by zmniejszyć koszty dostawy. Wybieraj sklepy z atrakcyjną ofertą cenową (takie jak Lidl) i korzystaj z promocji i rabatów.


Chcesz kupić świetnej jakości przybory szkolne w rozsądnej cenie? Sprawdź ofertę Lidla!