Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Naturalne ubrania i pościel z lnu – idealne na upały i dla alergików

Len jest tkaniną przewiewną i trwałą, ale wysoce niedocenianą. Poznaj jego właściwości i sprawdź, czemu warto wprowadzić go do swojej garderoby oraz wymienić pościel na lnianą. Dowiedz się, jak len pomaga alergikom oraz jak nosić wykonane z niego ubrania, by wyglądać stylowo.

Len – co to za materiał i jakie są jego właściwości?

Len – co to za materiał i jakie są jego właściwości?

Włókna na tkaniny lniane są w pełni naturalne i mają pochodzenie roślinne. Pozyskuje się je z łodyg lnu, więc mogą stanowić podstawę garderoby wegan i osób z uczuleniem na wełnę zwierzęcą. Len jest uważany za antyalergiczny, przez co często poleca się go nie tylko osobom z uczuleniami kontaktowym, ale i alergiami na roztocze czy kurz, a także małym dzieciom. Materiał wytwarzany z czystej lnianej przędzy:

  • jest trwały, wytrzymały i odporny na przetarcia,
  • łatwo absorbuje wodę i szybko wysycha,
  • jest prosty w pielęgnacji (można go prać w pralce i suszyć w suszarce bębnowej),
  • jest lekki i przewiewny,
  • ma właściwości chłodzące.

Zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu wykorzystuje się go na ubrania i pościel na letnie upały. Zastosowanie lnu nie tylko zmniejsza naszą potliwość i zapobiega przegrzewaniu organizmu, lecz także jednocześnie poprawia komfort. Materiał ma bowiem duże właściwości absorpcyjne – pot w niego wsiąka i wysycha, zamiast utrzymywać się na skórze i spływać po ciele. Ponadto lniane ubrania mniej przechodzą zapachem potu. Czysty len wykazuje właściwości antybakteryjne, a to właśnie bakterie żerujące na ludzkim pocie odpowiadają za jego brzydki zapach. Niestety mimo tych wyraźnych zalet wiele osób unika lnianych ubrań czy pościeli ze względu na:

  • charakterystyczną, nieco szorstką fakturę, która nie każdemu odpowiada,
  • wysoką podatność na gniecenie,
  • małą elastyczność, przez co trudniej dopasować ubrania do sylwetki.

Z tych powodów włókna lniane często łączy się z innymi np. wełną i bawełną, co niweluje charakterystyczną szorstkość, gniotliwość i pozwala na łatwiejsze dopasowanie ubrań do ciała. Jednocześnie lniane tkaniny z domieszką bawełny i wełny wciąż są naturalne i zachowują tak ważną przewiewność i trwałość. Najczęściej letnie lniane pościele wykonuje się z połączenia bawełny i lnu (w różnej proporcji). Warto sprawdzać dokładny skład materiałów lnianych rzeczy również dlatego, że czasem tego typu tkaniny zawierają też domieszkę poliestru, który sprawia, że materiał znacznie mniej się gniecie, a ubrania są bardziej dopasowane, jednak częściowo niweluje idealną przewiewność i właściwości absorpcyjne lnu. Naturalny len warto kupować także ze względów proekologicznych (jest w pełni biodegradowalny).

Ubrania z lnu na upały – co trzeba o nich wiedzieć?

Ubrania z lnu na upały – co trzeba o nich wiedzieć?

Lniane tkaniny mają bardzo szerokie spektrum zastosowań – robi się z nich pościel, ręczniki, torby, woreczki do przechowywania żywności, domowe tekstylia – zasłony, serwety oraz ubrania. Te ostatnie są idealne na lato najczęściej pojawiają się w sklepach w okresie letnim ze względu na chłodzące właściwości materiału, jego przewiewność, lekkość i dobrą absorbcję wilgoci. Odzież z lnu jest też bardzo wytrzymała i wystarcza na wiele sezonów. Warto więc kupować ubrania z tego materiału w bardziej ponadczasowych fasonach i krojach, gdyż posłużą nawet przez kilka lat.

Lniana sukienka lub spódnica – do czego pasuje i jaką kupić?

Ze względu na nierozciągliwy charakter lnu sukienki i spódnice z tego materiału mają zwykle luźny krój, by łatwiej było dopasować je do sylwetki. Prosty fason nie jest jednak w tym przypadku wadą. Latem ciału jest wygodniej, gdy ubranie jest zwiewne i nie przylega ciasno do ciała. To zmniejsza dyskomfort podczas upałów i pomaga w regulacji cieplnej.

Len łatwo się farbuje, więc ubrania z tego materiału można zakupić w najróżniejszych kolorach i ze wzorami (często wakacyjnymi palmami, kwiatami, owocami). Warto pamiętać jednak, że lniane ubrania będziemy nosić szczególnie chętnie w najgorsze upały, dlatego dobrze jest unikać ciemnych barw – granatu, ciemnej zieleni i czerni, które mocniej przyciągają słońce i mogą nieestetycznie blaknąć. Dobrze jest za to wybrać barwy takie jak szary, żółty, beżowy, błękitny, kremowy, jasnobrązowy oraz odcienie piasku. Takie ubrania podkreślą wakacyjny klimat stylizacji i dłużej zachowają ładny kolor.


Lniana sukienka sprawdzi się w stylizacjach:

  • boho – naturalna tkanina świetnie komponuje się z dodatkami indiańskimi, marokańskimi i afrykańskimi, które często wykorzystuje się w tym stylu; marynarskich – przewiewne sukienki, szczególnie w biało-niebieskie pasy, podkreślą plażowy look
  • monochromatycznych – len ma wyraźną fakturę, więc dodaje jednokolorowym stylizacjom wielowymiarowości
  • rustykalnych – ten swobodny styl lubi luźne kroje i kolorystykę naturalnego lnu.
Lniane spodnie – gdzie można je nosić i jakie wybrać?

Lniane spodnie – gdzie można je nosić i jakie wybrać?

Lniane spodnie mogą być zarówno luźne i workowate – idealne dolenienia się w domu, jak i bardziej eleganckie, dobrze skrojone (nawet w kant) – nadające się na upalny dzień w biurze. Dzięki wysokiej wytrzymałości mogą też stanowić część ubioru np. do pracy w ogrodzie lub na działce. Ubrania tego typu wyglądają jak normalna odzież, a nie odzież robocza, a jednocześnie nie zużywają się szybko i są bardzo wygodne. Przy zakupie lnianych spodni warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

Text And Image Section
  • krój – bardzo istotny ze względu na to, że len się nie rozciąga. Warto pomyśleć o luźniejszym kroju, gdyż nawet przy niewielkich zmianach sylwetki spodnie mogą przestać pasować. Można też zdecydować się na spodnie z domieszką bawełny (nadaje rozciągliwości)
  • grubość materiału – lniane spodnie powinny być wykonane z odpowiedniej grubości tkaniny, by nie prześwitywały i nie uwydatniały bielizny.
  • gniotliwość – len, szczególnie ten bez domieszek innych włókien, zawsze będzie się gniótł. Niekoniecznie musi być to jednak wada – niekiedy pomięta tkanina dodaje stylizacji charakteru. Jeśli jednak chcesz, by twoje lniane spodnie były gładsze, kup takie z domieszką bawełny, wełny lub ewentualnie poliestru.

Ta złożona historia stylu boho sprawia, że jest on bardzo zróżnicowany i kolorowy. Pozwala na stworzenie zarówno krzykliwych stylizacji, jak i bardziej romantycznych, delikatnych looków. Nadaje się także na co dzień – szczególnie latem, gdyż idealnie wpisuje się w wakacyjną, swobodną stylistykę. W stylu boho każdy znajdzie też coś dla siebie. Pozwala on podkreślić indywidualizm poprzez wybieranie tych motywów, które nam najbardziej odpowiadają.

Lniana koszula – do czego pasuje?

Lniana koszula dodaje stylizacji luzu. W połączeniu z garniturem czy garsonką świetnie nadaje się do biura. Na co dzień dobrze wygląda w zestawieniu z:

  • klasycznymi jeansami – takie zestawienie różnorodnych faktur materiałów dodaje wielowymiarowości stylizacji;
  • przylegającymi legginsami – to ciekawe i wygodne połączenie na bazie kontrastu objętości; ażurowym kardiganem zarzuconym na ramiona – idealne połączenie na spacery, które mogą się przeciągnąć do późnego wieczoru. Znów tworzy się ciekawe połączenie faktur;
  • luźnym szalem – podkreśla lekkość i przewiewność lnu oraz dodaje wakacyjnego uroku. Szal można nosić wokół szyi, jako opaskę na głowie, przewiązać nim kucyk lub zrobić z niego pasek do spodni;
  • plecionkami – pleciona lub makramowa torba dodadzą stylizacji klimatu boho. Sprawdzi się też słomkowy kapelusz, nadający plażowego nadmorskiego szyku;
  • lnianymi spodniami czy spódnicą – len jest jedną z niewielu tkanin, która nie przytłacza stylizacji, gdy ubierzemy się w niego od stóp do głów.
Lniany t-shirt

Lniany t-shirt

Lniana koszulka w kształcie litery T powinna być podstawą każdej letniej garderoby, a w szczególności osób cierpiących na wzmożoną potliwość czy pracujących fizycznie w upale. Dzięki antybakteryjnym właściwościom lnu materiał nie utrzymuje brzydkiego zapachu potu tak mocno jak inne tkaniny. Szybko wysycha i daje odczucie chłodu. Nie przykleja się też do wilgotnej skóry.

Odzież lniana

Pościel z lnu – nie tylko na upały, dobra dla alergików

Len poprawia komfort snu dzięki swojej przewiewności i lekkości. Śpiąc w takiej pościeli, pocimy się mniej i nie odczuwamy lepkości na skórze. Ważny jest też antyalergiczny charakter tkaniny oraz łatwość w jej pielęgnacji (można prać w wysokich temperaturach), co sprawia, że lniana pościel może być prawdziwym wybawieniem dla osób z uczuleniami kontaktowymi.

Text And Image Section

Len:

  • nie zawiera żadnych alergenów ani składników mogących stanowić dla nich pożywkę,
  • nie powoduje podrażnień,
  • nie przyciąga kurzu,
  • jest antyseptyczny, czyli ma działanie odkażające i nie rozwijają się na nim bakterie (w starożytności używano go do wytwarzania bandaży).

Lniane prześcieradła i poszewki zaleca się małym dzieciom oraz kobietom zaraz po narodzinach dziecka. Są nie tylko antybakteryjne i komfortowe, ale również łatwo usuwa się z nich zabrudzenia. Len ma strukturę amorficzną, co ułatwia wywabienie nawet bardzo trudnych plam. Ponadto jest wytrzymały i trwały. W przeciwieństwie do wielu innych tkanin częste pranie nie tylko go nie uszkadza, ale wręcz uszlachetnia – sprawia, że staje się bardziej miękki i miły w dotyku. Lnianą pościel w większości przypadków można prać w pralce (zwykle w 60°C) i suszyć w suszarce bębnowej.


Pościel lniana nie mechaci się też i nie przeciera. Co ciekawe niektóre lniane pościele (np. te które można zakupić w Lidlu) poddawane są też dodatkowo procesowi saynforyzacji. Jest to końcowy etap obróbki (materiał przepuszcza się przez specjalną maszynę składającą się z podgrzewanego bębna oplecionego gumą), w którym następuje wykurczenie materiału i tym samym uodpornienie go na rozciąganie się i deformowanie w czasie codziennego użytkowania. Taka pościel może więc służyć rodzinie przez długie lata, zachowując ładny wygląd.


Mimo niewątpliwych zalet wiele osób jednak unika pościeli z lnu, głównie dlatego że wydaje się ona sztywna i szorstka. Jest to jednak wrażenie pozorne. Podczas snu materiał nie powoduje dyskomfortu i nie podrażnia skóry. Lnianą pościel w większości przypadków można prać w pralce (zwykle w 60°C) i suszyć w suszarce bębnowej.