Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Roztocze w domu? Nie daj się!

Roztocze kurzu domowego, na które niektórzy potocznie mówią roztocza, bardzo często są źródłem alergii. Choć nie widać ich gołym okiem, te mikroskopijne żyjątka można spotkać w wielu miejscach w domu! Żyją m.in. na zasłonach, w obiciach mebli, w pościeli czy na materacu. Przeczytaj, czym czyścić różne powierzchnie, na których bytują roztocze, a także poznaj sprawdzone wskazówki, aby pozbyć się ich z domowej przestrzeni. Z naszą pomocą pójdzie Ci to jak z płatka.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czy roztocze są groźne dla człowieka?
  • Dlaczego roztocze kurzu domowego wywołują alergie?
  • Co robić, żeby pozbyć się roztoczy w domu?

Roztocze w pościeli, materacu i w dywanie – co warto o nich wiedzieć?

Text And Image Section

Zastanawiasz się, jak wyglądają roztocze? Na szczęście nie widać ich gołym okiem, ponieważ mają 0,4 mm. Pod mikroskopem można zauważyć, że dorosłe osobniki mają 8 odnóży, a swoim wyglądem przypominają kleszcze albo pająki. Roztocze należą bowiem do stawonogów. Są też tzw. keratofagami, co oznacza, że żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Ważny jest też fakt, że roztocze nie gryzą, mogą jednak u niektórych osób powodować reakcje alergiczne.


Wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz, pojawiają się roztocze kurzu domowego. Mikroorganizmy uwielbiają grube zasłony, miękkie obicia mebli, materace, dywany, koce i pledy czy pluszowe zabawki Twojego dziecka. Najwięcej osobników znajduje się jednak w sypialni. Wszystko za sprawą temperatury, wilgotności i sporej ilości martwego naskórka oraz włosów.

Ciekawostka!


Roztocze kurzu domowego nie mają oczu i skrzydeł. Ich ciało jest przezroczyste, dlatego te małe żyjątka są pozbawione jakiejkolwiek ochrony przed promieniami słonecznymi i niską temperaturą. To dlatego warto wynosić na taras lub balkon pościel, koce czy poduszki i często wietrzyć tego typu materiały w pogodne i mroźne dni, aby pozbyć się z nich roztoczy.

Czym objawia się alergia na roztocze?

U Ciebie lub innych domowników zaraz po wejściu do domu pojawia się łzawienie i pieczenie oczu, egzema, katar, kaszel albo duszności? Nasilenie tego typu dolegliwości zauważasz w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacznie rzadziej wietrzysz mieszkanie, narzuty czy pościel? Być może przyczyną tych objawów są właśnie roztocze kurzu domowego, a dokładniej ich odchody, które dostają się wraz z kurzem do dróg oddechowych człowieka.


Najczęściej alergie powodują mikroorganizmy z populacji Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Z takim uczuleniem można sobie radzić na różne sposoby. Oczywiście warto spróbować pokonać alergię lekami przepisanymi przez specjalistę, jednak ogromną rolę odgrywa też zachowanie czystości i porządku w domu, bowiem im więcej roztoczy, tym większe ryzyko, że wywołają one u Ciebie lub innych domowników nieprzyjemne objawy. Niestety nie jesteś w stanie pozbyć się ich w 100%, jednak warto podjąć wysiłek i walkę z roztoczami zacząć od dokładnego posprzątania przestrzeni, w której żyjesz.

Jak i czym czyścić miejsca i rzeczy w domu, na których mogą bytować roztocze?

Roztocze w domu to powszechne zjawisko, jednak można spróbować zniwelować ich ilość. Wystarczy regularnie i dokładnie sprzątać dom (odkurzać i myć podłogi, wycierać kurze z mebli) oraz prać grube tkaniny, w których zamieszkują te małe żyjątka. Poniżej znajdziesz 10 wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się roztoczy. Przestrzegaj prostych zasad, aby znacznie zredukować ilość mikroorganizmów i tym samym uchronić bliskich i siebie przez alergią. Od czego zacząć?

  1. Zadbaj, aby regularnie zmieniać pościel (najlepiej co 1-2 tygodnie) i prać ją w wysokiej temperaturze. Nie zapomnij też odświeżać narzuty na łóżko i koców, a także samych poduszek i kołder (jeśli nie są z naturalnego pierza). Dzięki tym czynnościom zapobiegniesz namnażaniu się roztoczy w sypialni czy salonie.
  2. Koniecznie zajmij się materacem i podkładem na łóżko. Na materac rozsyp sodę oczyszczoną i pozostaw ją na kilka godzin. Następnie dokładnie odkurz łóżko. Podkład wypierz w wysokiej temperaturze, która zabije małe żyjątka. Użyj do tego ulubionych detergentów – kapsułek lub proszku do prania i płynu zmiękczającego do tkanin. Aby mieć pewność, że roztocze nie przetrwały, dobrze dodatkowo zdezynfekować łóżko np. parownicą do ubrań, zwykłym żelazkiem albo odkurzaczem ze światłem UV.
  3. Roztocze żyją też w dywanie czy obiciach foteli i kanap, dlatego dokładnie je odkurzaj i od czasu do czasu czyść odpowiednimi środkami chemicznymi – np. naszą pianką do czyszczenia W5.
  4. Podczas domowych porządków nie zapomnij o dokładnym odkurzeniu podłogi i umyciu jej na mokro płynem uniwersalnym lub do podłogi drewnianej, aby zebrać kurz i mieszkające w nim roztocze kurzu domowego. Codzienne obowiązki mogą Ci ułatwić nasze produkty – np.: odkurzacz akumulatorowy lub robot sprzątający, a także mop płaski ze spryskiwaczem.
  5. Nie zapomnij pozbyć się kurzu z mebli, półek i bibelotów. Do tego typu prac sprawdzą się specjalne ściereczki nawilżane, które wyczyszczą fronty, usuną mikroorganizmy i pozostawią w pokoju świeży zapach.
  6. Regularnie zmieniaj firany i zasłony w oknach – najlepiej podczas każdorazowego mycia okien. Wypierz dekoracje w pralce w zalecanej na metce temperaturze. Świetnym sposobem na pozbycie się roztoczy jest też odświeżenie grubych zasłon (bez ich zdejmowania) np. żelazkiem parowym albo specjalną myjką na parę z odpowiednią nakładką.
  7. Roztocze kurzu domowego znajdują się też na zabawkach Twojego dziecka, dlatego raz na jakiś czas wypierz w pralce misie swojej pociechy i umyj w wodzie z płynem do naczyń plastikowe klocki czy lalki. W odświeżaniu zabawek pluszowych sprawdzi się też parownica albo… zamrażarka. Wystarczy włożyć maskotki do woreczka foliowego albo siatki na kilka godzin pozostawić je w temperaturze poniżej 0°C. Po wyjęciu dokładnie odkurz zabawki, aby pozbyć się z nich martwych roztoczy.
  8. Bardzo ważną kwestią jest również dbanie o odpowiednią temperaturę w domu. Roztocze kurzu domowego rozmnażają się w 22-28°C. Uwielbiają też wilgotność powietrza na poziomie 60-80%. Dlatego lepiej nie przegrzewać pomieszczeń (szczególnie sypialni) i utrzymywać w mieszkaniu stałą temperaturę – najlepiej 19-20°C. Jeśli pojawi się wilgoć, spróbuj zastosować specjalne pochłaniacze, które nadmierną ilość pary wodnej zamkną w szczelnym pojemniku, a roztoczom utrudnią rozmnażanie się w takich warunkach.

Pozbądź się nie tylko roztoczy kurzu domowego. Zadbaj o czysty dom z pomocą sprawdzonych produktów. Wyczyść szafki, podłogi, fugi i płytki. Poznaj naszą ofertę i ułatw sobie codzienne porządki!