Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Optymalna wilgotność powietrza w domu – dlaczego to takie ważne?

Czy wiesz, że dbanie o optymalną wilgotność powietrza wpływa m.in. na Twoje zdrowie oraz dobre samopoczucie? Jeśli wilgotność jest zbyt niska lub za wysoka, skutki mogą odczuć wszyscy domownicy. Aby temu zapobiec, przeczytaj kilka wskazówek i odkryj, jak dbać o powietrze w domu. Poznaj również urządzenia, które Ci w tym pomogą.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaka wilgotność powietrza w domu jest najlepsza?
  • Nieprawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu: jakie problemy czekają na domowników?
  • Jak zmniejszyć lub zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza a temperatura

Text And Image Section

O prawidłową wilgotność powietrza w domu należy dbać przez cały rok, a nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Niestety często o tym zapominamy, czego przyczyną są np. drobne usterki w mieszkaniu, a nawet nasze gorsze samopoczucie. Jaka wilgotność w domu będzie zatem najlepsza? Warto wiedzieć, że ten parametr jest uzależniony od temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu. Dla 19-20 stopni najlepszą wilgotnością będzie ta na poziomie 55-60%. W przypadku temperatury powietrza 21-22 stopnie należy dążyć do tego, aby wilgotność nie przekraczała 40-45%.


Powyższe parametry nazywa się wilgotnością względną, którą wyraża się w procentach. To inaczej stosunek masy wody – znajdującej się w powietrzu – do maksymalnej masy, jaka może zostać rozpuszczona w danej temperaturze. Wilgotność względna zależy od wilgotności bezwzględnej, którą podaje się w gramach na metr sześcienny. Wskazuje ona na masę wody obecną w 1m³ powietrza.

Jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu?

Zaopatrz się w higrostat (nazywany też higrometrem). To urządzenie, które pokazuje, czy w pomieszczeniu powietrze jest optymalne, zbyt suche albo za wilgotne. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora, oczyszczacza powietrza albo nawilżacza, najlepiej poszukaj modelu z wbudowanym czujnikiem wilgotności. Urządzenie włączy się, kiedy w domu będzie zbyt suche powietrze i przestanie działać, gdy nawilżenie w zależności od temperatury osiągnie poziom między 40 a 60%.

Optymalna wilgotność powietrza: zadbaj o nią i uniknij wielu problemów

Bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, że za nasze samopoczucie albo drobne usterki w mieszkaniu może odpowiadać poziom wilgotności. Okazuje się, że zbyt suche powietrze potrafi podrażniać błony śluzowe i powodować np. suchość oczu, gardła i śluzówki nosa. Dla bakterii czy wirusów to doskonała okazja, aby niepostrzeżenie wniknąć do komórek organizmu i spowodować infekcję. W sezonie grzewczym, kiedy wilgotność w domu mocno spada, zdecydowanie łatwiej łapiemy przeziębienia, mamy podrażnione gardło, szczypią i łzawią nam oczy, a nawet pojawiają się alergie skórne. Problem suchego powietrza i wymienione dolegliwości potęguje również używanie klimatyzacji w trakcie lata. Oprócz tego przez suche powietrze może dojść np. do rozsychania się i matowienia mebli czy podłogi z drewna.


Z drugiej strony – nadmierna wilgotność potrafi być przyczyną np. powstawania pleśni w łazience i rozwijania się jej zarodników w okolicy okien oraz drzwi balkonowych. Inne problemy związane z nadmierną wilgotnością to np. odklejanie się tapet, nieprzyjemny zapach w domu, a nawet wybrzuszenia farby na suficie albo ścianach. Nadmierna wilgotność sprawia, że meble z drewna czy płyty pilśniowej puchną i zmieniają swój kształt. Gdy grzejniki zaczynają grzać, a wilgotność nadmiernie wzrasta, często można zauważyć nadmierne skraplanie się pary wodnej na oknach oraz zimnych i płaskich powierzchniach. Jeżeli wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo, na nadmiar pary wodnej narażamy się także podczas każdorazowej kąpieli czy suszenia prania w domu.

Jak można walczyć z nadmierną wilgotnością w mieszkaniu?

Jeśli chcesz zmniejszyć wilgotność w domu, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Rób to nawet w środku zimy. Najlepiej otwórz szeroko okna lub drzwi balkonowe na 5-10 minut, aby powietrze miało szansę się wymienić. Zanim jednak to zrobisz, zakręć wcześniej grzejniki i odkręć je dopiero po wywietrzeniu domu, aby nie zapłacić wyższego rachunku energię cieplną.

Urządzenia, które dbają o wilgotność powietrza w mieszkaniu

W regularnym kontrolowaniu wilgotności powietrza w domu mogą pomóc Ci sprzęty w postaci osuszaczy i nawilżaczy powietrza, a także oczyszczaczy oraz klimatyzerów. Musisz jednak przy ich zakupie zwrócić uwagę na to, czy mają wbudowany higrostat, o którym wspominaliśmy wyżej. W Lidlu znajdziesz wysokiej jakości sprzęty, które cenowo dopasujesz do swojej kieszeni. Na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę?

Text And Image Section

SILVERCREST® Osuszacz powietrza SLE 200 B2, 10 L

Jeżeli w Twoim mieszkaniu jest zbyt wilgotno, wybierz osuszacz powietrza SILVERCREST® SLE 200 B2 o mocy 245 W i napięciu 220-240 V. Urządzenie potrafi w ciągu doby pozbyć się nawet 10 litrów wilgoci. Osuszacz ma kilka programów, m.in. osuszanie prania czy osuszanie powietrza do docelowej wartości, którą można ustawić na wyświetlaczu. Sprzęt jest wyposażony w wymienny filtr z możliwością jego umycia, pojemnik na wodę o pojemności 2,1 l, przyłącze węża do pracy ciągłej z dołączonym wężem spustowym oraz prawie 2-metrowy kabel.

Text And Image Section

SILVERCREST® PERSONAL CARE Ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy

A może potrzebujesz w mieszkaniu nawilżyć suche powietrze, a przy okazji zadbać o nastrojowy klimat? W takim przypadku warto zamówić ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy SILVERCREST®. Urządzenie wytwarza delikatną mgiełkę i stwarza w pomieszczeniu oazę wellness. Ma stylowe i ozdobne wzornictwo, a także opcję nastrojowego światła w kilku kolorach. Sprawdzi się jako nawilżacz, który może działać w trybie dziennym lub nocnym. Możesz nim nawet nawilżyć swoje ukochane kwiaty. Jego ogromną zaletą jest to, że można dodać do wody olejek eteryczny i wykorzystać sprzęt jako dyfuzor zapachu.

Text And Image Section

SOEHNLE Oczyszczacz powietrza AirFresh Wash 500

Z kolei do utrzymania optymalnej wilgotności powietrza w mieszkaniu możesz wykorzystać oczyszczacz powietrza – np. model SOEHNLE AirFresh Wash 500 – ze zbiornikiem na wodę o pojemności 4 l i trzema poziomami wydajności. Dzięki niemu będziesz mieć zdrowe, czyste i odpowiednio nawilżone powietrze. Oczyszczacz ma trójwarstwowy system filtrów oczyszczający powietrze z sierści zwierząt, pyłków, kurzu, nieprzyjemnych zapachów i roztoczy. Oczyszczone powietrze – dzięki technologii Evaporation Technology – jest następnie równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Zaletą urządzenia jest duży wyświetlacz LED, który pokazuje aktualną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W trybie automatycznym oczyszczacz kontroluje jakość powietrza i sam dostosowuje intensywność nawilżania, aby osiągnąć 50% wilgotności.

Text And Image Section

SILVERCREST® Klimatyzer stołowy STLKS 12 A1, 12 W

Naszą ostatnią propozycją, która sprawdzi się świetnie np. w trakcie lata, jest klimatyzer stołowy SILVERCREST® STLKS 12 A1 z funkcją mgiełki. Urządzenie przystosowane jest do chłodzenia i nawilżania powietrza, ma aż trzy funkcje oscylacji i trzy stopnie prędkości. Wyposażony jest w nastrojowe światło LED w kilku kolorach, ma uchwyt ułatwiający jego przenoszenie, składaną kratkę z przodu i gumowe nóżki stabilizujące urządzenie. Podczas 6-godzinnego czasu pracy może emitować przyjemną, delikatną mgiełkę. Klimatyzer ma niewielki rozmiar, co sprawia, że zmieści się np. na stole w kuchni, blacie kuchennym, komodzie w salonie albo na biurku.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jaka wilgotność powietrza w domu będzie najlepsza w przypadku wysokiej i niskiej temperatury w pomieszczeniach. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i problemów w domu związanych z przekroczonymi parametrami, warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia, dzięki którym zadbasz o zdrową przestrzeń do życia dla siebie i innych domowników.