Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić?

Masz ogródek lub działkę, ale zaplanowanie, co i kiedy siać, jakie prace ogrodnicze wykonywać w poszczególnych miesiącach i na czym się skupić, wciąż Cię przerasta? To normalna sprawa! Na szczęście istnieją przydatne narzędzia, które mogą Ci pomóc. Kalendarz ogrodnika i rolnika to wygodna rozpiska, w której znajdziesz szczegółowe wytyczne dotyczące wszystkich prac, jakich wymaga nawet mały ogródek. Sprawdź, jak zaplanować swój rok w ogrodzie!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Co to jest kalendarz ogrodnika?
  • Jakie prace w ogrodzie wykonać zimą?
  • Co robić w ogrodzie wiosną?
  • Jakie prace ogrodnicze zaplanować na lato?
  • Jak wygląda jesień w ogrodzie?

Kalendarz ogrodnika na cztery pory roku

Kalendarz ogrodnika to jeden ze sposobów zadbania o swój ogródek i rozplanowania w nim prac. Wiele osób – szczególnie tych początkujących – szuka przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak zatroszczyć się o swój spłachetek ziemi. Interesuje ich nie tylko, co kiedy siać i kiedy zbierać plony, ale ogół prac ogrodniczych: kiedy kosić, kiedy nawozić, czy zimą trzeba wykonywać jakieś okołoogrodnicze prace, kiedy przyroda budzi się do życia i jak jej pomóc.


W naszym kalendarzu ogrodnika i rolnika znajdziesz ogólne informacje, dzięki którym z wyprzedzeniem zaplanujesz odpowiednie działania w ogródku, będziesz mieć czas na zdobycie podstaw teoretycznych (jeśli oczywiście czujesz, że ich potrzebujesz) i zaopatrzenie się w odpowiednie sprzęty. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, kalendarz ogrodnika z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę, bo pozwoli Ci usystematyzować wiedzę i podejść do tematu profesjonalnie.

Kalendarz ogrodnika i rolnika – rozpiska na zimę

Text And Image Section

Zimą niewiele się dzieje, dlatego to idealny moment na zaplanowanie upraw! Zastanów się, co chcesz mieć w ogrodzie w nadchodzącym roku, rozpisz sobie plan grządek czy inspektów, zdecyduj, co kiedy siać. Warto też przejrzeć swoje wyposażenie i dokupić brakujące akcesoria: narzędzia ogrodnicze (takie jak szpadel, grabie, łopatki do kwiatów – może coś się zniszczyło, a może planujesz założyć rabatki kwiatowe, których dotąd nie miałeś, i przyda Ci się nowy sprzęt?) czy odzież roboczą taką jak rękawiczki, ogrodniczki lub żelowe ochraniacze na kolana – idealne, jeśli czeka Cię dużo pielenia albo sadzenia.


Gdy temperatura na zewnątrz spadnie do okolic -5°C i będzie zanosić się na mróz, koniecznie zabezpiecz przed nim krzewy i drzewa. Regularnie usuwaj też śnieg z zamykanych inspektów, szklarni i delikatnych roślin, by nie załamały się pod jego ciężarem. W połowie lutego nadchodzi pora na przycinanie krzewów i drzewek owocowych, tradycyjne bielenie oraz wysiewanie nasion pierwszych roślin: papryki, grochu, rabarbaru, rzodkiewki czy pomidorów.

Text And Image Section

Wysiewanie nasion!

Nasiona warto wysiewać w domu, w małych pojemniczkach, a dopiero sadzonki przesadzać do ogrodu czy dużych doniczek. Wiele osób wykorzystuje w tym celu zbierane pieczołowicie opakowania po jogurtach, a nawet wytłoczki po jajkach. Jeśli jednak zależy Ci na estetyce i czymś wielorazowym, zaopatrz się w profesjonalne skrzynki na uprawy. Możesz wykorzystać je do nasion, kiełek i sadzonek, dlatego są uniwersalne i bardzo wygodne w użytkowaniu.

Wiosna w kalendarzu ogrodnika

Text And Image Section

Wiosna w ogrodzie rozpoczyna się w marcu. To doskonały czas na sprzątanie po zimie: przycinanie krzewów ozdobnych z kwiatów i liści, zbieranie ostatnich zimowych warzyw (jeśli w Twoim ogrodzie uchował się jeszcze jakiś jarmuż czy por), rozkładanie na rabatkach kompostu i przekopywanie ziemi. To też dobra pora na wysiew warzyw w inspektach, czyli specjalnych pojemnikach, gdzie rośliny mają odpowiedni do wzrostu mikroklimat, nawet jeśli na dworze pogoda jest wciąż niesprzyjająca.


Prawdziwe wiosenne prace rozpoczynają się jednak w kwietniu. To pora na wertykulację trawnika, czyli pionowe nacinanie darni metalowymi ostrzami, by zapewnić glebie lepszy dostęp do wody, powietrza i słońca. Zadanie wymaga krzepy, dlatego dobrze użyć elektrycznego wertykulatora, który weźmie ten ciężar na siebie. To też czas pierwszego koszenia i wysiewania kwiatów jednorocznych: nagietka, nasturcji czy gipsówki, oraz roślin do gruntu (póki co tych, które mogą przetrwać incydentalne przymrozki). Z kolei maj to czas pierwszych zbiorów (np. rabarbaru czy truskawek – tych wysiewanych w tunelach foliowych czy podwyższonych zamkniętych grządkach) i walki z chwastami. W połowie miesiąca – po tzw. zimnych ogrodnikach – można wysadzać w gruncie także wrażliwe owoce i warzywa.

Stwórz własny warzywniak – pobierz rozpiskę z terminami siania i zbierania przykładowych roślin do Twojego ogrodu

Do przeglądania pliku PDF potrzebny jest czytnik Adobe Acrobat Reader.

Kalendarz ogrodnika – zaplanuj prace na lato

Text And Image Section

W czerwcu ogród pokazuje całą feerię barw: kwitną kwiaty, można zbierać większość owoców i warzyw, trawnik jest zielony jak nigdy. Prace ogrodnicze warto ograniczyć do m.in. strzyżenia i formowania żywopłotu, walki z niezwykle aktywną w tym okresie mszycą oraz nawadniania. Pamiętaj, by w okresie upałów podlewać ogród wczesnym porankiem i wylewać wodę na system korzeniowy, a nie na liście, by nie dopuścić do rozwoju grzyba. Warto przycinać rośliny kwitnące, aby przedłużyć u nich okres kwiatowy.


Latem wciąż można wysiewać niektóre kwiaty, które kwitną pod koniec lata i wczesną jesienią (np. fiołki, bratki) oraz takie, które mają zakwitnąć dopiero na przyszłorocznych rabatkach. Można też rozmnażać byliny, siać marchew i rzepę.

Text And Image Section

Meble ogrodowe – klucz do sukcesu

Latem ogrody są najpiękniejsze. Warto więc celebrować ten moment i spędzać wśród zieleni jak najwięcej czasu. Aby było to jak najbardziej komfortowe, zaopatrz się w meble ogrodowe: wygodny leżak, parasol ogrodowy chroniący przed słońcem oraz zestaw mebli ogrodowych, które świetnie sprawdzą się podczas spotkań z przyjaciółmi czy rodziną.

Kalendarz ogrodnika a prace jesienią

Text And Image Section

Wraz z początkiem września następuje czas na jesienne prace w ogrodzie. W tym czasie wciąż można sadzić rośliny cebulowe oraz bulwy, a także rośliny dwuletnie: malwy, niezapominajki, fiołki. To też dobry moment na przycinanie żywopłotu i przesadzanie krzewów oraz zbieranie nasion, suszenie ich i przechowywanie aż do wiosny. Na grządkach wciąż można znaleźć też warzywa: dynie, cukinie, marchew, brokuł czy jarmuż oraz owoce takie jak soczyste jabłka i gruszki.


Jesień to też czas na przygotowanie ogrodu do zimowania. Ogrodowe odpadki warto kompostować: zeschnięte rośliny, trawa, liście, gałęzie – wszystko to umieść w kompostowniku, by na wiosnę stało się wartościowym nawozem. Późną jesienią warto też oczyścić trawnik z liści i zadbać o ochronę roślin przed mrozem: obłożyć je włókniną lub gałęziami i ościółkować. Pamiętaj też o oczyszczeniu oczka wodnego i przeniesieniu do domu roślin ciepłolubnych.