Decluttering – pozbądź się nadmiaru
Zastanawiasz się, co to jest decluttering? Po polsku oznacza to odgracanie przestrzeni, w której na co dzień żyjesz. Jeżeli wokół Ciebie jest zdecydowanie za wiele rzeczy, zaplanuj gruntowne sprzątanie i pozbądź się nadmiaru ubrań, dziecięcych zabawek czy niepotrzebnych przedmiotów. Pomożemy Ci zapanować nad chaosem i wprowadzić w mieszkaniu ład oraz porządek!
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest decluttering?
- Od czego zacząć odgracanie mieszkania?
- Jak przeprowadzić decluttering w kilku prostych krokach?
Decluttering – co to oznacza?
Każdy z nas choć raz w życiu zetknął się z uczuciem przytłoczenia nadmiarem rzeczy. Półki zapełnione przedmiotami, szuflady pełne drobiazgów albo szafa z ubraniami, w których już dawno nikt nie chodził… Brzmi znajomo? Na szczęście domową przestrzeń można z łatwością uporządkować. Wystarczy postawić na… decluttering!
Odgracanie mieszkania to nie tylko segregowanie i pozbywanie się zbędnych rzeczy. To przede wszystkim wprowadzenie pewnych nawyków, które pozwalają zharmonizować życie i zapanować nad bałaganem. Z pomocą declutteringu możesz cieszyć się minimalizmem oraz prostotą – bez zbędnych „przydasiów”, bibelotów gromadzących kurz czy ubrań. Decluttering może dotyczyć całego domu lub wyłącznie jakiejś jego konkretnej części – np. szafek kuchennych, pokoju dziecka, spiżarni czy garderoby. Najczęściej odgruzowuje się:
- ubrania, buty i dodatki,
- dokumenty,
- książki i płyty,
- kosmetyki i chemię domową,
- pamiątki,
- akcesoria kuchenne i przyprawy.
SKORZYSTAJ Z POMOCY SPECJALISTY OD DECLUTTERINGU
Nie potrafisz samodzielnie zapanować nad bałaganem w domu? Skorzystaj z pomocy specjalisty, który profesjonalnie zajmie się declutteringiem w Twoim domu. Taki doradca od porządku pomoże Ci przeprowadzić gruntowne odgracanie mieszkania. Nauczy Cię sortować rzeczy i podpowie kilka sprytnych wskazówek dotyczących aranżowania przestrzeni. Po takiej konsultacji wystarczy wcielić wszystkie rady w życie, aby następnym razem wiedzieć, jak zapanować nad bałaganem.
Od czego zacząć odgracanie domu?
Porządki zacznij od dobrego planowania i określ cel, jak chcesz uzyskać. Może to być np. przejrzenie szafy i pozbycie się ubrań, w których już nie chodzisz, bądź uporządkowanie zabawek dziecka. W kolejnym kroku zaopatrz się w kilka gadżetów. Przygotuj np. plastikowe pudełka, które pomogą Ci utrzymać ład. Pod ręką warto też mieć worki na śmieci lub kartonowe pudła.
Przydatne mogą być także dodatkowe regały i pufy z opcją przechowywania. W garderobie sprawdzą się drewniane wieszaki na ubrania, pojemniki, worki próżniowe pozwalające zaoszczędzić więcej miejsca. Z kolei w pokoiku malucha postaw na kontenery na kółkach, w których Twoja pociecha będzie mogła trzymać swoje skarby.
Przy odgracaniu mieszkania warto opisywać kartony i pudełka, które nie są przezroczyste. Ułatwi Ci to później szukanie rzeczy i odkładanie ich na właściwe miejsce bez potrzeby otwierania wszystkich pojemników. Do opisywania wykorzystaj metkownicę albo zamów specjalne naklejki. Tym sposobem zachowasz porządek np. w przyprawach w kuchni albo w zabawkach dziecka. Jeśli szkrab jeszcze nie potrafi czytać, do opisywania wykorzystaj obrazkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet małe dzieci będą mogły włączyć się w segregowanie i utrzymanie ładu w swoim pokoiku.
Decluttering od A do Z – jak segregować rzeczy i co z nimi zrobić po odgruzowaniu?
To, co wyjmiesz z szafy i półek, posegreguj na trzy kategorie – „zostaje”, „do oddania/sprzedania”, „do wyrzucenia”. Z pewnością okaże się, że w domu masz np. wiele niepotrzebnych ubrań, które mogą posłużyć jeszcze innym osobom. Spróbuj sprzedać odzież na platformach zakupowych z rzeczami z drugiego obiegu albo oddaj za bezcen, ogłaszając się na lokalnej grupie na Facebooku. W ten sposób zadbasz nie tylko o porządek w domu, lecz także o środowisko i losy przyszłych pokoleń.
Jeżeli odgruzowywanie mieszkania nieco Cię przytłacza, zacznij od prostych czynności. W pierwszej kolejności pozbądź się śmieci i rzeczy, których już nie da się naprawić. Gdy coś wyjmujesz z szafy, pamiętaj, aby przy okazji dokładnie przetrzeć szuflady oraz szafki i usunąć z nich nagromadzony brud i kurz. Wskazówką dla Ciebie będzie także to, aby przedmioty sezonowe i takie, których rzadko używasz, przechowywać w mniej dostępnych miejscach – np. z tyłu szafy. To, z czego korzystasz codziennie, zostaw pod ręką. Decluttering przeprowadzaj stopniowo. Sprzątanie domu zacznij od łazienki, potem przejdź do sypialni, garderoby itd.
Kolejny etap to układanie wszystkiego na półki. W tym przypadku możesz działać na kilka sposobów. Rzeczy, które z Tobą zostają, złóż w kostkę albo ułóż kolorystycznie i pogrupuj według wielkości czy sezonowości. Do przechowywania wykorzystaj wspomniane już organizery. Ostatni krok jest najtrudniejszy, ponieważ po gruntownym declutteringu musisz nauczyć się utrzymywania porządku na co dzień. Wystarczy jednak odkładać wszystko na swoje miejsce, aby uniknąć ponownego bałaganu.
Decluttering to nie tylko porządkowanie przedmiotów. Przy okazji organizujesz sobie także przyjazną przestrzeń życiową, uwalniasz się od nadmiaru rzeczy i dajesz im szansę na drugie życie. Mamy nadzieję, że z pomocą zakupionych w Lidlu akcesoriów do sprzątania oraz przechowywania zachowanie porządku w domu pójdzie Ci jak z płatka!
Przeczytaj również!
Sprzątanie domu
Zastanawiasz się, jak posprzątać dom, by efekt utrzymał się na długo? Od czego zacząć, jakie sprzęty wykorzystać, na czym się skupić? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na efektywne porządki!
WIĘCEJOrganizacja szafek w kuchni
Organizacja szafek w kuchni to wyzwanie! Jak poukładać akcesoria kuchenne w szafkach i szufladach? Jak przechowywać zastawę, garnki, drobne AGD oraz zapasy produktów, aby utrzymać w nich porządek? Sprawdź nasze pomysły!
WIĘCEJRoboty sprzątające
Robot sprzątający to urządzenie, które odciąży Cię z części obowiązków i usprawni proces sprzątania. Sprawdź, jakie ma zalety i wady, poznaj różne rodzaje i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!
WIĘCEJ