Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak zrobić pranie prawidłowo? Podstawowe zasady

„Jak zrobić pranie?” – to jedno z pytań, których nie zadaje się publicznie. A jednak… kwestia wydaje się ważna, bo przecież od tego, jak nastawisz pralkę, zależy przyszłość ukochanej bluzki, najwygodniejszych spodni czy puchatego szlafroka. Podejmujemy więc rękawicę. Przeczytaj nasz tekst i znajdź odpowiedzi na wszystkie frapujące Cię pytania związane z zasadami prania.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Co oznaczają symbole na metkach?
  • Jak nastawić pralkę?
  • Co i jak prać ręcznie?
  • Jak suszyć pranie?

Pranie ubrań – na co zwrócić uwagę?

Podstawową zasadą, którą należy się kierować przy organizacji prania, jest ta, by czytać metki ubrań. To na nich znajdziesz informacje dotyczące tego, jak obchodzić się z daną częścią garderoby: czy można prać ją w pralce, ręcznie, a może tylko w pralni chemicznej? Jaka temperatura będzie odpowiednia? Jak suszyć, żeby ubranie zachowało kształt? Warto poświęcić chwilę uwagi każdemu kawałkowi garderoby, by uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami.


Gdy wiesz już, jak prać każdą z rzeczy, nadchodzi czas na odpowiednie posegregowanie – najlepiej według kolorów. Najpopularniejszy jest podział na trzy sekcje: białe, jasne, ciemne. Osobno pierz też pościel i ręczniki – zwykle wymagają one wyższej temperatury. Ale oczywiście jeśli rzeczy do prania w koszu jest na tyle dużo, że ma to sens, warto wyodrębnić jeszcze mniejsze grupy kolorystyczne. Teraz wystarczy połączyć oba kryteria: kolor i sposób prania – i jeden wsad gotowy.

Uwaga!

Przed włożeniem prania do pralki koniecznie upewnij się, że w kieszeniach nic nie zostało, zwłaszcza chusteczki higieniczne. Ubrania warto przełożyć też na lewą stronę, by chronić nadruk czy dekoracyjny haft. Biustonosze, rzeczy z koronką i delikatne materiały można też umieścić w specjalnej siatce do prania, która ochroni je przed zaciągnięciami.

Jak zrobić pranie w pralce?

Text And Image Section

No dobrze – kupka prania wybrana, przejrzana (koniecznie sprawdź, czy wśród śnieżnobiałych bluzek nie czai się zagubiona czarna skarpetka!)… czas więc na nastawienie odpowiedniego programu i uruchomienie pralki. Jak zrobić to dobrze?

  1. Sprawdź, jaka jest ładowność Twojej pralki. Aby mieć pewność, że ubrania dobrze się wypiorą, wypełnij bęben w około ¾ pojemności. W pełnej pralce rzeczy nie będą miały dostatecznie dużo miejsca do obracania, a detergenty mogą nie wypłukać się dokładnie. W pustej może wytworzyć się za dużo piany, która nie sprzyja usuwaniu plam.
  2. Używaj odpowiednich środków do prania – białe rzeczy pierz w detergencie do bieli, a kolorowe – do kolorów. Jeśli nosisz czarne ubrania, warto zakupić proszek czy płyn przedłużający trwałość tej barwy. Stosuj się też do informacji na opakowaniu – dozuj tyle detergentu, ile jest tam napisane – nie więcej, i nie mniej. Jeżeli używasz kapsułek, wkładaj je do bębna przed umieszczeniem tam brudów – dzięki temu nie zakleszczy się ona w zakamarkach i dokładnie rozpuści.
  3. Jeśli pierzesz nowe ubranie w intensywnym kolorze, użyj chusteczek wyłapujących kolor. Kupisz je na przykład w drogerii. Wkłada się je do bębna pralki, a ich rolą jest – jak sama nazwa wskazuje – przyciąganie cząsteczek barwników i zapobieganie zafarbowaniu innych rzeczy. To nie czary – one naprawdę działają!
  4. Zaprogramuj odpowiednio pralkę. Przyda Ci się instrukcja obsługi, bo każde urządzenie ma trochę inne ustawienia. W niektórych wybierasz program, a temperatura i czas prania ustawiają się automatycznie, w innych – to Ty decydujesz. Do codziennego prania ubrań (koszulek, jeansów, bluz, swetrów) świetnie sprawdza się godzinny cykl w 40 stopniach, który zwykle nazywa się „Codzienny” albo podobnie. Delikatne rzeczy pierze się w 30 stopniach, a pościel i ręczniki – w 60 czy 70 stopniach.

Odplamianie

Jeśli zdarzy Ci się poplamić ubranie, warto przed włożeniem do pralki namoczyć je w misce z wodą i środkiem odplamiającym – świetnie w tej roli sprawdza się soda oczyszczona. Im świeższa plama, tym większa szansa na to, że uda się ją całkowicie wywabić. Zabrudzenia z owoców można usunąć, polewając plamę wrzątkiem, z kolei takie z krwi – zimną wodą.

Jak prać ręcznie?

Nie wszystkie rzeczy powinno się prać w automacie. Niektóre wymagają ręcznego traktowania. To przede wszystkim delikatne tkaniny: wełna, moher czy jedwab. Jeśli więc masz kaszmirowy sweter czy jedwabną halkę – lepiej oszczędź im przygody w pralce. Niektóre mają wprawdzie program „Wełna”, który charakteryzuje się niską temperaturą i delikatnymi obrotami, ale korzystasz z niego na własne ryzyko – żaden producent nie da Ci gwarancji, że Twoje ukochane ubranie wyjdzie z takiej kąpieli bez szwanku. Oczywiście pranie ręczne jest też alternatywą w przypadku awarii pralki, konieczności szybkiego przeprania czegoś na wakacjach i w innych awaryjnych sytuacjach.


Jak prać ubrania ręcznie? To nic trudnego, chociaż oczywiście zabiera więcej czasu niż wrzucenie rzeczy do bębna. Obowiązują tu te same zasady, co w przypadku prania maszynowego: najpierw podziel rzeczy według kolorów i rekomendowanej temperatury. Następnie do miski wlej wodę w odpowiedniej temperaturze, dodaj i wymieszaj detergent (w przypadku wełny dobrze sięgnąć po płyn do prania specjalnie tego materiału, w innych przypadkach wystarczy standardowy proszek) oraz włóż ubranie. Możesz zostawić je na pół godziny, bo dobrze nasiąkło. Potem ugniataj delikatnie przez kilka lub kilkanaście minut. Na koniec wypłucz dokładnie rzeczy, by pozbyć się resztek detergentu. Możesz delikatnie „wygnieść” je, by pozbyć się nadmiaru wody.

Pranie ubrań to nie wszystko! Jak suszyć?

Text And Image Section

Na koniec warto jeszcze zapoznać się z zasadami suszenia ubrań. Czasami bowiem wystarczy dokładne strzepnięcie danej rzeczy i równe jej powieszenie, by uciec od zagnieceń i konieczności prasowania. Koszule i sukienki warto wieszać od razu na wieszakach – będziesz też mieć mniej pracy przy chowaniu ich do szafy. Niewłaściwe suszenie może też doprowadzić do deformacji kształtu ubrania. Dotyczy to przede wszystkim wełny – rzeczy wykonane z tej włóczki powinny być suszone na płasko – na przykład położone na żeberkach suszarki. W innych przypadkach nie ma to takiego znaczenia, warto jednak uważać z klamerkami, które mogą odcisnąć się na szczególnie cienkich materiałach.

Suszarka automatyczna

Coraz większą popularność zdobywają suszarki bębnowe. To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo piorą i nie mają miejsca w mieszkaniu. Urządzenie suszy partię prania w kilkadziesiąt minut. Pranie nadaje się do schowania do szafy – i do tego zazwyczaj nie jest wygniecione!

Pranie ubrań nie jest trudne. Aby jednak żadne ubranie nie ucierpiało, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi tego procesu. Mamy nadzieję, że uzbrojony w wiedzę doskonale poradzisz sobie nawet z delikatnymi materiałami. Powodzenia!