Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Wiercenie w ścianie i suficie

Wiercenie w ścianie i suficie – podstawowe informacje, porady i instrukcje

Niezależnie od tego, czy chcesz zamocować ciężką szafkę czy zawiesić lampy sufitowe, bez wiercenia w ścianach i suficie się nie obędzie. Skorzystaj ze sprawdzonych technik i wskazówek, które pomogą Ci zapobiec powstaniu poszarpanych krawędzi, ukośnie biegnących otworów czy uszkodzeniom przewodów elektrycznych i hydraulicznych. Dowiedz się, jaką wiertarkę kupić, żeby wiercenie otworów w ścianie było bezpieczne, czyste i szybkie.

Jak wiercić w ścianie i suficie? 10 wskazówek dla najlepszych rezultatów

Mówi się wprawdzie, że ćwiczenie czyni mistrza, ale aby już pierwsza próba była udana, należy podczas wiercenia przestrzegać następujących wskazówek.

1. Zachowaj ostrożność podczas wiercenia w pobliżu przewodów elektrycznych i rur wodociągowych.

1. Zachowaj ostrożność podczas wiercenia w pobliżu przewodów elektrycznych i rur wodociągowych.

Ważne

Za pomocą wykrywaczy metalu rury wodociągowe można znaleźć tylko w starych budynkach, ponieważ w nowoczesnych obiektach są one zwykle wykonane z tworzywa. Bez urządzenia lokalizującego znajdziesz kable zasilające, zwłaszcza w „strefach instalacji” dla kabli zasilających zgodnie z DIN 18015. Są to jedyne obszary, w których można poprowadzić kable zasilające. Wymiary tych stref są regulowane przez normę w następujący sposób:

  • Szerokość wszystkich poziomych stref instalacji: 30 cm
  • Odległość do podłogi albo sufitu (zwykłe strefy poziome): 15 cm
  • Odległość do podłogi (dodatkowa strefa pozioma w kuchniach i pomieszczeniach roboczych): 100 do 130 cm
  • Kable ułożone pionowo są ułożone w pionowych strefach instalacji. Mogą być one umieszczone w odległości 10 cm od narożników i krawędzi pomieszczenia oraz od okien lub drzwi.

Pionowe strefy instalacji mają szerokość 20 cm. Podczas instalowania lamp należy wziąć pod uwagę strefę montażu sufitowego – ma ona 30 cm szerokości i znajduje się w odległości co najmniej 20 cm od ścian. Jeśli ominiesz te strefy podczas wiercenia, nie powinieneś natrafić na żadne przewody elektryczne.

2. Jaką wiertarkę kupić i jakie wiertła do niej dobrać?

Przed wierceniem dowiedz się, z jakiego materiału jest wykonana ściana i która kombinacja wiertarka – wiertło najlepiej nadaje się do wykonania prac. Wybierając wiertarkę do domu, zastanów się, z jakimi materiałami będziesz mieć do czynienia najczęściej.

Standardowa wiertarka:

  • drewno
  • beton komórkowy i beton gipsowy, tworzywo sztuczne, metal, płyty budowlane
  • szkło

Wiertarka udarowa / młotowiertarka:

  • bez udaru: drewno
  • z udarem: beton komórkowy i beton gipsowy bez udaru: tworzywo sztuczne, metal, płyty budowlane
  • bez udaru: kamień, cegła
  • z udarem: kamień, cegła
  • z udarem: beton

Nawet zwykła wiertarka bez funkcji udaru lub młota może teoretycznie przebić twarde materiały, jak kamień, o ile ma ona wystarczająco dużą moc i jest wyposażona w odpowiednie wiertło. Trwa to jednak dłużej, wymaga większego wysiłku, a narzędzie może nie być przeznaczone do długotrwałego wiercenia.

3. Ustal odpowiednią liczbę obrotów.

3. Ustal odpowiednią liczbę obrotów.

Optymalna liczba obrotów podczas wiercenia zależy od średnicy wiertła (mniejsze wiertła wymagają większych prędkości), rodzaju wiertła i materiału do wiercenia. Idealna liczba obrotów to taka, która mieści się między punktem, w którym materiał jest w sposób widoczny wydobywany ze ściany, a punktem, w którym wiertło staje się trudne do kontrolowania. Jeżeli optymalna prędkość nie jest znana, wiercenie rozpocznij od małej liczby obrotów, a następnie zwiększaj ją stopniowo, aż zauważysz usuwanie materiału.

4. Wytwarzanie ciepła i chłodzenie podczas wiercenia.

4. Wytwarzanie ciepła i chłodzenie podczas wiercenia.

Wiercenie w ścianach kamiennych lub betonie może zająć dużo czasu – wtedy zarówno wiertarka, jak i wiertło szybko się nagrzewają. Aby uniknąć awarii elektroniki lub aby wiertło nie stało się zbyt miękkie pod wpływem ciepła, zawsze należy zapewnić możliwość chłodzenia.

Niektóre wiertarki mają zintegrowane przewody do zasilania wodą. Przed wierceniem należy je podłączyć do bieżącej wody i zamontować zgodnie z instrukcjami producenta. Jeżeli wiertarka nie jest wyposażona w taki system, ustaw w miejscu wykonywania pracy wiadro z zimną wody. Możesz w nim zanurzyć wiertło, żeby je schłodzić – uważaj przy tym jednak, aby elektronika nie weszła w kontakt z wodą.

5. Zwróć uwagę na kąt wiercenia.

5. Zwróć uwagę na kąt wiercenia.

Najprostszym sposobem jest wiercenie pod kątem 90 stopni, czyli prostopadle do ściany lub sufitu. Dzięki temu wiertło nieco mniej się ślizga i powstaje mniej odprysków. Nigdy nie koryguj niedokładnego kąta, gdy wiertło znajduje się w otworze wiertniczym – w przeciwnym razie mogłoby się złamać. W takim przypadku lepiej przyłożyć wiertło ponownie.

6. Głębokość wiercenia – kołek odpowiedni do wierconego otworu.

6. Głębokość wiercenia – kołek odpowiedni do wierconego otworu.

Majsterkowicz mierzy i zaznacza głębokość wiercenia na wiertle. Głębokość wiercenia mierzona jest bezpośrednio na wiertle. Jeśli ważna jest głębokość wiercenia – bo np. po wywierceniu otworu będzie stosowany kołek – wiertło należy zmierzyć od czubka i zaznaczyć miejsce, do którego ma ono wnikać w mur. Użyj w tym celu widocznej kolorowej taśmy izolacyjnej lub samoprzylepnej, którą nadal widać przy pełnym obrocie. Otwór powinien być wystarczająco głęboki, aby pomieścić kołek na całej długości. Pół centymetra luzu nie zaszkodzi.

7.  Włącz udar tylko w razie potrzeby.

7. Włącz udar tylko w razie potrzeby.

Funkcja udarowa młotowiertarki lub wiertarki udarowej powinna być włączana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Tak jest na przykład podczas wiercenia w opornym kamieniu. W wielu innych sytuacjach wiercenia – metal, drewno, ceramika, szkło – funkcja udarowa uszkodzi materiał.

8. Zadbaj o własne bezpieczeństwo

8. Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Podczas wiercenia w twardych materiałach unoszą się pył i odpryski. Dzięki zastosowaniu okularów ochronnych i masek na usta cząsteczki te nie przedostaną się do płuc ani do oczu. Uważaj również, aby długie włosy lub luźne ubrania nie zostały wciągnięte przez wiertło.

9. Zbieraj pył podczas wiercenia.

9. Zbieraj pył podczas wiercenia.

Pył można zbierać prostymi domowymi sposobami. Majsterkowicze używają do tego np. kubków po jogurtach.

Dłuższe wiercenie może generować duże ilości pyłu. Pomocnik z workiem na śmieci lub odkurzaczem może go zebrać podczas pracy. Uważaj, aby rura odkurzacza nie dotykała wiertła. Ewentualnie po prostu przyłóż otwartą kopertę pod wiercony otwór, aby pył do niej wpadał. Jeśli chcesz wiercić w suficie, wiertło można wsunąć przez spód plastikowego kubka, na przykład kubka po jogurcie, do którego będzie wpadał pył podczas wiercenia.

10. Proste sztuczki pozwalające na uniknięcie odprysków z wierconego otworu.

10. Proste sztuczki pozwalające na uniknięcie odprysków z wierconego otworu.

Odpryskom można zapobiec, umieszczając kawałek taśmy maskującej nad obszarem, w którym będzie wiercony otwór. Zmniejsza ona napięcie powierzchniowe kruchych materiałów, takich jak drewno czy ceramika. Wiertło powinno działać przy wyciąganiu z otworu. Pozwala to uniknąć dalszych odprysków.

Prawidłowe wiercenie otworów w ścianie – instrukcja krok po kroku

Wiercenie może się w rzeczywistości różnić w zależności od materiału ściany i użytych urządzeń, jednak ogólny proces roboczy jest taki sam w większości przypadków. Pył można zbierać prostymi domowymi sposobami. Majsterkowicze używają do tego np. kubków po jogurtach. Dłuższe wiercenie może generować duże ilości pyłu. Pomocnik z workiem na śmieci lub odkurzaczem może go zebrać podczas pracy. Uważaj, aby rura odkurzacza nie dotykała wiertła. Ewentualnie po prostu przyłóż otwartą kopertę pod wiercony otwór, aby pył do niej wpadał. Jeśli chcesz wiercić w suficie, wiertło można wsunąć przez spód plastikowego kubka, na przykład kubka po jogurcie, do którego będzie wpadał pył podczas wiercenia.

Krok 1. Przygotuj odpowiednie narzędzia.

Do wiercenia potrzebne będą wiertarka oraz wiertło odpowiednie do materiału. W zależności od zadania pomocne będą również następujące materiały i akcesoria:

  • taśma maskująca,
  • taśma miernicza,
  • szablon do wiercenia lub inna pomoc,
  • poziomica,
  • płyn chłodzący (KSS lub woda),
  • okulary ochronne,
  • ochrona dróg oddechowych.

Krok 2. Zmierz pozycję wierconego otworu.

Najpierw zmierz dokładną pozycję otworu za pomocą taśmy mierniczej. Jeśli jest kilka otworów – na przykład na półkę – użyj poziomicy, aby wyznaczyć je prostopadle do siebie.

Krok 3. Zaznacz wiercony otwór.

Po zmierzeniu pozycji przyklej nad nią kawałek taśmy maskującej o szerokości około 4 cm i zaznacz pozycję otworu markerem na taśmie maskującej.

Krok 4. Przyłóż wiertarkę.

Teraz umieść pasujące do materiału wiertło w wiertarce. Wiertarka powinna być zabezpieczona albo nawet całkowicie odłączona od zasilania. Pozwoli to uniknąć wypadków.

Krok 5. Przyłóż wiertło i zacznij wiercić.

Aby uniknąć poślizgnięcia się podczas wiercenia w twardych materiałach, szablon do wiercenia lub inną pomoc przymocuj do ściany. Pamiętaj, że najłatwiejsze i najskuteczniejsze jest wiercenie pod kątem 90 stopni. Teraz możesz wiercić w ścianie, równomiernie rozkładając siłę.

Krok 6. Gotowy wywiercony otwór.

Gdy wiertło osiągnie oznaczenie głębokości wiercenia, wyciągnij je z otworu, nie wyłączając urządzenia. Możesz to zrobić dopiero po całkowitym usunięciu wiertła z otworu. Teraz jeszcze tylko wydmuchaj lub odessij pył, usuń taśmę maskującą i możesz użyć kołka.

Wiercenie w ścianie i suficie nie jest takie trudne!

Wiercenie to praca, którą może wykonać każdy, ale tylko przestrzegając tych 10 sprawdzonych w praktyce wskazówek uzyskasz doskonały rezultat. Od momentu wyboru odpowiedniego narzędzia po właściwe chłodzenie i ważne aspekty bezpieczeństwa, jest wiele elementów, o których należy pamiętać. Dla majsterkowiczów, którzy rzadziej wykonują wiercenie, mogą nie być one na pierwszy rzut oka tak oczywiste.