Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Less waste w szafie malucha

Rocznie w Polsce na wysypiska śmieci trafia około 2,5 miliona ton odzieży – zarówno tej znoszonej, jak i tej kupionej pod wpływem impulsu, o nietrafionym kroju, tej, która nam się znudziła. Wyrzucamy tak samo chętnie, jak kupujemy nowe. Problem z odzieżą niemowlęcą i często również dziecięcą jest taki, że maluch nie jest w stanie znosić danej rzeczy. Jak zatem sprawić, by szafa dziecka była używana zgodnie z zasadami less waste? Podpowiadamy!


Jak kupować ubrania dla dzieci?

Nie ukrywamy – kupowanie małych ubranek sprawia niejednej mamie czy babci wiele radości. Chcemy, by nasze dzieci były modnie ubrane, zgodnie z panującymi trendami. Jeszcze na etapie ciąży mamy zachwycają się miniaturowymi sukienkami, ślicznymi spodenkami czy sweterkami. Nie musisz rezygnować całkowicie z zakupów nowych ubrań, by być bardziej eko. Rób to jednak z głową. W jaki sposób?

Text And Image Section

1. Liczy się jakość!

Przede wszystkim zwracaj uwagę na jakość. Kupuj ubrania z naturalnych, dobrej jakości materiałów. Dzięki temu masz gwarancję, że ubranko po 3 praniach nie będzie nadawało się do wyrzucenia, a posłuży dłużej i to nie tylko jednemu dziecku. Wybieraj ubrania np. z bawełny organicznej. Dlaczego? Dzięki ekologicznej uprawie włókna bawełny ekologicznej są grubsze, dłuższe, silniejsze. Nie ulegają deformacji pod wpływem wody i temperatury – nie rozciągają się ani nie kurczą. Zachowują sprężystość. Dzięki temu ubrania nie zmieniają kształtu, nie wycierają się. Możesz je prać w wysokiej temperaturze, co pomaga usunąć wiele plam. Takie właśnie są ubranka marki Lupilu z biobawełny!

Text And Image Section

2. Patrz na skład

Zwracaj uwagę na skład materiału na metkach. Staraj się unikać sztucznych tkanin – poliestrów, poliamidu, akrylu itp. Nie inwestuj w plastik! Less waste to idea, która ma na celu zmniejszenie wytwarzanych odpadów przez ludzkość. Jak wiemy – plastik to jeden z najgorszych surowców. Ubrania z tkanin syntetycznych podczas prania, ale także i rozkładu uwalniają mikro- i nanoplastik, który później przenika do oceanów, gleby, powietrza, wody pitnej. A to z kolei bezpośrednio oddziałuje na nasze zdrowie. Wybieraj naturalne tkaniny i dzianiny, przyjazne dla skóry dziecka, np. bawełnę, muślin bawełniany, len, tkaniny bambusowe czy wiskozowe.

Text And Image Section

3. Zwracaj uwagę na certyfikaty


Dlaczego certyfikaty są istotne? Między innymi dlatego, że pomagają konsumentom podejmować świadome wybory. Kupujący wiedzą, że np. z certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard) idzie w parze jakość, ponieważ rośliny uprawiane w sposób ekologiczny, z których tworzy się później włókna, są silniejsze – nie są osłabione chemią i środkami ochrony roślin. Dodatkowo kupując produkt z takim oznaczeniem, wiemy, że produkcja tkaniny odbyła się z poszanowaniem środowiska i praw pracowniczych.


Lidl jako część inicjatywy „Cotton made in Africa” dąży do tego, by pozyskiwać 100% zrównoważonej bawełny dla swoich marek własnych. Rezultatem tych działań są właśnie ubranka

Lupilu wykonane z biobawełny z certyfikatami GOTS. Pamiętaj również, że kupując ubrania z certyfikowanych tkanin, przyczyniasz się do wypieraniach tych, które są produkowane w sposób konwencjonalny. A przecież w trosce o środowisko naturalne powinniśmy dążyć do tego, by uprawy i produkcje ekologiczne stały się nowym, powszechnym standardem.

Text And Image Section

4. Ubrania z drugiej ręki

W szafie malucha mogą się znaleźć rzeczy z „drugiego obiegu”. Niemowlęta szybko rosną i tak naprawdę nie są w stanie zużyć ubrań. Być może w Twojej rodzinie lub wśród przyjaciół są przyszłe mamy – podziel się z nimi ubrankami niemowlęcymi. Twoje koleżanki mają starsze dzieci? Przyjmuj chętnie dary z drugiej ręki. Tylko taką drogą ubranka dziecięce można znosić. Dary od najbliższych to nie jest jedyny sposób pozyskiwania odzieży dla dzieci. Gdzie jeszcze możemy oddać lub gdzie nabyć używane ubrania?


Grupy internetowe

Poszukaj grup internetowych, w ramach których mamy wymieniają się ubraniami i akcesoriami dziecięcymi. Znajdziesz takie miejsca chociażby na Facebooku. Dzięki takim grupom możesz zarówno coś oddać, jak i upolować!

Text And Image Section

Dedykowane portale

Są portale, na których możesz zarówno sprzedawać używaną odzież, jak i kupować ją od innych użytkowników. To wygodna opcja – wrzucasz zdjęcia, opisujesz ubranka, z których Twoje dziecko wyrosło, i czekasz na kolejnego nabywcę! Uzyskane pieniądze możesz wykorzystać na zakup większej odzieży. Prawda jest taka, że takie portale to prawdziwe kopalnie perełek. Za dobrą cenę jesteś w stanie wyszukać niemal wszystko!


Komisy i second-handy

Nieużywane ubranka możesz oddawać do komisów lub butików, które sprzedają ubrania niemowlęce i dziecięce z „drugiego obiegu”. Zazwyczaj takie miejsca prowadzą selekcję – być może nie wszystko, co przyniesiesz, zostanie wprowadzone do asortymentu sklepu. W takich miejscach możesz również kupować. Poza tym chyba najpopularniejszą formą kupowania ubrań z „drugiego obiegu”, której nikomu nie trzeba przedstawiać, są second-handy.


Text And Image Section

Swap party, czyli impreza z wymianą ubrań

Imprezy z wymianą ubrań znane są w skali mikro i makro. Czasem w miastach można spotkać się z taką formą atrakcji przy okazji eventów lub wydarzeń kulturalnych. W wyznaczonym miejscu spotykają się ci, którzy chcą uszczuplić zawartość swojej szafy, jak i ci, którzy chcą coś nabyć. Pomiędzy sprzedawcami wymiana może przebiegać bezgotówkowo na zasadzie: ja biorę coś od

Ciebie, Ty bierzesz coś ode mnie. Można też sprzedawać za niewygórowaną cenę. Imprezy tego rodzaju również świetnie się sprawdzą wśród przyjaciół. Na przykład skrzykujemy kilka lub kilkanaście mam, każda przynosi ubranka po swoim dziecku i… przy dobrej zabawie odzież znajduje nowy dom!


Podziel się z potrzebującymi

Jeśli nie masz, co zrobić z za małymi ubraniami po dzieciach – są miejsca, gdzie można oddać odzież potrzebującym. Organizowane są również różnego rodzaju zbiórki, dzięki którym odzież trafia do właściwych osób. Pamiętaj, że jeśli oddajesz ubranka na cele charytatywne, powinny być one w dobrym stanie – pełnowartościowe, bez dziur, plam, w pełni funkcjonalne.

Text And Image Section

Jak dbać o ubrania, żeby przedłużyć im życie?

Bez względu na, czy są to ubrania mamy, taty czy maluszka – odpowiednia pielęgnacja zagwarantuje odzieży dłuższe życie. Warto sprawdzać informacje znajdujące się na metkach wewnętrznych i pilnować instrukcji prania, prasowania i suszenia. Zwracając uwagę na symbole na metce, nie dopuścisz do skurczenia lub rozciągnięcia materiału, zafarbowania czy zmechacenia.


Pamiętaj, że najlepiej jest przed praniem odwracać ubrania na lewą stronę. Zawsze pierz te same kolory razem. Białe pranie powinno rzeczywiście zawierać tylko białe kolory. Bluzka w czarno-białe paski nie powinna być prana razem z białymi rzeczami, jeśli nie chcesz, by biel zszarzała.

Aby swetry czy bluzy wyglądały jak nowe, warto sprawić sobie również golarkę do ubrań. Dzianiny mają czasem tendencję do peelingowania się. Wystarczy chwila, a przywrócisz danej rzeczy dawny wygląd.


Nie poddawaj się również w przypadku wystąpienia trudnych do usunięcia plam. Istnieje szereg sposobów walki z takimi plamami. Z wieloma plamami świetnie sobie radzi szare mydło. Plamy po czerwonych owocach zalej wrzątkiem, a następnie wypierz. Na tłuste plamy najlepsza jest mąka ziemniaczana – posyp plamę i pozostaw. Mąka wchłonie tłuszcz. Następnie strzepnij materiał i wypierz. Zawsze możesz też sięgnąć po profesjonalny odplamiacz!

Text And Image Section

Nie wyrzucaj – naprawiaj

Kolejna ważna sprawa, jeśli chodzi o przedłużanie życia ubrań. Zepsuty zamek, odpadnięty guzik, dziura w szwie, niedziałająca napa – wystarczy wprawna ręka krawcowej. Zrobiła się dziura w spodenkach dziecka? Naszyj estetyczną naszywkę. Na bluzeczce została uporczywa plama? Zamaskuj ją wyszywanymi kwiatkami albo wykorzystaj farby lub flamastry do tkaniny.


Możesz też pokusić się o przerobienie ubrań na inne. Bluzka jest za krótka, a w ramionach nadal dobra? Doszyj zmarszczony prostokątny kawałek materiału lub tiul i zrób w ten sposób sukienkę. Spodnie są już za krótkie, a w pasie nadal dobre? Zrób z nich krótkie spodenki lub spódniczkę dla dziewczynki. Możesz też odzyskiwać kawałki materiałów i pokusić się o stworzenie patchworkowej kreacji. Tutaj liczy się tylko Twoja wyobraźnia!

Text And Image Section

Jak utylizować ubrania?

Najważniejsza zasada brzmi: nie wyrzucaj do zwykłego kontenera na odpady zmieszane. Jeśli ubrania nie nadają się do tego, by je puścić w drugi czy też kolejny obieg – wrzuć je do kontenera oznaczonego logo PCK lub Fundacji Eco Textil. W ten sposób tekstylia zamiast znaleźć się na wysypisku śmieci, trafią do firmy, która zajmuje się recyklingiem. Na przykład wełna trafia do Indii i tam wyrabia się z niej dywany, z jeansu wytwarza się papier, z bawełny produkowane jest czyściwo. Część odpadów przetwarzana jest również na paliwo alternatywne – to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż powolny rozkład na wysypisku śmieci.